Најекономично греење и ладење

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не сум многу во тек како правно се движат тие работи, мислам дали владата или собранието може да ја диктира тарифата и цената на струјата, дали тоа го прави регулаторна како независно тело, и дали може да му се наложи на приватна фирма како да си го регулира тоа.
Инаку јас сум за да се намали и цената и да се вратат тарифите по старо. Која глупост е тоа да нема евтина денски, мислам алооо нормални се или што, кој и да е крив за тоа.
Номинално за се е одговорна Регулаторната комисија за енергетика. Регулаторната комисија е независно тело. Членовите на таа Комисија ги бира Собранието, на предлог од Владата. За да некој биде кандидиран за член на Регулаторна, според сегашниот Закон за енергртика, треба да добие препорака од тројца од кои двајца треба да се доктори на науки и сите да работат во дејноста енергетика.
Што значи зад Регулаторна стојат претпријатијата кои се занимаваат со енергетика: ЕЛЕМ, ЕВН, Топлификација, Макпетрол и слични.
Скоро имаше во медијумите дека мажот на една членка на Регулаторна го вработиле во Топлификација. Што значи дека овие претпријатија и на друг начин влијаат на Регулаторна.
Во цел свет, Регулаторните комисии се борат, да граѓаните добијат поефтина енергија, а кај нас, поради ваквите влијанија, Регулаторна се бори да овие претпријатија остварат што поголеми профити.
Погледнете какви лепотани се членовите на Регулаторна и се ќе ви биде јасно.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
едно прашање до поискусните. Имамо обична Нео Клима со која се греам веќе 3 години и топ е. Деновите приметив еден мал проблем - иметно, освен од цевчето низ кое треба да тече вода од надворешната единица, вода капе и од местото каде што она внатрешното црево се врзува со надворешната единица, и тоа ми се чини дека на моменти од таму излегува доста вода. Дали е ова нормално?
Normalno e!... zabelezi koga klimata ke vleze vo ciklus na odmrznuvanje topliot freon od vnatresnata edinica se propusta vo nadvoresnata za da ja zatopli i odmrzne a isparuvanjeto se vrsi vo vnatresnata edinica i taa zamrznuva (treba da pobele celata isto kako koga nadvoresnata ke zamrzne) ... Koga ke zavrse ciklusot na odmrznuvanje nastanuva obraten proces pa koga ke procirkulira topol freon vo vnatresnata edinica taa ke se odmrzne i vodata izleguva niz drenazata na vnatresnata edinica (od kade sto obicno letno vreme kape voda dodeka ladi klimatizerot!).
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
‘‘АМАН‘‘ собра потписи и ги предаде во Собрание... http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=98006809546BDA499983858F8E771B5E
е па нека не ја вратат сега дневната... мамичето нивно!
Има ли некој на потфорумов (што го чита ова:) ) сметка околу или над 10К?... во влезов од зградава едно 2-3 фамилии велат ошле над 10К.
9 и кусур, ама грееме со две клими (една инвертер, една обична) и еден радијатор на струја. Инвертерот и радијаторот се цело време вклучени, обичната клима е по 8-10 саата дневно. Другото стандард бела техника, компјутер, телевизор... Кога се греевме само со радијатори ни стигаа и до 12000 сметките, еркондишниве значајно ја намалија сметката.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
9 и кусур, ама грееме со две клими (една инвертер, една обична) и еден радијатор на струја. Инвертерот и радијаторот се цело време вклучени, обичната клима е по 8-10 саата дневно. Другото стандард бела техника, компјутер, телевизор... Кога се греевме само со радијатори ни стигаа и до 12000 сметките, еркондишниве значајно ја намалија сметката.
Одлично! За две сезони (груба пресметка) ќе го исплатиш инвертерот со разликата во сметките! Без сомнеж корисни и економични справици се термалните пумпи, тнр инвертери - клими. Во овие услови кога ја поскапеа струјата и укинава дневната... се на се ми се чини цца 20% влијае на цената (во плус се разбира), да имаш месечна сметка помала 40-50 Еу во однос на претходната година... навистина супер.
Верувам и задоволен си со квалитетот на греењето, те со континирано испорачаната топлина на инвертерот во сите услови зимава?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Одлично! За две сезони (груба пресметка) ќе го исплатиш инвертерот со разликата во сметките! Без сомнеж корисни и економични справици се термалните пумпи, тнр инвертери - клими. Во овие услови кога ја поскапеа струјата и укинава дневната... се на се ми се чини цца 20% влијае на цената (во плус се разбира), да имаш месечна сметка помала 40-50 Еу во однос на претходната година... навистина супер.
Верувам и задоволен си со квалитетот на греењето, те со континирано испорачаната топлина на инвертерот во сите услови зимава?
Да, иако зимава немаше некои екстремно ниски температури, во секој момент грееше одлично. Инаку е овој модел на Panasonic. А, штотуку открив дека старата термо печка (што ми стоеше во дневната како музејски експонат) си "крадела" струја, сега ја расклопија и греачите беа топли иако печката беше цело време исклучена, така што следниот месец сметката веројатно уште пониска ќе биде.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Normalno e!... zabelezi koga klimata ke vleze vo ciklus na odmrznuvanje topliot freon od vnatresnata edinica se propusta vo nadvoresnata za da ja zatopli i odmrzne a isparuvanjeto se vrsi vo vnatresnata edinica i taa zamrznuva (treba da pobele celata isto kako koga nadvoresnata ke zamrzne) ... Koga ke zavrse ciklusot na odmrznuvanje nastanuva obraten proces pa koga ke procirkulira topol freon vo vnatresnata edinica taa ke se odmrzne i vodata izleguva niz drenazata na vnatresnata edinica (od kade sto obicno letno vreme kape voda dodeka ladi klimatizerot!).
Оваа дренажа е поинаква од она курето што е на надворешната единица?
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 18:23 ---
Normalno e!... zabelezi koga klimata ke vleze vo ciklus na odmrznuvanje topliot freon od vnatresnata edinica se propusta vo nadvoresnata za da ja zatopli i odmrzne a isparuvanjeto se vrsi vo vnatresnata edinica i taa zamrznuva (treba da pobele celata isto kako koga nadvoresnata ke zamrzne) ... Koga ke zavrse ciklusot na odmrznuvanje nastanuva obraten proces pa koga ke procirkulira topol freon vo vnatresnata edinica taa ke se odmrzne i vodata izleguva niz drenazata na vnatresnata edinica (od kade sto obicno letno vreme kape voda dodeka ladi klimatizerot!).
Оваа дренажа е поинаква од она курето што е на надворешната единица?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
9 и кусур, ама грееме со две клими (една инвертер, една обична) и еден радијатор на струја. Инвертерот и радијаторот се цело време вклучени, обичната клима е по 8-10 саата дневно. Другото стандард бела техника, компјутер, телевизор... Кога се греевме само со радијатори ни стигаа и до 12000 сметките, еркондишниве значајно ја намалија сметката.
Мене декември ми беше 7000 а јануар 8200 (денес дојде) а имам 2 печки 6киловати една печка 3 киловати и стандардно, бојлер, фрижидер, змрзивач ТВ...... цел спрат е топол (околу 80 квадрати)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Мене декември ми беше 7000 а јануар 8200 (денес дојде) а имам 2 печки 6киловати една печка 3 киловати и стандардно, бојлер, фрижидер, змрзивач ТВ...... цел спрат е топол (околу 80 квадрати)
Добро, има топло и "топло", кај мене мора да е 26 степена секаде во станот, станот ми е 90 квадрати, плус пола стан (собите од едната страна) се со стари прозори.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Оваа дренажа е поинаква од она курето што е на надворешната единица?
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 18:23 ---


Оваа дренажа е поинаква од она курето што е на надворешната единица?
Да. Таа дренажа доаѓа од внатрешната единица бидејќи при ладење испарувањето е врши во неа и се формира кондензат.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Добро, има топло и "топло", кај мене мора да е 26 степена секаде во станот, станот ми е 90 квадрати, плус пола стан (собите од едната страна) се со стари прозори.
Во тој случај 9,000 месечна сметка (во најладниот период од годината) и не е така голема, во однос на оние кои загреваат со разноразни ел. греалки, печки... а греат на пониска температура 22-3 степени и помалку квадрати.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
431
Поени од реакции
529
Дали некој друг освен мене забележува дека климата му го суши воздухот? Посебно ако заспијам во просторија каде што грее клима се будам со чувство во грлото како да сум јадел кактуси.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали некој друг освен мене забележува дека климата му го суши воздухот? Посебно ако заспијам во просторија каде што грее клима се будам со чувство во грлото како да сум јадел кактуси.
Не само кај тебе, сите го има тој проблем и тоа не само на затоплување со клима, туку и кај други видови затоплување.
Решение е да се набави овлажувач на воздухот или во просторијата да се стави мокра крпа или слично
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
953
Дали некој друг освен мене забележува дека климата му го суши воздухот? Посебно ако заспијам во просторија каде што грее клима се будам со чувство во грлото како да сум јадел кактуси.
iskreno ne osekam nikakvo susenje na vozduhot, i neznam dali e toa posledica na postojanoto provetruvanje ili e mnogu malo vo sporedba so minatoto zimo koga se greevme so termo pecka, pa sega susenjeto i minimalno i ne go osekame nikoj doma
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Osven Hidroset (GLAVNI UVOZNICI) prodava li nekoj drug Fujitsu.

Edna godina unazad go imaat samo modelot ASYG12LEC, koga i da se javam site gi prodale samo ovoj im ostanal, i glavni bila za nasevo drzavice.
E po naracka mozele da mi go nabavat ASYG12LTCA ama kostal 1630 Eura, a vo Srbija I Bugarija e 1000Eur.
Prasav i za Fujitsu klimatizeri koe se proizvedeni za severnive zemji so dodavka Nordik, prvo me razubeduvaa deka takvi ne postojat, pa koga im prativ po mail deka se prodavaat takvi vo srbija bugarija hrvatska slovenija, rekoa dobro ke vidime i nisto.

Sto da kazam top firma.

Pa ajde da vidime so Mitcubichi, klimakon bile glavni decki za toa, prasav za model koj me interesira i rekoa ke mi javat po tel. ili mail, pa zdravje za dogodina moze ke bide. I tie siroti so eden ili dva klimatizeri firma za prodavanje ke otvaraat, a bile glavni za Mitsubishi.

I pak ke ostanat Energija, a ne pi pravi keif nekoj nivni proizvod.

Zdravje do godina.

A dali nekoj ima informacija dali kaj nas nekoj vgraduva grejac na tacnata na klimatizerot, na nadvoresnata edinica???

Mnogu mala investicija a golema dobivka.
 
Член од
7 март 2011
Мислења
35
Поени од реакции
25
Да ви ја кажам мојата приказна околу домашното затоплување. Користевме парно греење од топлификација кое што не се покажуваше најдобро како за цена така и за топлината што ја одржуваше. Малце по малце станарите од целата зграда започнаа да се исклучуваат од парното греење и со секој исклучен станар цената на парното се накачуваше. Плус имаше и некој проблеми со мерачот кој мери колку треба да кошта сметката и од топлификација немаа абер да го поправат, па цената достигна до 6500 денари месечно! Сега цела зграда се исклучивме и дома кај нас поставивме електрични грејни тела(незнам што марка се ама околу 50 евра кошташе едно). Презадоволен сум од тоа како греат нонстоп е како сауна дома. Можеш кога сакаш да ги исклучиш ако не си подолго време дома. И знаете колку ми стига сметка за струја? 6000 денари. А претходно пред да имаме електрични грејни тела струјата беше околу 2000-2400 денари месечно. Значи сега за греење плаќам околу 3500 денари. Станот има 70 метри квадратни и потребни беа 5 грејни тела да се купат, што значи јас уште оваа година ке ги извадам парите што сум ги потрошил за да ги купам, а веќе од следната година ке заштедувам по 3000 месечно. Уствари кој 3000 денари...јас ги користам и плаќам за нив само 4-5 месеци во годината зима-есен,за разлика од парното кое се наплаќа цела година. Значи огромна заштедувачка! И плус да ги израчунаме оние 500 денари кои треба да ги плаќам секоја година за парното кое не го користам, пак сум доста во плус!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom