Најекономично греење и ладење

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Во САД повторно невреме, милион луѓе се без струја
http://alsat.mk/index.php/vesti/svet/7275-сад,-над-еден-милион-без-струја-поради-невреме.html
Јужна Англија и Велс без струја - поради невремето
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=DC2B11668CC7DE4A8533C25E62B2E5B8
Невреме во Словенија, Хрватска, Војводина
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=90A3AE1C9709FD4C8505B8D0D6BB4516

Затоа се препорачува тие кои се грејат на струја, парно и слично да обавезно набават една печка на дрва и малку дрва за да се обезбедат за слични ситуации
Ili put pod noge I na selo. Ili kaj mama I tato. Hehehe
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ima nekoj mereno kolku e naj minimalnata potrosuvacka na gree hansol, vivax gexi? Ovaa gree change voopsto ne mi se dopadja so potrosuvackata bidejci najminimalna i e 460w a ako treba pomalu da trosi i od ovie 460w ne ja namaluva povece potrosuvackata tuku go gasi kompresorot i perkata ja doveduva do sredina, znaci daleku daleku od toshibata suzumi i nejzinite minimalni 125w
Isto primetuvam samo kogaj trosi minimalni 460w vo nadvoresnata edinica se slusa nekakvo prporanje/trpkanje sto nalikuva kako ventilatorot da zafaca vo nesto no e taka bidejci koga ce se nakaci potrosuvackata go snemuva i toa prporenje/tropkanje. Po mene toa doadja od invertorskiot del ili od kompresorot bidejci raboti na najslabo nivo i proizveduva zvuk
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Се се мислам да изнајдам решение како да им вратам на државата со тоа што ми го краде домашниот буџет со сметките за струја . Единствена изводлива варијанта ке ми биде да ја крадам шумата . Секако кој не живее во град можи да ја испроба оваа варијанта и со малце врски можи да се грее фор фрее !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Се се мислам да изнајдам решение како да им вратам на државата со тоа што ми го краде домашниот буџет со сметките за струја . Единствена изводлива варијанта ке ми биде да ја крадам шумата . Секако кој не живее во град можи да ја испроба оваа варијанта и со малце врски можи да се грее фор фрее !
Ова ти иди нешто како неможам по магарето па удри по самарот.
Искрено јас сум за ептен ригорозни законски казни против оние кои го уништуваат зеленилото посебно за дрвокрадците. Гранка да скршиш во градски парк или градско зеленило да те изгорат од казни не пак за цело дрво да се сечи во шума. Кај нас маме ебаја се испосекоја, дрво за сенка не остана.
Јас разбирам криза немаштија ова она ама дрво на кое му треба години за некое и векови за да порасни да го сечиш за 5 минути немам милост. Да не спомнувам ерозија на почвата, уништување на флората и фауната па на крај и уништување на природните богатства на идните генерации.
Да не му текна на некој да посади некое дрво.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ima nekoj mereno kolku e naj minimalnata potrosuvacka na gree hansol, vivax gexi? Ovaa gree change voopsto ne mi se dopadja so potrosuvackata bidejci najminimalna i e 460w a ako treba pomalu da trosi i od ovie 460w ne ja namaluva povece potrosuvackata tuku go gasi kompresorot i perkata ja doveduva do sredina, znaci daleku daleku od toshibata suzumi i nejzinite minimalni 125w
Isto primetuvam samo kogaj trosi minimalni 460w vo nadvoresnata edinica se slusa nekakvo prporanje/trpkanje sto nalikuva kako ventilatorot da zafaca vo nesto no e taka bidejci koga ce se nakaci potrosuvackata go snemuva i toa prporenje/tropkanje. Po mene toa doadja od invertorskiot del ili od kompresorot bidejci raboti na najslabo nivo i proizveduva zvuk

Jas nemam merac na potrosuvackata.
Iako me interesira kolku trosi, ne mi se davaat 850 denari za aparatceto samo za da znam kolku mi trosi klimata vo daden moment, ili kolku trosi najmalku. Na kraj na mesec, smetka za struja nema da ima razlika.
Spored smetkite za struja pravev nekoi presmetki. So nekoja posecna cena na strujata od 3.25 den. za kwh + 18% DDV + 33,33% moknost = 5,12 den kwh.
So vakva matematika (prosecna cena 5,12 den) prosek na potrosuvacka od sredina na noemvri do sredina na Januari mi izleguva okolu 700-750 W.
So klimata gream 40-42 m2, pa sigurno i povrsinata si povlekuva malku pogolema potrosuvacka. Toa se dnevna so kujna 30 + soba 12 m2-nonstop otvorena vrata.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Колку излегува 1 kwh со ддв и моќност, скапа тарифа ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
goran0505 напиша:
Ima nekoj mereno kolku e naj minimalnata potrosuvacka na gree hansol, vivax gexi? Ovaa gree change voopsto ne mi se dopadja so potrosuvackata bidejci najminimalna i e 460w a ako treba pomalu da trosi i od ovie 460w ne ja namaluva povece potrosuvackata tuku go gasi kompresorot i perkata ja doveduva do sredina, znaci daleku daleku od toshibata suzumi i nejzinite minimalni 125w​
Isto primetuvam samo kogaj trosi minimalni 460w vo nadvoresnata edinica se slusa nekakvo prporanje/trpkanje sto nalikuva kako ventilatorot da zafaca vo nesto no e taka bidejci koga ce se nakaci potrosuvackata go snemuva i toa prporenje/tropkanje. Po mene toa doadja od invertorskiot del ili od kompresorot bidejci raboti na najslabo nivo i proizveduva zvuk​

--- надополнето: 10 февруари 2014 во 14:04 ---
http://www.elitemadzone.org/t22368-265#3387599

Posledniot post od stranava kazuva covekov za negovata potrosuvacka na vivax gexi (150w), kaj nego toa bilo minimalno a kolku moze teoretski da odi dole ????
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
http://www.elitemadzone.org/t22368-265#3387599

Posledniot post od stranava kazuva covekov za negovata potrosuvacka na vivax gexi (150w), kaj nego toa bilo minimalno a kolku moze teoretski da odi dole ????
Едвај успеав кешираната гугл верзија да ја отворам и прочитам од линкот....за 150W спомнати се на едно место копи-пејст:
(Prekjuce oko 17h je temperatura u 35m2 bila oko 21C, klimu postavim na 20 (bila je na 18C), ona napravi 23-24 C vrlo brzo (potrosnja je tada bila 800-1250w), zatim duva sve slabije i slabije, dodje bukvalno na 150w potrosnje, ugasi kompresor, podigne leptir, saceka da malo padne temperatura (mozda i mnogo manje od 1C jer nemam sobni termometar sa vecom rezolucijom), pa krene ponovo da greje.)
Значи потрошувачка од 150W има само во моментот на солидно постигната температура +2Ц од зададена и пред да исључи, при крај на текстот кажува дека просекот му е 0,38kw/h. За разлика од овој so gexivo goran0505 може само да сонува потрошувачка од 150w или помалку од проста причина што просторот што горан го грее има толку загуби од типот голем стаклен излог до висина на плафон 5метра што неможе ни да постигне температура од 22 а камоли да исључи (битниот момент кога најмалку троши :))
 
Член од
9 април 2012
Мислења
50
Поени од реакции
14
Toa e добра цена
Еве кинески за 520 долари
http://zjcrun.en.made-in-china.com/product/YXhExKwJJaWi/China-High-Quality-Wood-Pellet-Stove-Fireplace-with-CE-Certificate-CR-01-.html
Но проблем е и цената на пелетите
Ако споредиме со цената на дрвата, прифатлива цена за пелети би била најмногу околу 150 евра за тон
Реално сега за сега со палети кај нас нема разлика во однос на други видови греење со оглед дека цената на палетите и печките на палети е најскапа од целиов регион .Доколку со тек на време им падне цена може да биде добра и поевтина варијанта.Јас лично лугето што ги знам што се греат на палети не се баш задоволни со оглед на тоа колку биле изманипулирани дека ке направат заштеда во однос на греење на дрва а уствари трошоците се исти.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mojot vivax e postaven na megu kat kade ima vnatresni skali, taka da dolniot del e osetno poladen od gorniot.
Taka da goran koja i klima da ja stavi nema da ima efekt, sto jas mislam deka ne e do klimata.
Ili izmeri temp. na izduv na vivaxot i izmeri na druga klima i ke vidis deka ne e do klimata, ako si stavil podna edinica i da go zastaklis (ako bas mora) so termopan (mislam deka ne ti e termopan), bi imalo podobar efekt.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom