Дежурна Ординација! #2

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Во последно време раните ми се инфицираат и ми се шират. Имав некоја раничка ситна и одеднаш ми се прошири и цел круг црвен имав па го мачкав со маст за очи (антибиотски) и брзо ми помина но сеуште ми стои црвеното. Сега имам на раката (се изгребав на хефт игла) ама дека на незгодно место и не можеше убаво да заздрави и сега ми се прошири накај прстот, го мачкам пак со таа маста да видам дали и овде ќе ми помогне. Од што може да е тоа што ми се шират раниве? Да проверувам крв или не е ништо страшно?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Во последно време раните ми се инфицираат и ми се шират. Имав некоја раничка ситна и одеднаш ми се прошири и цел круг црвен имав па го мачкав со маст за очи (антибиотски) и брзо ми помина но сеуште ми стои црвеното. Сега имам на раката (се изгребав на хефт игла) ама дека на незгодно место и не можеше убаво да заздрави и сега ми се прошири накај прстот, го мачкам пак со таа маста да видам дали и овде ќе ми помогне. Од што може да е тоа што ми се шират раниве? Да проверувам крв или не е ништо страшно?
Мислиш се шири црвенило, не раната, така?
Ако е црвенило, инфекција настанува и затоа покрај раната, се јавува и зацрвенување на околното место.
Моја препорака е после вакви повреди со јод да се премачка (исчисти) раната, за да се дезинфицира највеќе што може.
И би било добро да се провери крвта, чисто информативно да си имаш преглед на крвната слика.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Мислиш се шири црвенило, не раната, така?
Ако е црвенило, инфекција настанува и затоа покрај раната, се јавува и зацрвенување на околното место.
Моја препорака е после вакви повреди со јод да се премачка (исчисти) раната, за да се дезинфицира највеќе што може.
И би било добро да се провери крвта, чисто информативно да си имаш преглед на крвната слика.
не, не раната ми се шири и искача гној. Ми се лупи кожата и е ко отворена рана.
ама како и да е ќе направам крвна слика иако до сеа сум немала проблем за тоа и сум си редовен крводарител.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
не, не раната ми се шири и искача гној. Ми се лупи кожата и е ко отворена рана.
ама како и да е ќе направам крвна слика иако до сеа сум немала проблем за тоа и сум си редовен крводарител.
Инфекција е, во секој случај.
Од сега користи си јод за дезинфекција и немаш гајле, но обавезно посета на лекар штом раните потешко зараснуваат и гнојат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Вака. Вчера додека појадував загризав лошо и изгледа со горните заби лошо го притиснав долниот заб, притоа почувствував неопислива болка.
Здрави ми се забите, досега имам само една пломба, но сепак веднаш се упатив на забар, каде ме снимаа и се покажа дека немам никаква фракција на забот.
Забарот не ми препиша ништо, но забот сеуште ме боли ако е под притисок и неможам да гризам со него.
Што може да предизвикува толкава болка и отприлика колку време ќе ми треба да ми заздрави забот?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Вака. Вчера додека појадував загризав лошо и изгледа со горните заби лошо го притиснав долниот заб, притоа почувствував неопислива болка.
Здрави ми се забите, досега имам само една пломба, но сепак веднаш се упатив на забар, каде ме снимаа и се покажа дека немам никаква фракција на забот.
Забарот не ми препиша ништо, но забот сеуште ме боли ако е под притисок и неможам да гризам со него.
Што може да предизвикува толкава болка и отприлика колку време ќе ми треба да ми заздрави забот?
Најверојатно, по стисокот непцето ти се има набиено и затоа уште чувствуваш болка. Непцата се многу осетливи.
Штом на снимка нема ништо а и стоматологот не дал терапија, значи дека не е ништо страшно.
Можеш да земеш било каков орален спреј од прополис. Прополисот смирува воспалени непца а и делува антисептички.
Ако ова не помогне, направи уште една контрола на друго место.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
На јазикот ми излегле некои како црвени ситни точки,и ако ги стиснам малце со заби ме пече јазикот,знаете нешто за ова?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
И? Како е? Имаат ли ефект? И јас рамислувам дали да земам..
Па не се приметува којзнае колку ама шознам можеби оти сум малку настинат за тоа...иначе вчера испив едно и сон не ме фати хаха! Пробај кај сите не делува исто кај мене голем дел од лекарствата дури и антибиотици не ми делуваат....
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
На јазикот ми излегле некои како црвени ситни точки,и ако ги стиснам малце со заби ме пече јазикот,знаете нешто за ова?
Изиритиран ти е јазикот. Не е ништо страшно. Слично како горење со врел чај или врело кафе.
Претпоставувам не можеш ни вкус убаво да осетиш на било што и да јадеш/пиеш. Црвените точки се папилите кои се одговорни за примање на вкусот на храната.
Прави гаргара со една лажичка сода бикарбона во чаша вода и не јади многу кисели работи.
Ако имаш и бела превлака на јазикот, покрај црвените точки очигледно си убаво настинат и можно е да имаш и бактерија во грло или нос. Во случај да е така, да одиш брис да ти земат и евентуално ако имаш некоја бактерија да почнеш антибиотска терапија.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Изиритиран ти е јазикот. Не е ништо страшно. Слично како горење со врел чај или врело кафе.
Претпоставувам не можеш ни вкус убаво да осетиш на било што и да јадеш/пиеш. Црвените точки се папилите кои се одговорни за примање на вкусот на храната.
Прави гаргара со една лажичка сода бикарбона во чаша вода и не јади многу кисели работи.
Ако имаш и бела превлака на јазикот, покрај црвените точки очигледно си убаво настинат и можно е да имаш и бактерија во грло или нос. Во случај да е така, да одиш брис да ти земат и евентуално ако имаш некоја бактерија да почнеш антибиотска терапија.
Со храната и со пиењето најнорманло све,ги осеќам вкусовите.
А не се чустувам нешто настинат,ни нос не ми тече,а грлото прееска малце така осеќав дека трокира...
А црвените точки ги имам променливо,некогаш повеќе,некогаш помалце...

Фала ти за информацијата.:)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Со храната и со пиењето најнорманло све,ги осеќам вкусовите.
А не се чустувам нешто настинат,ни нос не ми тече,а грлото прееска малце така осеќав дека трокира...
А црвените точки ги имам променливо,некогаш повеќе,некогаш помалце...

Фала ти за информацијата.:)
Немаш гајле тогаш :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
луѓе од што може да ти паѓа притисокот??
аман жими се, како стар чоек сум :( ми беш лошо деновиве и ај на воздух,ај вода повеќе пиј ама ништо не помагаше. сега реков да мерам притисок и излезе дека е 90 со 60, значи низок затоа ми се вртеше :cautious:
ни мама, ни тато, ни бабиве немаат проблем со притисок, а мене еве ми паѓа. кажувајте што да пијам, што да јадам, а што да одбегнувам. и од што би можело да е вака? :( :facepalm:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
луѓе од што може да ти паѓа притисокот??
аман жими се, како стар чоек сум :( ми беш лошо деновиве и ај на воздух,ај вода повеќе пиј ама ништо не помагаше. сега реков да мерам притисок и излезе дека е 90 со 60, значи низок затоа ми се вртеше :cautious:
ни мама, ни тато, ни бабиве немаат проблем со притисок, а мене еве ми паѓа. кажувајте што да пијам, што да јадам, а што да одбегнувам. и од што би можело да е вака? :( :facepalm:
истиот сум.....нема чаре........
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
луѓе од што може да ти паѓа притисокот??
аман жими се, како стар чоек сум :( ми беш лошо деновиве и ај на воздух,ај вода повеќе пиј ама ништо не помагаше. сега реков да мерам притисок и излезе дека е 90 со 60, значи низок затоа ми се вртеше :cautious:
ни мама, ни тато, ни бабиве немаат проблем со притисок, а мене еве ми паѓа. кажувајте што да пијам, што да јадам, а што да одбегнувам. и од што би можело да е вака? :( :facepalm:
Крвниот притисок често опаѓа поради лоша исхрана, недоволно внесување на витамини, мала количина на вода и уште многу други причини.
За да се контролираш бар малку од малку, внесувај посолена храна, пиј повеќе вода, консумирај колку можеш повеќе овошја и зеленчуци со витамин Ц и кога ќе осетиш вртоглавици стави едно кафе да се стабилизираш .
Во секој случај, ако симптомиве ти траат подолго од 4-5 дена, веднаш на доктор да се провери крвта и секако да се направат испитувања на срцето или бубрезите.
Не би требало да е ништо сериозно. Проблемите може и да ти се поради промената на времето, но посета на доктор задолжителна.
Нека не биде лечењето само од совети.
Се надевам ќе се среди :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
крвни анализи и урина покажуваат СЕ во најдобар ред,пијам доста течности,3-4 кафиња на ден,исхраната е пола здрава,пола нездрава да се речи,од витамински таблети 500 мг Ц витамин на ден......притисокот ми се движи 80-50 или 90-60.....последно има некое подобрување 100-70,ама ко ќе падни подолу е страшна работа.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom