Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Македонија не може да најде сопствено решение. Европа ќе го бара. Мислам дека во идниов период ќе направат цивилизациско „уназадување“, овојпат намерно. Неонацистите ќе стануваат се побитен и побитен политички фактор. Бидејќи се единствена политичка сила со матрица од која може да произлезе систем (овојпат нов, назамислив за сегашниве) што би се спротивставил на ваква закана.
А нам ни останува да се надеваме дека таа сила ќе може да зачисти и наваму...

;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убаво е тоа, само како да се спроведе? Ништо не правиме со празна декларативност. Простотилукот кој прави штета на другите моментално шета по нашите улици, ги убива нашите деца. Повеќе не можеме да си го дозволиме луксузот на опсервација и лаконски презир. Тука е проблемот.

Време е да почнеме да му правиме штета, на истиот начин на кој нас ни прават штета. Анфем, Пумата и Мачорка нема да можат многу тука да помогнат (со цела почит девојки, знаете дека за сите три сметам дека сте супер ;)).
Јас кажав решение. Еден тепа дете во автобус, десет души во ќорка по 20 години. Зголеми ги сите казни десет пати. Ни убија дете смртна казна на сите. Границата со косово да не е само на хартија туку да има ред и контрола. Знамиња на јарболи, доле сите до едно, никаде не пишува дека смеат да веат. Влези Тетово и Гостивар затвори ги пола фирми, одземи им калаши по дома, пендрак нека заигра. Али ако вака правиш треба и ЕУ така да прави со арапите и црнците. Треба да се има заеднички став дека системот мора да се почитува, ова што се случува насекаде е лакрдија. Нити еден закон не се почитува, безбедност нула.
Ова не е празна декларативност, има секоја земја алатки да се заштити, али не постои веќе суверинитет, кој стаса тој ни кажува што да правиме.
--- надополнето: 1 декември 2012 во 00:06 ---
Македонија не може да најде сопствено решение. Европа ќе го бара. Мислам дека во идниов период ќе направат цивилизациско „уназадување“, овојпат намерно. Неонацистите ќе стануваат се побитен и побитен политички фактор. Бидејќи се единствена политичка сила со матрица од која може да произлезе систем (овојпат нов, назамислив за сегашниве) што би се спротивставил на ваква закана.
Тешко нас од такви изопачени умови. Историјата добро ги познава нив. Ептен во среќно време се родивме, нели? :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас кажав решение. Еден тепа дете во автобус, десет души во ќорка по 20 години. Зголеми ги сите казни десет пати. Ни убија дете смртна казна на сите. Границата со косово да не е само на хартија туку да има ред и контрола. Знамиња на јарболи, доле сите до едно, никаде не пишува дека смеат да веат. Влези Тетово и Гостивар затвори ги пола фирми, одземи им калаши по дома, пендрак нека заигра. Али ако вака правиш треба и ЕУ така да прави со арапите и црнците. Треба да се има заеднички став дека системот мора да се почитува, ова што се случува насекаде е лакрдија. Нити еден закон не се почитува, безбедност нула.
Ова не е празна декларативност, има секоја земја алатки да се заштити, али не постои веќе суверинитет, кој стаса тој ни кажува што да правиме.
Леандра, ние немаме политичка и полициска сила за ова да го спроведеме. На секој уапсен Шип, излегуваат по 10 000 на улица. Ова што ти го кажуваш е рецепт за војна во Македонија, војна која во овој момент не можеме да ја добиеме. Потребна ни е подршка од Бугарија, од Србија (која е во тежок политички нокдаун), од Русија, и потребна ни е незаинтересирана Америка. Со еден збор, потребни се премногу предуслови...

Она што мене ме нервира е што ништо не правиме тие услови да ги овозможиме. Барем со Бугарија е лесно да се средат некои работи, колку за почеток.

Јас во моментов би бил среќен да престанеме да се плашиме од овие мајмуните.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зборев прво за Еу па за нас. Ние немаме сила А да кажеме во моментов да бидеме реални.
Не ми ја споменувај Бугарија во темава, роди ме мајко во Швајцарија:)))
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Тешко нас од такви изопачени умови. Историјата добро ги познава нив. Ептен во среќно време се родивме, нели? :)
Не мора да значи дека се би било исто како пред 70 години. За разлика од тоа време, сега не би се работело за освојување, а и методите би биле многу поразлични, бар во западна Европа. На Балканов не бива без крв, ко и секогаш.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не мора да значи дека се би било исто како пред 70 години. За разлика од тоа време, сега не би се работело за освојување, а и методите би биле многу поразлични, бар во западна Европа. На Балканов не бива без крв, ко и секогаш.
Губам концентрација од што ми се спие и кога ќе прочитам нео нацисти на власт веднаш го замислувам овој овде ни станал премиер и ни кажува како да бидеме добри мајки и сопруги, со 15 деца да ја зачуваме верата и нацијата. Језиво пред спиење. Ќе сонувам камено време и вошки.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Во моментов ми е мене многу чудна ситуацијата,се повеќе луѓе се против Исламот,ги знаат последиците од милтантното зло кое има за цел да се експанзира,но сепак во позадина некој не убедува дека не е така и се јавува секојдневниот муабет:како и меѓу нив имало добри,не биле сите такви...
Сепак верувам дека во позадина стои некој позади се ова и има добро зацртана цел и е на пат да ја оствари.

Не сум некој што многу верува во теорија на заговор,но ова се повеќе ми делува така.:)
 
H

HoT IcE

Гостин
Според тоа што ми има кажувано девојка ми за начинот на кој се живее во Швајцарија, за стандардот, јавните институции, целиов текст од прва страна е вистинит, не дека е се мед и млеко таму, али дефинитивно е едно од најдобрите места живеење, по мене заедно со Данска и Шведска под рака најдобри земји за живот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во моментов ми е мене многу чудна ситуацијата,се повеќе луѓе се против Исламот,ги знаат последиците од милтантното зло кое има за цел да се експанзира,но сепак во позадина некој не убедува дека не е така и се јавува секојдневниот муабет:како и меѓу нив имало добри,не биле сите такви...
Сепак верувам дека во позадина стои некој позади се ова и има добро зацртана цел и е на пат да ја оствари.

Не сум некој што многу верува во теорија на заговор,но ова се повеќе ми делува така.:)
За ова членот Гад Онли Ноус веднаш ќе ти дадеше одговор и тоа ............. the Jews .............. :icon_mrgr:
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
За ова членот Гад Онли Ноус веднаш ќе ти дадеше одговор и тоа ............. the Jews .............. :icon_mrgr:
Членот што го прозва е еден од ретките во државава кој будно го следи ова,со отворени очи,реално ја пресликува генералната ситуација во Европа,е сега што малку екстремно го прикажува тоа е последица што повеќето го етикетираат како нацист,но сепак доста од неговите аргументи се точни и објективни.
--- надополнето: 1 декември 2012 во 03:57 ---
Леандра, ние немаме политичка и полициска сила за ова да го спроведеме. На секој уапсен Шип, излегуваат по 10 000 на улица. Ова што ти го кажуваш е рецепт за војна во Македонија, војна која во овој момент не можеме да ја добиеме. Потребна ни е подршка од Бугарија, од Србија (која е во тежок политички нокдаун), од Русија, и потребна ни е незаинтересирана Америка. Со еден збор, потребни се премногу предуслови...

Она што мене ме нервира е што ништо не правиме тие услови да ги овозможиме. Барем со Бугарија е лесно да се средат некои работи, колку за почеток.

Јас во моментов би бил среќен да престанеме да се плашиме од овие мајмуните.
Источниот блок т.е Варшавскиот Пакт доколку постоеше ден денес мислам дека Македонците голема полза ќе имаа од истиот,но Американската реклама е најсилна без сомнеж.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ако чекаме да не оправи Европа, ебаа ни' се мајката.Или пак преведено од секојдневниот македонски јазик во литературен македонски јазик: Ако чекаме да ни ги решава работите Европа, тогаш подобро ќе биде и воопшто да немаме и држава и сопствен политички систем зошто со самото тоа што го кажуваме дека треба да чекаме некој друг да не оправи, ние индиректно признаваме дека не сме способни да водиме држава и најдобро ќе биде за нас и воопшто да не постоиме и да дозволиме да бидеме припоени кон некоја друга држава.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
И науката тоа го потврдува. Климатско-временските услови се доминантен фактор во дициплинираноста на една нација и воопшто животински вид. Според најнови истражвања најдициплиниран народ се убедливо ескимите, а најдициплинирани животни се поларните лисици. На пример, ескимите излегуваат од иглуа само ако мораат (нешто да уловат или да извршат физиолошка потреба) вечиномта време го проведуваат во својот студен, но сепак топол дом. Кој бил, знае.

он топик: Швицарска не е до толку камен ладна, али затоа е дициплинирана поради алпската клима.
Саркaзам офф.

Ладна се мисли на отсуство на сонце.
Пошто топлото како топло може да го артификулираш со клима уред или пак со секс под ќебе евентуално...

Се разбира тука има ++ удел и образованието.
Австралија е топла но дисциплината им е од мајка Енглеска која е ладна земја...

Америка и белите амери исто така, одлична клима но генетската срцевина во главном им е сочинета од Англо-Германска ДНК тука игра улога и образованието.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.085
Поени од реакции
971
Германија ,Германци и само германци.држава,народ,местоположба, ментален склоп многу пати поразличен од нашиот. принципи ,точност и нема превара како кај нас,и како мегу нас. german-flag-640.jpg
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.573
Поени од реакции
34.969
Роди ме мајко во Швајцарија.
Многу е јасно дека е подобро да се родиш во земја каде што комшии ти се една Германија, една Франција, една Италија, една Австрија или горе на север комшии да ти бидат една Данска, една Шведска, една Норвешка, земји со развиена висока култура. Веднаш ти станува јасно дека и не е исто кога комшии ќе ти бидат една Албанија, едно криминално дувло Косово, една Бугарија.
Од лично искуство сметам дека најубаво е да се росиш во Шведска, земја со прилично добар стандард, образование, функционирање на правниот систем (барем за сега).
Данска на време ја увиде грешката што дозволи на нејзино тло да се ‘‘намножат цицачи‘‘, па веќе почна да спроведува мерки за да се намали бројот на нецивилизираните.
Роди ме мајко во Македонија, толку ми е криво што 2 милиони народ (една рака луѓе) не се во состојба да бидат ‘‘друга Швајцарија на Балканот‘‘, имаме се што имаат тие, единствено немаме правна рамка, правен систем кој ќе важи за сите подеднакво, систем во кој нема да биде важно дали си ВМРО или СДСМ, дали си Македонец или Албанец, систем во кој нема да биде важно дали имаш партиска книшка или не, систем кој ќе ги вреднува луѓето според тоа дали си способен или не. Кога ќе го имаме тој систем тогаш ќе кажам дека најубаво е да се родиш во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom