Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Fala Leandra :)
A za termin da se dogovoris kolku vreme treba od prilika da se ceka?
За термин мораш да се јави некој од Македонија. Има на сајтот телефонски број. Бидејќи во последно време има гужва и кај нив во рок од една недела ти го даваат терминот. Ако се јавиш на први ќе ти стават на 7ми термин. Прво соберете ги документите, таму тоа со полагање нека заврши во Гете институт ако нема, и може друг да се јави во нечие име. Ти треба име, презиме, матичен број, адреса на живеење, толку мислам беше.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
За термин мораш да се јави некој од Македонија. Има на сајтот телефонски број. Бидејќи во последно време има гужва и кај нив во рок од една недела ти го даваат терминот. Ако се јавиш на први ќе ти стават на 7ми термин. Прво соберете ги документите, таму тоа со полагање нека заврши во Гете институт ако нема, и може друг да се јави во нечие име. Ти треба име, презиме, матичен број, адреса на живеење, толку мислам беше.

Многу бргу за една недела, мене ми дадоа термин за скоро цел месец подоцна. Зависи до гужвата. Доста коректни се од германска амбасада, нема никаков основ за жалење. Мене ми се јавија пошто не знаев нешто околу процедурата и ми рекоа што како наместо да ме одбијат и повторно да аплицирам. Уствари амбасадата ти е како посредник, одлуките ги носи канцеларијата за странци во Германија и од нив зависи колку долго ќе се чека.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Многу бргу за една недела, мене ми дадоа термин за скоро цел месец подоцна. Зависи до гужвата. Доста коректни се од германска амбасада, нема никаков основ за жалење. Мене ми се јавија пошто не знаев нешто околу процедурата и ми рекоа што како наместо да ме одбијат и повторно да аплицирам. Уствари амбасадата ти е како посредник, одлуките ги носи канцеларијата за странци во Германија и од нив зависи колку долго ќе се чека.
Ако не ти се комплет документите, ти ги ставаат настрана во МКД и не ни ги праќаат, само те известуваат дека треба да си докомплетираш. Си има на страната се си пишува, не треба ништо да ти фали. Штом ги пратат во Германија, таму се обработуваат и ги враќаат назад. Е сега на некој за две недели, некој три, некој месец, некој два. Зависи од среќата шо ја имаш :)
Патем Германска Амбасада во Скопје е за чиста десетка. Фини културни, внимателни. Читаш ли Наташа :pos:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
За тоа зборуваме цело време, квалитет на живот. Оние кои што се во МК сметаат само пари, примања, трошоци. Да, тоа е причина да се одбере странство ама според мене целокупниот животен квалитет драстично се зголемува благодарение на работи кои немаат врска со плати и трошоци. Пример, докторите се љубезни у пм, нема редици за чекање подолго од 10 минути, се е по термин, на улица кога пешачиш застануваат колите и те чекаат тебе (мене чудно ми иде тоа навикнат сум како во МК јас да чекам да не ме изгазат), се што светот нуди е до тебе - различна храна, технологија, културни настани, концерти на светски познати музичари, Бундеслига. Да не зборуваме на кое ниво е хигиената, на улица да најдеш ѓубре е трагедија овде. Транспортот им е до секунда точен, секое село има железничка станица и поврзан си со цела Европа. Сето ова се работи што се добиваат гратис со селење надвор во странство, покрај обезбедената егзистенција. И да изгубиш работа знаеш дека државата нема да те остави на цедило, никогаш нема да си без кров на глава или доволно пари да преживееш (и малку повеќе од тоа).
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Не сум баш иселен, ама надвор од Македонија сум повеќе од 4 години без прекин. Проблемот е што не дека жалам што заминав од Македонија, туку што сум среќен таму кај што сум.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?
Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?
Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...
И орден да ни дадат, не само да ни честитаат.
А јажињата сами ќе си ги купиме да не се трошат.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?
Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...
Во право си, губитник сум. Извини што немам јајца да го погледнам животот во очи и што сум од ниска морална вредност во споредба со тебе.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Сите кои што ја напуштиле својата земја и својот народ се губитници. Ако некој отишол привремено надвор, но тоа го сторил за некоја идна полза за заедницата на која и припаѓа, може да се разбере. Тие кои трајно се одвоиле колку и да успеале во приватниот живот секогаш ќе бидат губитници. Затоа што ниедно вртење на грбот и напуштањето на полето на битката не донело победа.
Животот е борба и прекрасно е што е така. Страшливците бегаат и се правдаат. Се гордеам што сум во малобројниот македонски народ кој покажа невидена цврстина во исклучително тешки времиња како од памтивек така и во изминативе две децении. Останавме овде, како Македонци и ја зачувавме верата во Господ. А која друга духовно-културна и национална битка е на Македонецот. Битката за Германија, Австралија, Шведска...??? За кого и за што?
Настрана од политичарите и дел од побогатите, сите други Македонци во Македонија се херои за се она кое го поднесуваме! Тие кои се надвор барем би покажале поштеност ако споменатите 2 вистини ги признаат. Дека се дезертери и дека треба да им се честита на оние кои останале овде на самото место на тешка животна битка. Ако се поштени и искрени...

Губитници се оние кои мислат дека ќе успеат овде. Тие што си заминале, го направиле вистинсиот чекор. И тие што планираат ( вклучувајќи ме и мене) ќе си бидат свој херои, а не wannabe партиоти. Што полза иам јас од оваа шугава држава?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.243
Поени од реакции
21.586
Nekojpat pogolem predizvik i zirtva e da se odselis od svojata maticna zemja i da odis vo druga nepoznata zemja, bez poznavajne na jazik i kultura, i da pocnes od 0 mesto da go cuvas toa malce sto go imas vo "svojata" zemja i da se nadevas cel zivot na podobri vreminja.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Во право си, губитник сум. Извини што немам јајца да го погледнам животот во очи и што сум од ниска морална вредност во споредба со тебе.
За моралната вредност не знаеме, ниту реков такво нешто. А за останатото, сарказмот нема да те оправда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom