Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Ф

Фил Ајви

Гостин
Намерно е пишано така, заебанција е од Брејкинг Бед само може со Е беше :)

Па нормално дека е со Е, во ББ Тод не решава математика туку прави мет. Добро ти одговорил со слика каде Дејмон решава математика. :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Повторно да прашам за Don Jon...
Дали конечно ќе можам да го гледам?
:unsure::unsure:(n)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Па нормално дека е со Е, во ББ Тод не решава математика туку прави мет. Добро ти одговорил со слика каде Дејмон решава математика. :D
Да одличен му е одговорот како и глумецот. Грешките во пишување сериозно се разгледуваат на оваа тема треба повеќе да внимавам ;-)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Многу строги критериуми ;) ниту еден филм со над 4 рејтинг немаш изгледа не ти се погоди 2013та

5 = ремек дело, сум објаснувал многу пати до сега како ги давам оцените.

Ако се оценува од 1 до 10, за мене 5 е просек, 6 е солиден, 7 е добар, 8 е многу добар, 9 е епски, 10 е ремек дело. 10 -те се перфектни филмови, таа оцена не е ја давам лесно, едноставно мој начин на оценување.

За крај, од 1 до 5 ако се оценува, 4 би му дошло како 8-ца, што значи сум го оценил Prisoners како многу добар филм. Што има тука строго? исто и Jagten, за мене тие филмови се најдобри од мојата листа, и затоа го заслужуваат критериумот многу добри. Значи треба да се дефинира како се оценуваат филмови на подфорумов, за да нема забуни.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да знам не мислев на 5ка односно 10ка, ама пак 4.5 се дава на некој филм ептен што ти се погодил.

Пола констатација ми била точна дека 2013та до сега не ти се погодила баш. Го гледаше Гравити ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не те разбирам на што си мислел искрено :D

Ако гледаме така ниедна година на мене не ми се погодила, пак ќе ти кажам, 3-ка или 7-ца не се лоши филмови, него се добри, незнам зошто мора да ги оценам со 9/10 за да ми се погоди годината.

Пак ќе ти кажам, оценувањето е субјективна работа, за мене добар филм е многу повеќе него за некој друг добар, мора да биде вистински добар, истото важи и за другите сегменти од моите оцени. Поинаку оценувам, да имам строги критериуми, но не се многу строги...тоа се случува после многу време поминато со филмови, кога ќе се навикнеш на висок квалитет, после е тешко нешто да те импресионира, истото важи за сите сегменти од животните исксуства, било да се работи за хоби, или материјални добра.

Еве пример, ако Shawshank Redemption го оценам со 10, како после да му дадам 10 и на Prisoners?

Гравити, не ми е гледан.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Еве пример, ако Shawshank Redemption го оценам со 10, како после да му дадам 10 и на Prisoners?
Па не, Призонерс секако не е филм што заслужува 10ка. И јас сум многу строг за тоа на кој филм ќе дадам 10ка ама пак за 9ти малку сум полесен.

Од онаа тема што пишувате (малку ме буни листата зошто има некои филмови од 2012та) 9ка имам дадено на The Impossible, Mud и Prisoners а 10 само на Life of Pi
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
знае некој да ми препорачи нискобуџетни акциони трилер филмови од 70ти?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Па не, Призонерс секако не е филм што заслужува 10ка. И јас сум многу строг за тоа на кој филм ќе дадам 10ка ама пак за 9ти малку сум полесен.

Од онаа тема што пишувате (малку ме буни листата зошто има некои филмови од 2012та) 9ка имам дадено на The Impossible, Mud и Prisoners а 10 само на Life of Pi
се сметаат таму филмови кои излегле после 1ви декември 2012.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Prisoners прејак,во тензии бев од почетокот до крајот,јаки пресврти,солидна глума,8.7 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom