Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Ве известуваме дека и покрај огромните напори и дадени предлози од Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) да се повлечат или изменат предложените одредби за персонален данок кај игрите на среќа...

Собранието на РМ на ден 27.12.2013 сепак, без промени, го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за персонален данок на доход, каде што во член 54 се предвидува оданочување:
ОД 10% НА ИЗНОСОТ НА СЕКОЈА ПОЕДИНЕЧНА ИСПЛАТА НА ДОБИВКА ВО ОБЛОЖУВАЛНИЦАОваа одредба стапува на сила 8-миот ден од излегувањето во Службен Весник на РМ (07.01). Обложувалницата Sport Life не се согласува со овие измени, но мора да постапува согласно Законските одредби и од ден 08.01.2013 ќе започне да задржува и да плаќа 10% од сумата на секој поединечен исплатен тикет, без разлика на висината на исплатата, на име персонален данок на добивка за играчот.
Исплатата на добитните тикети, покрај приложувањето на оригиналниот добитен тикет МОРА да се врши со приложување на лична карта или пасош за идентификација и внесување неопходни податоци за потребите на УЈП.
Во спротивно, без земени податоци од играчите, тикетите НЕ СМЕЕМЕ да ги исплаќаме.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Очигледно прават, воопшто не ме ни пуштаат да се логирам од америчка ИП адреса..
Јас користам одвреме навреме едно малце глупичко прокси ама брка работа, anchor free побарај на гоогле, обично дава француска или виетнамска ип адреса, има уште едно од овие anchor free шо ти дава само британска ип, имаат 10тина ип адреси само, со тоа не би требало да има проблем мислам
 
А

Атомската мравка

Гостин
Јас личнно директ од картица на акаунт и обратно,парите кај мене стигаат за 2 дена макс,си имам јас свој некој редослед кога повлекувам пари и си фурам така,си идам на банкомат си вадам пари и до сеа сум немам никаков проблем...

Поарно не ризикувај вака, може до сега прогледувале низ прсти ама чим ги стегнаа кладилниците ништо чудно и ова да го стегнат следно. Да не ти дојде честитка од УЈП дека си примил толку и толку пари од “тој“ сајт за кладење па да треба ем данок да си платиш ем казна, поарно дај 1-2% на посредувачите (скрил, нетелер итн).
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.989
Поени од реакции
112.259
Поарно не ризикувај вака, може до сега прогледувале низ прсти ама чим ги стегнаа кладилниците ништо чудно и ова да го стегнат следно. Да не ти дојде честитка од УЈП дека си примил толку и толку пари од “тој“ сајт за кладење па да треба ем данок да си платиш ем казна, поарно дај 1-2% на посредувачите (скрил, нетелер итн).
Јас ставам пари на бет365 директно од картица, сум немал никаков проблем...
 
P

PewDiePie

Гостин
Ма налет 10% од добивка нека одбиваат кој ги ебе,туку сакате да кажете дека ако фатиш треба да отидеш со лична карта таму за си внесат они информации и да ти исплатат ? o_O
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.367
Поени од реакции
85.272
Џабе лафиме тука мора нешто да се направи вака пишувајте си со утре пак ќе го наебеме на голо..
 
А

Атомската мравка

Гостин
Јас ставам пари на бет365 директно од картица, сум немал никаков проблем...

И јас ставав директно порано и така ги влечев ама сега не би ризикувал, чисто сумњам дека ќе ги остават интернет обложувачите така без да платат ништо а директно повлекуваат и примаат пари (се гледа од кај идат парите).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Ма налет 10% од добивка нека одбиваат кој ги ебе,туку сакате да кажете дека ако фатиш треба да отидеш со лична карта таму за си внесат они информации и да ти исплатат ? o_O
Da.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Ма налет 10% од добивка нека одбиваат кој ги ебе,туку сакате да кажете дека ако фатиш треба да отидеш со лична карта таму за си внесат они информации и да ти исплатат ? o_O
Знаеш колку податоци ќе соберат од добитници ? кој се грижи за тоа дали се обезбедени или пак во .txt документ ќе ги чуваат тие ?
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.954
Поени од реакции
1.170
Ма налет 10% од добивка нека одбиваат кој ги ебе,туку сакате да кажете дека ако фатиш треба да отидеш со лична карта таму за си внесат они информации и да ти исплатат ? o_O
da obavezno licna karta ili pasos
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
А на нет преку Т - Хоум блокирано е бет365 ? И не сфаќам пошо ние нели сме толку европски ориентирани како може кај нас да е нелегално онлајн кладење а низ европа не?
 
P

PewDiePie

Гостин
Знаеш колку податоци ќе соберат од добитници ? кој се грижи за тоа дали се обезбедени или пак во .txt документ ќе ги чуваат тие ?
Па тоа јбт,кој се они лични информации да им остава човек o_O Хоштаплери у пм. Некој хакер може да пробие во системот мама да им ебе на сите што фатиле,тоест што оставиле податоци.

Мора стока еј,за 20 ден. да уплаќа човек и тоа задоволство ќе му го скратат,пу.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
^
Не е само во Македонија..

Осеќам ќе направат државна кладилница и коефициентите ќе бидат 1.65-1.65 (за разлика од сега 1.85-1.90) па после и без данок ќе ти се одмили да играш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom