Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
5 (пет) години ги возам Тигар Прима. Бев скептичен и ги земав на препорака на мајсторот кој ми одржува колите, во димензија 195-55/15.
Поминав со нив 23000 км за тие пет години. Шарата стои, ама ги изеде веќе времето... тврди се, напукани... вррме им е за замена. Некаде 2006 Мишелин го презеде Тигар и Прима е првата гума развиена со Мишелин. Хитрис е копија на претходната серија на Мишелин Пилот Примаси. Винтера... пак французите се замешани.
Сега, како што реков пак сум за гуми земање. Најверојатно ќе ги земам Хитрис.
Возам и Сигура во димензија 155/70-13, веќе две години и 10000 км. Не покажуваат знаци на замор, добри се на мокро и не се бучни. Држат солидно на патот возило од 44 коња :)
--- надополнето: 29 април 2013 во 23:37 ---

Хитрис или Прима во таа димензија. Сигура нема.
Малку си поминал,нели тераат и до 50.000 Км,упола помалку.Колку се таа димензија?Јас возам 185-65-14.Кога ги купував се двоумев дали Тигар,Спортива или Матадор,и на крај Дебика испаднаа,секоја втора кола ги има тие гуми кај нас.Што ќе кажеш за Барум-от,и Семперитот.Чешки со Австриски.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Малку си поминал,нели тераат и до 50.000 Км,упола помалку.Колку се таа димензија?Јас возам 185-65-14.Кога ги купував се двоумев дали Тигар,Спортива или Матадор,и на крај Дебика испаднаа,секоја втора кола ги има тие гуми кај нас.Што ќе кажеш за Барум-от,и Семперитот.Чешки со Австриски.
Точно, малку сум поминал ама цели 5 години се на колата. Гума се фрла или кога ќе се истроши или кога ќе помине 5 години.
Реков, шарата стои барем добри 4 мм. Ама по страната веќе напукува и чувствувам дека е тврда дека нема веќе тракција каква што имаше.
Ксарата имаше фабрички Мишелин Пилот Примаси. Нив ги сменив на 23000 км во 2008 година кога монтирав Прима. И тие тогаш станаа тврди и напукани...
Сега имам 44000 км.
Тогаш Примата беа купени 3200 ден. со монтажа. Сега се 3800. Хитрис се 3600.
Барум ја фалат, ја немам возено. Спортива имав мало неубаво искуство од околу 700 км. Тврда ми беше. Зимска гума возена зимно време.
Семперит... еднаш оддамна возев таква, ама тоа беше ептен оддамна. Не би било коректно да спомнувам некој модел кој најверојатно не се произведува во овој век :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Семперит... еднаш оддамна возев таква, ама тоа беше ептен оддамна. Не би било коректно да спомнувам некој модел кој најверојатно не се произведува во овој век :)
Незнам дали ги носат кај нас...
http://www.semperit.com/generator/www/de/en/semperit/tires/themes/summer-tires/speed-life/speed-life-en.html
инаку ги има, дефинитивно.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Незнам дали ги носат кај нас...
http://www.semperit.com/generator/www/de/en/semperit/tires/themes/summer-tires/speed-life/speed-life-en.html
инаку ги има, дефинитивно.
Не сме се разбрале!
Тие некои Семперит ги возев мнооогу одамна на тристачо! Купени некаде во почетокот на 90-тите во Грција.
Тоа денес сигурно не се произведува. Тоа ми беше муабетот
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Може да се вежба во полигонот кај АСУЦ? или мора со авто школа?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Освен од invisible89 сакам да слушнаm мислење и од други за нов Мицубиши Колт.
Конкретната понуда: http://www.mitsubishimotors.mk/uploadedFiles/Parent_Site/Models_Data/Explores_Files/Colt/Price list Colt 1.1- 5 door.pdf
Максимумот од пари кој го имам на располагање е точно 8000 евра, колку што чини Колтот, така да поскапа кола не доаѓа во предвид. Ми требаат мислења од прва рака, за да можам конечно да пресечам и да се одлучам :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Освен од invisible89 сакам да слушнаm мислење и од други за нов Мицубиши Колт.
Конкретната понуда: http://www.mitsubishimotors.mk/uploadedFiles/Parent_Site/Models_Data/Explores_Files/Colt/Price list Colt 1.1- 5 door.pdf
Максимумот од пари кој го имам на располагање е точно 8000 евра, колку што чини Колтот, така да поскапа кола не доаѓа во предвид. Ми требаат мислења од прва рака, за да можам конечно да пресечам и да се одлучам :)
Мене ми се допаѓа, за тие пари добиваш НОВ економичен и добро опремен автомобил
1.1 со 3 клипа ти е 12 вентила 75 коња, градско околу 7 ќе ти троши сигурно.

