Гуми (пневматици)

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
морам да имам ке ги менвам со башка бандаж летни зимски ми треба колата иначе такси варијанта е најдобра мирна глава :)

Таа ти е најубава,ама и најскапа варијанта.Одиш на вулканизер,ќе ти стави 4 зимски и шибаш кај сакаш,иде 15 март,си ставаш летните и капата настрана.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Пред некој ден ми предложија SAVA зимски да купам за сезонава ... како се имаат покажано како гуми :?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
значи резеврната оргиналната е 175/70/14 а кога ја купив имаше 185/65/14 е сега напред зимски сакам 175/65/14 значи само ширината број помала и викаш да не пробвам ? океј твое мислење фала
не можеш само една димензија да менуваш ... мора да го запазиш соодносот ... побарај на сајтови за гуми и некаде има калкулатор кој ти кажува која гума со каква можеш да ја смениш, без да ги пореметуваш перформансите на возилото ...
 
Член од
4 март 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
dali nekoj znae da mi kaze kade mozam da najdam Nankang gumi i me interesira koj e zastapnik za Goodyear ?
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Каде има добри цени за зимски гуми со димензија 205/55 R16? По можност Бриџстоун,Пирели,Ханкок и Фајрстоун.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Каде има добри цени за зимски гуми со димензија 205/55 R16? По можност Бриџстоун,Пирели,Ханкок и Фајрстоун.
Сега сменив кај мене 4 комада Michelin Alpin A4, ми излезе околу 36.000 т.е околу 9.000 по гума (плус-минус нешто ситно). Цените за таа димензија се тука негде од сите производители и во сите продавници за гуми (според тоа јас колку сум истражил). Ама можеби ќе начекаш нешто и за 8300 - 8500 по парче гума. Мислам дека поевтино нема од таа димензија, но некој друг ако користи, баш би било добро да сподели инфо :)

Јас сум од мишелинот презадоволен до сега, навистина колата се држи како лепак да пуштаат гумите, намерно сум пробувал на ладно и врнежливо да ја лизнам и, нејќе да мрдне :)

Да не заборавам, јас ги сменив во Церес.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Пред некој ден ми предложија SAVA зимски да купам за сезонава ... како се имаат покажано како гуми :?
Одлични, само зимските. Летните не ги бива.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Сега сменив кај мене 4 комада Michelin Alpin A4, ми излезе околу 36.000 т.е околу 9.000 по гума (плус-минус нешто ситно). Цените за таа димензија се тука негде од сите производители и во сите продавници за гуми (според тоа јас колку сум истражил). Ама можеби ќе начекаш нешто и за 8300 - 8500 по парче гума. Мислам дека поевтино нема од таа димензија, но некој друг ако користи, баш би било добро да сподели инфо :)

Јас сум од мишелинот презадоволен до сега, навистина колата се држи како лепак да пуштаат гумите, намерно сум пробувал на ладно и врнежливо да ја лизнам и, нејќе да мрдне :)

Да не заборавам, јас ги сменив во Церес.

Toa e guma. Koj ti e DOT-ot na gumite ? Proveri si datum na proizvodstvo. Guma postara od 2 godini ili 40000Km ima izgubeno povekje od 60% od efektivnosta i e opasno da se vozi. Michelin e guma koja se abe zato e kvalitetna. I vidi Made in. Ima mnogu Michelin i "Michelin". Kaj nas se uvezuvaat 2-ra i 3-ta klasa na gumi a cenata im e kako za prva (sporedeno so Grcija kade ti kazuvaat koja guma koja klasa e, koj DOT koja godina e provizvedena, dali ima fabricki defekti koi se navedeni od proizvoditelot na gumata itn.).
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Сега сменив кај мене 4 комада Michelin Alpin A4, ми излезе околу 36.000 т.е околу 9.000 по гума (плус-минус нешто ситно). Цените за таа димензија се тука негде од сите производители и во сите продавници за гуми (според тоа јас колку сум истражил). Ама можеби ќе начекаш нешто и за 8300 - 8500 по парче гума. Мислам дека поевтино нема од таа димензија, но некој друг ако користи, баш би било добро да сподели инфо :)

Јас сум од мишелинот презадоволен до сега, навистина колата се држи како лепак да пуштаат гумите, намерно сум пробувал на ладно и врнежливо да ја лизнам и, нејќе да мрдне :)

Да не заборавам, јас ги сменив во Церес.

Како ти се дале 36.000 денари за гуми,алал да ти е.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
ima lugje sto odrzuvaat koli i se grizat da im se vo top sostojba. Bravo.

Има луѓе што имаат пари за одржување,секој сака колата да му биде тип-топ у секое време,ама се нема пара,и се гледа барем она основното да биде средено.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
kaj ima odrzuvanje za bez pari. Se cini pari. Ako nemas pari parkiraj ja kolata i vozi se so avtobus.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
momentalno nemam kola zasto ne ja vozev ni 100Km mesecno. Dzabe stoese.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom