За патријархот Вартоломеј МПЦ е парацрква

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ti izgleda citas grcki litertaturi samo .... d0 1832 godina GRK kako identitet ne postoi i kralot koj im go postavija ne e PRAVOSLAVEN tuku e KATOLIK roden vo Salzburg BAVARIA , Zena mu e isto germanka ... znaci tolku vestacki e pumpana taa nacija za den denes da pravi problemi nasekade no nema da trae uste dolgo so dusa go cekam casot koga Turcija ke ja zbrise od liceto na zemjata .
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:59 ---



Ete koga ke si vonka od argumenti i fakti koga nekoj ke te izmesti od tezisteto toa se odgovorite , znam kako e i mene toa mi se slucuvalo no fala bogu na sportski temi kade sve e dozvoleno no ovde druze sam si odis kon ambisot vo koj ti vekje si ojden ama nema koj da ti kaze :) Pozz
Тенеке, со што ме измести?

Со слика на нешто што личи на тетратка испрана во вода?
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Тенеке, со што ме измести?

Со слика на нешто што личи на тетратка испрана во вода?

I jas sum lud izgleda sto ti odgovaram , ti predloziv da ideme zaedno na sveta gora , ajde prifati ako si maz , mnogu sakam lugje kako tebe .
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 22:04 ---
Не знам дали разбирате,но нема коj да ви признае правото и континуитет на Охридската архиепископиja врз МПЦ.

Kako mislis , ti doma majkati neli si ja priznavas ?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
I jas sum lud izgleda sto ti odgovaram , ti predloziv da ideme zaedno na sveta gora , ajde prifati ako si maz , mnogu sakam lugje kako tebe .
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 22:04 ---



Kako mislis , ti doma majkati neli si ja priznavas ?
Пријателе ти веќе си отиден изгледа,но подобро наместо на света гора ти да посетиш некој добар психијатар.Со сета омраза што ја имаш тоа силно би ти наштетило на физички план,би си навлекол некоја болештина
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ti izgleda citas grcki litertaturi samo .... d0 1832 godina GRK kako identitet ne postoi i kralot koj im go postavija ne e PRAVOSLAVEN tuku e KATOLIK roden vo Salzburg BAVARIA , Zena mu e isto germanka ... znaci tolku vestacki e pumpana taa nacija za den denes da pravi problemi nasekade no nema da trae uste dolgo so dusa go cekam casot koga Turcija ke ja zbrise od liceto na zemjata .
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:59 ---



Ete koga ke si vonka od argumenti i fakti koga nekoj ke te izmesti od tezisteto toa se odgovorite , znam kako e i mene toa mi se slucuvalo no fala bogu na sportski temi kade sve e dozvoleno no ovde druze sam si odis kon ambisot vo koj ti vekje si ojden ama nema koj da ti kaze :) Pozz
Спасо бе, па Турција маме ќе им ебе на таквите ко тебе, откако ќе ја збрише Грција.

Ќе те праат одма сунет Спасооо.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Kako mislis , ti doma majkati neli si ja priznavas ?
Jас само читам тоа што ни покажа.Ни повеке,ни помалце.
Честно да ти кажам, интересно ми е што ли содржат другите страници на книгата,кога е от Света Гора и ако можеш да ни кажеш от коj манастир е била?
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Jас само читам тоа што ни покажа.Ни повеке,ни помалце.
Честно да ти кажам, интересно ми е што ли содржат другите страници на книгата,кога е от Света Гора и ако можеш да ни кажеш от коj манастир е била?

Bil e vo Skit a vo koj neznam .
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Дали ти можеш да разчиташ што пишува тамо? Ако не можеш,да ти кажам...само да те насочам - Софронието от Света Гора. Бараj Софрониj Врачански.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sophronius_of_Vratsa За ова си во право,свака ти част,навистина овој духовник живеел во 18 век(y)
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 22:19 ---
[
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 21:52 ---



Knigata e stampana vo Odessa Ukraina , stranite se tesko citlivi treba da ja nosime na balsamiranje vo Hrvatska za nesto da se spasi a ti baras SCAN ? . Inaku Knigata e bila na sveta gora bidejki imam od familija monah od tamu uste od toa vreme , ali togas nemalo tolku politika i mediumi i Makedonija i makedoncite si postoele i vo pisanija .... inaku ke ti kazam i den denes ako sakas ke ti izvadam viza za sveta gora za ti da ne se zamaras ke otideme kaj Starec Rafail Berestov ke ti organiziram i preveduvac i mnogu raboti ke ti se razjasnat samo treba da imas jako srce da gi izdrzis negovite zborovi i ukazuvanja za denesniot svet i lazite vo koj ziveeme , inaku koga se odi tamu ti si za nego makedonec .
Кој е овој има ли некоја информација за него,биографија било што да се прочита по нетов?
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
http://en.wikipedia.org/wiki/Sophronius_of_Vratsa За ова си во право,свака ти част,навистина овој духовник живеел во 18 век(y)
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 22:19 ---


Кој е овој има ли некоја информација за него,биографија било што да се прочита по нетов?

Samo napisi go imeto i ke ti izleze vo sprotivno koristis nekoja severno korejska verzija na google :)
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
Знаете кое мислење имам што рекол Вартоломеј? Кур ме заболе. Никако не утиче на мене тоа. А не знам ни на "вернициве" што ги заболе. Си имаат тоа поповите нерасчистени сметки.
Ама атеистиве ми се најсмешно што го дрват :pos: Има господ нема господ :pos:
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Samo napisi go imeto i ke ti izleze vo sprotivno koristis nekoja severno korejska verzija na google :)
http://3rm.info/37948-k-monarhii-cherez-voynu-starec-rafail-berestov-afon-may-2013-godavideo.html Ова е тој сигурно,баш ме интересира што конкретно кажува за Македонија.А за болдираново без разлика што сум со лева ориентација секогаш инсталирам само најдобри софтвери и пребарувачи:)
--- надополнето: 8 октомври 2013 во 22:32 ---
Знаете кое мислење имам што рекол Вартоломеј? Кур ме заболе. Никако не утиче на мене тоа. А не знам ни на "вернициве" што ги заболе. Си имаат тоа поповите нерасчистени сметки.
Ама атеистиве ми се најсмешно што го дрват :pos: Има господ нема господ :pos:
Политиката е таа што ги држи владиците во живот,доколку не би се удварале на власта тогаш би биле само со минорно значение во општествениот живот
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.880
Прво да видиме каде биле првите цркви на балканот и од која држава почнало да се шири христијанството на балканот,не мислам кога апостол Павле дошол на балканот и почнал да го шири христијанството туку за една држава која го признала како државна религија и почнала да го шири на балканот?Сигурно не е Македонија,или пак некоја си непостоечка Охридска архиепископија,туку започнало од Србија односно Метохија.Потоа денес не постои Белградскиот пашалак кој некогаш постоел и затоа неможе да не удри во глава.
А дали на македонија една од држави без име,името ќе ја удри по глава тоа останува да видиме
Знаете ли колку држави не ја признаваат вашата зависна црква?Набројавте неколку од десетиците,а секако овие што ги набројавте имаат најголема улога.И за крај кога вака јавно и драстично го навредувате вселенскиот патријах што сакате повеќе,случајно да не ве брани или прв да предземе иницијатива за создавање на нова црква-МПЦ,досега непостоечка и сите земји каде православното христијавство е официјална религија да ве признаат.Нешто нештима.За мене како атеист многу ми е гајле дали некој ќе има црква или не,независна или не,но тоа што ја нападнавте Србија,морам да ве реплицирам.
Србите се хрисијанизирале дури во 9 век...
Just saying
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
180
Се знае која е најстара црква наовие простори и во Новиот Завет,знаеме како наста СПЦ и на крајот знаеме како ја укинаа Охридската Архиепископија,знаеме из нејзиното возобнување и нашата црква не е признаена само поради придавката Македонска,јас со сигурност тврдам дека доколку би го смениле идентитето сите би не признале.Само прашањето е што би биле ако не сме тоа што сме?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Прво да видиме каде биле првите цркви на балканот и од која држава почнало да се шири христијанството на балканот,не мислам кога апостол Павле дошол на балканот и почнал да го шири христијанството туку за една држава која го признала како државна религија и почнала да го шири на балканот?Сигурно не е Македонија,или пак некоја си непостоечка Охридска архиепископија,туку започнало од Србија односно Метохија.Потоа денес не постои Белградскиот пашалак кој некогаш постоел и затоа неможе да не удри во глава.
А дали на македонија една од држави без име,името ќе ја удри по глава тоа останува да видиме
Знаете ли колку држави не ја признаваат вашата зависна црква?Набројавте неколку од десетиците,а секако овие што ги набројавте имаат најголема улога.И за крај кога вака јавно и драстично го навредувате вселенскиот патријах што сакате повеќе,случајно да не ве брани или прв да предземе иницијатива за создавање на нова црква-МПЦ,досега непостоечка и сите земји каде православното христијавство е официјална религија да ве признаат.Нешто нештима.За мене како атеист многу ми е гајле дали некој ќе има црква или не,независна или не,но тоа што ја нападнавте Србија,морам да ве реплицирам.
Најпрвин, треба да видиш дали воопшто имаш интелектуален капацитет, некакво познавање од историја и елементарно логичко расудување, па после да истрчуваш со тези и тврдења, кои не би биле недоветни и скудоумни. Ама и за таков увид треба да се има некаква сетеност, а ти изгледа ја немаш.
Бидејќи би ми било заморно и ни малку предизвикувачки да отворам било каква поширока дискусија околу горецитираните бладања, ќе го повторам она што сум го напишал на сродна тема, со многу мала надеж дека на правилен ќе разбереш било што од напишаното :
Христијанството, бидејќи зачетокот го имало нешто појужно од србија (во Израел, и тоа долго време пред да се роди растко, најпознатиот турбо-фолк светец на Балканот и пред неканонски да се издвојат српските цркви од Охридската архиепископија, во првата половина на 13 век) и бидејќи тогаш немало авиони и др. летала Павле морал прво да ги посети меѓу другите, и оние простори на Балканот кои се нарекувале Македонија и таму да шири христијанство. Мислам дека во посланијата на апостолов нема ништо за Србија, за Срби или за светосавље, ниту пак, замисли, за Видовдан (не беше ли овој денот кога си го пративте, како добри Срби и големи патриоти, Милошевиќ на одмор во Хаг?). Значи и да не сте биле вие, овде ќе имало христијанство, зошто го имало и пред да бидете.
Тоа што едно време српските владетели воспоставиле контрола врз дел од Македонија, не значи дека нивното влијание било нешто на што мора да се придава голема важност.Тука била и Византија, многу подолго, чие културно влијание, многукратно го натфрла српското во секоја смисла на зборот. Бил и Самуил, кој патем имал поголема држава од онаа на Душан. Напротив, Охридската патријаршија (подоцна архиепископија) се до нејзиното неканонско укинување имала поголем углед од српската црква, чие влијание се засилува нешто подоцна, во 16 век чинам, кога еден мошне познат јаничар и турски везир, како резултат на молбите на неговиот непотурчен брат (не е баш канонски нели), направил да се обнови црковната организација во Пеќ (сега во Косово, ептен во срцето на Србија), која пак неканонски се одвоила од Охридската архиепископија (која тогаш, по втор пат го вратила своето црковно влијание на српските простори-интересно е како некогашната не баш примерна ќерка си ја укорува мајката).

Веројатно треба да се запраша човек, кога овде ние би „верувале“ во Ѕевс, во што би верувале вие, оти христијанството сепак сте го добиле преку овие простори. Можеби и вие би верувале во Ѕевс, или поверојатно би биле добри католици (и уште подобри Хрвати)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Jaс причини не знам,гледам факти. Кога руската патриаршиja влезе во заедничко служение со МПЦ? Тоа jaсно може да ти покаже,дали има или не рамноправни односи.
.
А како ти би знаел за една таква богослужба? Одиш ли ти воопшто во црква бре?

Уште во првите години на самото возобновување на МПЦ највисоки достојници од РПЦ дојдоа во Охрид и одржаа заедничка литургија.

Alexy of Moscow and Dositheus of Macedonia and Ohrid


"It is of utmost improtance for the Macedonian Orthodox Church to return to the field of cannonic communion," said Hilarion in an interview for the Bulgarian National Radio.
"I think that we should not hold to fast to terms such as autocephaly and autonomy. We must create a new model to both satisfy the Macedonian Church and to allow it to enter in communion with other cannonical Orthodox Churches," commented Hilarion.
- See more at: http://www.novinite.com/view_news.php?id=138904#sthash.oShXpPGE.dpuf

За редовните мешани богослужби не само со руските попови, можеш најмногу да чуеш во дијаспората па ти препорачувам нив да ги замолиш можеби ќе те удостојат и со слики.

Ја спомна претходно и Романската Црква така?
Уште од 1995 нашите цркви имале неколку официјални богослужби во двете земји:

http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2594&stID=42496
http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=D84D57C58FFA064CA4F773EF55063133


Всеправосланиот сабор ке решава многу прашаниja(диптиха,автокефалиjaта и така натаму..),мегу кои и автокефалиjaта,за коja претендира МПЦ.
Сега излезе,дека не разбирам и тоа што сум го напишал...а може би ти не разбираш што сакам да ти кажам,но тоа не е допустливо гледам ... даже нема смисла да коментирам този подход.
Доволно е да видиш што сначи евхаристиja,па ако сакаш самиот термин от грчки за да разбереш за што зборувам
Нема потреба да се расфрлаш со црковни термини за кои си чул само на ТВ кога пуштале вести.
Немаш ни одблиску појма што кажа, а немаш ниту појма како се нарекува тоа што би сакал да означува, од проста причина што не се разбираш во овие работи и на темава се обидуваш да делуваш во согласност со сеопштата бугарска пропаганда да се негира се’ и сешто со македонски предзнак без и воопшто малку разбирање.

Даже нема смисла да ги толерирам твоите коментари само ради твојата бедна потреба да пласираш пропаганда и лаги.
--- надополнето: 9 октомври 2013 во 00:16 ---
Србите се хрисијанизирале дури во 9 век...
Just saying
А Албанците дури во 15 век... Just saying.

Глеј си поарно работа за своите. Just saying.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom