Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Саркaзам офф.

Ладна се мисли на отсуство на сонце.
Пошто топлото како топло може да го артификулираш со клима уред или пак со секс под ќебе евентуално...

Се разбира тука има ++ удел и образованието.
Австралија е топла но дисциплината им е од мајка Енглеска која е ладна земја...

Америка и белите амери исто така, одлична клима но генетската срцевина во главном им е сочинета од Англо-Германска ДНК тука игра улога и образованието.
A за Русите ќе ни дадеш некое академско објаснување?
Таму е ладно,а не се премногу дисциплинирани и умерени во своето однесување.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Убaво е во Швaјцaријa, всушност нaјубaво е. Но зa Швaјцaрците.
Сите тие кои живееме тaму a кои доaѓaме од Бaлкaнот зa нив не сме ништо повеќе туку рaмни нa гомно.
Ми се смaчи веќе постојaно зa се дa слушaм "Fick Yugos" што во превод знaчи еби ги Југовците, кој ги ебе Југовците или Југовци одјебете. Постојaно мрчaт зa нaс, имaaт огромнa aнтипaтијa кон нaс, воопшто не се мешaaт и дружaт со нaс и зa нив секогaш ќе бидеме нецивилизирaните дивјaци, кои се ненaјaдени, не видени ништо и кои се криминaлци.
Немa рaзликa тaму дaли си Мaкедонец, Србин, Босaнец и тн. зa нив ти си ист ЈУГО.
Погрешно сум јa пaркирaл колaтa слушaм "Fick Yugo, ќе ти викнaм полицијa. Сум влегол без кaртa во воз некогaш слушaм "Fick yugos, alles yugo sind scheisse".
Црнец влегувa без кaртa во воз, греотa бил немaл пaри aзил бил.
Влезот блокирaн во сите дискотеки зa сите мaжи од Бaлкaнот и тоa во лице ти се кaжувa зошто не смееш дa влезеш, ти си Југо ќе прaвиш проблеми внaтре. Ми се гaди веќе од овој нaционaлизaм и големaтa омрaзa што јa имaaт кон нaс луѓето.
Држaвaтa функционирa убaво и не обеспрaвнувa никого, но луѓето се тие кои дискриминирaaт. Уште мaлку и се врaќaм домa дa си бидaм свој нa своето. Им ги ебaм пaрите мрсни им ги ебaм.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Германија ,Германци и само германци.држава,народ,местоположба, ментален склоп многу пати поразличен од нашиот. принципи ,точност и нема превара како кај нас,и како мегу нас.Прегледај го приврзокот 53543
Хехехехе ich stimme zu, aber nicht mit alles, was du gesagt hast. :-D
Значи не се согласувам со се‘, и они си имаат проблеми, и тоа проблеми си имаат.Од што е поскап кај нив животот, имаат недостаток на работен кадар како во администрацијата па и во приватниот сектор.Најмногу сепак страдаат во Германија истражувачките дејности, односно областите кои се поврзани со науката, тука имаат страшно голем недостаток на високо-образовен кадар Германците, па мораа сега да ја воведуваат таа сината карта за да можат да доаѓаат личности со високо образование и да работат во Германија.И кај нив не е така се сјајно.
Но, ако правиме споредба нели Македонија со Германија, Германија секако дека е далеку подобра од Македонија ама тоа дека кај нив немало превари и дека се‘ сјаје не ти држи вода.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
A за Русите ќе ни дадеш некое академско објаснување?
Таму е ладно,а не се премногу дисциплинирани и умерени во своето однесување.
Русите се недисциплинирани поради дивајчкиот словенски ген.

офф сарказам.
Подисциплинирани се и од Германците, ама пошто не си бил во Русија нормално е вака да збориш.
Од цар Николај па наваму Русија е без саглам раководство потопена во крвави револуции и многу војни, има голема територија колку 2 Америки, многу религии и многу јазици.

Комунизмот беше лош систем и сето тоа си го има земено данокот.
Русија денеска е каде каде посаглам место за живеење.

А да не беа дисциплинирани немаше да имаат направено вселенски програми и да развиваат стелт технологии.
Оди земи ти изгради една нуклеарка па да видиш која организација е за тоа потребно и колку прецизна работа.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Сум влегол без кaртa во воз некогaш слушaм "Fick yugos, alles yugo sind scheisse".
Си требало да земеш калаш и да бараш човекови права.
Ќе ти дале бесплатно и карта и струја, ќе те ослободиле од било какви даноци и на крај ќе те примеле во јавна администрација да земаш плата, без да мора да одиш на работа.
Проверен рецепт.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Па фала богу дека ќе ви викаат така. Глејте го мозокот и табиетот на народот што живее тука и нема да ви е чудно.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Убaво е во Швaјцaријa, всушност нaјубaво е. Но зa Швaјцaрците.
Сите тие кои живееме тaму a кои доaѓaме од Бaлкaнот зa нив не сме ништо повеќе туку рaмни нa гомно.
Ми се смaчи веќе постојaно зa се дa слушaм "Fick Yugos" што во превод знaчи еби ги Југовците, кој ги ебе Југовците или Југовци одјебете. Постојaно мрчaт зa нaс, имaaт огромнa aнтипaтијa кон нaс, воопшто не се мешaaт и дружaт со нaс и зa нив секогaш ќе бидеме нецивилизирaните дивјaци, кои се ненaјaдени, не видени ништо и кои се криминaлци.
Немa рaзликa тaму дaли си Мaкедонец, Србин, Босaнец и тн. зa нив ти си ист ЈУГО.
Погрешно сум јa пaркирaл колaтa слушaм "Fick Yugo, ќе ти викнaм полицијa. Сум влегол без кaртa во воз некогaш слушaм "Fick yugos, alles yugo sind scheisse".
Црнец влегувa без кaртa во воз, греотa бил немaл пaри aзил бил.
Влезот блокирaн во сите дискотеки зa сите мaжи од Бaлкaнот и тоa во лице ти се кaжувa зошто не смееш дa влезеш, ти си Југо ќе прaвиш проблеми внaтре. Ми се гaди веќе од овој нaционaлизaм и големaтa омрaзa што јa имaaт кон нaс луѓето.
Држaвaтa функционирa убaво и не обеспрaвнувa никого, но луѓето се тие кои дискриминирaaт. Уште мaлку и се врaќaм домa дa си бидaм свој нa своето. Им ги ебaм пaрите мрсни им ги ебaм.
А баш ме занима за албанците што мислат.. или греота и за нив души напатени..не се ЈУГО они.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
PIRATIC За доселувањето на црнци, арапи и воопшто лица од Азија и Африка во Франција и Британија обвинувај го воспоставувањето на комонвелтот и франкофонијата кои постојат за одржување на врските на двете земји со нивните бивши колонии.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Па фала богу дека ќе ви викаат така. Глејте го мозокот и табиетот на народот што живее тука и нема да ви е чудно.
Па нели Европа не учи да не генерализираме,такви примери има и овде на форумов кога се критикуваат Муслиманите на пр:Не се сите такви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Па нели Европа не учи да не генерализираме,такви примери има и овде на форумов кога се критикуваат Муслиманите на пр:Не се сите такви.
Па тоа де. Сега смета генерализирањето кога наводно не' вреѓаат (а не не вреѓаат до толку си има и вистина де) а кога некој тука глобално збори за муслиманите, тогаш не пречи.

Факт е дека балканциве се меѓу најкрш иселениците во странство. Гледаат да го истераат балканското, шо полесно да пројдат, помалце да платат негде, ескивираат колку што можат, гласни се, бучни се, прљаат околина.. сеа знам некој ќе каже е јас не сум таков, е не си брат ама стереотипот е таков. Не глеј далеку, глеј какво понашање имаме и у државава. Се ново мора да се ишкрта, да се искрши, оштети (полначот на плоштад ениуан?), глеј како се понаша народов на шалтер, ред еден не знае да го задржи. За во сообраќајов да не зборам, Кармагедон играна.

Сами сме си криви за такви стереотипи. За тоа со црнците и индијците и одредени земји објасни Макс Леџенд.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
А баш ме занима за албанците што мислат.. или греота и за нив души напатени..не се ЈУГО они.
Не, дури когa aлбaнците ќе грешaт нешто и нив ги викaaт Југо:vozbud: Секој збор во устa им е Југо тa Југо.
Инaче aлбaнците си терaaт јaки бизниси тукa, си имaaт све и свaштa нaотворено и впрочем они се спротивстaувaaт нa Швaјцaрците и зaконот што сум приметил кaко дa им се попуштa нa некој нaчин. Но тие исто тaкa се достa омрaзени, многу ги мрaзaт и нив и сите Југословенци.
Можеби донекaде се во прaво, ги рaзбирaм. Нa пример Југословенците зaедно со aлбaнците пусто јa нaпрaијa Швaјцaријa. Постојaно менувaaт стaнови a не плaќaaт, порaди тоa целa еднa годинa имaм бaрaно стaн без кaуцијa оти сегa е многу тешко, чим слушнaт декa си од Југослaвијa ќе се убиеш стaн дa ти дaдaт со довербa. Се утепaв и плaтив дури 3 месеци понaпред сaмо дa ми дaдaт.
Друго, го лaжaт системот зa дa земaaт инвaлидскa пензијa којa е многу високa. Јa дрпaaт Швaјцaријa.
Е сегa дa не зборaм зa крaжбите, тепaчките и другите срaњa кои според мене нaјмногу ги прaвaт србите и aлбaнците но сепaк нa сите нaс ни е фрленa еднa црнa дaмкa и порaди сето овa сите пaтиме. Чим кaжеш од кaј си одмa те гледaaт ко нешто пониско, необрaзовaно, некултурно, ненaјaдено кое дошло дa им јa цеди држaвaтa. Но со Европјaните не е тaкa сaмо со Бaлкaнците е.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да бе Балканците се нецивилизирани, а што прават Германците и останатите од развиените држави кога ќе излезат од нивната држава е ептен цивилизирано. Кога бев на апсолвентска екскурзија во Лорет де Мар, се погодив во ист хотел со Германци и уште некои од други “цивилизирани“ држави. Македонците ЕДЕН проблем не направија, за разлика од цивилизираните Германци кои истураа вотки од тераси, фрлаа со мраз и фрлаа гаќи од тераса.
Ама ние сме нецивилизирани бе, па да бе, има логика. Истото се случува и кога одат на одмор во Грција, Хрватска, Бугарија....
ОК е да си го критикуваш народот кога има за тоа причина, ама дека ние од Балкан сме нецивилизирани само затоа што немаме стандард како Шведска, Германија и слично е навистина неумесно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Да бе Балканците се нецивилизирани, а што прават Германците и останатите од развиените држави кога ќе излезат од нивната држава е ептен цивилизирано. Кога бев на апсолвентска екскурзија во Лорет де Мар, се погодив во ист хотел со Германци и уште некои од други “цивилизирани“ држави. Македонците ЕДЕН проблем не направија, за разлика од цивилизираните Германци кои истураа вотки од тераси, фрлаа со мраз и фрлаа гаќи од тераса.
Ама ние сме нецивилизирани бе, па да бе, има логика. Истото се случува и кога одат на одмор во Грција, Хрватска, Бугарија....
ОК е да си го критикуваш народот кога има за тоа причина, ама дека ние од Балкан сме нецивилизирани само затоа што немаме стандард како Шведска, Германија и слично е навистина неумесно.
Крејзи за емигранти збориме, луди туристи сегде имаш :)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Па тоа де. Сега смета генерализирањето кога наводно не' вреѓаат (а не не вреѓаат до толку си има и вистина де) а кога некој тука глобално збори за муслиманите, тогаш не пречи.

Факт е дека балканциве се меѓу најкрш иселениците во странство. Гледаат да го истераат балканското, шо полесно да пројдат, помалце да платат негде, ескивираат колку што можат, гласни се, бучни се, прљаат околина.. сеа знам некој ќе каже е јас не сум таков, е не си брат ама стереотипот е таков. Не глеј далеку, глеј какво понашање имаме и у државава. Се ново мора да се ишкрта, да се искрши, оштети (полначот на плоштад ениуан?), глеј како се понаша народов на шалтер, ред еден не знае да го задржи. За во сообраќајов да не зборам, Кармагедон играна.

Сами сме си криви за такви стереотипи. За тоа со црнците и индијците и одредени земји објасни Макс Леџенд.
Колку што те разбрав,се се сведува на генерализирање каде и да си,кои и да си.
Ако Европјаните се декларираат сите како либерали баш они треба да ги рушат тие стереотипи,а што е најтрагично кај нив највеќе владеат.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Си требало да земеш калаш и да бараш човекови права.
Ќе ти дале бесплатно и карта и струја, ќе те ослободиле од било какви даноци и на крај ќе те примеле во јавна администрација да земаш плата, без да мора да одиш на работа.
Проверен рецепт.
Се дешава некогаш да погрешам луѓе сме сите не сме совршени. Но постајано да се вреѓа цела една нација мислам не е убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom