Најтажни филмови кои ги имате гледано?

Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175


The Last Lions
Најемотивниот документарец што било кога сум го гледала. Не сум сигурна дека го препорачувам.... :) Прекрасна фотографија во склоп со нараторството на Џереми Ајронс.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Само шо го догледав Radio,добар филм кој треба да го гледате,иако има среќен крај,многу ме растажи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.563
Сум гледал еден куп филмови кои ме растажиле - August Rush, Pianist, Atonement, A Walk To Remember (...) Donnie Darko (...) на нив ме потсетивте читајќи ги вашите постови на темава.

Но само два пати сум пуштил солза! Буквално! Еднаш на Never Let Me Go
на сцената кога Томи (Ендрју Гарфилд) дознава дека залудна била надежта и дека не можат да ги ослободат со Кејти од програмата за донирање органи, иако тие покажале дека имаат душа - дел со нивните уметнички дела од Хеилшам и понатаму, а дел со тоа што се сакаат.

и втор пат на Трето полувреме
кога Ребека пред урната на жртвите од холокаустот од Скопје со слика во рацете му се обраќа на татко и дека и жените можат да постигнуваат голови, и дека она го добила своето полувреме.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На Sicko, откако го видов во темата каде интериста го имаше постирано. Жалосна е цела ситуација каде се гази преку човечките животи за да се вадат пари на нивните загуби. Воедно се користат аматерски, домашни видеа, на живи луѓе, каде подоцна ја добиваш веста дека истите скинале конци поради неможноста да се финансира нивната болест. http://www.imdb.com/title/tt0386032/
Donnie Darko, крајот онака ми наби негативни емоции. Целата поставеноста, сцените, непознавањето од девојката, претставата што ја стекнуваш за ликот во текот на целиот филм, и мајдфак постапката си го прави своето.
Into the wild, онака размислувањата, поврзувањето со ликот, согласувањето во одредени точки, изолацијата од човештвото, плус според вистински настан.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Еве:

1. Love Story (1970)
Филмов, класика. Сигурно има и потажни, ама мене овој секој пат ме погодува. Велам секој пат, зошто сум го гледал двоцифрено. Мислам дека ова е најголемиот мал филм кој некогаш е снимен.

2. Million Dollar Baby (2004)
OK, што да ви кажам, Клинт Иствуд... ако не ве погодува несреќата на една млада и убава девојка, имате проблем со емоциите...

3. Sibirskiy tsiryulnik (1998)
Еден од моите омилени филмови. Филм на Никита Михалков, со Џулија Ормонд во главната улога. Тажна приказна а во филмот има барем две сцени многу тажни сцени за кои не би пишувал заради спојлери.

4. Nuovo cinema Paradiso (1988)
Ако размислам подобро ова е веројатно за мене најдобриот филм кој некогаш е снимен. Ова не ми е листа на најдобри филмови па затоа и не е најгоре. Инаку, филмот е преполн со емоции.

5. The Passion of the Christ (2004)
Сега, јас одамна не сум религиозен, ама ако овој филм на Мел Гибсон не ви е тажен, незнам... чисто измачување и страдање...

6. Seven Pounds (2008)
Веројатно најсериозниот филм на Вил Смит, за еден човек кој пати поради грешката која ја направил и се обидува по секоја цена да го врати долгот. Вака го формулирав ова заради спојлерите...

7. The Virgin Suicides (1999)
Ова е многу темен филм на Софиа Копола, не е за секого.

8. Rebel Without a Cause (1955)
Бунтовник без причина, класика, што да ви расправам...

9. La vita è bella (1997)
Ова е или најтажниот смешен филм или најсмешниот тажен филм. Во секој случај, Роберто Бенињи направи вистинско ремек дело и како режисер и како актер.

10. Cinderella Man (2005)
Вистинската животна приказна за Џејмс Бредок, одлично одглумено од Расел Кроу.


Ова сигурно не е the ultimate list, повеќе се филмови кои сега ми паднаа на памет. Сигурно ќе ми текнат уште 10 други кои можат да влезат во оваа категорија, па ќе пишам и друга листа понатаму...


Се цитирам онака за да не дуплирам нешто и да ја продолжам листата. Овој пат ќе почнам со класици но и со некои понови филмови во кои преовладуваат тажни чувства:

11. Casablanca (1942)
Од почеток до крај владее она чувство на невозможна љубов, на нешто кое треба ама нема да се случи. И се тоа низ тажните очи на Ингрид Бергман. Play it again Sam...

12. Rebecca (1940)
Режисер Алфред Хичкок, + одлична актерска екипа. Нема да кажам ништо заради спојлери.

13. Splendor in the Grass (1961)
Од времето кога романтичните филмови не беа шаблон копии, приказна за една забранета љубов. Натали Вуд и Ворен Бити во главните улоги.

14. The Lives of Others (2006)
Германски филм за еден млад брачен пар чија љубов ќе биде ставена на тест откако ќе бидат прислушкувани од тајните служби...

15. The Secret in Their Eyes (2009)
Аргентински филм кој тотално изминува во тажен или мрачен тон, дел поради нерешената мистерија околу силувањето и убиството на една млада девојка, дел поради платонската љубов на двајца стари пријатели кои работат на случајот.

16. A Separation (2011)
Иранскиот филм кој лани беше прогласен за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје. Филм за маж и жена кои се разведуваат под притисокот на тешките одлуки кои мора да ги донесат.

17. Melancholia (2011)
Поради целата атмосфера на исчекување на крајот, како и голите гради на Кирстен Данст кои го расплакаа @џимеј

18. The Tree of Life (2011)
И се разбира, каде е Меланхолија, таму е и овој филм кој измина во истиот тон и посебно Lacrimosa сцената ми предизвика силни емоции... последните два филма не се за @Pluh

19. Dogville (2003)
Мастерпис на Триер, филм за кој тешко наоѓам зборови. A must see.

20. Another Earth (2011)
И за крај еден од моите омилени „мали“ филмови. Sci-fi драма но повеќе е психолошки филм за животот со чувство на вина, и исправање на работите...


Знам дека сум како расипана плоча за некои филмови ама морам... :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
хаха :)
Добро, ќе спојам што можам... :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
92
По принцип не сум многу по лигави љубовни филмови со клише приказна ама на некои со така подлабока содржина сум се расплакала.
Најмногу плачам на филмови со животни. Може на некој смешно му изгледа ама тоа нај ме погодува. Чинам, најмногу имам плакано на Fluke.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Leon: The Proffesional (http://www.imdb.com/title/tt0110413/)
Како мал памтам дека од почетокот па се до самиот крај сум го гледал неколку пати филмот со напетост. Крајот особено ме има растажено.
The Fountain (http://www.imdb.com/title/tt0414993/?ref_=sr_1) исто цело време ми ширеше некоја таква енергија. Смртта на жената и метафизичкиот завршеток на филмот ме подразстажиле.
Од хорорите The Мist ( http://www.imdb.com/title/tt0884328/?ref_=sr_1) ме остави со подзината уста крајот. Всушност тоа и како да го направи филмот по мое малку поразличен од останатите хорори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom