Гуми (пневматици)

Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Сега сменив кај мене 4 комада Michelin Alpin A4, ми излезе околу 36.000 т.е околу 9.000 по гума (плус-минус нешто ситно). Цените за таа димензија се тука негде од сите производители и во сите продавници за гуми (според тоа јас колку сум истражил). Ама можеби ќе начекаш нешто и за 8300 - 8500 по парче гума. Мислам дека поевтино нема од таа димензија, но некој друг ако користи, баш би било добро да сподели инфо :)

Јас сум од мишелинот презадоволен до сега, навистина колата се држи како лепак да пуштаат гумите, намерно сум пробувал на ладно и врнежливо да ја лизнам и, нејќе да мрдне :)

Да не заборавам, јас ги сменив во Церес.
Сосем солидна гума но се наоѓа и за многу поевтино низ продавниците за автогуми.На пример во Мотоцентар мислам дека Спортива околу 5-6 илјади ја даваа.
Ама сепак ти си земал премиум гума така да и квалитетот си го платил. :)

П.С. Со здравје да ги тркалаш Мишелинките. :D
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Toa e guma. Koj ti e DOT-ot na gumite ? Proveri si datum na proizvodstvo. Guma postara od 2 godini ili 40000Km ima izgubeno povekje od 60% od efektivnosta i e opasno da se vozi. Michelin e guma koja se abe zato e kvalitetna. I vidi Made in. Ima mnogu Michelin i "Michelin". Kaj nas se uvezuvaat 2-ra i 3-ta klasa na gumi a cenata im e kako za prva (sporedeno so Grcija kade ti kazuvaat koja guma koja klasa e, koj DOT koja godina e provizvedena, dali ima fabricki defekti koi se navedeni od proizvoditelot na gumata itn.).
Утре обавезно ќе видам ова на гумата и ќе постирам. Голем дел од овие работи не сум ги знаел искрено дека ги пишува на гумата :)
--- надополнето: 9 декември 2013 во 03:40 ---
Како ти се дале 36.000 денари за гуми,алал да ти е.
Види, тоа не се малку пари, да, ама јас колата ја одржавам максимално добро, со сите навремени (и предвремени) сервиси, квалитетно поскапо уље и слично. Последниве месец дена, поради непожелни причини бев принуден да возам секој ден по ~400км од Скопје-Битола. Рачунај за 20тина дена направив 8000км! Неможам да си дозволам на пат да имам дешавка со колата, особено не кога превезувам болен член на фамилија...
--- надополнето: 9 декември 2013 во 03:49 ---
kaj ima odrzuvanje za bez pari. Se cini pari. Ako nemas pari parkiraj ja kolata i vozi se so avtobus.
Точно и мојата филозофија е ова. Чим сум имал пари да купам кола, мора да ја одржавам. Затоа и возам просечен градски автомобил кој можам со моите примања да го одржавам, не се залетав со некое високо ауди/мерцедес/бмв кое нема шанса да го одржавам вака.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.216
Поени од реакции
81.323
Земав две предни, летни - Bridgestone, за 7000 со сите салтанати (монтирање, балансирање и др.) 155.65.14.75
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Нови гланц?Од кај ја најде Бриџстоун за 3500 парче?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Ме интересира колку атмосфери треба да е напумпана гумата, дали има врска големината, или период лето/зима... мислам еднаш кога возев автошкола инструкторот ми рече требало да бидат надувани 2.1, без разлика на големината... мислам се работи за кола....
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Ме интересира колку атмосфери треба да е напумпана гумата, дали има врска големината, или период лето/зима... мислам еднаш кога возев автошкола инструкторот ми рече требало да бидат надувани 2.1, без разлика на големината... мислам се работи за кола....
Зависи од што возило е, од тежината на возилото , од товарот во возилото и т н. За некој коли е 2.1 за некој 2.2. за некој 2.5 . . што кола е па тогаш. А поновите коли имаат на вратата од возачка страна кога ќе отвориш ( или таму некаде ) колку треба да ти е напумпана гумата.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Preporaka za letni gumi?
Sega vozam all season Michelin, ama uste malku sakam letni da si stavam (so alu-felni) a ovie da gi ostavam na celicnite felni za zimska sezona, sto mislite?
Michelinot se EXTRA, pa bi sakal na Michelin i da si ostanam so letni, kako se ceni 205/55/R16, ima nekoj preporaka?
Fala
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1539028-ALUMINSKI-BANDAZI-AMG-18--so-gumi

Vredi li ponudava za cenata sto se bara? Aj nekoj poiskusen da mi pomogne....
Blagodaram
зависи од гумите и состојбата на бандажите... искрено цената не е лоша(дури може да кажам и топ), ама зависи состојбата пак ќе ти кажам. Најубаво да си ги видиш да ги провериш и ценкај се :D И да не им фали нешто најди им :P
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
зависи од гумите и состојбата на бандажите... искрено цената не е лоша(дури може да кажам и топ), ама зависи состојбата пак ќе ти кажам. Најубаво да си ги видиш да ги провериш и ценкај се :D И да не им фали нешто најди им :P
Fala brat
Pozzz
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ме интересира колку атмосфери треба да е напумпана гумата, дали има врска големината, или период лето/зима... мислам еднаш кога возев автошкола инструкторот ми рече требало да бидат надувани 2.1, без разлика на големината... мислам се работи за кола....
Зависи од производителот, во сервисната книшка ти пишува колку треба да бидат за твојот тип на возило. Најчесто пишува и некаде во автомобилот (кај мене има налепница на внатрешната страна од една преграда).
Возам Јарис и според производителот треба да бидат околу 2.3 бари. Можеш да најдеш лесно и на нет за твоето возило.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Зависи од производителот, во сервисната книшка ти пишува колку треба да бидат за твојот тип на возило. Најчесто пишува и некаде во автомобилот (кај мене има налепница на внатрешната страна од една преграда).
Возам Јарис и според производителот треба да бидат околу 2.3 бари. Можеш да најдеш лесно и на нет за твоето возило.
Па неможев да најдам лепенка, инаку возам ауди а4 од 99 година 1.9тди а има гуми 195/65/ 15
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Kajgana Shop

На врв Bottom