Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Патетично.....не смее да искоментира човек...
И Готовина си кажа дека на јахта ќе оди....вие радувајте му се....
Го заболе стапот за Ljipu nasu, вие овде на крст ме стаивте....
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Патетично.....не смее да искоментира човек...
И Готовина си кажа дека на јахта ќе оди....вие радувајте му се....
Го заболе стапот за Ljipu nasu, вие овде на крст ме стаивте....
Па нека оди ,заслужено!
Е камо и ние да имавме еден Готовина 2001 год.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Nie vo 2001 ja imavme segasnata "Koalicija za idninata" sose mediumskata poddrska (tnr. Fabrika), koja izvrsi velepredavstvo pokraj toa sto ja opljacka i rasprodade drzavata. Tie "generali" ne samo sto ne platija za toa, tuku pak sakaat da dojdat na vlast, a Fabrikata prodolzuva da mele vo novi mediumi.

Битно е дека правдата победи!Готовина и Маркач се дома!
Кај народот и земјата која ја одбранија!
Presudata ima mnogu pogolemo znacenje.

Srbija i Hrvatska se tuzat edna druga za genocid, no tuzbite gi "zamrznaa".
Sega Hrvatska ke moze da ja dobie tuzbata, a ne znam dali Srbija ke isplakja penali na Hrvatska bez pogolemi politicki potresi (sto ne e dobro od asapekt na destabilizacija na Balkanot) .

Uste pogolemo znacenje ovaa odluka ima za tuzbata protiv Amerikanskite generali i platenici od MPRI vo Chicago.
Sudot tamu sega ke moze da ja otfrli tuzbata, a so toa da ja izmie Amerikanskata uloga vo vojnite vo poranesna Jugoslavija od samiot pocetok.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Па нека оди ,заслужено!
Е камо и ние да имавме еден Готовина 2001 год.
И да имавме ЕУ, САД и НАТО ќе ни го направеа истото како и во 2001ва, и нашиот Готовина и вака и онака ќе си одеше во затвор, а рамковните и вака и онака ќе си победеа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
Кловн или не го кажа тоа што го кажа .......... камо среќа истото да го чуевме и од Каракачанов, Борисов, Димитров, Бакојани, Караманлис, Самарас...
Ние како нација и држава си имаме многу поголеми негирања од Бугарите и од Грците отколку од Србите ......... б.т.в. не се Србите тие кои ни бапнуваат вета ......... туку некои други ....... али ајт !
Ако толку инсистираш на тоа, првите тројца го имаат кажано истото и на ист начин како Шешељ. Македонците можеби се народ, слични сме, ама можеби се. И тоа не ги прави помалку антимакедонски расположени. Ако Србите не ни бапнуваат вета, не значи дека треба да ги трпиме сите нивни сељаци и самопрогласени војводи. Уште помалку да ги величиме.
Значи ли тоа дека Тарчуловски е предавник бидејќи го поддржа автентичното толкување на хашките случаи... И дека не заслужува поддршка и дека не верува во сопствената кауза.
Не. Мојот став во случајот со Тарчуловски е ист како и во случајот со Шешељ. Една изјава не ги менува фактите. Шешељ во пораз ги призна Македонците, Тарчуловски во пораз побара амнестија за тие што пукаа на него. И едниот и другиот беа натерани на истото. Јас го почитувам Тарчуловски за тоа што кога беше на слобода и имаше избор избра да ја брани Македонија, иако не мораше. Не го почитувам Шешељ затоа што кога беше на слобода Македонија ја ословуваше како јужна Србија, а Македонците како неодделив дел од спрскиот народ. Уште 1000 нивни изјави од затвор, кога се натерани да кажат нешто што не мислат нема да ми го сменат ставот.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
[quote="Misirkov, post: 5462582, member: 226"
Sega Hrvatska ke moze da ja dobie tuzbata, a ne znam dali Srbija ke isplakja penali na Hrvatska bez pogolemi politicki potresi (sto ne e dobro od asapekt na destabilizacija na Balkanot) .

Uste pogolemo znacenje ovaa odluka ima za tuzbata protiv Amerikanskite generali i platenici od MPRI vo Chicago.
Sudot tamu sega ke moze da ja otfrli tuzbata, a so toa da ja izmie Amerikanskata uloga vo vojnite vo poranesna Jugoslavija od samiot pocetok.[/quote]

Воени репарации не се плаќаат од 2 светска војна па наваму.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Nie vo 2001 ja imavme segasnata "Koalicija za idninata" sose mediumskata poddrska (tnr. Fabrika), koja izvrsi velepredavstvo pokraj toa sto ja opljacka i rasprodade drzavata. Tie "generali" ne samo sto ne platija za toa, tuku pak sakaat da dojdat na vlast, a Fabrikata prodolzuva da mele vo novi mediumi.
Ние во 2001 немавме Готвина на наша страна, туку повеќе Готовини и Младиќи на другата страна. Нив не ги прибра Хаг, туку ни ги даде нас, ние да им пресудиме. Велепредвството добива други димензии кога ќе ми текне дека вечните патриоти и заштитници на државава ги амнестираа воените злосторства на оние кои ни убиваа војници и малтретираа цивили, уникатен чин во светот, еден и единствен.

Не можете да живеете вие испраните мозоци додека не серете насекаде со политика.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Nie vo 2001 ja imavme segasnata "Koalicija za idninata" sose mediumskata poddrska (tnr. Fabrika), koja izvrsi velepredavstvo pokraj toa sto ja opljacka i rasprodade drzavata. Tie "generali" ne samo sto ne platija za toa, tuku pak sakaat da dojdat na vlast, a Fabrikata prodolzuva da mele vo novi mediumi.



Presudata ima mnogu pogolemo znacenje.

Srbija i Hrvatska se tuzat edna druga za genocid, no tuzbite gi "zamrznaa".
Sega Hrvatska ke moze da ja dobie tuzbata, a ne znam dali Srbija ke isplakja penali na Hrvatska bez pogolemi politicki potresi (sto ne e dobro od asapekt na destabilizacija na Balkanot) .

Uste pogolemo znacenje ovaa odluka ima za tuzbata protiv Amerikanskite generali i platenici od MPRI vo Chicago.
Sudot tamu sega ke moze da ja otfrli tuzbata, a so toa da ja izmie Amerikanskata uloga vo vojnite vo poranesna Jugoslavija od samiot pocetok.
Така е!
Мислам дека Хрватска нема да ја повлече тужбата и не треба да ја повлече!И ќе ја добие,, но не верувам дека Србија ќе биде обврзана нешто да плаќа,војна отштета или слично.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Боксерот ги помилува „нивните“ Готовини....пред вистината молчат и боговите....не во светот, уникатен чин во универзумот....
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Не. Мојот став во случајот со Тарчуловски е ист како и во случајот со Шешељ. Една изјава не ги менува фактите. Шешељ во пораз ги призна Македонците, Тарчуловски во пораз побара амнестија за тие што пукаа на него. И едниот и другиот беа натерани на истото. Јас го почитувам Тарчуловски за тоа што кога беше на слобода и имаше избор избра да ја брани Македонија, иако не мораше. Не го почитувам Шешељ затоа што кога беше на слобода Македонија ја ословуваше како јужна Србија, а Македонците како неодделив дел од спрскиот народ. Уште 1000 нивни изјави од затвор, кога се натерани да кажат нешто што не мислат нема да ми го сменат ставот.
Една изјава е доволна да ги промени меѓучовечките односи.
Тарчуловски сам си се по*ра (тоа е мислењето на најголемиот број Македонци). Како оваа ѓоамити "изнудена" изјава ќе му помогне во затворот?!
Судот е фарса. Неговите одлуки не се базирани на правни аргументи туку на политичко влијание.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
Една изјава е доволна да ги промени меѓучовечките односи.
Тарчуловски сам си се по*ра (тоа е мислењето на најголемиот број Македонци). Како оваа ѓоамити "изнудена" изјава ќе му помогне во затворот?!
Судот е фарса. Неговите одлуки не се базирани на правни аргументи туку на политичко влијание.
Сметките за неговите адвокати, храната за децата, школување, работата на жена му, патувањата до Германија за да го посетат. Мислиш дека семејството Тарчуловски, со Јохан во затвор може да си го дозволи тоа? Човек кој ја има изгубено слободата можеш да го натераш на се. Јас лично, не им ги земам нивните изјави и одлуки од затвор ниту за зло, ниту може да ме задоволат некако.

Последново никаде не го спорев.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Македонскиот случај е посебен, не само на планетава Земја, туку и во целиот универзум...
Ако не самиот УЧК-лидер Али А. тогаш барем некој од неговите команданти требаше да лежат во Хааг ......... исто како што сеуште лежи Јохан Т. а и Љубе Б. си одлежа таму 4-5 години ............ б.т.в. Јохан Т. скинал десетина УЧК-терористи, а од друга страна УЧК-терористите што се не направија ........... шарање на грбови на градежни работници, заврзување на столб и дигање во воздух на чувари(мотел Бриони-Челопек-Тетовско), затворање на браната Глажња-Липковско(цело лето 2001 Куманово без вода), обид и закана за напад на главниот град(Арачиново), киднапирање на цивилно население(сеуште мислам дека не се пронајдени изчезнатите цивили т.е. нивните трупови/остатоци), потоа убивање на близу 100 припадници на АРМ и МВР и тоа на подмолен начин... само малкумина полицајци и војници загинаа во директна борба/престрелка, повеќето гинеа од снајпери, од поставени мини, од заседи... за сево ова ниту еден од УЧК не одговарал... :facepalm:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Љубе Бошковски заслужен за ослободувањето на Готовина

Tweet


Љубе Бошковски по ослободителната пресуда му сугерирал на генералот Анте Готовина да ги земе неговите адвокати, пишува Фокус.
Готовина по сугестија на Бошкоски го ангажирал швајцарецот Генаил Метроу а во изработката на жалбата учествувала и Едина Рашидовиќ.
Готовина и Бошковски биле во ист дел на затворот во Шевенинген па како што јавува весникот, си разменувале дури и кошули за судење.:facepalm:
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Така ми се чини или Манџукиќ направи нацистички поздрав во чест на Готовина и тоа во држава каде било какво дејство кое буди спомен на нацизмот е кривично дело за кое се плаќа дебела затворска и парична казна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom