Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Да ќе пробам да искомбинирам и јас некако. На мртво дигање ми пушта на големи тежини, немам купено сеуште фитили за сигурност али ќе морам изгледа. Уште терам хипички без ракавици, стегачи и слично.
Според тебе мртвото да го терам и со задна ложа и со грб или само задна. За задна го правам со прави нозе, а за грб типично powerlifterski, со свиткани колена.
Премногу ќе ти биде и со двете да вежбаш мртво, особено зошто ваквите вежби многу исцрпуваат. Јас го вежбам одвоено од грб затоа што инаку сум преморен ако го вежбам со грб. Мене ми е ставено мртвото дигање во тренингот за нозе. Најчесто го правам со прави колена (Romanian Deadlift) затоа што целта ми е да ја извежбам задната ложа иако сакал-не сакал вежбава го погаѓа и долниот дел на грбот слично како кај класичното мртво дигање- таман делот од грбот што не го вежбам за време на тренинг на грб.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Дали некој вежбал тренинг програма каде телото се вежба горен/долен дел ? Гледам на нет во последно време многу се определуваат на овој начин на тренинг па да прашам кај нас како е :) Значи, горен/долен/одмор/горен/долен/одмор/одмор или 6 тренинзи и одмор само во недела.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дали некој вежбал тренинг програма каде телото се вежба горен/долен дел ? Гледам на нет во последно време многу се определуваат на овој начин на тренинг па да прашам кај нас како е :) Значи, горен/долен/одмор/горен/долен/одмор/одмор или 6 тренинзи и одмор само во недела.
Добро е, многу добро. Со тоа што ќе треба по 2 вежби од мускулна група. (за грб 3 ако праиш и мртво).
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали некој вежбал тренинг програма каде телото се вежба горен/долен дел ? Гледам на нет во последно време многу се определуваат на овој начин на тренинг па да прашам кај нас како е :) Значи, горен/долен/одмор/горен/долен/одмор/одмор или 6 тренинзи и одмор само во недела.
Ако одиш со големи килажи на сите вежби брзо ќе се премориш. Треба да го намалиш и волуменот и интензитетот за да го изгураш тренингот. Јас ја пробав пред 4-5 месеци и брзо се откажав. Добра е таквата поделба за почетници кои вежбаат до 6месеци, потоа како напредуваш се делат и сплит рутините на 3дневни, 4дневни, 5дневни...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.506
Поени од реакции
6.140
Подлактица кој ден вежбате обично?
И кој вежби да ги вежбам за рамења за да ги опфатам целосно (преден, заден и среден дел од рамото) ?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Подлактица кој ден вежбате обично?
И кој вежби да ги вежбам за рамења за да ги опфатам целосно (преден, заден и среден дел од рамото) ?
Јас подлактицата ќе ја терам во деновите пред одмор. Два дена неделно ми се за одмор така да два пати ми иди да вежбам посебно подлактица. Бидејќи инаку во кој ден и да ја вежбам наредниот ден нема да можам да извежбам никоја мусклулна група како што треба (освен ако не се нозете), бидејќи подлактицата ја користиме речиси во секоја вежба.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.506
Поени од реакции
6.140
Јас подлактицата ќе ја терам во деновите пред одмор. Два дена неделно ми се за одмор така да два пати ми иди да вежбам посебно подлактица. Бидејќи инаку во кој ден и да ја вежбам наредниот ден нема да можам да извежбам никоја мусклулна група како што треба (освен ако не се нозете), бидејќи подлактицата ја користиме речиси во секоја вежба.
Ќе одеш во теретана специјално за подлактица?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ќе одеш во теретана специјално за подлактица?
не не ме свати, денот пред одмор не на денот кој ти е за одмор
значи ако денес вежбам нозе а утре треба да паузирам, ќе ја вежбам како втора мускулна група подлактицата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.506
Поени од реакции
6.140
не не ме свати, денот пред одмор не на денот кој ти е за одмор
значи ако денес вежбам нозе а утре треба да паузирам, ќе ја вежбам како втора мускулна група подлактицата.
A кој вежби ги правиш за подлактица?
 
П

Пепси_

Гостин
Дали е ок за маса.......

пон: гради
вторник: бицепс со трицепс
среда: грб
чет одмор
петок: нозе/стомачни

Некои батки ми спомнаа за ова како било по добро за маса,отколку да правам комбинирано (гради/трицепс и тн.)

?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Дали е ок за маса.......

пон: гради
вторник: бицепс со трицепс
среда: грб
чет одмор
петок: нозе/стомачни

Некои батки ми спомнаа за ова како било по добро за маса,отколку да правам комбинирано (гради/трицепс и тн.)

?
А рамо?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
A кој вежби ги правиш за подлактица?
http://www.bodybuilding.com/exercises/main/popup/name/standing-palms-up-barbell-behind-the-back-wrist-curl
http://www.bodybuilding.com/exercises/main/popup/name/standing-palms-up-barbell-behind-the-back-wrist-curl
незнам како да ти ги објаснам со еднорачен тег потпрена раката на коленото
и на сајлите комбинирам некои вежби али незнам како да ти ги објаснам, повеќе решив да терам по моја креативност вежби за подлактицата.(импровизирај во однос на тоа какви ти се условите)
--- надополнето: 13 декември 2012 во 22:24 ---
Дали е ок за маса.......

пон: гради
вторник: бицепс со трицепс
среда: грб
чет одмор
петок: нозе/стомачни

Некои батки ми спомнаа за ова како било по добро за маса,отколку да правам комбинирано (гради/трицепс и тн.)

?
Ти фали рамо и плус програмата која ја терам јас е
  • Monday - Legs
  • Tuesday - Arms and abs
  • Wednesday - Shoulders and traps
  • Thursday - Rest
  • Friday - Chest
  • Saturday - Back
  • Sunday - Rest
али направив промена
понеделник гради и стомачни
вторник грб
среда нозе
четврток одмор
петок рамо и трапез
сабота раце и стомачни
недела одмор
Бидејќи додека ја терав втор ден да ми бидат рацете, едноставно наредниот ден што и да сакаш да вежбаш нема да го извежбаш добро.
Затоа сега ми се последни рацете со одмор после нив да ги одморам бидејќи нив ги користиме во секоја вежба, освен ако не е направен планот по кој вежбаш раце па нозе.
То е од мене, види како ти одговара и што ќе ти дадат совет останатите.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали е ок за маса.......

пон: гради
вторник: бицепс со трицепс
среда: грб
чет одмор
петок: нозе/стомачни

Некои батки ми спомнаа за ова како било по добро за маса,отколку да правам комбинирано (гради/трицепс и тн.)

?
Вметни еден ден плус за раме вкупно 5 дена во неделата ќе вежбаш. Евентуално деловите кои ти заостануваат можеш да ги вежбаш 2 пати неделно ако се помали мускулни групи (листови,трицепс,стомачни...)
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Ме интересира како е тој PUMP ефект што го предизвикуваат pre workout суплементите.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ме интересира како е тој PUMP ефект што го предизвикуваат pre workout суплементите.
заеби го и PUMP и како сакаш речи го ефектот чувај си ги парите. Јас го допив џекот и џабе пак ги кревам истите тежини, се чудам само како на сите му дава сила, пред да го земам на сите што го имаа земено му даваше сила, јас и по двојни дози + монохидрат го лупнав и пак џабе. Незнам за другите али единствено што ми дало сила досега беше хорс, али верувај дека и без нив се можи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom