Најекономично греење и ладење

Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=726 или ова http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=727 е мојот избор за оваа сезона го врзувам на парно и ќао, планирам за некој ден да земам па ако знае некој негде да е поевтино нека ме советува или нека ми даде неккој предлог за друго подобро и тука негде во цена
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na pazarov od poodamna pocnaa da se nudat briketi od kamen jaglen. Ceni 10-12.000 za ton. Kakva e matematikata kaj ovie? 1 ton ovakvi bilo isto kolku 5 kubika drva. Kaj nas e malce solena cenata, vo Srbija na ton se prodavaat po 150 evra. Da ne se gree-l nekoj so ovakvi i da ni spodeli informacii. Ova bi bilo interesno i za biznis, vo Ukraina i Rusija moze da se kupat ovie briketi i za pomalku od 100e na ton na golemo.
--- надополнето: Nov 27, 2013 5:42 AM ---
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Brigo investe е претпријатие од Босна, од Бановиќи
http://brigoinvest.en.ec21.com/company_info.jsp
Можеш да видиш дека брикетите се со топлотна моќност од 15 до 19 МЈ/kg ( од 4,2 до 5,2 KWh/kg). Што значи со тон вакви брикети ќе замениш 2 кубици буково дрво.
Јагленот од Бановиќи е познат и квалитетен јаглен, но тешко се наоѓа.
Инаку јаглените брикети од Русија и Украина се од камен јаглен кој е со поголема топлотна моќност, но и нив ги нема
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Brigo investe е претпријатие од Босна, од Бановиќи
http://brigoinvest.en.ec21.com/company_info.jsp
Можеш да видиш дека брикетите се со топлотна моќност од 15 до 19 МЈ/kg ( од 4,2 до 5,2 KWh/kg). Што значи со тон вакви брикети ќе замениш 2 кубици буково дрво.
Јагленот од Бановиќи е познат и квалитетен јаглен, но тешко се наоѓа.
Инаку јаглените брикети од Русија и Украина се од камен јаглен кој е со поголема топлотна моќност, но и нив ги нема
Da,reklamiraat 5kwh/kg kolku ima bukata? Da ne si pobrkal nesto, ako ne se lazam 1t kamen jaglen sigurno zamenuva 3-4 kubici drva a ovie treba da davaat do 30% poveke kalorii od samiot kamen jaglen.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 08:56 ---
Mozebi ovie na videoto ne se od kamen jaglen nego od lignit.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 09:03 ---
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/664754-Briket-od-KAMEN-Jaglen-za-ogrev-5000-kcal
Eve eden prodava na pazar3. Pisue demek 5-6 kubika drva menjalo.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Da,reklamiraat 5kwh/kg kolku ima bukata? Da ne si pobrkal nesto, ako ne se lazam 1t kamen jaglen sigurno zamenuva 3-4 kubici drva a ovie treba da davaat do 30% poveke kalorii od samiot kamen jaglen.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 08:56 ---
Mozebi ovie na videoto ne se od kamen jaglen nego od lignit.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 09:03 ---
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/664754-Briket-od-KAMEN-Jaglen-za-ogrev-5000-kcal
Eve eden prodava na pazar3. Pisue demek 5-6 kubika drva menjalo.
Јаглените се разликуваат од од рудник до рудник.Постојат различни класификации на јагленот од земја до земја.
Јас се држам до следнава поделба според топлотната моќност:
Лигнит од 6 до 12 МЈ/kg
Кафеав јаглен од 12 до 24 МЈ/kg
Камен јаглен преку 24 МЈ/kg ( најголема е 36 МЈ/kg )
http://en.wikipedia.org/wiki/Coal
Дрвото за согорување има околу 14 -15 МЈ/kg
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel
Исто толкава топлинска моќ имаа и пелетите, сламата и други слични горива
Еден кубик огревно дрво има маса од 500 кг, значи еден тон кафеав јаглен, според топлотната моќ, одговара на два кубика дрво
Но јагленот има една друга предност
Јагленот содржи помал процент на испарливи согориви материи и тоа го прави поприкладен за регулирање на печките ( има жар )
Инаку овие брикети што ти ги пронајде по цена од 290 денари за вреќа од 25 килограми се добра понуда кој вреди да се проба
Еден килограм вакви бикети има барем 25 МЈ/kg или околу 7 KWh/kg
Што значи цената за еден KWh е:
290 денари : (25 * 7) = 1,65 KWh/kg
Моја препорака е сите кои се греат на дрво да земат вреќа или две и да пробаат како горат
Можно е да не се добро пресовани и тогаш ќе се распаѓаат при согорувањето и нема да догорат
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako ima nekoj sto se razbira od klimi,kako e pravilen nacin na demontaža? Neli imaa nekoi ventili za da se zatvori toa gasot.
Ako klima si raboti i se demontira so zatvaranje na gasot, dali posle bez problem može pak da se namontira i prikluci i da se otvorat ventilite za gas i potoa normalno da raboti bez potreba od nadopolnuvanje?
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 10:43 ---
Јаглените се разликуваат од од рудник до рудник.Постојат различни класификации на јагленот од земја до земја.
Јас се држам до следнава поделба според топлотната моќност:
Лигнит од 6 до 12 МЈ/kg
Кафеав јаглен од 12 до 24 МЈ/kg
Камен јаглен преку 24 МЈ/kg ( најголема е 36 МЈ/kg )
http://en.wikipedia.org/wiki/Coal
Дрвото за согорување има околу 14 -15 МЈ/kg
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel
Исто толкава топлинска моќ имаа и пелетите, сламата и други слични горива
Еден кубик огревно дрво има маса од 500 кг, значи еден тон кафеав јаглен, според топлотната моќ, одговара на два кубика дрво
Но јагленот има една друга предност
Јагленот содржи помал процент на испарливи согориви материи и тоа го прави поприкладен за регулирање на печките ( има жар )
Инаку овие брикети што ти ги пронајде по цена од 290 денари за вреќа од 25 килограми се добра понуда кој вреди да се проба
Еден килограм вакви бикети има барем 25 МЈ/kg или околу 7 KWh/kg
Што значи цената за еден KWh е:
290 денари : (25 * 7) = 1,65 KWh/kg
Моја препорака е сите кои се греат на дрво да земат вреќа или две и да пробаат како горат
Можно е да не се добро пресовани и тогаш ќе се распаѓаат при согорувањето и нема да догорат
Vo Srbija gi prodavaat na golemo pakirani vo 50 kilski vreki po 140-150e za ton. Ako se od kamen jaglen i zamenuvaat 5 kubici drva ondak e solidna cena. Kaj nas osven ovoj na pazar3 ne sum videl nekade da prodavaat. Znaci ovoj gi nudi po cena 180 i kusur evra za ton, poskapo za 30% nego vo srbija.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 10:44 ---
Ako se vo ukraina po 100e za ton bogami ima dobar potencijal za biznis.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
170
Поени од реакции
106
Klima Vivax acp-12ch35gek -zagreva 20 m2 stan vo Prilep severen najdolu vo zgrada.

Temperatura 21.3 do 22 stepeni mereno na 3m rastojanie od klimata i 1,5 m visina.

24.11.2013 klimata raboti od 5:55 do 22:05
Potrosuvacka 2,767 kwh (100 minuti vecerta 24 stepeni vo prostorijata)

25.11.2013 klimata raboti od 5:55 do 22:30
Potrosuvacka 2,513 kwh.

26.11.2013 klimata raboi od 5:45 do 22:40
Potrosuvacka 5,010 kwh.

Klimata preku nok neraboti voopsto. Denes uste poladno (utrovo -1) pa se ocekuva i pogolema potrosuvacka okolu 7-8 kwh.

Klimata ne e inverter i sekogas duva na najgolema brzina. Koj ne znae vivax klimite rabotat vo stil 6 minuti gree, pa najmalce 3 minuti odmara. Se razbira ako temperaturata ne paga togas periodot na odmor e podolg.

Potrosuvackata e merena so Energy check 3000 od Voltcraft. Se nadevam deka nekoj ke ima nekoja korist od ova.
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
3
Почитувани сакам едно мислење од вас што имате подолго искуство со инвертер клими
Од оваа година сум сопственик на дц инвертер клима Тојотоми 12000бту солидно ја платив
И таа ми ја препорачаа од грчка ми е купена ....

Сакам да знам дали е климата секој пат ја држиме 22-23степени ауто моде или хеат од 1 до 3 брзина
Сега која паднаа тепературите под 5 степени заприметив една аномалија
Точно ке работи 30 мин независно на кој програм и ке исклучи и прави пауза точно 3-4мин и ке испушти мал воздух и покажува
како да дефрозинг дури прави паузата и чудно мие зошто на кој и да било програм точно на секои 30 мин прави пауза
и си работи пак пауза и пак работи...

До што можи да биди проблемот да не случајно нешто не е во ред,па да брам солиден мајстор
и како е најдобро да ја работам
на колу степени и на кој мод(програм) ?

Ве молам за совет или помош...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Точно ке работи 30 мин независно на кој програм и ке исклучи и прави пауза точно 3-4мин и ке испушти мал воздух и покажува
како да дефрозинг дури прави паузата и чудно мие зошто на кој и да било програм точно на секои 30 мин прави пауза
и си работи пак пауза и пак работи...

Ве молам за совет или помош...
Колку што Ве разбрав, Вашата клима самата се одмрзнувала...
Тоа е нормална работа на климата, секоја добра клима сама се одмрзнуав.
Прекинува со затоплување и преминува на ладење и на тој начин го топи мразот на надворешната единица. Ова трае неколку минути
Според ова што го опишавте се работи за одмрзнување, значи за нормална работа на климата.
Бидете спокојни - се е во ред
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Почитувани сакам едно мислење од вас што имате подолго искуство со инвертер клими
Од оваа година сум сопственик на дц инвертер клима Тојотоми 12000бту солидно ја платив
И таа ми ја препорачаа од грчка ми е купена ....

Сакам да знам дали е климата секој пат ја држиме 22-23степени ауто моде или хеат од 1 до 3 брзина
Сега која паднаа тепературите под 5 степени заприметив една аномалија
Точно ке работи 30 мин независно на кој програм и ке исклучи и прави пауза точно 3-4мин и ке испушти мал воздух и покажува
како да дефрозинг дури прави паузата и чудно мие зошто на кој и да било програм точно на секои 30 мин прави пауза
и си работи пак пауза и пак работи...
До што можи да биди проблемот да не случајно нешто не е во ред,па да брам солиден мајстор
и како е најдобро да ја работам
на колу степени и на кој мод(програм) ?
Ве молам за совет или помош...
Клик овде имаш куп сервисни упаства за тојотоми клими....најди го твојот модел и таму ке си најдеш како работи дефростот на колку време и под кои услови... бидејки е инвертер 30мин е пречесто за дефрост на темератури од -1, а и да е автоматски тоа би требало да го прави при одредени температурни услови (надворешна/зададена Т на клима итн)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
mnogu e defrost na sekoj 30 min, bar ja taka mislam. Eve ovaa Gree Change defrost vcera samo ednas napravi, no nadvoresnata e vo hodnik od trgovski ne e bas nadvor na otvoreno ama ne e ni topol hodnikot tuku e promaja.
@Vanlok i dr. se uste ne mi ja resija ovie od Zorba, kogaj da se javim vikaat "utre doadjamo", mi se smacilo i da gi baram povece, ja imam novata vnatresna vo paket kaj mene i sam ce ja smenam so lokalen majstor pa neka izgubam i garancija i se bidejci i ova ne moze da se narece garancija. Klimata ne moze da postigne povece od 20c vo ducance od 13mk2 vklucena od 8.30-17h.
Tie sto kupile od Zorba Hansoli i Change neka mu ja mislat a tie sto ne kupile neka DOBROO razmislisat dali da kupat od niv.
Najzalosno e sto doma samsung on/off 7god stara koja i ne pravi defrost poradi nekoj defekt, citaj se pravi po par saati santa mraz nadvor pa rastura od greenje. Fuego od vtorata losa serija koja i brci kompresorot kao da e pred kraj pa ka od sala digna 25c
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 12:33 ---
@strelec
ista li e taa od Daikin od hubo so ovaa od amc?
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39688&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=4/0075&Action=
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
За Хубо нека не ве чуди ако е ист уред за многу поголема цена, се што продаваат е со значително поголема маржа од било каде.


...nadvoresnata e vo hodnik od trgovski ne e bas nadvor na otvoreno ama ne e ni topol hodnikot tuku e promaja.
Тоа и не е толку лошо, зголемен проток на воздух ја зголемува ефикасноста на надворешната единица. Топлината се зема од воздухот, колку побрзо тој локален воздух е сменет со нов, толку поефикасен е трасферот на енергија.
Во превод, добро е што дува во пролазот.

Затоа и не функционира идејата со надворешна единица во подрум. Исклучоци има, во случај на внатрешни простории со огромен воздушен волумен, ама за тоа нема да зборувам. ;)


@Vanlok i dr. se uste ne mi ja resija ovie od Zorba, kogaj da se javim vikaat "utre doadjamo", mi se smacilo i da gi baram povece, ja imam novata vnatresna vo paket kaj mene i sam ce ja smenam so lokalen majstor pa neka izgubam i garancija i se bidejci i ova ne moze da se narece garancija. Klimata ne moze da postigne povece od 20c vo ducance od 13mk2 vklucena od 8.30-17h.
Tie sto kupile od Zorba Hansoli i Change neka mu ja mislat a tie sto ne kupile neka DOBROO razmislisat dali da kupat od niv.
Пријателе, ти велам јас гаранцијата на еден технички уред е важна исто колку у самиот уред. Или друкчије кажано еден уред е добар само колку што му е добра гаранцијата.
Во превод и најскапиот Даикин инвертор (воздух-воздух) од 3 илјади евра да го земеш, џабе ти е ако се расипе а гаранцијата не ти ја исполнуваат.

Сите производители, па и најдобрите во свет, си имаат процент на фалично производство. Затоа и служи гаранцијата, гарантниот рок од 3 години е доволно голем за да се исфилтрираат уредите кои не исправни.


За сервисот Зорба, срам да им е.
Никој бе не го интересира колку они се зафатени. Се имаат нафатено на обврска, правно и легално формулирана преку заверен договор за гаранција. Ако заради обврски не можат тие да си ја завршат работата, нека ангажираат втор сервис и нека ти го средат проблемот во гарантен рок.
Мене не ми е јасно, зошто до сега не си ја ескалирал работава. Постои Државен пазарен инспекторат, пријави ги.

http://www.dpi.gov.mk/
http://www.dpi.gov.mk/images/stories/brosuri/Vodic-za-potrosuvaci.pdf

Требаше да уште летото да ги пријавиш кога виде дека те маткаат со месеци. Верувај дека нема им е сеедно, па и најголемите врски во државава да ги имаат, пак ќе треба да враќаат дебели услуги.
Стопати полесно им е да ти го решат проблемот, само кај нас се работи по линија на помал отпор. Те гледаат мирен човек, и го злоупотребуваат тоа.

Јави се во Државен пазарен инспекторат, прашај си што како. На крају краева, викни си сервисер од саглам фирма, нека ја заврши работата и кога ќе му платиш побарај му фискална сметка. На тие од Зорба не им ја давај фазла внатрешната единица се додека не ти ја подмират сметката.



Треба да направиме список од вакви компании што не работат како што треба. Тоа не мора да биде само заради неисполнување на обврски, како сервис Зорба. Еве јас би ги спомнал и генералните увозници за Фуџицу, Хидросет. Цените им се навистина пренамумпани во однос на цените на истите уреди било каде во соседниве земји Грција, Бугарија, Србија... (пред некој да ја спомне ЕУ, да нагласиме дека Србија не е во ЕУ а Фуџитсу таму е и по 30-40% поевтин). Цените на Фуџитсу во Македонија се единствена причина зошто не земав таков клима уред.
Хубо Маркет го спомнаа погоре, најверојатно имаат најскапи производи во цел град.

Вистина е дека Македонија не е голем пазар, ама па не сме ни толку мали за да не заебаваат вака со ненормално поскапи цени за се што го увезува само една фирма.

Така да луѓе, кој што има да се пожали на некоја фирма или сервис... пишувајте, да разменуваме искуства и да сме свесни што е што. Којзнае, можеби и ќе придонесме малку за да се сменат работите.

Еве штом тие од Зорба слушнале дека ги пишуваме тука на форумов, не им е сеедно чим ти се пожалиле да не ги срамиш. А треба да ги срамиш, кога за неколку месеци ќе се направи цела година како не ти решаваат проблем со нов уред кој од старт никогаш не проработел како што треба. Твојот дуќан од 13 метри квадратни ќе го загрее и прозорска клима од 2 киловати, ако е исправна.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
mnogu e defrost na sekoj 30 min, bar ja taka mislam. Eve ovaa Gree Change defrost vcera samo ednas napravi, no nadvoresnata e vo hodnik od trgovski ne e bas nadvor na otvoreno ama ne e ni topol hodnikot tuku e promaja.
@Vanlok i dr. se uste ne mi ja resija ovie od Zorba, kogaj da se javim vikaat "utre doadjamo", mi se smacilo i da gi baram povece, ja imam novata vnatresna vo paket kaj mene i sam ce ja smenam so lokalen majstor pa neka izgubam i garancija i se bidejci i ova ne moze da se narece garancija. Klimata ne moze da postigne povece od 20c vo ducance od 13mk2 vklucena od 8.30-17h.
Tie sto kupile od Zorba Hansoli i Change neka mu ja mislat a tie sto ne kupile neka DOBROO razmislisat dali da kupat od niv.
Najzalosno e sto doma samsung on/off 7god stara koja i ne pravi defrost poradi nekoj defekt, citaj se pravi po par saati santa mraz nadvor pa rastura od greenje. Fuego od vtorata losa serija koja i brci kompresorot kao da e pred kraj pa ka od sala digna 25c
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 12:33 ---
@strelec
ista li e taa od Daikin od hubo so ovaa od amc?
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39688&i=34&l=MK&q=&SupplierArticleID=4/0075&Action=
Па колку што успеав да пребарам таа од ХУБО FTXN35LV1B9 ја има и на даикин европа сајтот и е од енергетска класа A/A, DAIKIN ја води како модел од серија "FTXN-L9 / RXN-L9" а за нив и еуровент сертификат имаш овде, за разлика од таа од АМЦ со"K" во името FTXN35K RXN35K ја најдов само по руски чешки и сл сајтови со карактеристики B/B што значи баш и не се исти :)
Инаку и мојава Gree Change вчера околку полноќ само еднаш направи дефрост заради снегот кој тогаш јако паѓаше па и задниот дел на климата беше обложен со снег инаку гајле немаше пред тоа....ова и е првиот дефрост што воопшто го има направено зимава а ја користам повеке од месец дена.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Vanlok
Nemam zborovi sto da ti napisam, posto i sam sum ducandzija poadjam od toa ne pravi nekomu sto nesakas ni tebe da ti se sluci, pa zatoa ne razmisluvav za inspekcii. Najtragicno bese letoska sto mozebi im se javiv 5-8 pati a se najdov i kako nekoj dosaden vo nivnite odgovori, mozebi povece na vas vi dosadiv nego li na niv, ama sto e tuka e. Sledna klima ce si ja zemam od servis kompjuterski, moji bliski komsii i prijateli sto se vika kako edna familija sme a imaat dilerski status od Pakom i dobra sorabotka so niv, taka da za mene ce bide vivaxot gexi/geyi po nabavna.
@strelec
uzasen cop ima na eurovent ovaa daikin :(
@Sass kako e gexi-to sega za sega?
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 15:04 ---
@all
Mozebi od temava "Najekonomicno greenje' trebase" da se podeli na povece podtemi, bidejci mene voopsto ne me interesiraat drva cumuri i trajnozarecki pecki i treba da citam i da preskoknuvam, a istite tia sigurno ne gi interesira za klimatizeri
 

Kajgana Shop

На врв Bottom