Помош, софтверски проблеми и совети

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
проф. по инфо. ни рече дека може writer-от од убунту да се симне и да работи на вондоус па ако може некој да ми прати линк од нет да го симнам....ми треба зашто работииме тоа и да си прочепкам и дома...
јас пробаv нешто најдов со опенофис ама тоа не ми е некако ..најдобро решение ..ве молам да ми помогнете ...фала :)
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
проф. по инфо. ни рече дека може writer-от од убунту да се симне и да работи на вондоус па ако може некој да ми прати линк од нет да го симнам....ми треба зашто работииме тоа и да си прочепкам и дома...
јас пробаv нешто најдов со опенофис ама тоа не ми е некако ..најдобро решение ..ве молам да ми помогнете ...фала :)
Се вика Libreoffice :)
Повели
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
го симнав почнав да го уредувам тоа ..и да почне да се инсталира не се пуни тоа зеленото ...а глеам убао што е на мкд ????
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 15:48 ---
ми се инсталира тоа техт док. как у убунту е фала многу...само дали ќе може некако да го напраиме на македонски јазик да биде програмата(вритерот) ... ?
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 16:05 ---
го симнав почнав да го уредувам тоа ..и да почне да се инсталира не се пуни тоа зеленото ...а глеам убао што е на мкд ????
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 15:48 ---


ми се инсталира тоа техт док. как у убунту е фала многу...само дали ќе може некако да го напраиме на македонски јазик да биде програмата(вритерот) ... ?
го направив на македонски јазик :) фала уште еднаш :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.260
Поени од реакции
7.263
Здраво,
можда малце сум ја утнал темата ама таа наменета за проблеми со вируси гледам никој не пишува, па решив да го постирам мојот проблем на некоја пактивна тема.
Имам закачено некој вирус пред некое време и никако да се отарасам од него, ова microsoft security essentials ќе пронајде од време на време некој ама џабе.Плус сега у последно време многу ми кочи лаптопов а нов џам е, и проверив у таск менаџер што се дешава зашто кочи и открив 2 winsvchost.exe процеси што до даска ми го оптеретуваат CPU-то.Кога ќе ги изгаснам процесите све се враќа у нормала, ама до следно палење на компјутерот.Чепнав малце по нетов и дознав дека уствари ова процесов е вирус.Сакав да се консултирам со некој друг пред да превземам нешто на своја рака.
Се надевам дека ќе се најде некој што има искуство со ваков проблем и ќе ми биде од корист.
Фала за посветеното внимание :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Спушти касперски или аваст антивирус преку торент - регистирај го (кракувај билиштостори) и скенирај.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Нема смисла да симне антивирус од торент и да кракува ..

Еве тука имаш кратко и јасно опишано што треба да нарпавиш. Пробај со чекор 3 веднаш ако не ти завшри работа направи ги и другите.
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво,
можда малце сум ја утнал темата ама таа наменета за проблеми со вируси гледам никој не пишува, па решив да го постирам мојот проблем на некоја пактивна тема.
Имам закачено некој вирус пред некое време и никако да се отарасам од него, ова microsoft security essentials ќе пронајде од време на време некој ама џабе.Плус сега у последно време многу ми кочи лаптопов а нов џам е, и проверив у таск менаџер што се дешава зашто кочи и открив 2 winsvchost.exe процеси што до даска ми го оптеретуваат CPU-то.Кога ќе ги изгаснам процесите све се враќа у нормала, ама до следно палење на компјутерот.Чепнав малце по нетов и дознав дека уствари ова процесов е вирус.Сакав да се консултирам со некој друг пред да превземам нешто на своја рака.
Се надевам дека ќе се најде некој што има искуство со ваков проблем и ќе ми биде од корист.
Фала за посветеното внимание :)
Симни си Kaspersky Virus Removal Tool 2011
http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1
подеси си ги „сетинзите“ и направи „скен“
http://support.kaspersky.com/6187
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.946
Поени од реакции
7.597
Зошто при инсталирањ на Photoshop Lightroom ми дава некој Error 1935 ?
Capture.PNG

оди нормално инсталирањето и на пола инсталирање ,се појавува овој Error

Помагајте колку можете :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
АКо ти го покажува како инсталирано во add remove programs - симни revo uninstaler (преку торент) и избриши го преку него (ја трга програмата и од регистрите) - или па пробај со нова инсталација - ново програмче.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
луѓе ај малку помош....го преинсталирав стариот компјутер со хп, и пробувам да инсталирам цело сабајле microsoft office и 2007 и 2010 верзија неможи. Ми јавува error message 1335 the cabinet file 'OutlkLR.cab'


пробав и со ccleaner али неможам да го средам и да инсталирам. Ај помош како да ги исчистам регистрите?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Зошто при инсталирањ на Photoshop Lightroom ми дава некој Error 1935 ?
Прегледај го приврзокот 77614

оди нормално инсталирањето и на пола инсталирање ,се појавува овој Error

Помагајте колку можете :)
Симни .Net framework 3.5.1 инсталирај, па после пробај пак. Би требало да може.
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 16:06 ---
луѓе ај малку помош....го преинсталирав стариот компјутер со хп, и пробувам да инсталирам цело сабајле microsoft office и 2007 и 2010 верзија неможи. Ми јавува error message 1335 the cabinet file 'OutlkLR.cab'


пробав и со ccleaner али неможам да го средам и да инсталирам. Ај помош како да ги исчистам регистрите?
Прво симни си пак Office, било која (НЕ 2-те). Можно е тој фајл да не е симнат како што треба. Стартувај го ова и избриши, ако имаш инсталација некаква претходно. После инсталирај си нормално.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.844
можи некој да објасни што работи овој програм ?Net framework (нормално ако не е многу зафатен и има добра воља).Кај мене ги има 2.0 ,3.0 и 3.5. Постарите вишок се или не?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Симни .Net framework 3.5.1 инсталирај, па после пробај пак. Би требало да може.
--- надополнето: 24 ноември 2013 во 16:06 ---


Прво симни си пак Office, било која (НЕ 2-те). Можно е тој фајл да не е симнат како што треба. Стартувај го ова и избриши, ако имаш инсталација некаква претходно. После инсталирај си нормално.
ај ќе пробам и со ова...али треба да барам сериски некој и постара верзија....фри незнам дали ќе ги поправи.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
ај ќе пробам и со ова...али треба да барам сериски некој и постара верзија....фри незнам дали ќе ги поправи.
Има веќе активирани. 2007 е исто со 2010, само вторава е нашминкана и повеќе рам јаде. Исто ти се фаќа која ќе ја инсталираш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom