Големо Kосово е поголема опасност од голема Албанија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Смешно е да се збори дека Албанците биле автохтони во западна Македонија кога до пред доста брзо време имаше ите-како бројно Македонско население во солиден процент и во Полошко(ТЕ и ГВ) и во Кичевско и во Струшко и.т.н.
Па до пред десетина години и во Арачиново имаше Македонци и во Матејче и.т.н. денес нема ниту еден, но ако населението таму денеска станало 100% Албанско тоа во никој случај не треба да значи дека таа територија е стара Албанска автохтона !
Тоа што денеска Албанците во МКД се скоро третина од вкупното население тоа е поради повисокиот наталитет доста повисок од наталитетот кај Македонците, но таа нивна денешна процентуална застапеност не треба да се меша со некаква си автохтоност ... смешно е да се збори дека Албанците биле автохтони и во Косово и во зап.Македонија кога 100% топонимите и во Кос-Мет и во зап.МКД на се и сешто се НеАлбански(претежно се Словенски со одреден мал број на Турски називи), па и во државата Албанија и ден денеска сеуште има огромен број на НеАлбански топоними(т.е. Словенски, па и Грчки...) !
Во голема заблуда се Албанците ако мислат дека таа нивна национал-шовинистичка пропаганда(за ’’автохтоност‘‘) ќе ја протнат овдека и дека некој ќе им поверува !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.768
Поени од реакции
82.751
Всушност на вам сешто ви пречи, прво зошто Бесими се поклонил, зошто Бесими зборуваше на албански, сега зошто Талат за министер, цело време се жалите за небитни работи..... што е глупост невидено....
Се жалиме за небитни работи?
Цинзам.
Цинично е да ги нарекуваш небитни работите кои Албанците ги прават на Македонците.
или глупост невидена...
Затоа и ти пропаѓа намерата да се преставуваш со лажно лице тука на форумот.

Додека за овие нешта што ги наброја, тврдам дека Јас лично никогаш не сум се бунел. Ако сметаш дека сум се бунел или сум рекол нешто против, најди ми и цитирај ме.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Најди слики пред 17 век во Западна Македонија со албанци или во бугарија па тогаш ќе разговараме кога биле мнозинство албанците во западна ? после 2001 зошто ? зашто имаше егзодус врз населението НЕЗАШТИТЕНО протерувања секакви и изживување.Македонците во 1913 претрпеа геноцид истото беше во WW2 во 2001 ист случај истото сега се случува во Чаир,Бутел,Гази Баба и ред др места каде што се незаштитени таму се удира. Кузман Капидан ако знаеш кој е прочитај и види како го бранел Македонското незаштитено население оставено како и ден денес на цедило и тоа од бандите кои биле активни по цела западна Македонија во крвта е тоа всадено ама за се има лек :)
со какви пиксели ги сакаш, само кажи...
--- надополнето: 8 март 2013 во 16:36 ---
Се жалиме за небитни работи?
Цинзам.
Цинично е да ги нарекуваш небитни работите кои Албанците ги прават на Македонците.
или глупост невидена...
Затоа и ти пропаѓа намерата да се преставуваш со лажно лице тука на форумот.

Додека за овие нешта што ги наброја, тврдам дека Јас лично никогаш не сум се бунел. Ако сметаш дека сум се бунел или сум рекол нешто против, најди ми и цитирај ме.
Се извинувам но не си центарот на светот....
--- надополнето: 8 март 2013 во 16:44 ---
епа пуно убаво си кажа - да имаа малце памет тие што протестираа и што палеа автобуси и меѓувремено извикуваа учк (незнам на што алудираа само - ај нека ти текне тебе) наместо да прават нереди да кршат и да шират тензии можеа мирно да искочат со пароли и да си ги кажат проблемите - ете и сам кажуваш со какви проблеми се соочуваат нели?
Се согласувам, итака беше почнат протестот, не знам што се случи потоа, некои велат затоа што беа иритирани од преголемата употребена сила од страна на полицијата...
И се согласувам дека срамно е да извикуваат УЧК, тоа веќе е минато...

и според тебе нормално ли ке биде кажи ми на шешељ да му кренеме еден споменик у сред тетово или па на аркан еден споменик во куманово? или можда милошевич доколку беше жив да го направевме почесен граѓанин во кичево?
нормално ли е поранечен командант на учк што кренал пушка против државата сега да го стават министер и да им команда на тие што ги пукал пред 10тина години? и пази - зема плата дури од државата.
Споредбата ти е никаква, Шешељ и Аркан се бореа за етничко чистење, а Талат се борел против институциите....каде е постигнат договор, е потпишано амнестија и минатото минато нека остане....
тој Талат Џафери го ризикуваше својот живот за да јас во иднина да ги имам истите можности што ги имаш ти, се извинувам но не можам да го пуштам низ вода само заради тоа што ти не можеш да го поднесиш...

да се потсетиме колку имаше тепачки порано по автобусиве а еве иста слика и сега - алсат гледам известува САМО за албанци тепани (од 15 случаи дали 3 има кај што се тепани албанци) и сите скокате да ги браните а кога се во прашање македонците кој ги е*е.... мани друго - група ВОЗРАЗНИ нападнале дете од 10 години.....
Алсат објавува такви случаеви за кои има повик од самите граѓани, самите граѓани ги повикуваат, а не како што правааат Сител, Канал 5 и МРТ, и тепачки на 7 годишници ги поделат етнички, а вие истите ги броите како етничко чистење...

нормално е сето ова што ти го набројав? - чекам конкретен одговор да ми дадеш
Се надевам ти одговорив....
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.532
Поени од реакции
2.405
Споредбата ти е никаква, Шешељ и Аркан се бореа за етничко чистење, а Талат се борел против институциите....каде е постигнат договор, е потпишано амнестија и минатото минато нека остане....
тој Талат Џафери го ризикуваше својот живот за да јас во иднина да ги имам истите можности што ги имаш ти, се извинувам но не можам да го пуштам низ вода само заради тоа што ти не можеш да го поднесиш...
еве го Тарчуловски ќе се врати од Хаг, дали би ти сметало да биде утре тој да биди мин. за одбрана?
амнестија доби Џафери, ама не се забораваат воените злодела.
Го добија Албанците министерсвото и го поставија Џафери, тоа е провокација. Дали е борба против институции масакрите на УЧК? во кој дали директно или индиректно е вмешан Џафери? Тој Џафери го ризикуваше животот за Албанците, ама на Македонците има извршено масакри. Е тоа видиш јас и сите Македонци нема да го пуштиме (ќе си има референдум, и се надевам ќе се смени Џафери и Грујо со него).
Треба да се најде НЗС, решение кое и на двете страни би му одговарало, а не само на едните. Џафери не е тоа решение, помирисе со тоа. Се надевам дека следниот министер ќе биди прифатливо решение
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
еве го Тарчуловски ќе се врати од Хаг, дали би ти сметало да биде утре тој да биди мин. за одбрана?
амнестија доби Џафери, ама не се забораваат воените злодела.
Соодветната споредба би била ако на албанците би им сметало ако за министер за одбрана би бил било кој генерал на АРМ.....а не осуденик во ХАГ за убиство на десетици цивили......


Го добија Албанците министерсвото и го поставија Џафери, тоа е провокација. Дали е борба против институции масакрите на УЧК? во кој дали директно или индиректно е вмешан Џафери? Тој Џафери го ризикуваше животот за Албанците, ама на Македонците има извршено масакри.
Можеби е провокација, но можеби и не е време веќе да се гледа како провокација...

За болдот никогаш не знаеме со сигурност....


Треба да се најде НЗС, решение кое и на двете страни би му одговарало, а не само на едните. Џафери не е тоа решение, помирисе со тоа. Се надевам дека следниот министер ќе биди прифатливо решение
Албанците цврсто се поврзани со Она, знам дека веќе е време да не мислат во минатото, треба да се пушти тоа , сега ни требаат нови идеали дефинитивно, затоа и се залага ДУИ, која како политичка партија треба да се постигнат целите на албанците....можеби и Дуи требаше да се освежува.....а и ќе доаѓа тоа време.....
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Албанците го направиле својот избор, избрале да живеат во Македонија, не сум сигурен што македонците избрале.....па кажете вие...

Всушност на вам сешто ви пречи, прво зошто Бесими се поклонил, зошто Бесими зборуваше на албански, сега зошто Талат за министер, цело време се жалите за небитни работи..... што е глупост невидено....
Ден денес кај албански средини каде има села повеќе од 3000 жители нема вода за пиење и канализација... училниците се со над 30 ученци, некаде над 40..... за лаборатории и кабинети да не спомнам, а спортските сали се фантастика........
А вие протестирате зошто Талат е министер......после манипулирани деца тепаат рандом минувачи а полицајците гледаат сеир.......
бесими кај мајкаму шошонката нека си збори шошонски
за за училишта и вода и се останато па вие подобро и незаслужувате
уствари чекај знам албанија и косово е “подобро“
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
бесими кај мајкаму шошонката нека си збори шошонски
за за училишта и вода и се останато па вие подобро и незаслужувате
уствари чекај знам албанија и косово е “подобро“
Вакви испади никаде не те водат..
--- надополнето: 8 март 2013 во 19:58 ---
Се жалиме за небитни работи?
Цинзам.
Цинично е да ги нарекуваш небитни работите кои Албанците ги прават на Македонците.
или глупост невидена...
Затоа и ти пропаѓа намерата да се преставуваш со лажно лице тука на форумот.

Додека за овие нешта што ги наброја, тврдам дека Јас лично никогаш не сум се бунел. Ако сметаш дека сум се бунел или сум рекол нешто против, најди ми и цитирај ме.
За што се буниш тогаш ти?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Uste razgovarate so Sh**iov kolektiv... Neli gleate deka samo provocira....Mudro si molci koga go prasuvaat neugodni prasnanja.....batale te go tamu....ne vredi font za nego da se troshi...
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
со какви пиксели ги сакаш, само кажи...
--- надополнето: 8 март 2013 во 16:36 ---

....
Можеш и на пеинт да ми нацрташ не е проблем за тебе
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Можеш и на пеинт да ми нацрташ не е проблем за тебе
Дали си свесен што бараш пред 17 век и тоа....
--- надополнето: 8 март 2013 во 20:21 ---
Гледам некој се нервира што е на игнор..
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Дали си свесен што бараш пред 17 век и тоа....
Кога ќе најдеш докази за било какво постоење пред 17 век и во Бугарија тука сме сега за сега не ми реплицирај и онака бараше пиксели за мене ;)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Соодветната споредба би била ако на албанците би им сметало ако за министер за одбрана би бил било кој генерал на АРМ.....а не осуденик во ХАГ за убиство на десетици цивили......



Можеби е провокација, но можеби и не е време веќе да се гледа како провокација...

За болдот никогаш не знаеме со сигурност....




...
Талат Џафери само би го прифатил лично како министер за одбрана,ако го стават Тарчуловски министер за внатрешни......тоа е многу посоодветна споредба.Генерал на АРМ немало до сега министер,ама командант на УЧК моментално е.....

Со кое право сега тој ќе се појави пред војниците ? Пукаше на нив, им уби соборци (за Вејце масакрот е директно одговорен) ? Со кој образ ќе дели пакетчиња на децата на фамилиите на загинатите ?
Ако јас што не сум имал жртва можеби и можам да заборавам на тоа,некој што нешто изгубил не може.....
Албанец министер за одбран,ок нема проблем......ама командант на УЧК кој дезертирал 2 пати и е директно одговорен за смртта на многу војници.......е тој никогаш не би го прифатил.Попрво Хитлер за министер би го прифатил.....

Се осиливте до немај каде.......соживотот многу еднострано го поимате.Вие ќе грабате,а другите со насмевка да ве чекаат....абе ајде.Можеби ќе ги падне чудно,но замисли и македонците имаат некоја гордост и достоинство........Талат министер и тоа малку што го има им го гази.......

Ставање сол на рани не помага......Германците беа газени после 1 светска војна и види до што доведе тоа.Можеби пак изгубија германците,но свој бес го испукаа на преку 40 милиони негерманци погинати.Денес македонците се во многу слична ситуација со таа на германците меѓу двете светски војни.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
[quote="puno, post: 5739891, member: 56037"


Споредбата ти е никаква, Шешељ и Аркан се бореа за етничко чистење, а Талат се борел против институциите....каде е постигнат договор, е потпишано амнестија и минатото минато нека остане....
тој Талат Џафери го ризикуваше својот живот за да јас во иднина да ги имам истите можности што ги имаш ти, се извинувам но не можам да го пуштам низ вода само заради тоа што ти не можеш да го поднесиш...



...[/quote]

Sakash da kazhesh deka vo Republika Makedonija nekoj ti gi uskratil mozhnostite. Do koga li ke vi gi perat mozocite i ke ve zatvaraat vo
etnichko geto, i ke vi vsaduvaat ksenofobija i razni idei za Golemo ova ili Golemo ona. Vi dade malku veter Imperijata i ajde sega, ke palime, ke rushime na "civiliziran" nachin, nishto ne vi mozhat demek. Treba da vi e jasno deka se si ima ogranichen rok na traenje, osbeno vo politikata. Kako da, e ovaa podrshka od Imperijata eden den ke zgasne, ama narodot ne zaborava, osobeno ovde, na Balkanot nash ridest.
Eve ke kazham neshto za "mozhnostite", pravata i slobodata na Albancite nadvor od Albanija.
Koi prava na Albancite bea uskrateni na Kosovo? Nemaa obrazovanie na Albanski jazik?. Nemaa svoja vlada? Nekoj im go uskratuvashe pravoto na lechenje ili neguvanje na svoi tradicii? A za religija da ne zboruvame, dzamii niknuvaa kako pechurki. Kosovo, vo ramkite na YU imashe ogromni privilegii, site republiki isturaa ogromni sredstva vo taa pokraina so status na t.n. "nerazvieno podrachje." i kade seto toa otide? Takvite kako ovoj Dzhaferi mnogu dobro znaat, i natamu vi gi perat mozocite.
Makedoncite go prezhiveaja i Turskoto, i Bugarskoto i Srpskoto...ke go prezhiveat i ova Albansko, ti da ne se sekirash za toa ama ich. Neka vi gi perat mozocite ovie segashni voeni zlostornici, kriminalci, drug dileri i sl.I da znaesh edna rabota...Ovoj Islamski Fundamentalizam koj dobro gi finansira site ovie nemiri i gomnarii e polosh za Albancite otkolku za ostanatite...Ve vrakja nazad vo sredniot vek. Otvorete si gi ochite...
I Imperiite, chitaj NATO, EU, USA, imaat rok na traenje, ama na Balkanot nash ridest, narodot ne zaborava.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom