Хари Потер

Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Македонски верзии нема цели пакети или барем јас не сум запознаен дека има, но на англиски ти е околу 4,000 денари. А во сите книжарници можеш да ги најдеш последните 2 дела. Првите 5 само на старо.
Фала многу. Ќе се погрижам тогаш за 6 и 7 дел, ама за другите каде да ги најдам на старо? Воопшто ли ги нема по книжарниците ?:(
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Фала многу. Ќе се погрижам тогаш за 6 и 7 дел, ама за другите каде да ги најдам на старо? Воопшто ли ги нема по книжарниците ?:(
Кога ќе истече рокот на договорот забрането е да се печатат и продаваат книгите.
Моја препорачка е да не ги купуваш, ќе фрлиш околу 2500 ден. најмалку.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Извини малку касно но детално сакам сега да ги кажам цените кои јас ги знам
1. Хари Потер и Каменот на мудроста (на старо, кај кејот на Вардар) 300ден
3.Хари Потер и Затвореникот од Азкабан (на старо,кај кејот на Вардар) 350 ден
6.Хари потер и Полукрвниот принц- мене ми ја купија, мислам од Мамут или така нешто 590 ден
7. Хари Потер и реликвиите на смртта, исто место, 590 ден.
Во Табернакул се 1000, а во Култура 1000 и нешто, во Или-или ги нема и мислам во Матица ги нема.( конкретно на последните 2 дела се однесува)
Мислам дека го има и 2-от дел и 4 и 5-от на англиски по 350, на старо.:)
Мене сите ме коштаа (рачунајќи ја на своја сметка и 6-тата книга) некаде околу 3000 ден.:) Самиот/та одлучи дали вреди или не!;)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Извини малку касно но детално сакам сега да ги кажам цените кои јас ги знам
1. Хари Потер и Каменот на мудроста (на старо, кај кејот на Вардар) 300ден
3.Хари Потер и Затвореникот од Азкабан (на старо,кај кејот на Вардар) 350 ден
6.Хари потер и Полукрвниот принц- мене ми ја купија, мислам од Мамут или така нешто 590 ден
7. Хари Потер и реликвиите на смртта, исто место, 590 ден.
Во Табернакул се 1000, а во Култура 1000 и нешто, во Или-или ги нема и мислам во Матица ги нема.( конкретно на последните 2 дела се однесува)
Мислам дека го има и 2-от дел и 4 и 5-от на англиски по 350, на старо.:)
Мене сите ме коштаа (рачунајќи ја на своја сметка и 6-тата книга) некаде околу 3000 ден.:) Самиот/та одлучи дали вреди или не!;)
Де бре, јас ја купив Каменот на мудроста уште кога излезе, пред појше од деценија, за 300 денари. Зарем не се симнала цената?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Де бре, јас ја купив Каменот на мудроста уште кога излезе, пред појше од деценија, за 300 денари. Зарем не се симнала цената?
Па прво е на старо, а второ се ценкаш. Јас за 700 ден вкупно ги купив 4-от и 5-от дел.
Тие луѓе не ги вреднуваат многу книгите, гледаат само да заработат за живот!:(
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Извини малку касно но детално сакам сега да ги кажам цените кои јас ги знам
1. Хари Потер и Каменот на мудроста (на старо, кај кејот на Вардар) 300ден
3.Хари Потер и Затвореникот од Азкабан (на старо,кај кејот на Вардар) 350 ден
6.Хари потер и Полукрвниот принц- мене ми ја купија, мислам од Мамут или така нешто 590 ден
7. Хари Потер и реликвиите на смртта, исто место, 590 ден.
Во Табернакул се 1000, а во Култура 1000 и нешто, во Или-или ги нема и мислам во Матица ги нема.( конкретно на последните 2 дела се однесува)
Мислам дека го има и 2-от дел и 4 и 5-от на англиски по 350, на старо.:)
Мене сите ме коштаа (рачунајќи ја на своја сметка и 6-тата книга) некаде околу 3000 ден.:) Самиот/та одлучи дали вреди или не!;)
Иначе фала многу, само да те прашам дали цениве се променети? И дали сеуште можат да се најдат на старо кај кејот ?
ПС: За Мамут имам слушнато, ама незнам каде поточно се наоѓаат. Можеш ли од прилика да ми поскочиш каде да го најдам :?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Иначе фала многу, само да те прашам дали цениве се променети? И дали сеуште можат да се најдат на старо кај кејот ?
ПС: За Мамут имам слушнато, ама незнам каде поточно се наоѓаат. Можеш ли од прилика да ми поскочиш каде да го најдам :?
Никогаш немам влезено, но мислам дека се наоѓа на рекорд, или точно се наоѓа на аголот кога одиш накај плоштадот.
Цените се тие и јас ги гледав пред околу 1 недела значи огромни се шансите се уште да ги има.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Ме интересира на која телевизија одат Хари Потер филмовите?
Знам дека МРТ1 ги има 2-от, 4-от и 5-от дел.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Никогаш немам влезено, но мислам дека се наоѓа на рекорд, или точно се наоѓа на аголот кога одиш накај плоштадот.
Цените се тие и јас ги гледав пред околу 1 недела значи огромни се шансите се уште да ги има.
Лелелее фала ти многу, значи одам утре одма да ги земам хахахх :vozbud:

Ме интересира на која телевизија одат Хари Потер филмовите?
Знам дека МРТ1 ги има 2-от, 4-от и 5-от дел.
Од Македонскиве Телевизии само МРТ ги даваат, Другите телевизии не давааат. Али мислам дека МРТ го има и 1 дел
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Знае ли некој колку пари е цел комплет книги на Хари Потер преведени на македонски? И каде можам да ги најдам?

Фала :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Знае ли некој колку пари е цел комплет книги на Хари Потер преведени на македонски? И каде можам да ги најдам?

Фала :)
Многу е тешко да се најде целиот комплет на македонски јазик. Последните 2 дела можеш да ги најдеш во речиси секоја книжарница и цената се движи од 590-1000 ден. А првите 5 дела можеш да ги најдеш на старо единствено, побарај кај оние што продаваат кај Вардар, а на српски ги има на плоштад (на старо) ,мислам 2, 3 и 4-от дел. Мене на македонски целата колекција ме цинеше околу 3000 ден од кои првите 5 дела ги купив на старо.:)
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 21:03 ---
Него и јас имам прашање.
На една страна на македонски јазик која се вика „Волшебниот свет на Роулинг“, 3-те книги кој се надвор од серијалот Хари Потер, насловите на кориците се напишани на македонски јазик. Ме интересира дали може да се најдат на македонски јазик?, инаку во спротивно би ги читал и на англиски, а веќе неколку членови ме посочија каде можам да ги најдам на англиски.:)
На сите, исто така и им ја препорачувам оваа страница, затоа што многу убаво е напишано и убаво се раскажани сите книги, како и биографијата за писателката.:)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.988
Поени од реакции
5.610
Колку што знам, не може да се најдат на македонски.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Многу е тешко да се најде целиот комплет на македонски јазик. Последните 2 дела можеш да ги најдеш во речиси секоја книжарница и цената се движи од 590-1000 ден. А првите 5 дела можеш да ги најдеш на старо единствено, побарај кај оние што продаваат кај Вардар, а на српски ги има на плоштад (на старо) ,мислам 2, 3 и 4-от дел. Мене на македонски целата колекција ме цинеше околу 3000 ден од кои првите 5 дела ги купив на старо.:)
Фала за деталната информација.
Инаку не сум од Скопје, а книгите не се за мене туку за домашната колекција на мајка ми.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Фала за деталната информација.
Инаку не сум од Скопје, а книгите не се за мене туку за домашната колекција на мајка ми.
Мајка ти!? Браво за неа, уште еден доказ дека книгите не се само за деца и возрасен би можел да ужива со нив.
Тогаш за жал јас не можам да то помогнам.:(
Во секој случај, се најдобро.;)
Колку што знам, не може да се најдат на македонски.
Се се може ,ако се сака.
Ги има, јас лани сите ги купив. :)
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Фала за деталната информација.
Инаку не сум од Скопје, а книгите не се за мене туку за домашната колекција на мајка ми.
Епа тешко дека ќе ги најдеш негде надвор од Скопје. Иначе ако планираш да доаѓаш у Скопје барај на овие места кај што ти кажа веќе Дамблдор, зашто таму ги има. Јас ги купив од таму веќе 3 и 6 :vozbud: а ја најдов и 7 и 1 на македонски ама не успеав да ги купам поради други причини. Иначе 7 и 6 не ги купувај на други место само во Мамут пошто туку се 590 а на сите други места се 990 ден (тоа е голема разлика во цените).
Извини малку касно но детално сакам сега да ги кажам цените кои јас ги знам
1. Хари Потер и Каменот на мудроста (на старо, кај кејот на Вардар) 300ден
3.Хари Потер и Затвореникот од Азкабан (на старо,кај кејот на Вардар) 350 ден
6.Хари потер и Полукрвниот принц- мене ми ја купија, мислам од Мамут или така нешто 590 ден
7. Хари Потер и реликвиите на смртта, исто место, 590 ден.
Во Табернакул се 1000, а во Култура 1000 и нешто, во Или-или ги нема и мислам во Матица ги нема.( конкретно на последните 2 дела се однесува)
Мислам дека го има и 2-от дел и 4 и 5-от на англиски по 350, на старо.:)
Мене сите ме коштаа (рачунајќи ја на своја сметка и 6-тата книга) некаде околу 3000 ден.:) Самиот/та одлучи дали вреди или не!;)
И на тебе Дамблдор многу ти фала ти за информацијата ;) И ќе се потрудам да ги најдам и другите делови (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom