Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ми излезе малку шах мат работава. Имам уште 120 грама отприлика монохидрат, и етил естер за 1 месец.
Од друга страна кренав доста салце зимава. Сега сум 79.5 кг со 16% телесни масти на 1.74 висина. До јуни сакам да се исчистам колку што е можно повеќе. Колку би ми било паметно сега незнам, да терам до 20-25 месецов на маса и да го мавнам монохидратот, а исто времено земам и етил естер, а после тоа да почнам со чистење. Сакам веднаш после 25 да се удрам на 1500 ккал + да земам салбутамол и да земам бца. За протеин ако останат пари, арно ако не само со бца.
Да терам кога ќе бидам на чистење вака сакам 5 тежински тренинзи неделно + 3 кардио (45-60 минути). Е сега незнам со тежинските како да ги терам дали да одам како сега секој ден различна мускулна група (само стомачни преку еден ден) или некоја друга програма. Некој предлог од вас и некоја исправка.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Ми треба комплетен тренинг за рамо(вежби)
Значи во тренингот да е опфатено која вежба за кој дел од рамото е и слично.
Сакам да сменам малце

Фала
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ми треба комплетен тренинг за рамо(вежби)
Значи во тренингот да е опфатено која вежба за кој дел од рамото е и слично.
Сакам да сменам малце

Фала
military press, db shoulder press - предна
ez upright row, incline one-arm laterals- средно
db rear shoulder raise, cable face pull - задно
 
П

Пепси_

Гостин
Што може да е причината за болки во колената при чучњеви? Тапа болка, во горниот дел на колената, поинтензивна е на спуштање.. Првпат у живот ми се јави таква болка, а килажата ја дигам без некој екстремен напор, значи нема некое преголемо оптеретување. Да продолжам да вежбам или да напраам пауза од чучњеви?



Нема таков протеин посебно наменет за почетници, имаш чист протеин и гејнер (комбинација на протеин и јаглехидрати), провери во темата за суплементи.
Јас на левото колено имав само таква болка,дури и дома кога седев како ставав и одма коленото ме маваше. 1-2 недели избегавав чучњеви,или со ептен мали тежини правев.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Јас на левото колено имав само таква болка,дури и дома кога седев како ставав и одма коленото ме маваше. 1-2 недели избегавав чучњеви,или со ептен мали тежини правев.
Важи и ја ќе паузирам две недели па ќе видиме, мене појше ме боли надоле коа се спуштам.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
military press, db shoulder press - предна
ez upright row, incline one-arm laterals- средно
db rear shoulder raise, cable face pull - задно
фала другар, дали има друва вежба по-едноставна за задно рамо на местото од cable face pull
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
фала другар, дали има друва вежба по-едноставна за задно рамо на местото од cable face pull
Најчесто секоја теретана има машина-справа за задно рамо можеш на неа да вежбаш исто
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Важи и ја ќе паузирам две недели па ќе видиме, мене појше ме боли надоле коа се спуштам.
Јас имав слична болка на десно колено - баш над коленото.. Ја чувстував при чучњеви и на трчање при кочење после спринт..
Најверојатно од неправилно правење squats е.. незнам од што друго би се јавило.
Месец ипол ми траеше и вежбите за нозе ми беа ептен лесни, првите две недели не ги ни вежбав.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
664
Поени од реакции
333
почнувам со Max-OT принцип на вежбање , пон-пет , некој да го користи овој принцип на поголеми тежини, помали повторувања, совети и искуства?
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
од колку години препорачливо е да се оди во теретана,сум слушал дека растењето престанува ?:)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
почнувам со Max-OT принцип на вежбање , пон-пет , некој да го користи овој принцип на поголеми тежини, помали повторувања, совети и искуства?
оваа е low volume-high intensity,треба да си видиш што најубаво функционира на тебе, вежбав јас некое време по ова, ама не беше тоа тоа, од 4 до 6 повторувања за некој ке функционира за некој не , сега моментално сум од 6-10, 3 или 4 сетови на вежба( во главно по 4) и има добар ефект
бтњ
Jeff Willet,има вежбано по оваа програма, можете да го видите како изгледа и тврди дека нема земено никакви анаболични средства
што мислите ?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
почнувам со Max-OT принцип на вежбање , пон-пет , некој да го користи овој принцип на поголеми тежини, помали повторувања, совети и искуства?
Јас ја терав 2 месеци оваа програма. Имав доста добри резултати и сеуште сум на неа, се оди на тежини со кои можеш да направиш максимум 5-6 повторувања. Јас правев 5 повторувања сам и уште 1дно со помош. Загревањето се прави со помош на мала тежина, не само истегнување. Само пази со тежините од повреди, оти е доста зафркнато ако не си доволно загреан.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
почнувам со Max-OT принцип на вежбање , пон-пет , некој да го користи овој принцип на поголеми тежини, помали повторувања, совети и искуства?
Одично е за пробивање платоа и добивање на сила, ама ќе мора да ја смениш после 2-3 месеци ќе приметиш и самиот. Напорна е за зглобовите и имаш ризик да се повредиш ама потоа кога ќе се вратиш на стандардните 8-12 повторувања ќе ти се како пердув теговите пред да ја почнеш програмата :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom