Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.277
Здраво момци. Нов сум на форумот и сакам да ве прашам нешто. Висок сум 175цм,17год. сум и имам 82 килограми. Претходно за 1 лето ослабев 10 килограми односно бев 92килограми. Па сега сакам да продолжам со слабеење. Не вежбам туку тренирам кошарка секој ден. Секој 3ти ден имам тренинг по 3 часа. Чув од другари дека е добро да земам Л Каринтин или како и да е за да ослабнам побрзо... Може ли да ме советувате каков л каринтин да земам... Ви благодарам однапред
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Здраво момци. Нов сум на форумот и сакам да ве прашам нешто. Висок сум 175цм,17год. сум и имам 82 килограми. Претходно за 1 лето ослабев 10 килограми односно бев 92килограми. Па сега сакам да продолжам со слабеење. Не вежбам туку тренирам кошарка секој ден. Секој 3ти ден имам тренинг по 3 часа. Чув од другари дека е добро да земам Л Каринтин или како и да е за да ослабнам побрзо... Може ли да ме советувате каков л каринтин да земам... Ви благодарам однапред
Нема различни видови Л-карнитин сите се исти единствено ги има како течност или таблети, така да можеш да земеш било кој.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.277
Ќе земам
како л-карнитин и
како фетбурнер...Дали ќе добро да ги комбинирам и кажете од каде да го земам каде ќе е најефтино. Ви благодарам ! :)
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Ќе земам
како л-карнитин и
како фетбурнер...Дали ќе добро да ги комбинирам и кажете од каде да го земам каде ќе е најефтино. Ви благодарам ! :)
Другар зошто бе да ослабнуваш ногу потешко е после да ставеш килограми..
мој совет е запиши се во тетератан 3/4пати неделно оди со тренингот што вежбаш и можеш веј-протеин да додеш среди ја исхраната и че се средиш ептен добро за лето
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.277
Другар зошто бе да ослабнуваш ногу потешко е после да ставеш килограми..
мој совет е запиши се во тетератан 3/4пати неделно оди со тренингот што вежбаш и можеш веј-протеин да додеш среди ја исхраната и че се средиш ептен добро за лето
Братко имам ногу никаков метаболизам..Малку да јадам некоја брза храна веднаш се поправам а и таква ми е конституцијата на телото колку и да сум слаб ќе имам големи бутови стомак и задник, па затоа го прашувам ова :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Барем од тебе не очекував ваков одговор...
5кг и те какоооооооооооо може да качи тинејџер почетник за 6 месеци потпишувам со две раце. Под услов да има адекватна тренинг програма исхрана и суплементација. Мал хинт---> само со монокидрат ќе нафрли 2-3кг вода во мускулатурата остатокот од 2 кг верувај ми ќе го качи за 6месеци :ROFLMAO:


сега видов дека пишува без суплементи. Тогаш веројатно 2-3кг, но не значи дека неможе да се качат и 5кг зависи од генетиката, личност која сеуште е во фаза на раст не е ништо чудно да качи и 5кг за пола година.
--- надополнето: 16 февруари 2013 во 17:03 ---
За греота си
браво најак си
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
И 4 раце да имаш, грешиш. Особено за почетник. 6 кг мускулно ткиво ни про за тој период нема шанса да добие со сите салтанати. Едно е вода, телесна тезина, и сл, друго е мускули. Вакви прашања, добиваат одговори од типот, релативно и индивидуално. Ништо прецизно ни со потпис.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
И 4 раце да имаш, грешиш. Особено за почетник. 6 кг мускулно ткиво ни про за тој период нема шанса да добие со сите салтанати. Едно е вода, телесна тезина, и сл, друго е мускули. Вакви прашања, добиваат одговори од типот, релативно и индивидуално. Ништо прецизно ни со потпис.
Без разлика дали тежината на мускулот доаѓа од миозин,актин складиран гликоген, вода вржана за гкликогенот, креатин, фасции на мускул, колаген сета таа тежина е мускул. Вода како составен дел од мускул исто така е мускул затоа што мускулот е 75% вода. Друго е поткожна задршка на вода, задршка од сол или хормонски и електролитни баланси и тн и тн. Инаку да се слагам ПРО сигурно дека нема да добие 6кг мускул, добиената мускулатура пропорционално се намалува со се поголем стаж во спортот. (под услов останати варијабли да се константни)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Без разлика дали тежината на мускулот доаѓа од миозин,актин складиран гликоген, вода вржана за гкликогенот, креатин, фасции на мускул, колаген сета таа тежина е мускул. Вода како составен дел од мускул исто така е мускул затоа што мускулот е 75% вода. Друго е поткожна задршка на вода, задршка од сол или хормонски и електролитни баланси и тн и тн. Инаку да се слагам ПРО сигурно дека нема да добие 6кг мускул, добиената мускулатура пропорционално се намалува со се поголем стаж во спортот. (под услов останати варијабли да се константни)
Благодарам за лекцијата. Ќе пробам да го применам, ако убаво сум го разбрал.
Инаку, не е само мускулот 75% вода...
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=210705519074795&set=a.168446319967382.58789.168438299968184&type=1&theater под сликата заборавиле да ги наведат имињата на стероидите кои ги има користено за тие две години :)
Не е достапна Link URL ;)
--- надополнето: 17 февруари 2013 во 11:43 ---
Отприлика колку чини еден Гејнер ? било каков
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Gjoroski sajSiGa

А јас мислам најубаво е јас да се јавам на форумот за 6месеци па ќе ви кажам кој е во право :D
Успех ќе биде ако ти за 6 месеци научиш правилно да ги изведуваш вежбите, да се храниш и да создадеш навика за нов начин на живеење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom