Гуми (пневматици)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
заборавив да пишам 185 55 15
Мишелин - Energy Saver, Данлоп SP Sport01, Бриџстоун - B340, Пирели - P01, Вредештајн - Sportrac5, по мое помегу Мишелин и Данлоп би бирал, не го исклулувам и Континентал шо и да одбериш од горе наведениве да знајш дека нема промаш.
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Continental ContiSportContact (y)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Земав континентал многу малку возени топ се за тие пари ...
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ајде од искуство да кажете, каде се поефтини гумата и каде е подобра услугата за нивна монтажа?
Инаку, прашувам за мишелин 175 65 14 :)
 

DayAn

DayAn
Член од
4 февруари 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
Здраво момци, ми треба совет доколку имте искуство со возење на зимски пневматици во летни услови.

Нема месец дена како го земав Мерцедесот но гумите кои се на него се Barum Polaris 3 195/50 R15 82T, очито гумите се зимски па ми треба совет што и како да правам., дали да ги менувам или да се воздржам со оглед на тоа дека летово е при крај..

Споделете искуство, совет и по некој предлог за ситуацијава во која се наоѓам.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Здраво момци, ми треба совет доколку имте искуство со возење на зимски пневматици во летни услови.

Нема месец дена како го земав Мерцедесот но гумите кои се на него се Barum Polaris 3 195/50 R15 82T, очито гумите се зимски па ми треба совет што и како да правам., дали да ги менувам или да се воздржам со оглед на тоа дека летово е при крај..

Споделете искуство, совет и по некој предлог за ситуацијава во која се наоѓам.
Смени ги зашто овие гуми не се наменети за високи температури прегреваат и се распаѓаат а и немаат грип како летните гуми.
 

DayAn

DayAn
Член од
4 февруари 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
Смени ги зашто овие гуми не се наменети за високи температури прегреваат и се распаѓаат а и немаат грип како летните гуми.
Али ова се само предните две гуми, задните се летни.. не знам колку врска има тоа али битно викаш да ги сменам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Здраво момци, ми треба совет доколку имте искуство со возење на зимски пневматици во летни услови.

Нема месец дена како го земав Мерцедесот но гумите кои се на него се Barum Polaris 3 195/50 R15 82T, очито гумите се зимски па ми треба совет што и како да правам., дали да ги менувам или да се воздржам со оглед на тоа дека летово е при крај..

Споделете искуство, совет и по некој предлог за ситуацијава во која се наоѓам.
Зимска гума се вози кога надворешната температура е околу 7 степени... па сега ти прај си есапот...
На овие 40 степени кои се сега возиш пластика... нити удобност имаш нити тракција.
 

DayAn

DayAn
Член од
4 февруари 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
Зимска гума се вози кога надворешната температура е околу 7 степени... па сега ти прај си есапот...
На овие 40 степени кои се сега возиш пластика... нити удобност имаш нити тракција.
Да да, околу удобноста еве од искуство кажувам дека е лошо, гумите се нови така што се слуша како се борат со асфалтот, амортизацијата е намалена и кога возам со 100 на саат едвај застанувам, скоро 10 метри е продолжена вожњата..

Разбарав и по странски форуми а и според ова што го кажувате ваљда ќе треба да го стегнам газот и да набавам летни што поскоро, есента е исто топла така да ќе имам мака доколку ме ги сменам на време..

Фала на реплика во секој случај.

Поздрав.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да да, околу удобноста еве од искуство кажувам дека е лошо, гумите се нови така што се слуша како се борат со асфалтот, амортизацијата е намалена и кога возам со 100 на саат едвај застанувам, скоро 10 метри е продолжена вожњата..

Разбарав и по странски форуми а и според ова што го кажувате ваљда ќе треба да го стегнам газот и да набавам летни што поскоро, есента е исто топла така да ќе имам мака доколку ме ги сменам на време..

Фала на реплика во секој случај.

Поздрав.
И, згора на се, убави се шансите и да ги заебеш зимските гуми...
Пред неколку недели земав Дебица Престо во слична димензија (195-55/15). Цена околу 3900 денари.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
И, згора на се, убави се шансите и да ги заебеш зимските гуми...
Пред неколку недели земав Дебица Престо во слична димензија (195-55/15). Цена околу 3900 денари.

Јас ги имам истите само 185-65-14,летни,сосема се добри,имам изминато некои 11.000 км до сега.Ги платив по 3000 денари за гума.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Koj znae nesto poveke za vozenje so All-Session Gumi, slusam deka ne se preporaclivi mnogu, dali e podobro da si stavam zimski za zima a ovie da gi vozam vo letna sezona, zatoa sto ovie se glanc novi Michelin all session gumi?
Fala
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Koj znae nesto poveke za vozenje so All-Session Gumi, slusam deka ne se preporaclivi mnogu, dali e podobro da si stavam zimski za zima a ovie da gi vozam vo letna sezona, zatoa sto ovie se glanc novi Michelin all session gumi?
Fala
За нашите услови во нашава република и немаме толку остри климатски услови така да овие гуми си ја вршат работата низ целата година. Мои познаници, форд фокус 2010 со гуми Vredestein Quatrac3 во Јануари месец патуваа од Македонија до Австрија и назад и тоа до скијачки центар.
Во зависност од тоа какво возило имаш, колку често излегуваш на отворен пат и во кој период патуваш вклучувајки ги и твоите финансии се одлучуваш на крај за какви гуми ке купиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom