Xperia X8

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Кој е најновиот апдејт за телефонов што можам да го симнам?
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
официјален нема понов од 2.1
А погоре прочитав за менување на ром во Ginger DX, може ли да ми објасниш како иде тоа и кои му се предностите? Затоа што го имам телефонов, и на моменти ми кочи и се мислам дали да го апдејтирам или не :) и затоа ми треба помош и совет :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А погоре прочитав за менување на ром во Ginger DX, може ли да ми објасниш како иде тоа и кои му се предностите? Затоа што го имам телефонов, и на моменти ми кочи и се мислам дали да го апдејтирам или не :) и затоа ми треба помош и совет :)
имав x8 на цели 2-3 дена кај мене и одма ја продадов, не сум се позамарал да и сменам кастом ром, има туториали на xda или ако има некој пробано нека пише
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
А погоре прочитав за менување на ром во Ginger DX, може ли да ми објасниш како иде тоа и кои му се предностите? Затоа што го имам телефонов, и на моменти ми кочи и се мислам дали да го апдејтирам или не :) и затоа ми треба помош и совет :)
Јас ставив GingerXperia и работи подобро него на 2.1 Eclair што ти е дифолтен на Експериата зашто и мене ми кочеше а и некои апликации не работеа како што треба. Срамота е што воопшто ставиле збагуван систем како финален продукт.

Сепак и Ginger DX многу го фалат и едино што не сум задоволен со GingerXperia (инаку сѐ работи како што треба) е дека ја троши батеријата ненормално бргу така да прашај Ginger DX конкретната верзија како е на тоа поле :).
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Jа сакав да му мењам ром едно време ама искрено ме мрзеше, а и не ми ни треба друг ром. aneta:) види на форумов имаш се', мада тоа што ви кочи не верувам дека е до ромот пошто и ја го иам истиот. А главна предност е што ќе можеш апликациите да ги меморираш и на картица, не само во телефонска меморија.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Jа сакав да му мењам ром едно време ама искрено ме мрзеше, а и не ми ни треба друг ром. aneta:) види на форумов имаш се', мада тоа што ви кочи не верувам дека е до ромот пошто и ја го иам истиот. А главна предност е што ќе можеш апликациите да ги меморираш и на картица, не само во телефонска меморија.
Да баш пред малце го видов форумот, и видов дека на некои од постарите верзии на ginger dx не им работело wifi-то и сега незнам која верзија јас да ја симнам.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Да баш пред малце го видов форумот, и видов дека на некои од постарите верзии на ginger dx не им работело wifi-то и сега незнам која верзија јас да ја симнам.
Ја би идел со оваа, али ова ти го зборам на памет, можда треба да почекаш некој од искуство да ти одговори.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Imam problem so XPERIA X8 nemozam da primam sms poraki, sto i kako da go razresam problemot ednas go resetirav i site kontakti gi izbrisav
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ајде помош малце - како да ги префрлам пораките и контактите од телефонот на компјутер, за да го ресетирам а да не се избришат?
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Хелп!!! Тоа микрофонот на хпериата на моменти не ми работи час уклучува час се гаси не ме слушаат ко ќе се јавам
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Хелп!!! Тоа микрофонот на хпериата на моменти не ми работи час уклучува час се гаси не ме слушаат ко ќе се јавам
однеси на сервис, изгледа нема нешто за да наштелуваш :/



Иначе и јас имам xperia x8 и сум задоволен многу од неа само тоа што неможе да се надогради верзијата на андроидот(2.1 е само -.-) дали некој може да ми помогне како да ставам GingerDX или пак друг подобар ако има(мислам дека овој е најдобриот), телефонот ми е рутиран само сега незнам повеке што читав туторијали и на англиски и на македонски ама не ми успева пример еве не ми успева во ставање со CWM/CMW како и да е :D


може некој да ми помогне ? по пп или слично ке му бидам благодарен
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
однеси на сервис, изгледа нема нешто за да наштелуваш :/



Иначе и јас имам xperia x8 и сум задоволен многу од неа само тоа што неможе да се надогради верзијата на андроидот(2.1 е само -.-) дали некој може да ми помогне како да ставам GingerDX или пак друг подобар ако има(мислам дека овој е најдобриот), телефонот ми е рутиран само сега незнам повеке што читав туторијали и на англиски и на македонски ама не ми успева пример еве не ми успева во ставање со CWM/CMW како и да е :D


може некој да ми помогне ? по пп или слично ке му бидам благодарен
CWM можеш да инсталираш со ова програмче RecoverX и потоа би ти препорачал да го инсталираш GingerDX v031b јас го користам и многу е добар. Потоа треба да го инсталираш и ова за маркетот (се инсталира исто како и Rom-от). Доколку нешто не ти е јасно слободно прашај.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
CWM можеш да инсталираш со ова програмче RecoverX и потоа би ти препорачал да го инсталираш GingerDX v031b јас го користам и многу е добар. Потоа треба да го инсталираш и ова за маркетот (се инсталира исто како и Rom-от). Доколку нешто не ти е јасно слободно прашај.
пред 2 дена го инсталирував(следејки тут на англиски)
и се беше точно си имав се инсталирано busybox, rooted... и кога одам да инсталирам ми кажа дека е успешно инсталиран
но мислев дека фулл вајп се прави одкако се инсталирува ромот после фабрички во опциите, па го рестартирав и ми застана на вклучувањето и стоеше

па морав преку SEUS од сони ериксон што е да инсталирувам одново верзијата и се беше избришано наравно

сега незнам дали пак да пробам само сега одкако ке завршам веднаш да направам фулл авјп преку рекавери менито но немој пак да ме зафркне затоа што мислам дека е до тоа што позади батеријата мене ми пишува 11w43 а требало да е под 29 тоа 43ката така прочитав па незнам дали е вистина
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
пред 2 дена го инсталирував(следејки тут на англиски)
и се беше точно си имав се инсталирано busybox, rooted... и кога одам да инсталирам ми кажа дека е успешно инсталиран
но мислев дека фулл вајп се прави одкако се инсталирува ромот после фабрички во опциите, па го рестартирав и ми застана на вклучувањето и стоеше

па морав преку SEUS од сони ериксон што е да инсталирувам одново верзијата и се беше избришано наравно

сега незнам дали пак да пробам само сега одкако ке завршам веднаш да направам фулл авјп преку рекавери менито но немој пак да ме зафркне затоа што мислам дека е до тоа што позади батеријата мене ми пишува 11w43 а требало да е под 29 тоа 43ката така прочитав па незнам дали е вистина



не ми веруваш од тоа шо ти пишав изглеа, па види си сам

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1549696
 

Kajgana Shop

На врв Bottom