Јас кога би купувал нова би гледал корса ама е скапа скоро 10.000 доаѓа со 4 врати и плус е надвор од буџетот ... ќе излегува наскоро нова корса па можеш да ја почекаш да падне ако не ти е проблем времето

Иначе моментално добиваш одлична понуда за колт-ов, разгледај и други коли од оваа класа ама мислам дека ваква комбинација цена-добиено нема да најдеш
и да оди по салони и распрашај се за цена и што има точно на лагер, не гледај преку сајтови

па пиши што ќе одлучиш
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Зошто?
--- надополнето: 1 мај 2013 во 00:35 ---
Мене ми се допаѓа, за тие пари добиваш НОВ економичен и добро опремен автомобил
1.1 со 3 клипа ти е 12 вентила 75 коња, градско околу 7 ќе ти троши сигурно.

Јас кога би купувал нова би гледал корса ама е скапа скоро 10.000 доаѓа со 4 врати и плус е надвор од буџетот ... ќе излегува наскоро нова корса па можеш да ја почекаш да падне ако не ти е проблем времето

Иначе моментално добиваш одлична понуда за колт-ов, разгледај и други коли од оваа класа ама мислам дека ваква комбинација цена-добиено нема да најдеш
и да оди по салони и распрашај се за цена и што има точно на лагер, не гледај преку сајтови

па пиши што ќе одлучиш
Ги има на лагер моментално во Мак Ауто Стар во Скопје.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Зошто?
--- надополнето: 1 мај 2013 во 00:35 ---

Ги има на лагер моментално во Мак Ауто Стар во Скопје.
Остај го ти валволин со неговите тди партизански машини

ако си се одлучил за нова и само за нова кола поштуем и терај !
иако јас не би купил нова кола
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
471
Поени од реакции
26
Радиото у кола ми прави проблем (Пионир од тој тип што се вади главата напред) и сеа кога ке го стиснам посилно кога е ставено како да губи контакт може некако да се среди или ке му дојде крајот :) иначе радиото си работи само нетреба да се стиска посилно т.е треба да не се стиска воопшто
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зошто?
--- надополнето: 1 мај 2013 во 00:35 ---

Ги има на лагер моментално во Мак Ауто Стар во Скопје.
Ako veke si resil da lupnes para za novo zemi si swift. Barem lici na nesto.
--- надополнето: 1 мај 2013 во 01:21 ---
Радиото у кола ми прави проблем (Пионир од тој тип што се вади главата напред) и сеа кога ке го стиснам посилно кога е ставено како да губи контакт може некако да се среди или ке му дојде крајот :) иначе радиото си работи само нетреба да се стиска посилно т.е треба да не се стиска воопшто
Stavi mu nekoi mali potpunki odozdole pod plockata ili odozgore nad plockata. Bi trebalo da se popravi,ama posle neli ne ma da bide za stavi vadi nego fiksno i ne ja cepkaj.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Дечки дали сте запознаени со товарните комбиња, кои се подобри, мани и такви работи ме интересираат. Ми треба за роднина со носивост да биде барем 1400-1500 кг.
Е сега гледам Peugeot Boxer некои ги фалат некои се плачат мислам дека биле предн влеча али трошеле малку, незнам како се цитроените комбиња, фиатите или пак дајте вие кои сте запознаени подобро препорачајте некое за да бараме. Ме интересира марката кои се подобри и со потрошувачка и со издржливост, споре парите кои ги спрема најверојатно ќе биде најмногу до кај 2002 како што гледам по интернет цениве.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
7
Може да се вежба во полигонот кај АСУЦ? или мора со авто школа?
Колку што знам јас, на полигонот во АСУЦ не може да се влезе со приватна кола. Најверојатно авто школа е единствена опција.

Дали некој знае каде може да најдам свич за предни магленки за Форд Фиеста од 2000-та година?
Уште не успеав да најдам свич. Некој да ме упати негде?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дечки дали сте запознаени со товарните комбиња, кои се подобри, мани и такви работи ме интересираат. Ми треба за роднина со носивост да биде барем 1400-1500 кг.
Е сега гледам Peugeot Boxer некои ги фалат некои се плачат мислам дека биле предн влеча али трошеле малку, незнам како се цитроените комбиња, фиатите или пак дајте вие кои сте запознаени подобро препорачајте некое за да бараме. Ме интересира марката кои се подобри и со потрошувачка и со издржливост, споре парите кои ги спрема најверојатно ќе биде најмногу до кај 2002 како што гледам по интернет цениве.
Ивеко Дејли ги фалат многу.Имам возено Фиат Дукато 1.9 TD 82 коња беше,си влечеше без проблем.Го товаравме и до 1600 кг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom