Инвестициски БУМ во Македонија

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Се родила надеж кај младите, точно е тоа, затоа пола милион се иселени и се иселуваат :pos: :pos:
Епа битушанче ако кукаат дека им е лошо оние што возат џипови од по 50 000 евра, замисли пак тогаш како им е на мнозинството раја што за 50 000 евра треба да работат и да штедат 25 години и тоа под услов само на воздух да живеат.
Туку чекај да се навратиме на тоа што си МОРАЛ, што ти рекоа од штаб, МОРА да ја фалиш владата, инаку?
Абе битушанче бе, гледам те немало пола година на кајгана и само што Вељаноски кажа дека ќе има избори еве ти го битушанчето на кајгана со прв пост "Морам да ја пофалам владата... " :pos: :pos: :pos:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Се родила надеж кај младите, точно е тоа, затоа пола милион се иселени и се иселуваат :pos: :pos:
Епа битушанче ако кукаат дека им е лошо оние што возат џипови од по 50 000 евра, замисли пак тогаш како им е на мнозинството раја што за 50 000 евра треба да работат и да штедат 25 години и тоа под услов само на воздух да живеат.
Туку чекај да се навратиме на тоа што си МОРАЛ, што ти рекоа од штаб, МОРА да ја фалиш владата, инаку?
Абе битушанче бе, гледам те немало пола година на кајгана и само што Вељаноски кажа дека ќе има избори еве ти го битушанчето на кајгана со прв пост "Морам да ја пофалам владата... " :pos: :pos: :pos:

Пола милион се иселени поради процесот на криминална приватизација и грабализација на државните претпријатија, со што стотици илјади останаа без работа и Македонија остана без индустрија.

Но ако во Кавадарци се вработат 5000 луѓе, тогаш нема да има иселувања од таму. Читам се враќа ведрината и надежта на младите од тиквешкиот крај. Реков јас, овие инвестиции се малку, меѓутоа ако се продолжи со вакво темпо на привлекување на странски инвеститори и инвестирање во Македонија, за 10 години ќе имаме под 10% невработени.

Кажи ми зошто да го критикувам привлекувањето странски инвестотори во Македонија, зошто да го критикувам вработувањето на Македонците и отварањето работни места, зошто да го критикувам порастот на индустриското производство со кое ќе дојде и до намалување на трговскиот дефицит? Како да не фалам некого ако донесе 15-20 нови инвеститори кои ќе изградат огромни фабрики и вработат илјадници луѓе во 2014?

Чудни сте ми вие од БИХАЋКА :)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Пола милион се иселени поради процесот на криминална приватизација и грабализација на државните претпријатија, со што стотици илјади останаа без работа и Македонија остана без индустрија.

Но ако во Кавадарци се вработат 5000 луѓе, тогаш нема да има иселувања од таму. Читам се враќа ведрината и надежта на младите од тиквешкиот крај. Реков јас, овие инвестиции се малку, меѓутоа ако се продолжи со вакво темпо на привлекување на странски инвеститори и инвестирање во Македонија, за 10 години ќе имаме под 10% невработени.

Кажи ми зошто да го критикувам привлекувањето странски инвестотори во Македонија, зошто да го критикувам вработувањето на Македонците и отварањето работни места, зошто да го критикувам порастот на индустриското производство со кое ќе дојде и до намалување на трговскиот дефицит? Како да не фалам некого ако донесе 15-20 нови инвеститори кои ќе изградат огромни фабрики и вработат илјадници луѓе во 2014?

Чудни сте ми вие од БИХАЋКА :)
Хехе ќе ти кажев каде да си ги напикаш и улица македонија 17а и бихачка, гробарите на Македонија и македонскиот народ, али не е згодно вака ;)
Пола милион меѓу другото се иселени (и се иселуваат) и под водство на сегашниве, пошо сегашниве не се во извршна власт од вчера или од пред 6 години, ваљда ти е јасно тоа.
Не знам ти по кои телевизии гледаш ведрина, али моите другари од тиквешијата веќе одамна ведро се иселија.
Инаку што се однесува до фалбите, фали се, самиот кажа дека морало тоа да го правиш, а што се мора, мора се. Само чудно е што во последнава половина година не ти текнало да ги фалиш, а ти текнало баш сега кога најавија избори, али јеби га. ;)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.253
Поени од реакции
6.953
Реков дека Битушанец не го заработува лебот во Македонија, но не сум рекол дека сум иселен од Македонија. Јас сум си дома :) Постојат многу млади и способни луѓе, фриленсери, кои на повеќе начини работат за странски фирми и организации (проекти, хонорарци, консултанти, соработници итн.) од дома, од Македонија..
сега се изваде и не заеба сите дефинитивно:pos:
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 11:42 ---
Пола милион се иселени поради процесот на криминална приватизација и грабализација на државните претпријатија, со што стотици илјади останаа без работа и Македонија остана без индустрија.

за криминал се одговара пред закон,за жал не видовме такви процеси кои се најавуваа со независен обвинител од странство што ќе го средува тоа криминално минато - се прашувам зошто,иако беше најавено и ветено ! или извади докази на суд пред јавниот обвинител за тоа што ти го знаеш или ќути пукни не ме нервирај за џабе !
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
за криминал се одговара пред закон,за жал не видовме такви процеси кои се најавуваа со независен обвинител од странство што ќе го средува тоа криминално минато - се прашувам зошто,иако беше најавено и ветено ! или извади докази на суд пред јавниот обвинител за тоа што ти го знаеш или ќути пукни не ме нервирај за џабе !
ко што спомнав и горе, и едните и другите се замешани во таа криминална приватизација, па затоа ни едните ни другите не покренуваат процес. Али битушанчето се прави дека не го знае тоа.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.147
Поени од реакции
18.173
Пола милион се иселени поради процесот на криминална приватизација и грабализација на државните претпријатија, со што стотици илјади останаа без работа и Македонија остана без индустрија.

Но ако во Кавадарци се вработат 5000 луѓе, тогаш нема да има иселувања од таму. Читам се враќа ведрината и надежта на младите од тиквешкиот крај. Реков јас, овие инвестиции се малку, меѓутоа ако се продолжи со вакво темпо на привлекување на странски инвеститори и инвестирање во Македонија, за 10 години ќе имаме под 10% невработени.

Кажи ми зошто да го критикувам привлекувањето странски инвестотори во Македонија, зошто да го критикувам вработувањето на Македонците и отварањето работни места, зошто да го критикувам порастот на индустриското производство со кое ќе дојде и до намалување на трговскиот дефицит? Како да не фалам некого ако донесе 15-20 нови инвеститори кои ќе изградат огромни фабрики и вработат илјадници луѓе во 2014?

Чудни сте ми вие од БИХАЋКА :)

Во кој свет си ти бе брачко? Ај кажи колку време не беше активен на форумов до вчера?

Каков чип ви редат и тебе и на тие од ‘другата страна‘?

Дали сфаќаш со прости реченици дека преку Тасета ни е и од двете опции?Или по вашите логики секогаш се другите полоши?Излези малку низ град и зборувај со ЛУЃЕ, прашај каква е реалноста.Делуваш како од некој затвор да коментираш или уште полошо од друга затворена институција...али кој ни е крив на нас во средина меѓу две зла кога постојат овци на тон (n)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ич. Кампањата кажав и претходно е започната, ќе видиме како ќе се справиме овој пат. За некој ден и битушанец очекувајте го.
Пророчица @leandra
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пророчица @leandra
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Знам како дише 8 год иста песна е. Пред избори се уклучува само или кога треба да се одбрани некоја далавера. После 6 месеци не се уклучува на кајгана, испеана песна е битушанец ни самиот не си верува веќе у она што го пишува.
 
W

Werther

Гостин
Знам како дише 8 год иста песна е. Пред избори се уклучува само или кога треба да се одбрани некоја далавера. После 6 месеци не се уклучува на кајгана, испеана песна е битушанец ни самиот не си верува веќе у она што го пишува.
А кои избори сега се на ред ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А кои избори сега се на ред ?
Председателски и парламентарни ваљда у близина. Читав едно дете у драга кајгана пиша дека почнале да им звонат за мобилизација во пресрет изборите, кампањи состаноци, форуми, лепење плакати и слични активности. Битушанец наш е во делот пропаганда стручен, како што гледаме веќе остарел и се повторува секоја година, го изгазило времето мора нови кадри да земат.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
не ЌЕ, веќе се вработени 2800 во дрексл, од Кавадарци, Неготино демир Капија, Велес и Градско, а платите најниските се 8350, па нагоре, секоја сабота се плаќа исто и недела исто и трета смена, да тешко им било, се откажуваат ама и нови идат, мачно е цел месец се мачат луѓето ама на крај на месец нишо повеке од 11-12 е сеа има и појаки плати спрема позиција и одговорност, но тие се само 30% иако не се мал процент и тие, јас се надевам да се средат работите таму

многу и со таа плата се задоволни, затоплени, редовни плати, ручек, маренда и превоз.....
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Се извинувам што ќе ви ја прекинам плодната дискусија околу изборите со ваква безвезна вест...



Започнува процесот за изградба на новата фабрика за каросерии во Штип

Штипското јавно претпријатие „Штип проект“ го реализираше Деталниот урбанистички план за изградба на новата фабрика за производство на каросерии за автобуси.


Директорот на ЈП „Штип проект“, Александар Шумански вели дека на денешната комисија за урбанизам при Советот на Општина Штип советниците позитивно се изјасниле за Предлог одлуката за донесување на Деталниот урбанистички план за изградба на новата фабрика.
- На 12 хектари ќе се гради новата фабрика и на барање на странката Општина Штип максимално брзо излезе во пресрет на потребите на бизнис секторот, истакна Шуманоски, посочувајќи дека со изградбата на фабриката ќе има работа и за градежната гранка.
Според првични најави, во новата фабрика за производство на каросерии за автобуси треба да се вработат околу 500 лица.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.792
ко што спомнав и горе, и едните и другите се замешани во таа криминална приватизација, па затоа ни едните ни другите не покренуваат процес. Али битушанчето се прави дека не го знае тоа.
Очигледно ти не си запознаен доволно со ова.
Приватизацијата таква каква што беше направена беше аминувана со закон во собранието во кое види чудо апсолутно мнозинство имаше една гарнитура ( другата ги бојкотираше изборите) и си носеа закони какви што им одговара. Правно гледано се беше законски пошто имаше предлог од влада, собранието си изгласа и бидна закон.
Затоа нема што да се покрене истрага, затоа нема одење во затвор и затоа никој не се гони од таа приватизација.
Си има се црно на бело дека работеле според законот.
Тоа дека на улица останаја еден куп работници, дека целиот капитал се префрли во една рака луѓе и ред други работи што произлегоа од тоа е небитно. Битно е дека законски гледано се беше легално.
Дали беше етички или морално тоа е друга работа.
Тогаш можеше да се донесе закон и од дома да си однесиш пари кога ке одиш на работа и да те казнеја ако не однесиш и пак ке беше легално.
Се надевам дека сега е малце појасно со таа фамозна приватизација и зошто никој нема одено во затвор за тоа, нити пак ке оди.
Ако не си запознаен и со тоа која партија имаше апсолутно мнозинство можам и таа мистерија да ти ја рассветлам, ама мислем дека ке се снајдеш само ако малце пробуричкаш.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Очигледно ти не си запознаен доволно со ова.
Секогаш кога дебело плаќам после ставање гориво или кога ќе платам сметка за телефон се потсетвуам на типците кои ги продадоа Окта и Телекомот за џабе и си купија по неколку станчиња за мама.

И едните и другите се ист шит, мислев си запознает со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom