Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Да сите разгорувачи во војната требаше да идат,но што се криви генералите кога нивна задача била да ја добијат битката,само направиле она што било потребно за својот народ.Ако некој треба да иде тоа се тие што ја разгореа војната и им дале таква наредба тоа да го направат.Најглупа работа е ова барање жртвени јагниња после војна со цел да се исполни квота на уапсени за воени злосторства,ова важи и за српската страна и за секој кој си го бранел негово парче земја..
Па овде зборуваме за протерување и убивање цивилно население или јас се лажам....кој треба тогаш да оди?
Ако е по овој аршин - Туѓман, Милошевиќ, Изетбеговиќ и никој друг не требаше во затвор да иде....овие носеле одлуки на терен и побааги се одговорни....зошто е воден Нирнбершки процес тогаш? Мене ако ме прашаш и пониски инстанци од командата требаа да си лежат, баш за да се делува поучно и тоа што е можно повеќе и од едната и од другата страна....а вака е како на нас со качациве што ни го спопикаа во Хаг (работниците на ГП Маврово - фамозни „мавровски“ и другите 3 не ми текнува во моментов)....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Туку ме чуди прво што пресудава е спротивна на очекувањата на цела светска јавност, крајно дрско и безобразно и второ што србите-католици (да не речам шваби-wannabe) со таква еуфорија им се ситат и слават на несреќата на тие што им биле до скоро први комшии.....балканска мизерија и континуитет на примитивизмот....
Ај со шиптарине - диво племе, да не те чуди, ама овие!?
Серизно го напиша ова? Скокаш како попарен ако некој те нарече Бугарин, а цел еден народ го прогласи за непостоечки, односно ги направи Хрватите Срби католици? И за примитивизам зборуваш?

Нормално е дека Хрватите ќе се ситат. Во случај да не примети, војната се водеше на територијата на Хрватска, а не на Србија. Србите беа класичен агресор. Хрватската војна беше одбранбена. Од тој аспект, не може на агресорите и на бранителите да им се суди по ист аршин, така?

Виде ти во Нирнберг да им се суди на Русите за злосторствата што ги направија на својот пат кон Германија? Виде на сојузниците да им се суди за бомбардирањата на Германија?

Германија започна со агресија, доби по капа. Србите започнаа со агресија, и тие добија по капа.

Навистина не разбирам што не ви е јасно кога работите се толку едноставни?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.924
Поени од реакции
17.747
Па овде зборуваме за протерување и убивање цивилно население или јас се лажам....кој треба тогаш да оди?
Ако е по овој аршин - Туѓман, Милошевиќ, Изетбеговиќ и никој друг не требаше во затвор да иде....овие носеле одлуки на терен и побааги се одговорни....зошто е воден Нирнбершки процес тогаш? Мене ако ме прашаш и пониски инстанци од командата требаа да си лежат, баш за да се делува поучно и тоа што е можно повеќе и од едната и од другата страна....а вака е како на нас со качациве што ни го спопикаа во Хаг (работниците на ГП Маврово - фамозни „мавровски“ и другите 3 не ми текнува во моментов)....
да тие 3ца ми се највиновни,а овие што воделе на терен,па незз колку било на терен,ако ја решам да упукам некој цивил што е крив генералот за тоа.За протерувањето незнам како било точно,ете некој објаснија колку може да се верува на тоа не сум сигурен,али некој морало да ја има и таа функција,не мора хипи муабети да вртиме.А имало нирнбершки процес ама германија ја изгубила војната,глеам колку Американци беа осудени за дресден бомбардирањата и атомските бомби,или кознај колку германки биле силувани од војниците или убиени.Само секогаш како кривец се глеа тој што ја почнал,после више све е колатерално а генералите се најмалце криви доколку не убиваат цивили со умисла поточно организирано.Само што не најдоа будали и закарани на балканот и сеа суди ги ко животни,а нека ги суди нив некој за у Ирак да видам..
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Серизно го напиша ова? Скокаш како попарен ако некој те нарече Бугарин, а цел еден народ го прогласи за непостоечки, односно ги направи Хрватите Срби католици? И за примитивизам зборуваш?

Нормално е дека Хрватите ќе се ситат. Во случај да не примети, војната се водеше на територијата на Хрватска, а не на Србија. Србите беа класичен агресор. Хрватската војна беше одбранбена. Од тој аспект, не може на агресорите и на бранителите да им се суди по ист аршин, така?

Виде ти во Нирнберг да им се суди на Русите за злосторствата што ги направија на својот пат кон Германија? Виде на сојузниците да им се суди за бомбардирањата на Германија?

Германија започна со агресија, доби по капа. Србите започнаа со агресија, и тие добија по капа.

Навистина не разбирам што не ви е јасно кога работите се толку едноставни?
А зошто тебе те згазнав на нога? Ставот ми е просрпски? Си чул некогаш за „правила на војување“, „третирање на цивили во воени дејствија“? Што ќе им направеле српските жени и деца од Книн (на пример) на усташките „ослободувачи“ до заби наоружани? Моето е примитивизам?....или твоето одобрување на тие работи?

Тоа за „шваби-wannabe" и „срби-католици“.....ме испровоцираа примитивните провокации од нив овде на форумов, не мора да се палиш одма....мада, и не е далеку од вистината....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А зошто тебе те згазнав на нога? Ставот ми е просрпски? Си чул некогаш за „правила на војување“, „третирање на цивили во воени дејствија“? Што ќе им направеле српските жени и деца од Книн (на пример) на усташките „ослободувачи“ до заби наоружани? Моето е примитивизам?....или твоето одобрување на тие работи?

Тоа за „шваби-wannabe" и „срби-католици“.....ме испровоцираа примитивните провокации од нив овде на форумов, не мора да се палиш одма....мада, и не е далеку од вистината....
Ова што го зборуваш за правилата на војувањето и за третманот на цивилите, многу ме потсеќа на муабетот за реципрочните одговори на непријателскиот оган. Тоа значи дека ако некој од добро стоење ти прогласува сецесија во државата, и го укинува правниот поредок во истата, ти не смееш да пукаш по него со посилно оружје од тоа што тој го има. :pos: Лудница. А кукавме кога не заебаваа НАТОвските офицери овде, и кога ни велеа дека не смееме со тенкови да пукаме по албанските села, туку само со пушки.

За тоа второто што не е далеку од вистината, сериозно малку повеќе очекував од тебе. Вака се испоставува дека си уште еден загинат кој верува во небескиот народ...

:(
 
W

Werther

Гостин
Ако не сакаш да те цитираат, не пишувај на јавен форум. Толку е просто.
Остави ги децата и ти мал си бил не си разбирал.:pos:
--- надополнето: 17 ноември 2012 во 17:33 ---
А зошто тебе те згазнав на нога? Ставот ми е просрпски? Си чул некогаш за „Правила на војување“, „третирање на цивили во воени дејствија“? Што ќе им направеле српските жени и деца од Книн (на пример) на усташките „ослободувачи“ до заби наоружани? Моето е примитивизам?....или твоето одобрување на тие работи?

Тоа за „шваби-wannabe" и „срби-католици“.....ме испровоцираа примитивните провокации од нив овде на форумов, не мора да се палиш одма....мада, и не е далеку од вистината....
Правила на војување wtf?:eek:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Остави ги децата и ти мал си бил не си разбирал.:pos:
--- надополнето: 17 ноември 2012 во 17:33 ---

Правила на војување wtf?:eek:
Провери за Женевска конвенција на пример....третирање цивилно население, затвореници....воспоставени се после WW2 ако не се лажам....во пракса би требало да се практикуваат (и се практикуваат), само Балкан е ова, а Хаг е она....

Вака се испоставува дека си уште еден загинат кој верува во небескиот народ...

:(
Верувам во Балкан што ќе живее цивилизирано еден ден.....
Се обидувам(е) да коментирам(е) непристрасно и објективно за настани што имаат индиректна поврзаност со нас т.е немаат директна....
Кога сакаш да етикетираш од 2 поста во тема за Готовина, не можам друго да ти кажам освен да те упатам да ѕирнеш во темите за Четниците, Шешељ и српството и моите погледи во однос на тоа.....
И од се' најде да се фатиш за тоа....од каде ти се симпатиите кон усташите неќам да ми кажеш....како дете памтам кога ечеше „цигани“ по нивните стадиони - за мене и за тебе....од тие истите за кои германците го викаат тоа....
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Што ги жигосувате одма тие што ја критикуваат пресудава како србомани?....а и кај ја затеравте во Косово, Шешељ, Јохан, Љубе....?!?
За доброто на сите беше сите разгорувачи на таа примитивна и дивјачка војна да скапаат по затвори. Ова е класичен пример дека се нема општа, светска, европска потреба да се среди Балканот и да се дефинираат односите....
Ова што го жнеат србите сега е посадено во времето на Милошевиќ.....и не е за изненадување.....
Туку ме чуди прво што пресудава е спротивна на очекувањата на цела светска јавност, крајно дрско и безобразно и второ што србите-католици (да не речам шваби-wannabe) со таква еуфорија им се ситат и слават на несреќата на тие што им биле до скоро први комшии.....балканска мизерија и континуитет на примитивизмот....
Ај со шиптарине - диво племе, да не те чуди, ама овие!?
И уште овде стигнаа да ни делат памет, на форумов, за српски влијанија и перење мозок....крајно сум разочаран, срамота.....Балканов нема да го биде никогаш со вакво ѓубре од народ што шета по него...
:facepalm:
Кои Срби-Католици???
И уште се буниш ако јас те наречам србоман?И тоа е малку!
Ти очигледно немаш познавања околу војната во Хрватска и би било најпаметно да молчиш !
Уште еднаш, Хрватите водеа одбранбена војна се бранеа од Српскиот агресор камуфлиран во униформите на ЈНА.
Војната се водеше во Хрватска !
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
И од се' најде да се фатиш за тоа....од каде ти се симпатиите кон усташите неќам да ми кажеш....како дете памтам кога ечеше „цигани“ по нивните стадиони - за мене и за тебе....од тие истите за кои германците го викаат тоа....
Јас имам живеено подолг времески период во Хрватска, во Сплит, и не сум почуствувал никакво непријателство или понижувачки однос од страна на Хрватите. Верувам дека во овој момент Хрватска е најпријателската држава на Балканот кон Македонија.

Оној момент кога Хрватска ќе стане полноправна членка на ЕУ, ние ќе добиеме голем подржувач на Македонија во таа организација, исто онака како што тоа е Словенија.

Назад на темата, една војна се затвара на тој начин каде што се казнуваат оние кои де факто ја започнале. Тоа во овој случај беа Србите, и тука приказната завршува.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
:facepalm:
Кои Срби-Католици???
И уште се буниш ако јас те наречам србоман?И тоа е малку!
Ти очигледно немаш познавања околу војната во Хрватска и би било најпаметно да молчиш !
Уште еднаш, Хрватите водеа одбранбена војна се бранеа од Српскиот агресор камуфлиран во униформите на ЈНА.
Војната се водеше во Хрватска !
И едните и другите сте обични примитивци....и тоа најпримитивни примитивци што го тонете Балканов последниве 30 години, а и пред тоа....ете толку сум „србоман“....и не знам кој К се бавиме со вас и до кога ќе се бавиме...се тепате меѓу себе на шестокласен тениски натпревар во Нов Зеланд ко неандерталци и после си пеете заедно песни од простачки певаљки...

Срби-католици <> Хрвати-православни.....така ве доживувам, во простаклукот исто се покажавте и исто реагирате....има ли нешто што повеќе ве сврзува!?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
И едните и другите сте обични примитивци....и тоа најпримитивни примитивци што го тонете Балканов последниве 30 години, а и пред тоа....ете толку сум „србоман“....и не знам кој К се бавиме со вас и до кога ќе се бавиме...се тепате меѓу себе на шестокласен тениски натпревар во Нов Зеланд ко неандерталци и после си пеете заедно песни од простачки певаљки...

Срби-католици <> Хрвати-православни.....така ве доживувам, во простаклукот исто се покажавте и исто реагирате....има ли нешто што повеќе ве сврзува!?
Кому тоа се обраќаш ти?Ти знаеш која националност сум јас?
Која количина на омраза?Фасцинантно!
 
W

Werther

Гостин
Провери за Женевска конвенција на пример....третирање цивилно население, затвореници....воспоставени се после WW2 ако не се лажам....во пракса би требало да се практикуваат (и се практикуваат), само Балкан е ова, а Хаг е она....
Види може да има конвенции,но правила во војна мало морген и не само на Балканот општо низ цел свет.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Види може да има конвенции,но правила во војна мало морген и не само на Балканот општо низ цел свет.
Точно, ама кога се суди, се суди според нив.....Хаг знаеме што ѓубре е....нема што да се очекува од него....
Кому тоа се обраќаш ти?Ти знаеш која националност сум јас?
Која количина на омраза?Фасцинантно!
А ти на кого му викаш „србоман“? Ти знаеш која националност сум јас?
Коментирај став, а не оценувај генерална наклонетост кон некого.....ич не се потресувам ни за срби, ни за хрвати, туку физичката, територијална близина и влијанието врз целиот регион ме тераат да коментирам вакви случувања од кои може само полошо да ни биде....
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Точно, ама кога се суди, се суди според нив.....Хаг знаеме што ѓубре е....нема што да се очекува од него....

А ти на кого му викаш „србоман“? Ти знаеш која националност сум јас?
Коментирај став, а не оценувај генерална наклонетост кон некого.....ич не се потресувам ни за срби, ни за хрвати, туку физичката, територијална близина и влијанието врз целиот регион ме тераат да коментирам вакви случувања од кои може само полошо да ни биде....
Според ставот те нарекувам србоман,а не според националноста !
Срби-Католици е омилена етикета на Српските националисти!
Небитно !
Битно е дека правдата победи!Готовина и Маркач се дома!
Кај народот и земјата која ја одбранија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom