Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Ми треба совет од некој поискусен за сурутка во прав,дали би била добра,сакам да качам повеќе на маса,сурутката има нутритивни вредности на 100 гр:
362kcal -калории
0.5gr - масти
13gr - протеини
71gr - јаглехидрати
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Ми треба совет од некој поискусен за сурутка во прав,дали би била добра,сакам да качам повеќе на маса,сурутката има нутритивни вредности на 100 гр:
362kcal -калории
0.5gr - масти
13gr - протеини
71gr - јаглехидрати
Ова е тоа од пазар3 изгледа... за маса е добро, бидејќи е гејнер, повеќе јх одколку протеин... е сеа протеинот дали е сурутка или можеби соја, тоа незнам :)
71г јх + 13г пр = 84грама.... фалат 16 грама :)
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Ова е тоа од пазар3 изгледа... за маса е добро, бидејќи е гејнер, повеќе јх одколку протеин... е сеа протеинот дали е сурутка или можеби соја, тоа незнам :)
71г јх + 13г пр = 84грама.... фалат 16 грама :)
Благодарам за одговорот,изгледа ќе земам некој друг гејнер,овој е сомнителен :).
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
ај некој да ми каже гладијатор како ке работи деновиве дека сакам да почнам од денес кој денови нема да се работат?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Dymatize NE, го имам пиено овој протеин и не ми се допадна воопшто (некако како голема превара ми се гледа). Ултимејт Простар некако лош вкус го имам пробано и него, баш пред месец дена го делев со еден другар, али сепак како фирма ултимејт ми се некако во топ5, како најстабилни ми се гледаат. Лабрадата незнам го немам пиено, TwinLab не сум пробал досега. Ако има пари за Голд веј на оптимум мислам дека е најдобро решение (али зависи од цената), ако не земи си ултимејт или пак овој го имаш мислам дека во спортих http://shop4builders.co.uk/termekek_reszletes.htm4?id=6727#velemenyek_h2.
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 08:51 ---

Почни да вежбаш прво, да влезиш во шема со вежбањето, откако ќе почнеш да дигаш и тежини поголеми (по неколку месеци земај протеин + креатин или нешто друго). Од мене совет не земај сега протеин бидејќи и со храна може да се внеси на таа маса потребно количество на протеин. Не трчај уште на старт со суплементи бидејќи првите месец дена нема да знаеш ни вежбите да ги работиш правилно.
Dymatize Elite Whey на bodybuilding.com е на 35то место најпродавани производи (сите категории) а втор/трет во протеините, така да далеку е од превара, може да се каже дека е еден од најдобирте на пазарот. На сите ривјуа го споредуваат со Gold Whey.

Сум пробал доста брендови, последен го земав Dymatize и можам да кажам дека е најдобар по вкус од сите и наредната тура ќе е од него
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ова е тоа од пазар3 изгледа... за маса е добро, бидејќи е гејнер, повеќе јх одколку протеин... е сеа протеинот дали е сурутка или можеби соја, тоа незнам :)
71г јх + 13г пр = 84грама.... фалат 16 грама :)
Не фалат веројатно се вода 16грама.:)
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Може некој да ми каже дали Трибулусот ке има кај мене ефекти дека имам 16 години?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
Може некој да ми каже дали Трибулусот ке има кај мене ефекти дека имам 16 години?
Не ти треба не си ги фрлај парите. На 16 години си уште во пубертет така да тестостеронот ти е на високо ниво т.е. на највисоко природно ниво. Ако веке сакаш да додадеш некој суплемент оди со монохидрат и протеин/гејнер.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
MotiviraN Оптимумот на голд веј е преценет, цената му е упм нека си го носат кај што треба и не треба.
Nitro Pure-от што ти е во линкот го имаш пробано? За него имам читано дека не е баш вкусот како што треба а и составот му е главно концентрат.
Иначе во Гет Реди сега што ги фураат scitec производите само зелениот протеин е ОК другите не вредат за парите.
 

asml

Mugiwara 4 life
Член од
20 април 2010
Мислења
132
Поени од реакции
68
ај некој да ми каже гладијатор како ке работи деновиве дека сакам да почнам од денес кој денови нема да се работат?
Ако мислиш на оној у Пелагонија, си работи нормално, само на 6 и 7 нема да работи.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
9
Поени од реакции
7
Што мислење имате за путерот од кикирики? Од една страна богат со хранливи материи,АМА од друга страна доста калоричен и непрепорачлив за секојдневно конзумирање. Работам на топење на масти,смеам да конзумирам или треба комплетно да го исфрлам од мени? :confused: Толку ми е вкусен насабајле после тренинг,во комбинација со мед намачкан на оние оризови галети,уживам! Ама се подзамислив малце сега...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што мислење имате за путерот од кикирики? Од една страна богат со хранливи материи,АМА од друга страна доста калоричен и непрепорачлив за секојдневно конзумирање. Работам на топење на масти,смеам да конзумирам или треба комплетно да го исфрлам од мени? :confused: Толку ми е вкусен насабајле после тренинг,во комбинација со мед намачкан на оние оризови галети,уживам! Ама се подзамислив малце сега...
Пази ако се чистиш, многу е калоричен, вкалуклирај го точно во дневниот калориски внес
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
MotiviraN Оптимумот на голд веј е преценет, цената му е упм нека си го носат кај што треба и не треба.
Nitro Pure-от што ти е во линкот го имаш пробано? За него имам читано дека не е баш вкусот како што треба а и составот му е главно концентрат.
Иначе во Гет Реди сега што ги фураат scitec производите само зелениот протеин е ОК другите не вредат за парите.
Затоа нема да го земиш Голд од македонија, барај некој од бугарија да ти го донеси или америка таму е мн поефтин. Нитрото го пие еден другар и не се има пожалено досега.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
MotiviraN Оптимумот на голд веј е преценет, цената му е упм нека си го носат кај што треба и не треба.
Nitro Pure-от што ти е во линкот го имаш пробано? За него имам читано дека не е баш вкусот како што треба а и составот му е главно концентрат.
Иначе во Гет Реди сега што ги фураат scitec производите само зелениот протеин е ОК другите не вредат за парите.
Помини, ќе ти дадеме тестер да го пробаш вкусот на Nitro Pure Whey ;) Gold.
Која е цената во Бугарија?!
Инспириран од листата на bodybuilding.com наскоро ќе направам листа на најпродавани производи во Спортикс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom