C/C++

Член од
10 февруари 2008
Мислења
844
Поени од реакции
444
Pa do sea samo c++ sme uchele... ili ne mora ovaa nekoja od codefu.mk za 300 boda
Регистрирај се тогаш и во резултати кликни на поени на некој учесник и ке ти го даде решението кое е испратено. Има и во c++ решенија, иако повеќето решаваат во java.
 
Член од
28 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Регистрирај се тогаш и во резултати кликни на поени на некој учесник и ке ти го даде решението кое е испратено. Има и во c++ решенија, иако повеќето решаваат во java.
eej fala mnogu za ova :D si me spasil :)
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Да се напише програма во C во која ке се вчитува матрица и се добива нова матрица која во првата редица ќе ги има минималните елементи од секоја колона на вчитаната матрица,а во втората редица ќе ја напиши нивната позиција.
пример...Влез:
3 -2 5 1
-7 1 0 6
1 7 2 -8
4 -3 1 2
Излез:
-7 -3 0 -8
2 4 2 3
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.717
Поени од реакции
52.652
Да се напише програма во C во која ке се вчитува матрица и се добива нова матрица која во првата редица ќе ги има минималните елементи од секоја колона на вчитаната матрица,а во втората редица ќе ја напиши нивната позиција.
пример...Влез:
3 -2 5 1
-7 1 0 6
1 7 2 -8
4 -3 1 2
Излез:
-7 -3 0 -8
2 4 2 3

PHP:
#include <stdio.h>
#define MAX 100
 
int main() {
    int a[MAX][MAX], b[MAX][MAX];
    int m, n, i, j, minKol, min;
    scanf("%d %d", &m, &n);
    for(i = 0; i < m; i++)
        for(j = 0; j < n; j++)
        scanf("%d", &a[i][j]);
 
    for(j = 0; j < m; j++) {
        min = a[0][j];
        for(i = 0; i < n; i++) {
            if(min > a[i][j]) {
                minKol = a[i][j];
                min = i;
            }
        }
        b[0][j] = minKol;
        b[1][j] = min + 1;
    }
 
    for(i = 0; i < 2; i++) {
        for(j = 0; j < m; j++) {
        printf("%d ", b[i][j]);
        }
        printf("\n");
    }
 
    return 0;
}
Ај види дали ќе ти работи како што треба :)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Да се напише програма во C во која ке се вчитува матрица и се добива нова матрица која во првата редица ќе ги има минималните елементи од секоја колона на вчитаната матрица,а во втората редица ќе ја напиши нивната позиција.
пример...Влез:
3 -2 5 1
-7 1 0 6
1 7 2 -8
4 -3 1 2
Излез:
-7 -3 0 -8
2 4 2 3

Сигурно има и поелегантно решение, ама на ова прво ми текна. На Донев кодот е неточен.

Код:
#include <stdio.h>
#include <string.h>
 
int main()
{
int i,j,m,n,a[100][100],min,br=0,pozicija,niza_minimum[100],niza_pozicija[100];
 
scanf("%d %d", &m,&n);
 
for(i=0;i<m;i++)
    for(j=0;j<n;j++)
        scanf("%d", &a[i][j]);
 
for(j=0;j<n;j++)
{
    min=a[0][j];
    pozicija=1;
    for(i=0;i<m;i++)
    {
            br++;
        if(a[i][j]<min)
        {
            min=a[i][j];
            pozicija=br;
        }
    }
    niza_minimum[j]=min;
    niza_pozicija[j]=pozicija;
    br=0;
}
 
for(j=0;j<n;j++)
{
    printf("%d ", niza_minimum[j]);
}
printf("\n");
for(j=0;j<n;j++)
{
    printf("%d ", niza_pozicija[j]);
}
 
return 0;
 
}
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Би сакал да прашам дали некој има искуство со преземање и понатамошна преработка на податоци од веб страна со помош на C или C++? Дали е можно ова да се изведе во C/C++ или морам да искористам некој друг програмски јазик?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
со преземање и понатамошна преработка на податоци од веб страна со помош на C или C++?
Најдобро е да пробаш со друг програмски јазик да направиш webcrawler.
Бенефитот што го носи C++ во овој случај е бесполезен, webcrawler-от најголемиот дел од времето го троши за резолвинг на URL-то и download на контентот. Гугл користи Python за оваа намена.
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Најдобро е да пробаш со друг програмски јазик да направиш webcrawler.
Бенефитот што го носи C++ во овој случај е бесполезен, webcrawler-от најголемиот дел од времето го троши за резолвинг на URL-то и download на контентот. Гугл користи Python за оваа намена.

Кој би бил најдобар избор според тебе? После преземањето на податоците ми требаат слични функции како C за обработка на преземениот материјал.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Кој би бил најдобар избор според тебе?
Можеш да го направиш и со C#/Java/Python... ама треба да одиш со тој што го знаеш најдобро, за покомплексна логика ќе ти треба добро познавање на јазикот.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Кој би бил најдобар избор според тебе? После преземањето на податоците ми требаат слични функции како C за обработка на преземениот материјал.
Python за превземање на податоци, C за обработка! :)
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Python за превземање на податоци, C за обработка! :)

Добро, тогаш изборот е направен. Имам некои други обврски овие денови, но во скоро време ќе почнам со ова што го имам на ум. Ќе пробам со Python, да видам како ќе се снајдам. Ако го средам тоа, не би требало да имам проблеми со C подоцна.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Добро, тогаш изборот е направен. Имам некои други обврски овие денови, но во скоро време ќе почнам со ова што го имам на ум. Ќе пробам со Python, да видам како ќе се снајдам. Ако го средам тоа, не би требало да имам проблеми со C подоцна.
Ако не се снајдеш со Python, пробај и со PHP. Има готови библиотеки кои ти овозможуваат да го правиш тоа што сакаш ти да го направиш, имено, web crawling.
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Ако не се снајдеш со Python, пробај и со PHP. Има готови библиотеки кои ти овозможуваат да го правиш тоа што сакаш ти да го направиш, имено, web crawling.
Да се надеваме дека ќе се снајдам, но во случај да не успеам, ќе пробам и со PHP, или пак С#, кај и да е, во едно ќе се снајдам. :D
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Најбитно е да кажеш што поточно сакаш да направиш( какви информации ќе превземаш и како ќе ги обработиш тие податоци, структура на страната итн доколку не е некој таен проект :) ) па според тоа да ти препорача некој framework или програмски јазик со кој што можеш да го направиш тоа полесно. Исто така можеш и да го тупиш до даска , да направиш нешто како поголемите компани што прават користејќи 2-3 програмски јазици секојза посебна намена ..и то.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom