Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Чекај малку. :)

Прво, што е разлабавено? Потенциометарот за волумен, така јас разбрав.

Друго, што гитара имаш?

Е сега, потенциометарот се стега и вака... Ако го извадиш капачето, одоздола со клуч можеш да го стегнеш подобро.

Капачето ќе го извадиш така што ќе турнеш нож под него и ќе го туркаш нагоре. Пази да не изгребеш дрвото.

Одоздола го имаш потенциометарот со (барем кај мене) делот прицврстен за дрвото. Земи клуч и стегни го малку, види што како.

Е сеа ако и по тоа е лабав, значи има простор меѓу дрвото и потенциометарот. Отвори ја одзади и види дали е добро средена гитарата, во смисол да не е одзади лошо прицврстен делот... и слично.

Ај јас сега ќе ја сликам јамахата, и ќе ти пратам што како.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Чекај малку. :)

Прво, што е разлабавено? Потенциометарот за волумен, така јас разбрав.

Друго, што гитара имаш?

Е сега, потенциометарот се стега и вака... Ако го извадиш капачето, одоздола со клуч можеш да го стегнеш подобро.

Капачето ќе го извадиш така што ќе турнеш нож под него и ќе го туркаш нагоре. Пази да не изгребеш дрвото.

Одоздола го имаш потенциометарот со (барем кај мене) делот прицврстен за дрвото. Земи клуч и стегни го малку, види што како.

Е сеа ако и по тоа е лабав, значи има простор меѓу дрвото и потенциометарот. Отвори ја одзади и види дали е добро средена гитарата, во смисол да не е одзади лошо прицврстен делот... и слично.

Ај јас сега ќе ја сликам јамахата, и ќе ти пратам што како.
Ок,Друже ако можеш сликај и прати да видам....Ако неможам сам да направам,треба у скоро време гитарава кај Ивица од Штип да ја носам меѓу другото ќе му кажам да го види и тоа...Сликај ако можеш
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127




Еве како изгледа без капаче. Имаш аголен... штоидае, и земаш клуч и стегај внимателно. :) Зборувам за основата на потенциометарот, не за врвот, тоа не дирај. :)




Ова е внатрешната страна, долниот десен метален круг е потенциометар за тон, горе лево имаш за волумен. Овде никако не фаќај, и да е лабаво и да не е, нема што да чачкаш овде. :)

А што друго планираш да поправаш на гитарата? :) Го знам Ице одамна, ќе ти ја среди гитарата... без проблем.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22




Еве како изгледа без капаче. Имаш аголен... штоидае, и земаш клуч и стегај внимателно. :) Зборувам за основата на потенциометарот, не за врвот, тоа не дирај. :)




Ова е внатрешната страна, долниот десен метален круг е потенциометар за тон, горе лево имаш за волумен. Овде никако не фаќај, и да е лабаво и да не е, нема што да чачкаш овде. :)

А што друго планираш да поправаш на гитарата? :) Го знам Ице одамна, ќе ти ја среди гитарата... без проблем.
Не чачкам :)) Ивица ќе среди....Друго на гитарава :)) 12ти и 15праг закачуват....гитарава немаше да ја зимам,али али на татко ми другарот се јави на Ивица го праша дали може да го среди тоа..тој рече :) дека ќе ја среди и нема да има никаков проблем :))

Фала многу уше еднаш што си се мачил да вадиш копчињава :))
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Нема проблем. :)

Инаку, што гитара зеде и колку пари?

Пошо не е проблем да се иструга врат, Ивица има алат, ги вади праговите и ќе го измазни ако е до дрвото проблем.

Ако е искривен малце вратот е уште помал проблем, сите гитари имаат метален наврт внатре во вратот. Пред почетокот на прв праг треба да има шраф за да се стега/опушта вратот. :wink:

Ваљда скоро свириш, по некое време ќе почнеш да чувствуваш ако ти се криви вратот, па ќе можеш и сам да го средиш. :) Ама тоа во крајни случаеви. :)

Ако е добро дрвото, не би требало да ти се криви врат. Ретко е да се погоди меко дрво, и од евтините гитари е една од 100. :)
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25
hmmm ma mi se svigaat elektricnite gitarite od MAHAR iako neznam da sviram merak mi e da iam edna crna so belo
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Нема проблем. :)

Инаку, што гитара зеде и колку пари?

Пошо не е проблем да се иструга врат, Ивица има алат, ги вади праговите и ќе го измазни ако е до дрвото проблем.

Ако е искривен малце вратот е уште помал проблем, сите гитари имаат метален наврт внатре во вратот. Пред почетокот на прв праг треба да има шраф за да се стега/опушта вратот. :wink:

Ваљда скоро свириш, по некое време ќе почнеш да чувствуваш ако ти се криви вратот, па ќе можеш и сам да го средиш. :) Ама тоа во крајни случаеви. :)

Ако е добро дрвото, не би требало да ти се криви врат. Ретко е да се погоди меко дрво, и од евтините гитари е една од 100. :)
Па нема проблеми со вратот нешто закачува незнам што е .... Ќе се Среди :)) Иначе скоро не свирам :)) свирам едно 5 години, но на електрична почнав од пред некој месец...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
кој е бе тој Ивица ? добро работи ? поефтин е од гино ? гино скуп за едно штимање на сетап 500 денари... а 15 мин работа е... али барем знаеш дека ке ти ја напрај... друг некој што прај незнам :)
 
Г

Господ

Гостин
Не се залетувај многу по Беринџер,не сум слушнал ниеден добар збор за нив.
Инаку зависи од буџетот кој го поседуваш можеш да направиш добра комбинација можеби малку поскапа во Guitar House-от.
Имаат појачала Ибанези 15 ватни за околу 7-8 илјади а ако не се лажам истите ги имаш и во ГТЦ на трети за поефтино.
Башка има ибанези по 12-14 илјади на интернет се задоволни купувачи.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
кој е бе тој Ивица ? добро работи ? поефтин е од гино ? гино скуп за едно штимање на сетап 500 денари... а 15 мин работа е... али барем знаеш дека ке ти ја напрај... друг некој што прај незнам :)
Ивица е гитаристот на Морал,од Штип,страшен мајстор...Дамјан Пејчиноски чим оди кај него значи стварно вреди човекот :))

Поврзување Гитара>Компјутер>Амлитуб>Саунд од Звучнициве.........Има некој искуство???Кабелов од поголема во помала банан влегува во Лајн Ин анд после тоа направив сетап во Волум Контролот как шо пишуе во Гитаре-Инфо али нејке да пее гитарава :))
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
дали некои ја има оваа ел. гитара и појачало ( овој комплет ) и дали е добар и дали вреди за парите

Behringer El Toro цена 11500ден

еве слика

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/cbd7bb0431e23a2d7d7fe7a997685e8e.jpg
Имаш Ибанез сетови, можеби поскапи, но повеќе ќе ти се исплати. :wink:

Како втора опција, види ги Јамаха пакетите, јас сум задоволен од нив.

кој е бе тој Ивица ? добро работи ? поефтин е од гино ? гино скуп за едно штимање на сетап 500 денари... а 15 мин работа е... али барем знаеш дека ке ти ја напрај... друг некој што прај незнам :)
Види, Ивица работи многу време со гитари, и кога ќе поправи нешто, поправено е. :wink: Човекот има и алат, и прави страшни поправки, заедно имаме лепено акустична гитара, направена ЛОМ, беше до шпици расцепена.

За цена не знам, мене никад не ми е наплатил за ништо, ама ние сме одамна пријатели :) Сепак мислам дека за еден штим на кобилица, ако тоа го кажа ти погоре, не ти се исплати да носиш дури до Штип. А ако имаш посериозна поправка, дефинитивно кај Ивица.

Ивица е гитаристот на Морал,од Штип,страшен мајстор...Дамјан Пејчиноски чим оди кај него значи стварно вреди човекот :))

Поврзување Гитара>Компјутер>Амлитуб>Саунд од Звучнициве.........Има некој искуство???Кабелов од поголема во помала банан влегува во Лајн Ин анд после тоа направив сетап во Волум Контролот как шо пишуе во Гитаре-Инфо али нејке да пее гитарава :))
Симни генерички саунд драјвер, се вика ASIO 4ALL. Со ова нема да има дилеј.

Значи вклучуваш гитара во line-in, отвараш конзолата за звук и го пушташ line-in каналот до крај. Значи исклучи mute, и пушти го.

После би требало да работи.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ивица е гитаристот на Морал,од Штип,страшен мајстор...Дамјан Пејчиноски чим оди кај него значи стварно вреди човекот :))

Поврзување Гитара>Компјутер>Амлитуб>Саунд од Звучнициве.........Има некој искуство???Кабелов од поголема во помала банан влегува во Лајн Ин анд после тоа направив сетап во Волум Контролот как шо пишуе во Гитаре-Инфо али нејке да пее гитарава :))
Значи во Штип си живее?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
^

Да, во Штип живее, ако ви треба нешто контакт, кажете, ќе ви дадам што треба :)

Може и однапред да го прашам колку му чинат поправките што како.
 

Necron

Пријател од соседството
Член од
24 март 2008
Мислења
53
Поени од реакции
2
да си прашам јас, отприлика колку коштаат штимови (или како и да се викаат тие пластичните за штимање) отприлика за акустична ако знае некој? Барав по ова продавнициве (гитар хаус, цики, мими) немаа така да може и информации кај да си набавам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom