Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Gitarata e garant plinska. Ova ne mi gleda na seriozna ponuda, dokolku bi bila togas bi trebalo johntra volta da dade poveke informacii.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
samo da spomnam deka i kaj mene letzat dve gitari sto ne gi sviram a moze da se dogovorime dokolku ima interesent, ednata e jackson strat kopija a drugata e ibanez lespaul lespaul doublecut kopija.....dvete se tuneomatic bridge (=nemat FR)......pisete PP!
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мерак ме има фатено за Акустична...иам една дома али е некое кинеско гомце т.е. гитарата на којашто почнав и за ништо не ја бива...Некој има да знае некоја солидна акустична 6-7 илјадарки?
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
72
Поени од реакции
0
Мерак ме има фатено за Акустична...иам една дома али е некое кинеско гомце т.е. гитарата на којашто почнав и за ништо не ја бива...Некој има да знае некоја солидна акустична 6-7 илјадарки?
sega barem ima dobri i eftini akusticni gitari
jas pak zimoto vo kineska prodavnica kupiv akusticna za 1300 denari
imase i poskapi hehe ama ne mi se bendisaa
snimiv i nesto so nea ako sakate preslusajte ..
eve link
http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=489574
pesnata se vika river peta e po red
snimeno e vo cubase sx ozvucena so shoor mikrofon
 

Gebels

Ела да те бац’м!
Член од
15 март 2007
Мислења
681
Поени од реакции
4
Животна желба Gibson Les Paul (sunburn боја), класика. Мислам дека подобар звук (зборам за дисторзија) нема да извади никоја гитара уште доооолго време. Иначе други желби ми се ESP KH2 (на Kirk Hammett таа со пајачето) и Ibanezот тој сребрениот на Satriani (ради скеч, многу му е фраерска).
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Мерак ме има фатено за Акустична...иам една дома али е некое кинеско гомце т.е. гитарата на којашто почнав и за ништо не ја бива...Некој има да знае некоја солидна акустична 6-7 илјадарки?
Ако живееш во Скопје, оди во Капиштец во Мими, за 5000 имаш класика Stagg. Ѕвер акустика е, не е ни многу скапа. Имаш и поскапи со пластично тело одзади, и Фендери... само провери си...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Ако живееш во Скопје, оди во Капиштец во Мими, за 5000 имаш класика Stagg. Ѕвер акустика е, не е ни многу скапа. Имаш и поскапи со пластично тело одзади, и Фендери... само провери си...
Бев до Ми-ми пред некој ден..го прашав тој што работи таму нешто солидно за до 6 илјадарки..он ми рече дека нема ништо испод 8...а Таа Stagg за која што ми збориш е баш класична со најтенките три пластични жици? Пошо ја сакам со метални ..боље звук е :D
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Бев до Ми-ми пред некој ден..го прашав тој што работи таму нешто солидно за до 6 илјадарки..он ми рече дека нема ништо испод 8...а Таа Stagg за која што ми збориш е баш класична со најтенките три пластични жици? Пошо ја сакам со метални ..боље звук е :D
Подсобери уште некоја пара, јас за 9000 земав Stagg со метални жици од Ми-Ми и многу си ја сакам. Многу убав звук дава. Подобро да си земеш малку поскапа а поквалитетна гитара отколку да купиш некоја колку да се купи.:smir:
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Gledav bas deneska imase stagg akusticni po 5-6 iljadi. Tuku momci stagg kineska firma se ili? Mi se cini prodavacot deka rece deka se kineska? Inace si zemav D'Addario Classic Nylon zici i mi ostanuva use da gi namestam :P
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Gledav bas deneska imase stagg akusticni po 5-6 iljadi. Tuku momci stagg kineska firma se ili? Mi se cini prodavacot deka rece deka se kineska? Inace si zemav D'Addario Classic Nylon zici i mi ostanuva use da gi namestam :P
Да, Stagg е кинеска фирма. Јас перциња имам од Stagg.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Бев до Ми-ми пред некој ден..го прашав тој што работи таму нешто солидно за до 6 илјадарки..он ми рече дека нема ништо испод 8...а Таа Stagg за која што ми збориш е баш класична со најтенките три пластични жици? Пошо ја сакам со метални ..боље звук е :D

Пеер, шо си има везе ја зедов со пластични, после 3 месеци ги вадам, си ставам нов комплет метални и терај... звук вади фантастичен...
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Пеер, шо си има везе ја зедов со пластични, после 3 месеци ги вадам, си ставам нов комплет метални и терај... звук вади фантастичен...
Не секогаш е паметно тоа. Оние кои се наменети да имаат пластични жици немаат метална шипка во вратот за разлика од оние со метални. Металните вршат поголем притисок кога се оптегнати што може да доведе до кривење на вратот.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Се распрашав јас, може да ги издржи жиците, затоа и ставив. :) И штимерите држат одлично, така да неам проблеми. А неам намера единствената гитара што ја имам дома да има пластични жици, не сум класичар. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom