Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
gree change go pravi istoto, znaci go isklucuva i kompresorot, taka da ne gledam problem. toa obicno se slucuva ako setiram nekoji poniski temperaturi kako na pr. 18-20 a na 23 ne go pravi toa. kaj tebe ne mora da vazat mojte stepeni bidejci stanot ti e sigurno potopol od mojot ducan
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
За соба од 15 квадрати освен дрва друго најдобро средство за загревање? (клима,пелети..)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Da spodelam edno iskustvo. Vcera okulu 21.00h vo bitola beshe okulu 0ºC. Bev kaj prijatel koj poseduva agolna klima inverter Osaka (vnatreshna edinica e kako cetvrtina burek da recime). Ne znam tocno koj model e. Vnatreshna temp kaj nego vo dnevna (KUKA, nova dograma, ne e lepenka, za izolacija ne znam) beshe 24ºC I covekot e Prezadovolen. Inace se raboti za model koj e nabaven pred 6-7godini za okulu 1000 evra. Ocigledno se rabotii za dobar brend.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Каде кај нас има да се набават Gree Invertor клима уреди. Мислам дека видов во Мега Куманово, но кој друг е застапник или увозник и ги продава? По ова што го гледам и читам од вас ги фалите многу?
Планирам да земам една за во ходник и да решам доста работи...Сега за сега со Тошибата и Бекото греам околу 70 квадрати и океј е. Ама пошто куќата ми е на спрат, долниот спрат, односно ходникот и скалите кои што имаат околу 25 до 30 квадрати немаат греење во моментот, па планирам да ставам некое грејно тело и да го решам и тој дел...
Кој модел би го препорачале? Со ознака нормално... :)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Каде кај нас има да се набават Gree Invertor клима уреди. Мислам дека видов во Мега Куманово, но кој друг е застапник или увозник и ги продава? По ова што го гледам и читам од вас ги фалите многу?
Планирам да земам една за во ходник и да решам доста работи...Сега за сега со Тошибата и Бекото греам околу 70 квадрати и океј е. Ама пошто куќата ми е на спрат, долниот спрат, односно ходникот и скалите кои што имаат околу 25 до 30 квадрати немаат греење во моментот, па планирам да ставам некое грејно тело и да го решам и тој дел...
Кој модел би го препорачале? Со ознака нормално... :)
Gree si ima svoja Internet strana na mk. Od tamu mozesh da dobiesh kontakt I ponuda. Mene mi ponudija gree change 18000 btu za 44 ili 45 k
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Каде кај нас има да се набават Gree Invertor клима уреди. Мислам дека видов во Мега Куманово, но кој друг е застапник или увозник и ги продава? По ова што го гледам и читам од вас ги фалите многу?
Планирам да земам една за во ходник и да решам доста работи...Сега за сега со Тошибата и Бекото греам околу 70 квадрати и океј е. Ама пошто куќата ми е на спрат, долниот спрат, односно ходникот и скалите кои што имаат околу 25 до 30 квадрати немаат греење во моментот, па планирам да ставам некое грејно тело и да го решам и тој дел...
Кој модел би го препорачале? Со ознака нормално... :)
Za Gree baraj go Baze 070/640-803. Prasaj go dali ima Gree Hansol
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Каде кај нас има да се набават Gree Invertor клима уреди. Мислам дека видов во Мега Куманово, но кој друг е застапник или увозник и ги продава? По ова што го гледам и читам од вас ги фалите многу?
Планирам да земам една за во ходник и да решам доста работи...Сега за сега со Тошибата и Бекото греам околу 70 квадрати и океј е. Ама пошто куќата ми е на спрат, долниот спрат, односно ходникот и скалите кои што имаат околу 25 до 30 квадрати немаат греење во моментот, па планирам да ставам некое грејно тело и да го решам и тој дел...
Кој модел би го препорачале? Со ознака нормално... :)
За точниот модел можат да ти одговорат членовите кои дискутираат редовно на темава а ги имаат двата 12000btu модела Gree инверотори, goran0505 има Change 12ka, ogledaloogledalo има hansol 12ka а тука има напишано точно кој модел го има. А за од кај можеш да ја земеш најефтино и со квалитетна монтажа ти пишав порака.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas voopsto ne sum relevanten za gree change. Eve obicniot samsung doma rastura, vcera celo vreme doma vikaat "namali ja klimata pretoplo e" a i bese, digna temperatura 25c. Ovde vo ducanov kaj sto ja imam gree change sabajle koga dojdov temperaurata padnala na 8c a doma preku noc do sabajle se zadrzuva na 20-22c koga ne raboti samsungot. I sega eve ja changeto raboti vece 4h na 3ta brzina i se gusavi so nekoj 14c postignati. Duva toplo od nea ama sto se slucuva kade bega toplinata, neznam, ko da nema stakla na izlogot
Iako samsung nikoj vo predvid ne go zema, taa doma za 15.000den. kupena pred 5-6 godini rastura do den denes plus i defrostot ne i raboti t.e nikogas ne odi vo defrost a ne sum imal problemi do sega so nekoje zaleduvanje iako znae da sobere mraz
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Jas voopsto ne sum relevanten za gree change. Eve obicniot samsung doma rastura, vcera celo vreme doma vikaat "namali ja klimata pretoplo e" a i bese, digna temperatura 25c. Ovde vo ducanov kaj sto ja imam gree change sabajle koga dojdov temperaurata padnala na 8c a doma preku noc do sabajle se zadrzuva na 20-22c koga ne raboti samsungot. I sega eve ja changeto raboti vece 4h na 3ta brzina i se gusavi so nekoj 14c postignati. Duva toplo od nea ama sto se slucuva kade bega toplinata, neznam, ko da nema stakla na izlogot
Iako samsung nikoj vo predvid ne go zema, taa doma za 15.000den. kupena pred 5-6 godini rastura do den denes plus i defrostot ne i raboti t.e nikogas ne odi vo defrost a ne sum imal problemi do sega so nekoje zaleduvanje iako znae da sobere mraz
Izlogot ti e golem problem cela toplina ti se gubi tamu, ti pisav i porano probaj go ova kako na videoto, celofan i selotejp nit kosta mnogu nit ke ti smeta estetski da go izvedes.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Pecki na peleti od 400 evra 6kv;):) naskoro
Toa e добра цена
Еве кинески за 520 долари
http://zjcrun.en.made-in-china.com/product/YXhExKwJJaWi/China-High-Quality-Wood-Pellet-Stove-Fireplace-with-CE-Certificate-CR-01-.html
Но проблем е и цената на пелетите
Ако споредиме со цената на дрвата, прифатлива цена за пелети би била најмногу околу 150 евра за тон
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Smetkata od 14.11-16.12 stigna pred nova godina
3.567 denari
Se nadevav na max 2.500-3.000 denari po site komentari za ekonomicnosta na inverterite, so ogled deka od 14-21.11 malku rabotese klimata. Ke vidime slednata smetka koga ke bidat vkluceni i najladnite denovi. So ogled na ovaa mozam da ocekuvam i do 4.500.
Osven ako nema nekoi poramnuvanja od EVN so citanje na saati. Prilicno sme taze vo stanot pa mozna e i taa varijanta. Se na se ova ni e treta celosna smetka otkako sme vseleni.

Smetka za period 17.12-14-01
4.016 denari
Ovde se i najladnite denovi, cela nedela koga bese maglata so maximalna dnevna temperatura taa nedela od -2 do 0 stepeni. Kako i 5 dena koga ne rabotese voopsto klimata poradi toa sto ne bevme doma za praznicite.
Ima dosta pustanja i na masina za susenje alista, za mala uteha.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во САД повторно невреме, милион луѓе се без струја
http://alsat.mk/index.php/vesti/svet/7275-сад,-над-еден-милион-без-струја-поради-невреме.html
Јужна Англија и Велс без струја - поради невремето
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=DC2B11668CC7DE4A8533C25E62B2E5B8
Невреме во Словенија, Хрватска, Војводина
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=90A3AE1C9709FD4C8505B8D0D6BB4516

Затоа се препорачува тие кои се грејат на струја, парно и слично да обавезно набават една печка на дрва и малку дрва за да се обезбедат за слични ситуации
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
да не заборавам да кажам и за мојата смета, 1680 ден за период 24.12-23.01 (потсетување, стан 35м2, на кош од зградата)
леле ама сум бил економичен :vozbud: , но за разлика од претходно, пола од овој период ја користев климата за греење наместо панел плочата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom