Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Го имам симнато Upstream Color веќе некое време, ама сега кога grande juve го стави во ист контекст со Holy Motors најверојатно ќе го избришам. :)

Не дека имам проблем со ваквите филмови. Можеби и To The Wonder е претенциозен, ама мене ми се допадна пред се` поради убавите кадри. Ликовите и дејството ми беа небитни.
 
G

grande-juve

Гостин
Го имам симнато Upstream Color веќе некое време, ама сега кога grande juve го стави во ист контекст со Holy Motors најверојатно ќе го избришам. :)

Не дека имам проблем со ваквите филмови. Можеби и To The Wonder е претенциозен, ама мене ми се допадна пред се` поради убавите кадри. Ликовите и дејството ми беа небитни.
Значи сите три се претенциозни, тоа што мене ми се допаднал Holy Motors се брише со тоа што тебе ти се допаднал To the Wonder, така да слободно без предрасуди глеј си го Upstream Color:D
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Значи сите три се претенциозни, тоа што мене ми се допаднал Holy Motors се брише со тоа што тебе ти се допаднал To the Wonder, така да слободно без предрасуди глеј си го Upstream Color:D
Ме замисли сеа. :)

Ај ќе му направам restore од ресајкл бинот за секој случај.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Side Effects (2013)

Тазе филмче од Содерберг, драма/трилер, Руни Мара и Џад Лоу супер си изглумија, филм со неколку ефективни пресврти, почнува споричко ама после те внесува... добар, го препорачувам, 8-че.
Пријатно сум изненаден од филмот и од мене си доби 8ца
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
grande-juve
Хахах добра е и Ана. Не знам зошто додека ја гледам Кетрин си мислев на оваа Робин. Уште една прекрасна MILF

 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
E тоа сепак..... и мене ме копка. Инаку кога го догледав решен бев да му дадам најниски оценки.
Филмот до пола и повеќе лесно се прати, ама после дали дека секој нормален би изгубил фокус, дали поради недостигот на "онтопик" дијалози си го прави своето.. незнам. Филмот кај мене се класифицира под уметност, само незнам дали во позитивна или негативна конотација. Primer беше тежок и колку да си играа со временската линија сепак имаше зацртано линија, овој делуваше на недооформени идеи. Ама, нели... сепак..... :)))

Инаку девојката супер изглуми, поготово за филм кој делумно се потпира на глума.
И јас изгубив фокус некаде на средината, ама на крајот се поврзаа работите. Не многу, ама барем добив некаква претстава за дејството. Не многу, да повторам. Повеќето од времето се досадував ептен, ама издржав до крај, изгледа јак сум со трпение периодов. :)

Во секој случај, несекојдневен филм, што би рекол ти уметнички. Очекував да биде полош, но тоа не значи дека би го гледал по втор пат. За девојката се сложувам, за мене таа беше најјаката страна на филмот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.648
И јас изгубив фокус некаде на средината, ама на крајот се поврзаа работите. Не многу, ама барем добив некаква претстава за дејството. Не многу, да повторам. Повеќето од времето се досадував ептен, ама издржав до крај, изгледа јак сум со трпение периодов. :)

Во секој случај, несекојдневен филм, што би рекол ти уметнички. Очекував да биде полош, но тоа не значи дека би го гледал по втор пат. За девојката се сложувам, за мене таа беше најјаката страна на филмот.
Јас одпосле заспав, изморен да рецензирам, не за текот на филмот, мистеријата го вози, секој сака да види како ќе финишира. После 2 денови, добива бел бумбар, пролаз, барем за хипстери и ентузијасти е во ред.

Инаку, Insensibles или Painless, слабо, 5-ка. Разочаран од хорор жанрот.
21 & Over уште послабо, 4-ка. Разочаран од комедија жанрот.
 
G

grande-juve

Гостин
The Sapphires, комедија, ама не 100 отсто комедија, онака лесно feel good филмче со супер соул музиче, и базирано според вистинска приказна, ме расположи :).

Иначе @Psyside, The Entity(y), посебно главната глумица.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Јас одпосле заспав, изморен да рецензирам, не за текот на филмот, мистеријата го вози, секој сака да види како ќе финишира. После 2 денови, добива бел бумбар, пролаз, барем за хипстери и ентузијасти е во ред.

Инаку, Insensibles или Painless, слабо, 5-ка. Разочаран од хорор жанрот.
21 & Over уште послабо, 4-ка. Разочаран од комедија жанрот.
Да, и мене вниманието ми го задржа филмот до крај, најверојатно бидејќи очекував да се појаснат работите. На крај ми стана јасно што се случува, ама не ми значеше тоа којзнае колку.

Коинциденција (или не?), планирав сега да го гледам Insensibles дека на IMDb видов шпански, хорор, фантазија, дете и си го поврзав со Pan's Labyrinth. Сега најверојатно ќе оди во канта и на негово место ќе дојде овој.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Иначе @Psyside, The Entity(y), посебно главната глумица.
Доста подценет филм :) и да, добра актерка + згодна.

Иначе имате препорака за Dark Skies, имаше неколку моменти кои ме стресоа добро..да не спомнувам што Кери Расел е во една од главните улоги :love:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дечаци, што се дешава со Stoker?
Го има некој гледано? Не можам торент да му најдам, рано е или што е работава?
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Jagten, одлична драма.
Пореална содржина, амин. Рандом лага за некоја личност и веднаш му се сјебува цел живот. Што би рекле блгарине така е, когато на човек му се лепне етикета.
И година после тоа, Лукас остана животно во очите на останатите поради ретардирани момчиња кои незнаат за што е намената на iСрањето.
Да не раздолжувам, тие што не го гледале филмов директива на замунда или друг торент сајт и симнувајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom