Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Добри ли се оние sunlife мултивитамините од КАМ што се? Исто и Ц витамин,калциум и сл.
Второ...овчото сирење,дали е помрсно од кравјото,т.е. сооднос на калории/протеини?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Некоја информација за рибиното масло(капсулите)?
АЛКАКАПС Omega 3
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Некоја информација за рибиното масло(капсулите)?
АЛКАКАПС Omega 3
Каква информација што не може одма да се најде, м?
Состав
Една капсула содржи 500 mg пречистено рибино масло кое содржи 275 mg (55%) етил естри на полинезаситени масни киселини EPA и DHA.

Топла вода сигурно нема да ти измислат или нешто слично. Омега 3 е Омега3 разликата од едни до други е во соодносот на EPA и DHA а повеќе за нив срчни низ интернет има премногу статии.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
28
Поени од реакции
6
Претпоставувам дека целта ти е да качиш (мускулна) маса?

Исхраната на прв поглед изгледа супер, со мали промени (бананата од 18:00 префрли ја веднаш по тренингот со 2те дози протеин, и сите 5 јајца насабајле јади ги цели) и веќе по 2-3 недели би требало да забележиш промена.

Промената барај ја во огледало, не на вага.

Доколку не качуваш маса, тогаш зголеми го внесот на калории, односно додади уште нешто на сегашната исхрана.

Внесот на вода гледај да биде над 2 литри на ден, и ако си во можност купи си мултивитамини кои се многу битни за секој што се занимава со спорт.
Нив можеш да ги најдеш во најблиската аптека.

За изборот на протеин како додаток, ќе си помогнеш самиот според буџетот со кој располагаш.

Мој предлог е да биде тоа изолат - протеин од сурутка (whey)


Понатака, доколку имаш пречки без проблем можеш во секое време да се обратиш на форумов.
Фала на брзиот одговор , па ок значи WHEY protein, но од која фирма се најдобри според тебе и каде може да ги купам во Скопјево. Ете, едно 3000-5000 денари би дал за протеин.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 14:25 ---
Многу лошо ова со млекава бе ццц, викате и нашево битолско има канцерогени состојки, а овие да лажат од инспекција за да зимаме домашни производи?

Многу пиев Дукат млеко и стварно ова ме демотивира ептен кога излезе информацијата за токсинот. Сега обрнав на Битолско, се надевам не му е ништо...
 
Член од
10 април 2009
Мислења
146
Поени од реакции
9
2 банани 250мл.
Млеко 3.25%
1 јајце
1 супена лажица Мед
1 лажичка Какао

Од оваа комбинација се добива 750 мл. волшебен напиток кој содржи:
540 калории
-----------------------
17,8г.протеин
15,4г. масти
57,4г. Природни Шекери
во ред е ова после вежбање да го користам? осеќам дека ми фали нешто после тренингот, а нејќам прашаци..
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.210
Поени од реакции
20.913
Фала на брзиот одговор , па ок значи WHEY protein, но од која фирма се најдобри според тебе и каде може да ги купам во Скопјево. Ете, едно 3000-5000 денари би дал за протеин.
Ваков купи, руши рекорди протеинов: Labrada
1300гр. прашок - за 3590 ден.! За 20 дена ќе ставиш 20кг чист мускул. :D


Шала на страна, барај го овој протеин: http://www.bodybuilding.com/store/dym/elite.html
Цената е 3320 ден. во California Fitness. Ако го најдеш за поевтино, уште подобро, пиши и на форумов да знаеме сите каде.

Не фрлај беспотребно пари на протеини, кога на пазарот ти се нудат подобри алтернативи за помалку пари. Некои протеини едноставно се преценети. Но додека има овци, ќе има и кој да ги стриже. Чат-пат некоја може и до гола кожа да ја одерат.
Во продавниците за протеини едвај чекаат такви како тебе, почетници со кеш, неупатени, кои бараат "најдобар протеин", мислејќи дека ако испијат една туба од најскапиот протеин со цена 4000-5000, веднаш ќе направат топ тело. Не, нема да направиш топ тело со една туба најскап протеин. Само ќе ти ги земат парите за џабе и тоа ќе биде.

Многу лошо ова со млекава бе ццц, викате и нашево битолско има канцерогени состојки, а овие да лажат од инспекција за да зимаме домашни производи?

Многу пиев Дукат млеко и стварно ова ме демотивира ептен кога излезе информацијата за токсинот. Сега обрнав на Битолско, се надевам не му е ништо...
Нема, пиј слободно.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Колку ви трае протеинот од 2.27kg, активно да го пиете секој ден по два пати и по две дозерки на употреба, значит 4 дозерки/црпалки/какосевикаат на ден (освем недела две) ? Мене 24-25 дена ми траеше, некако многу кратко ми изгледа... И дали треба сега да паузирам од протеин или нема проблем пак да си земам друг одма ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
По ознаките скоро сегде на 2.2 кг пишува 70-75 дози или 30 и неколку дена. И мене ми се гледа малку 24-25 дози.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.210
Поени од реакции
20.913
Колку ви трае протеинот од 2.27kg, активно да го пиете секој ден по два пати и по две дозерки на употреба, значит 4 дозерки/црпалки/какосевикаат на ден (освем недела две) ? Мене 24-25 дена ми траеше, некако многу кратко ми изгледа... И дали треба сега да паузирам од протеин или нема проблем пак да си земам друг одма ?
По ознаките скоро сегде на 2.2 кг пишува 70-75 дози или 30 и неколку дена. И мене ми се гледа малку 24-25 дози.
Што ви е толку чудно, секој според свои потреби. Некои вејот го пијат само после тренинг (една дозерка/црпалка или во просек по 30-35гр. прашок) и така им трае околу 60-70 дена. Но не е финтата што подолго да ти трае, туку ќе си пресметате колку протеини ви се потребни дневно.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
661
Поени од реакции
331
Колку ви трае протеинот од 2.27kg, активно да го пиете секој ден по два пати и по две дозерки на употреба, значит 4 дозерки/црпалки/какосевикаат на ден (освем недела две) ? Мене 24-25 дена ми траеше, некако многу кратко ми изгледа... И дали треба сега да паузирам од протеин или нема проблем пак да си земам друг одма ?
така прават пари компаниите за суплементи, на веј протеините, најкористени,најпотребни, најскапи..... можеш да поминеш и по една дозерка а не две ( не знам и точно колку протеини можат да се апсорбираат во еден момент) , така да ништо чудно и да ги мочаш пола од парите дадени за протеини :D и единствена штета можат да направат е по џебот.....
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.561
Поени од реакции
6.674
Од март почнувам со чистење, е сега. Ми треба добра програма за исхрана од понеделник до петок, како да се хранам и да внесам доволно се со цел да се исчистам повеке оваа година.Ако има некој предлози слободно нека ме цитира.

или поточно ,, по која програма вие би сте се воделе?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
така прават пари компаниите за суплементи, на веј протеините, најкористени,најпотребни, најскапи..... можеш да поминеш и по една дозерка а не две ( не знам и точно колку протеини можат да се апсорбираат во еден момент) , така да ништо чудно и да ги мочаш пола од парите дадени за протеини :D и единствена штета можат да направат е по џебот.....
Ако мочаш повеќе од грам протеин дневно автоматски значи дека си тешко бубрежно болен.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:54 ---
Колку ви трае протеинот од 2.27kg, активно да го пиете секој ден по два пати и по две дозерки на употреба, значит 4 дозерки/црпалки/какосевикаат на ден (освем недела две) ? Мене 24-25 дена ми траеше, некако многу кратко ми изгледа... И дали треба сега да паузирам од протеин или нема проблем пак да си земам друг одма ?
Ако го пијам како што пиша (4 дозерки дневно/ недела само2) некаде 15 дена ќе трае протеин од 2.27 кг (пример мутант)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Колку ви трае протеинот од 2.27kg, активно да го пиете секој ден по два пати и по две дозерки на употреба, значит 4 дозерки/црпалки/какосевикаат на ден (освем недела две) ? Мене 24-25 дена ми траеше, некако многу кратко ми изгледа... И дали треба сега да паузирам од протеин или нема проблем пак да си земам друг одма ?
Вејот користиго за надоплонување на протеините што ти фалат, 2 дозерки имаат 50г протеин а телото може да апсорбира 25-30г макс. 1 дозерка со врв ти е доволна на оброк
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Ако мочаш повеќе од грам протеин дневно автоматски значи дека си тешко бубрежно болен.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:54 ---

Ако го пијам како што пиша (4 дозерки дневно/ недела само2) некаде 15 дена ќе трае протеин од 2.27 кг (пример мутант)
Да сега ми текна, скокнав 2-3дена ама некаде значит 18-19дена биле (можеби некаде и сум пропуштил не е толку битно). Само така чудно ми падна бидејќи првпат пијам

Вејот користиго за надоплонување на протеините што ти фалат, 2 дозерки имаат 50г протеин а телото може да апсорбира 25-30г макс. 1 дозерка со врв ти е доволна на оброк
Таа како шо кажа таму кај шо работит, ми рече 2 пати да го пијам еднаш после тренинг и еднаш пред спиење, а на паковањето назад од протеинот пишете "Две дозерки да се измешаат во 250-450мл вода".

Инаку сега сум во план да го земам Dymatize Elite Whey, па бил благодарен некој да ми каже кога и како да го пијам ...


пс. Кај може да пресметам, колку протеини дневно треба да конзумирам? Инаку висок сум 184cm и 84-85kg тежок ...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Да сега ми текна, скокнав 2-3дена ама некаде значит 18-19дена биле (можеби некаде и сум пропуштил не е толку битно). Само така чудно ми падна бидејќи првпат пијам



Таа како шо кажа таму кај шо работит, ми рече 2 пати да го пијам еднаш после тренинг и еднаш пред спиење, а на паковањето назад од протеинот пишете "Две дозерки да се измешаат во 250-450мл вода".

Инаку сега сум во план да го земам Dymatize Elite Whey, па бил благодарен некој да ми каже кога и како да го пијам ...


пс. Кај може да пресметам, колку протеини дневно треба да конзумирам? Инаку висок сум 184cm и 84-85kg тежок ...
Треба дневно да внесуваш минимум 160г протеини преку исхрана.
Незнам како ти е средена исхранта но доволно е после тренинг да пиеш една дозерка а во денови кога не вежбаш види меѓу оброци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom