Најчести грешки во секојдневниот говор/пишување?

Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
БевНе, јадевНе, пиевНе, спиевНе...сТреќни... бљааак!:mad:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
За “Ѝѝ“ ти е тилде на македонска поддршка.
За Е-то нема копче.
ако може за неупатените, што ти е тоа “тилде“? и како се прави? испоштракав се можно на тастатурава и никако да го најдам тоа “И“
П.С. на форум Хич не внимавам на правопис :pos:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
ако може за неупатените, што ти е тоа “тилде“? и како се прави? испоштракав се можно на тастатурава и никако да го најдам тоа “И“
П.С. на форум Хич не внимавам на правопис :pos:
Не се замараjте, ќе обjавам овде македонска тастатура со надредните знаци (сам jа направив). Лесно се инсталира.
Моментално ги имам: ѝ, ѐ, '.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Многу грешки правам при пишување. Си редам запирки како ќе ми текне. Често нови реченици започнувам со мала буква и ред други работи за кои сум повеќе или помалку свесен, но така ми тргнало. Неретко правам и грешки кои други, пописмени од мене, ги воочуваат наместо мене. Кога треба да напишам нешто, а не се работи за форумски пост, порака, електронска пошта и слично, знам да го консултирам правописот. Сериозно. Грешки секогаш има, но колку поретко, толку подобро. Во секојдневниот говор не се оптоварувам многу околу тоа како зборувам. Побитно е што и како велам.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Еве линк до тастатурата. RAR file е. Отпакуваjте го, и стиснете на setup.exe и готово.
Следен чекор е да се подеси во Control Panel:

Или ќе го наjдете како Layout01 Description или како Macedonian +.
Ова е распоредот на буквите:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Може и ова сте го забележале во некои мои текстови.
Најповеќе грешам кај буквите Ф и В.
Кога го пишувам најчесто ставам В во зборовите,но потоа кога го читам истото увидувам дека требало Ф. Па и се уште за некои зборови не сум сигурен дали треба Ф или В, а и кога се изговара а најчесто не е прва буква во зборот се слуша како В
- Така го напишав и првиот текст,иако знам дека грешам.
- На пример; напишав грамавонска плоча или грамавон,но откога го прочитав морав да го променам,ова ми се случуваше овие денови.
--------------------
СЕга читам и стварно се мислам дали морав е со В или Ф.
Исто така гледам и прочитаВ сум напишал-точно ли е со В.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Тие грешките на маникенките во базентот.Сваќаш, сваќе?Или несваќаш?Поздрави ја вуња ти и честитај и за новата куња.И речии кварот на бољерот, не сакајки беше.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Sheldon Cooper само она Е со цртичка ми е накако чудно. или јас имам некоја некомплетна тастатура? :D
до З се наоѓа само shift. нема друго. или да не си ти нешто грешка?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Sheldon Cooper само она Е со цртичка ми е накако чудно. или јас имам некоја некомплетна тастатура? :D
до З се наоѓа само shift. нема друго. или да не си ти нешто грешка?
Има тастатури што имаат + копче лево од З :) Затоа и наjдесно го поставив т.е измеѓу десен шифт и точката.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
уствари - всушност
свиѓа - допаѓа
збори - зборува
така да - така што
за џабе - залудно

набрзина до сега овие ми текнаа
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Има доста луѓе со факултетска диплома на кои тешко е да им докажеш дека сфаќа се пишува со ф, а не со в. И дека сваќа е жената на сватот. Но, тоа е што е.

Исто префиксите за компаратив и суперлатив (по- и нај-) многу често се пишуваат одделно.
(пр. нај добар, по добар...)

Од несоодветно употребени зборови или зборови кои едноставно не се на место се следниве:
-Пренајубаво;
-Како резултат на филмската реплика: „Извини Пиги, морално беше“ морално денес често се употребува во контекст на нешто задолжително, нешто што мора да се направи;
-Секундарно, не како второстепено (како што треба да е) туку како нешто што се случило брзо, најверојатно бидејќи ги асоцира на секунда.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
јас имам еден другар што УВЕК ама увек пишува мОабет со О... незнам колку пати сум му укажал на тоа и пак џабе е.... така го има научено и крај. и голем број на луѓе гледам на многу места кај што треба ќ да стават ставаат к (и јас се вбројувам тука во нив) - не дека незнам туку по „далечно“ ми е ќ-то на тастатурата...

иначе убаво би било на виндоусов да има опција автоматски после точка автоматски да биде првата буква голема ако веќе правиме муабет за правилно пишување
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Јас имам друго прашање: има ли компјутери чија тастатура е со македонска кирилица?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom