Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Каква е ситуација сега со Вашата клима?
--- надополнето: 24 декември 2013 во 08:54 ---
Pajak :), inverterot raboti non stop (od 19 noemvri ne go isklucivme). Avtomatski se odmrznuva - sepak mislis racno da napravam defrost? Ovie denovi rabotese na 23-24 st. Inverterot ima (ako dobro pamtam) 12500 BTU, dali povrsina od 40m2 e pregolema za nego?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво да ви ги презентирам податоците за потросувачка од мојата клима:

Климата e VIVAX ACP-12CH35GEC купена пред 2,5 години од АМЦ за 27000 денари.
Во последните 30-тин денови работи во режим од 15 часот попалдне до 8 часот наутро и за викенди работи цел ден.
Загревам некаде околу 30 квадрати (дневна + кујна) на температура од 24 степени (собната температура на висина од 1,5 метар е 24 степени).
Според мерачот за потрошена електрична енергија што го имам ми покажува дека за 647 часа има потрошено 391 киловат/часови.
Би ви бил благодарен за коментари дали е оваа потрошувачка ОК за моделот на клима што го имам.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
дечки, ме интересира ваше мислење за инвертерот што го продаваат во карфор. знам дека е НЕО.
е сега, линкот е од техномаркет, али има разлика во ознаката (дали има врска не знам) тоа “А“ што е на крајот од моделот (р410“А“) во моделот во карфор го нема. иако на слика делува исто.
цената е 25 000 ден во карфор.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Здраво да ви ги презентирам податоците за потросувачка од мојата клима:

Климата e VIVAX ACP-12CH35GEC купена пред 2,5 години од АМЦ за 27000 денари.
Во последните 30-тин денови работи во режим од 15 часот попалдне до 8 часот наутро и за викенди работи цел ден.
Загревам некаде околу 30 квадрати (дневна + кујна) на температура од 24 степени (собната температура на висина од 1,5 метар е 24 степени).
Според мерачот за потрошена електрична енергија што го имам ми покажува дека за 647 часа има потрошено 391 киловат/часови.
Би ви бил благодарен за коментари дали е оваа потрошувачка ОК за моделот на клима што го имам.
Според квадратурата за 30 дена сте потрошиле:
391 : 30 = 13 KWh/m2
A за еден час сте трошеле просечно:
391 : 647 = 0,604 KWh
Значи климата работела со просечна моќност од 600 W
Се работи за просечна потрошувачка. И јас приближно толку трошам.
Ова е убав конкретен пример, да ги убедиме оние кои се уште се двоумат дали да прејдат на затоплување со клима
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
дечки, ме интересира ваше мислење за инвертерот што го продаваат во карфор. знам дека е НЕО.
е сега, линкот е од техномаркет, али има разлика во ознаката (дали има врска не знам) тоа “А“ што е на крајот од моделот (р410“А“) во моделот во карфор го нема. иако на слика делува исто.
цената е 25 000 ден во карфор.
R410A e име на фреонот кој е употребен. R410 ( без А го нема на листата на фреони )

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_refrigerants
Веројатно се работи за печатна грешака - го испуштие А.
Ако решиш да го купиш - извести не, за да честитаме
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Делот од карфур каде што се продава техника му припаѓа на техномаркет, значи купи таму каде што е поевтино.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
дечки, ме интересира ваше мислење за инвертерот што го продаваат во карфор. знам дека е НЕО.
е сега, линкот е од техномаркет, али има разлика во ознаката (дали има врска не знам) тоа “А“ што е на крајот од моделот (р410“А“) во моделот во карфор го нема. иако на слика делува исто.
цената е 25 000 ден во карфор.
Spored mene toj NEO inverter e mnogu los izbor.
Min. potrosuvacka na struja mu e 600w, mozes da vidis i na nalepnicata od strana.
Vo postovite prethodno imase podatok deka na ovie minusni denovi prosek na potrosuvacka se dvizi okolu 600w. Kolku bi bil prosekot na taa klima ako nemoze da raboti bez 600w?
Za okolu 4000den. poveke imas mnogu podobri opcii od Vivax, Gree i Midea.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
Во текот на грејната сезона кај инвертерот на надворешната единица се насобира мраз со што се отежнува работата на системот. Дали постои начин да го исчистиме тоа за да и помогнеме на надворешната единица полесно да работи. Јас не се разбирам затоа прашувам дали има начин (да употребиш врела вода и сл).
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
климата не е за мене, мене не ми треба. 35м2 загревам со панел плоча од 2KW. и задоволен сум со сметката (двајца сме). минатиот месец 1200 ден. би било глупо да вложувам во инвертер, .... ќе ги вратам парите после 15 години:(
но ова се работи за други кои се постари луѓе и кои немаат појма, па ме прашаа мене, ко божем помлад па сум знаел. ни и јас дудук, па овде да прашам.
фала за советот, значи сепак 30 000+ ден се потребни за добар инвертер. ги привлече моментот дека е безкаматно на 10 месеци по 2500 ден.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
синот има во станот (се всели пред месец дена и купи инвертор Фујитсу, може да е и истиот, 45-6 илјади го плати мислам), се убаво, но сега со огромната влага замрзнува целата надворешна единица и доста време и струја губи инверторот во одмрзнување ; инверторот е во дневна соба, а во спалната има маслени радијатор од 3кв, детската е измеѓу и не се грее, затворена е вратата, а во купатило има регистер од од 450в (номинално, а вграден е грејач од 900в, ама на 50% го држат нон стоп). Проблем е што под дневната има деловен простор што не е продаден а не му е направена никаква изолација на таванот, ниту спуштен плафон, па во дневната е ладно долу на подот.....
можеби е добро инверторот цело време да работи а на помала температура, наместо сега што му е на 25 да биде на 23 ама да работи 24х на ден ??
.. а размислуваме и за додатно греење во дневната (панел или греач во радијаторот) која има со кујната околу 25м2, но има и ходник до спалната од 5,6м2 ...
Пожелно е да работи нон-стоп. Ние и кога не сме дома, не го исклучуваме, освен ако сме отсутни повеќе денови.
Што се однесува до мрзнењето, проверете дали има непречен одвод водата што излегува од надворешната единица. На овие температури многу често се случува да замрзне водата во цревото, што им се има случено на повеќе членови деновиве, и поради тоа да се таложи мраз на единицата.
Во текот на грејната сезона кај инвертерот на надворешната единица се насобира мраз со што се отежнува работата на системот. Дали постои начин да го исчистиме тоа за да и помогнеме на надворешната единица полесно да работи. Јас не се разбирам затоа прашувам дали има начин (да употребиш врела вода и сл).
Со фен. А цревото за одвод, извади го и потопи ги во када со топла вода.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
климата не е за мене, мене не ми треба. 35м2 загревам со панел плоча од 2KW. и задоволен сум со сметката (двајца сме). минатиот месец 1200 ден. би било глупо да вложувам во инвертер, .... ќе ги вратам парите после 15 години
Ако ти е скапо инвертер, можеш да купиш обична клима за 10 -12 - 15 000 денари. И таква ќе ти врши работа. За 35м2 доволно е и клима 2,5. Јас имам три обични клими и функционираат безпрекорно.
Ако се определиш за клима, не само што ти ќе плаќаш три пати помалку, туку и заедницата ќе има корист, бидејќи помалку јаглен ќе се согорува за производство на струја
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Може ли малце повеќе ваши искуства за временскиот интервал на дефростација, конкретно имам Carrier X power Gold 13,000БТУ греам површина од 30м2, последнава недела климатизеров работи 30 мин па после дефростација од 10 мин. ќе ве замолам за ваши искуства.

Јас знам дека од маглава ќе да е :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Може ли малце повеќе ваши искуства за временскиот интервал на дефростација, конкретно имам Carrier X power Gold 13,000БТУ греам површина од 30м2, последнава недела климатизеров работи 30 мин па после дефростација од 10 мин. ќе ве замолам за ваши искуства.

Јас знам дека од маглава ќе да е :)
1. Не сакам да звучам строго ама користете речник барем малку бе луѓе. Defrost = одмрзнување.
2. Ако на секои 30 минути се вклучува одмрзнувањето тогаш можно е самиот уред да нема паметно одмрзнување, што е чудно за реномиран производител.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom