Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.140
Allegri to learn Milan fate on Wednesday

"I will speak to Allegri on Wednesday," Adriano Galliani told Tuttosport.
"I feel so cheerful, on Wednesday I will understand what he [Allegri] wants to do. Along with the president, we will make a decision in the light of what he thinks.

Се надевам дека Алегри ке остане.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.982
Нема да ми е претерано криво ако си отиде Алегри ама не би го заменил со било кого, а поготово не со Сидорф и Пипо, со Леонардо се покажа дека занает на Милан не се учи а поготов не во сезони кога ви клубот не се инвестира и се има слаба екипа.

Замерки на Алерги имам неколку ама една ми е најголема, а тоа немањето игра, под игра подразбрам нешто што го имаат во моментов само Јуве и Фиорентина, тоа е нешто што ти овозможува шампиони да се Пелусо, Падоин, Џакерини, Барзаљи, Лихштајнер, Џовинко и МАтри и до последен ден Лига Шампиони да брка Лука Тони.
Значи нешто независно од квалитетот на екипата, нешто што добива утакмици Во Милан под игра прво се подразбираше Ибрахимович, после Ел Шарави а сега Балотели. Алегри не успеа да направи компактна екипа што ќе решава утакмици без проблеми и турбуленции.. Може тоа да се препише на недостатокот на квалитетни играчи, ама оние гореспоменати 5-6 души се исто така просеци со тоа што некој ги седнал и им објаснил што како и кога треба да направат.

Како и да е, негов проект е овој Милан, го догура до Лига на Шампиони и како што го кркаше стапот и критикитее, заслужува да си го тера и догодина па под други околности може Милан ќе стане екипа пак.
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1.089
Поени од реакции
689
Berlusconi: "Riassetto completo quadri tecnici, se necessario anche societari"
На Берлу изгледа освен Алегри му сметат и другите тука се мисли на Тасоти , па и Галиани и Браида .
Јас сум за смена на Берлу отколку на Галиани , нека го продава тимот и така само експериминтира .
Са Алегри не ми е криво во вчерашниот најбитен меч направи грешки така што како сто каже и курајбер не би го сменил со било кој...
Прандели, Анчелоти ...... сега не ми паѓа на памет некој друг.
А и ако сака да смени некој од Галиани(иако не верувам ) и Браида (овој изгледа е во тапет) би го ставил некој от Малдини, Седорф, Гатусо
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Берлускони потврди: Ќе има комплетна смена на тренерскиот персонал.
Утре Алегри ќе биде официјално отпуштен и ќе биде назначен за нов тренер на Рома!
Ќе ги оправи и нив, ќе треба секое коло 0-2 да ги играме :LOL:
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.740
Поени од реакции
11.590
Сидорф место Тасоти, Гатузо место Алегри :pos:

heard it here first
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
Нема да ми е претерано криво ако си отиде Алегри ама не би го заменил со било кого, а поготово не со Сидорф и Пипо, со Леонардо се покажа дека занает на Милан не се учи а поготов не во сезони кога ви клубот не се инвестира и се има слаба екипа.

Замерки на Алерги имам неколку ама една ми е најголема, а тоа немањето игра, под игра подразбрам нешто што го имаат во моментов само Јуве и Фиорентина, тоа е нешто што ти овозможува шампиони да се Пелусо, Падоин, Џакерини, Барзаљи, Лихштајнер, Џовинко и МАтри и до последен ден Лига Шампиони да брка Лука Тони.
Значи нешто независно од квалитетот на екипата, нешто што добива утакмици Во Милан под игра прво се подразбираше Ибрахимович, после Ел Шарави а сега Балотели. Алегри не успеа да направи компактна екипа што ќе решава утакмици без проблеми и турбуленции.. Може тоа да се препише на недостатокот на квалитетни играчи, ама оние гореспоменати 5-6 души се исто така просеци со тоа што некој ги седнал и им објаснил што како и кога треба да направат.

Како и да е, негов проект е овој Милан, го догура до Лига на Шампиони и како што го кркаше стапот и критикитее, заслужува да си го тера и догодина па под други околности може Милан ќе стане екипа пак.
Не дека сум некој ултра хардкор хејтер на алегри (мада повеќе од уште една година не би му дал бидејќи накратко со него немаме многу амбиции повеќе од освојување на серие а) дебатиравме многу за него, има многу за има многу против негово заминување. Ја сум за да си отиде, под услов да дојде место него некој подобар! сидорф и гатузо не спаѓаат во оваа категорија.
Иначе курајбер секоја чест за постот, кажа се што ја сакав да им го сервирам на останатите кои се про-Алегри (Про геј мериџ хахахаха) . Не ми е јасно како може целата игра у ерата на Алегри да се базира на Ибрахимович,Балотели и Ел Шарави... и како може играта овие 3 години да ни биде влечење по терен (освен првоата година откако дојде). Леонардо немаше такви у екипа па пак ист резултат постигна. Уомо ди мерда имаше исти резултати со милан , па зашто го пљуете бе мајку му ? зашто го колнете?Дури тој и немаше Ел Шарави у тим, немаше ни балотели ни ибрахимович, успеа со Бориело и остарен Роналдињо да дојде до трето место! (делумно леонардо се хејта ради фрката со интер, ама и секој кога спомне леонардо одма му текиња на тапа тренер). Од друга страна, Леонардо го напраи Силва играч, го дигна пато(му даде повеќе шанса), дали некаде ја прочитав дека леонардо(кога се спомињаше) дека имал добра работа со младинци - НЕ.
Леонардо со (по)мизерен милан стигна и испадна у 1/8 финале (на алегри тоа му се дешава 2 од 3 години, лани ојде до неверојатното 1/4 финале), но алегри е протектиран(незнам зашто) од фановите тука. Ете тоа ме иритира кај вас, што го величите Алегри, а дечково е (МААААЛЦЕ над) просек. Чисто споредба да направам у резултатите што ги имаше Алегри и Леонардо.
И никако не ми е јасно како може еве на пример Рома,послаба екипа од милан која игра 100000 пати поотворен и понапаѓачки фудбал од нас, а ние цело време да се молиме на индивидуален потег на Шарави или Балотели или кој и да е.
Алегри е солиден тренер, има свои океј страни има лоши страни (кои според мене преовладуваат) но неможе бе луѓе милан со алегри да праи ренесанса у европа, сватете! НЕ е тој тип на светска класа тренер, нема ни да биде. Сватете!А за успех на тим треба (нормално нели) јак тренер.
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
треба млади играчи треба креативност треба брзина треба тактика треба да се има план како ке се напага неможе амброзини на 2 метра да неможе да го погоде играчо до него де шилјо како изгубен беше констант кој го плукавте сите барем ја раздвижи играта има техника абате жива катастрофа ночерино ништо една топка не даде за шанса гол примаме шо у 3та лига кај нас голман излева и ја собира таа топка абијати гледаше филм на линијата не само поли ке ни требат уште 7-8 играчи да се донесат а 5-6 да се измават
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
867
Поени од реакции
258

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.464
Поени од реакции
5.435
Ај честито заслужен пласман у ЛШ :D
Една утакмица ќе ни ја ебеше цела сезона, среќа па миленикот мој ме израдуа :D

Голот о маказа против Андерлехт, зафатот врз Ароника, и сеа голот вреден ЛШ како да не го сакаш? :D


Ова идењево на Алегри не ми се свиѓа, таман ми стана интересен сеа ќе го мењаваат...
Најлошо е што нема некој асален да го замени, јес да Алегри не е кузнае што ама со каков тим, од дното на табелата не пласираше за ЛШ, ги напрае Шарави и Де Шиљо играчи, мислим дека заслужуе уште една шанса нормално со неколку засилуања (одбрана и среден ред!)..

И пред да се донесат нови играчи мора да им се пакуваат куферите на Амброзини (го пцуев многу за црвениот картон со Сиена, добро па победивмо и забраев), после... Бонера и Антонини у пакет 2 у 1 за ефтини паре, Јепес и на него му е време, Закардо... он не смета многу го неам видено како изгледа уште ама ипак фаќа место, Мунтари и Траоре да обеле малу тимот, Бојан нек си се врати кучи... и Емануелсон и Таиво ич нека не се враќаат у Милано.. другото може да остане.
 
Член од
24 февруари 2010
Мислења
598
Поени од реакции
406
Како бе Мерда исти резултати со Алегри? Едниов во деби сезоната зема титула во Сериа А едниот одвај трето заврши. И како тоа таа титула на Алегри немала вредност пошто била слаба конкуренцијата. Па Интер 5 по ред ги нареди заради слаба конкуренција, Јуве сезонава ја одбрани ради слаба конкуренција. И што сега пу пу не важат овие титули.

Зависела играта од Ибра, Шарави, Балотели? Па ајде бе кажите еден играч освен наведениве кој сега е во Милан а може да истрча бар 20 метри а да не ја загуби топката или еве не мора да трча нека ја задржи топката бар 5 секунди во свој посед без да му ја земат. Па ни Монтоливо кој очигледно ни е најјак средњак не го може бре ова. Ете на кое дереџе е паднат Милан сезонава. И ај објасните како очекувате да има некоја поврзаност во играта со 90% просеци во тимот. Ти можеш да им кажеш да играат ко Барса што игра али џабе е ко не знаат и ко имаат капацитет да се првотимци во Парма, Сампдорија и остали. Па 60% од тимот вчера не би избориле првотимски статус во онаков мизерен Интер сезонава. И пак на крај со толку хендикепи ти завршуваш трето место. Не знам како можете да пљукате по Алегри после ваква сезона. Изгледа очекувавте Сериа А да ја освои па сега разочарани сте од постигнатите резултати.

Ако го местат Прандели за после 2 години значи пиши пропало на наредна сезона со кој било нов привремен тренер. Цела година ќе биде тапкање в место а после тоа ај од почеток со приказните како ќе се гради некој нов Милан. Не ја гледам поентата на бркање на Алегри плус плаќање оштета поради предвремен раскин на договорот ако целта е Прандели. А Алегри а некој привремен ништо не менува освен некоја лична сатисфакција која би ја добил Берлускони.

Сезонава заврши. Боатенг и Робињо треба да си одат дур држат некава цена. Амбросини нека си ги закачи копачките. Бонера и Антонини нека ги дадат гратис некаде. Абате конечно испрати корисен центаршут во последнитот натпревар од сезоната али тој еден не му пречеше да стане првиот играч со милион изблокирани обиди за центаршут во една сезона. Ако има добра понуда за него и него нека го продадат. Од се останато за наредна сезона само Балотели, Шарави, Монтоливо, Де Јонг имаат капацитет за прв состав на Милан. Другово горе доле се е материјал за на клупа. Од нив очекувам Абиати, Мексес, Запата и Шиљо/Абате да се стандардни првотимци зошто реално мали се шансите да се донесат засилувања на нивните позиции. Ќе го сметам за успешен преоден рок ако се донесат бар двајца кој можат да ја држат топката во свој посед бар 10 секунди
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Ако отказот на Алегри значи екскурзии со Пипо,Сирорф,Гатузо тогаш сум против
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Гатузо тренер, Ван Бомел помошник сите играчи ќе ги истепаат. :pos: :icon_mrgr:
Нека донесат играчи па кој сака нека е тренер.
Со сегашните и со оние кои Алегри ги сака Астори, Куцка, Лоди, Черчи џабе му е уште една сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom