Дежурна Ординација! #2

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
аааааа:mad::mad: ке ме уништи времево!Секогаш кога се менува катастрофа сум ми паѓа притисокот,ме растура депресија вчера наеднаш почна да ми се врти рацете ми станаа ладни а ми се потеа.Бев на болница и се потврди дека ми паднал притисокот некеше да ме боцка ми рече да се напијам УРУТАЛ за вртоглавица денес и така и така не ми се врти фала Богу али пак сум down кажете некое чаре?
 
P

propoise

Гостин
аааааа:mad::mad: ке ме уништи времево!Секогаш кога се менува катастрофа сум ми паѓа притисокот,ме растура депресија вчера наеднаш почна да ми се врти рацете ми станаа ладни а ми се потеа.Бев на болница и се потврди дека ми паднал притисокот некеше да ме боцка ми рече да се напијам УРУТАЛ за вртоглавица денес и така и така не ми се врти фала Богу али пак сум down кажете некое чаре?
Kafetin obicen I energy drink.

Moze I thc da si znaes.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ме гребе грлово, да ми кажете некој домашен лек ?

Пијам чаеви, ама дали има некој посебен ?
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ме гребе грлово, да ми кажете некој домашен лек ?

Пијам чаеви, ама дали има некој посебен ?
1. стави топла ракија и црн бибер на шал или што и да имаш, по можност волнено, стави го на вратот и чувај го додека чувствуваш топлина. Повторувај го ова неколку пати дневно.
2. прави гаргара со чај од жалфија.
3. Ако можеш да најдеш чај од риген исто така може да ти се најде.
4. Мед со таан.
Толку ми текнуваат за сега.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Ме гребе грлово, да ми кажете некој домашен лек ?

Пијам чаеви, ама дали има некој посебен ?
Чаеви може да пиеш али најсигурен лек за грло ти е прополис по можност ако можеш да најдеш природен на кафена лажичка ке ставиш шекер 13-15 капки прополис ке држиш 1-2 мин на грлото и тоа.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
7
Од време на време имам потешкотии со дишење. Се е ок и оп наеднаш неможам да земам воздух кога ќе ми текне на тоа. Кога ќе имам потешкотии играм или игри или шо и да е и се е во ред, кога ќе прекинам со активности пак се врака тешкото дишење...дали е нешо до психата или можно е да имам проблем со бели дробови...(не ми препорачувајте доктор, уште немам собрано храброст)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Кој дел од денот е најдобар за пиење на омега3 капсулите? Наутро, навечер, на гладно срце, пред спиење, пред оброк, после оброк, во текот на оброкот?
навечер после јадење, пред спиење.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Да не шарам многу по темиве, ќе го поставам тука прашањево, па ако не е за овде, упатете ме таму кај што треба :)

Имам проблем, а везе неам дали е здраствен :icon_mrgr:

Кога седам во болница, во соба со повеќе пациенти, седам некое време и почнува да ми се врти, постепено постепено, и на крај доаѓа до онесвестување.
Кога бев кај еден другар на посета, поседов малце време во соба кај него, почнав да осеќам дека не ми е добро, искочив во ходник, и она како што одам, како да гледам во 3D, и среќа еден другар ме фати, иначе кога ќе плеснев на тоа плочките, како лубеница ќе прснев доле :)

Стварно незнам зашто ми се дешава тоа. По природа не сум гадлив човек, можам и крв да гледам, све тоа, Ама во соба со пациенти се губам :)
Некое чаре за ова, како да го искорнам тоа?
 
P

propoise

Гостин
Од време на време имам потешкотии со дишење. Се е ок и оп наеднаш неможам да земам воздух кога ќе ми текне на тоа. Кога ќе имам потешкотии играм или игри или шо и да е и се е во ред, кога ќе прекинам со активности пак се врака тешкото дишење...дали е нешо до психата или можно е да имам проблем со бели дробови...(не ми препорачувајте доктор, уште немам собрано храброст)
Nisto ne ti e sega utesno ke ti dadat paroxetine pa posle nekoe vreme nema da imas neosnovani stravovi, na mnogu I im se vrti pa nemozat, vrti suci I pak na mesto- zatoa batali toa igrite I pravo na lekar ne deka e tvoja vina ama odi I toa tokmu dodeka 'nemozes' da disis.
 
Член од
12 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
7
Nisto ne ti e sega utesno ke ti dadat paroxetine pa posle nekoe vreme nema da imas neosnovani stravovi, na mnogu I im se vrti pa nemozat, vrti suci I pak na mesto- zatoa batali toa igrite I pravo na lekar ne deka e tvoja vina ama odi I toa tokmu dodeka 'nemozes' da disis.
Ова ми се дешават од 9-10 години, а сега имам 22. Незнам дали е сериозна работава или не...
 
P

propoise

Гостин
Ова ми се дешават од 9-10 години, а сега имам 22. Незнам дали е сериозна работава или не...
Kolku e seriozna ke kaze pregledot no mislam deka ne zasluzuvas na ovoj nacin so maka ma teras sega pricinata mi e nejasna mozebi e trauma dali od kasnuvanje od kuce se do zaguba ili iseluvanje na nekoj blizok i.t.n no bez razlika na pricinata mislam deka ne treba da se macis vaka zatoa povtoruvam nema da zagubis nisto od pregled, ako sakas mozes I prven kaj psiholog napravi testovi(nemaj maka od crtanje covek I odpovaranje nema nisto poveke taka da ne se plasi), znaci razgovaraj doma za problemot I od ponedelnik neka bide pocetok na krajot na tvojot problem.

I izbegnuvaj da igras PC namesto toa imas kup fizicki aktivnosti a ako si za psihicki zemaj sah I igraj.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Да не шарам многу по темиве, ќе го поставам тука прашањево, па ако не е за овде, упатете ме таму кај што треба :)

Имам проблем, а везе неам дали е здраствен :icon_mrgr:

Кога седам во болница, во соба со повеќе пациенти, седам некое време и почнува да ми се врти, постепено постепено, и на крај доаѓа до онесвестување.
Кога бев кај еден другар на посета, поседов малце време во соба кај него, почнав да осеќам дека не ми е добро, искочив во ходник, и она како што одам, како да гледам во 3D, и среќа еден другар ме фати, иначе кога ќе плеснев на тоа плочките, како лубеница ќе прснев доле :)

Стварно незнам зашто ми се дешава тоа. По природа не сум гадлив човек, можам и крв да гледам, све тоа, Ама во соба со пациенти се губам :)
Некое чаре за ова, како да го искорнам тоа?
Хах... па очигледно психолошки е, имаш некој страв, можеби некоја траума...
Како да го искорениш? Па магичен лек нема ама моја аматерска и логична сугестија би била да излегуваш почесто на тераса (коа си во болничка соба де), да сфатиш на што размислуваш и да го смениш размислувањето во нешто посмирено. Исто така не се загледувај во другите пациенти, концентрирај се на твојот ближен.

А да, и диши свесно и длабоко. На нос се разбира.
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
пред едно 4-5 години ми најдоа астма , рана фаза мислам алергиска
у живот сум имал 2 напади и тоа кога имав температура 39-40 дур имав сипаници ...
друго се било океј дури и не сум се изморувал многу како што се изморуваат другите астматичари при тренинзи трчање ова она ...
5 месеци не земав од лекарствата спрејови ништо не ми беше , сеуште не зимам а трчам по кеј вежбам баскет секој трети ден буквално ништо не ми е
Има ли некоја шанса да се изгубила ?
кога ми најдоа имав 13-14 години сега имам 18
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Луѓе аналгин после алхохол може да се пие ? Пошто цела вечер пиев а главава ме убива....ај ако некој знае побрзо да не се отрујам да не си ебам векот XD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom