C/C++

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
PHP:
#include <iostream>
 
using namespace std;
 
int main()
{
    cout<<"Vnesi ja dolzinata na nizata"<<endl;
    int n;
    cin>>n;
    cout<<"Vnesi gi vrednostite na nizata :"<<endl;
    int niza[n];
    for(int i=0;i<n;i++)
    {
        cin>>niza[i];
    }
    cout<<"Pecatenje na tekovnata niza"<<endl;
    for(int i=0;i<n;i++)
    cout<<niza[i]<<" ";
    cout<<"\n";
    cout<<"Pecatenje na nizata so promeneti znaci"<<endl;
    for(int i=0;i<n;i++)
    cout<<niza[i]*(-1)<<" ";
    return 0;
}
 
B

BrunoFresh

Гостин
Пак ќе кажам, кога нешто незнаете со програмирање, бидете барем малце од малце програмери. Напишете почетно нешто да видиме што сте работеле, па каде сте закочиле и да ви помогниме во проблемот, а не цела задача да ви ја решиме. Лесно е така но нема никогаш да научите, а и не веррувам дека некој својот труд ќе го даде само за да лежите и да добиете на готово. Второ, имате Google, знаете англиски, земете пишете нешто со ова, и видете што ќе ви излези. Сеа барем има билион форуми и решенија за секој проблем.

п.с. Како што кажа 102161, помножи го секој број од низата со (-1).
 
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
Член од
21 април 2013
Мислења
20
Поени од реакции
5
Тој тоа што го поставил е програма. Бидејќи во задачата вели да се напише алгоритам и програма
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Алгоритмот е веројатно у псевдо јазик да го напишеш истото само
 
B

BrunoFresh

Гостин
Тој тоа што го поставил е програма. Бидејќи во задачата вели да се напише алгоритам и програма
Епа ете ти ја програмата , сеа е полесно да напишеш алгоритам, онака со квадрати, кругчина, стрелки највероватно бараш :)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Amateraus благодарам,
BrunoFrash знам , ама бидејќи утре правам тест ми беше став сама да напишам и + не мие јасно ни како да напишам. тоа е проблемот. Сепак благодарам :)
--- надополнето: 21 април 2013 во 14:48 ---
Amaterasu а дали знаеш алгоритам да напишеш, бидејќи и тоа ми е тешко. Фала однапред :)
Алгоритмот се состои во самиот код. Реално ова е доста едноставна програма, па искрено не знам на кој начин би можел да ти го запишам алгоритмот. Најверојатно треба да почнеш со тоа дека треба да дефинираш низа, да ја наполниш низата со елементи, па да ги смениш знаците на елементите кои се членови на низата и резултатот да го испечатиш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.434
Ме интересира дали е можно бит стринг како на пример

11100011010101010 да му направам комплемент во c++ т.е единиците во нули да се претворат, а нулите во единици.

По можност кажете начин како да размислувам за да дојдам до решението, а не готово решение.(Ако е можно)
--- надополнето: 23 април 2013 во 18:56 ---
Ме интересира дали е можно бит стринг како на пример

11100011010101010 да му направам комплемент во c++ т.е единиците во нули да се претворат, а нулите во единици.

По можност кажете начин како да размислувам за да дојдам до решението, а не готово решение.(Ако е можно)
Се снајдов :D

Сам си прашувам сам си одговарам :pos::pos::pos:
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Ај ако може мала помош , од Паскал во Ц или Ц++

var i,n:byte;
B,C:niza;
begin
write('Vnesi cifra : ');readln(n);
for i:=1 to 4 do
begin B:=n mod 2; n:= div 2;
end;
C:=(B[4]+B[3]+B[2]) MOD 2;

end.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Ај ако може мала помош , од Паскал во Ц или Ц++

var i,n:byte;
B,C:niza;
begin
write('Vnesi cifra : ');readln(n);
for i:=1 to 4 do
begin B:=n mod 2; n:= div 2;
end;
C:=(B[4]+B[3]+B[2]) MOD 2;

end.
Што сакаш да постигнеш со кодов? Ќе ти го прекуцам во било што ама нема никаква логика.
Како прво тоа горе B,C:niza не е валидно и не ми е јасно. Второ што делиш внатре во циклусот каде што зема вредност n, n:=div 2? B ако веќе ја дефинираш како низа не може да зима вредност на n со тоа доделување во циклусот. И на крај не печатиш ништо...
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Што сакаш да постигнеш со кодов? Ќе ти го прекуцам во било што ама нема никаква логика.
Како прво тоа горе B,C:niza не е валидно и не ми е јасно. Второ што делиш внатре во циклусот каде што зема вредност n, n:=div 2? B ако веќе ја дефинираш како низа не може да зима вредност на n со тоа доделување во циклусот. И на крај не печатиш ништо...
Кодов го најдов во една книга , а иначе ми треба програма во C/C++ за кодирање со Хамингов код xD :D
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Кодов го најдов во една книга , а иначе ми треба програма во C/C++ за кодирање со Хамингов код xD :D
Ова е веќе друго. Кодот не е целосен и фалат променливи. Еве го целосниот во C, веројатно е добар.
Код:
#include <stdio.h>
 
int main()
{int n,i,b[100],c[100];
scanf("%d", &n);
for(i=1;i<=4;i++)
{
    b[i]=(n%2);
    n/=2;
}
c[1]=(b[4]+b[3]+b[2]) % 2;
c[2]=(b[4]+b[2]+b[1]) % 2;
c[4]=(b[3]+b[2]+b[1]) % 2;
 
printf("%d %d %d %d %d %d %d", c[1], c[2], b[4], c[4], b[3], b[2], b[1]);
return 0;
}
 
Член од
26 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво :D, овде сум со намера да побарам мала помош од поискусните во ова. Ми треба конверзија од SM во DC броен систем но да е во C или C++. Однапред благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom