Гасификација во Струмица

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
И ти трескаш глупости цел Скопје 2014 вреди 80 мил евра спорд владава еве нека биде и 120 мил евра вредност проектот, тој е проект кој треба финансиски да се разлизира за 4 години значи не веднаш да се дадат пари за него, а годишниот буџет на Рм е 2,7 милјарди евра или вкупно за 4 години тоа е 10, 8 милијарди евра буџет а 120 мил евра од 10,8 милијарди евра се 1,11% од вкупниот буџет за тие години. Значи не бил проблемот до Скопје 2014 зошто и да го откажеа цел проект Скопје 2014 тие среедства ни 20% нема да бидау од тоа што треба за да се гасифицира македонија, Само клириншкиот долг што ке ни го вратат русите преку изградба на гасовод е 60 мил евра а нас ни фалат уште најмалку 300 мил евра, кој треба Ебор, Еиб и дел владава да обезбедат да се заокружи проектот. Така да компарација Скопје 2014 и гасификација е како да споредуваш трошок на мотор и џип. А за тие 98,89 % од буџетот што се прави и кај се не се користат ефикасно за нив не се фати се фати за тие 1,11 % како слепец за стап.
Абе човек кога ќе почнеш да верглаш се губиш да го ебам.
Ај да ти упростам за да можеш да сватиш што збора.
Ти велиш вака - Дома немаме месо,немаме зимница немаме ништо за јадење тато не и дава на мама да се пише во продавница за да земе за јадење. Кај чичкоми е топло купил дрва,поскапи ама купил.
Додека тато зима кредит и купува уметнички слики за да ни личи дома, а за дрва чека од комшијата Перо, зашто 1085 кога правел банкет му дал три гајби пиво, две вреќи зелки, четири кила месо, струја му пуштил з да осветлува. Се договориле со тато дека перо ќе плати со камата сега после толку години, ќе даде дрва за за струјата што ја користел, цело прасе за месото,зимница за зелките, брашшно за пивото.
Сега тој си троши за уметнички слики од сумњиви уметници, купува поликолор ја бојосува фасадата, си оди по кафани на “ уметникот“ му вика ќе ти дадам јас на тебе пред домашниве 300 евра за сликата ама 260 ќе ми ги вратиш после ,машината за перење не ја поправа пошто на времето на Зоран комшијата му дал фен за коса и сега чека од него шпорет и перална. А ние гладни боси непрани ама важно Перо некад ќе даде тоа што должи исто и Зоран, ама чичо не чини и не е домаќин зашто дрвата ги платил поскапо за 100 денари од кубик.
Не умри магаре до зелена трева
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
ovaa gasifikacija na Strumica e primer kako opshtina moze da finansira privatna firma po regularen pat ,zaskriena investicija demek za javno dobro.Najgolema pridobivka od ovoj gas ke ima Elenica ,vprocem i zatoa vsushnost e ovaa gasifikacija a se drugo e shminka ili kako taa sprskata koga ,,lopovot vikal drzite lopova,,.Koga ke protece plin niz domakinstva vo Strumica so poteklo od dekompresiranite stanici i od nego da vidime benifit site ,Sasha Matic ke progleda a Stiven Hawking sam ke si go brishe gazot.Za da gradot i industrijata imat dovolno gas na ovoj nacin so komprimiran gas e isto kako potrebite za brashno da gi zadovoluvame so tri vodenici i tri mlina na konjska snaga.Aj rakopleskajte ...sram mi e kolku makedonceto moze da bide slepo .Sega Elenica prihodite ke i se zgolemat 50 posto
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
ovaa gasifikacija na Strumica e primer kako opshtina moze da finansira privatna firma po regularen pat ,zaskriena investicija demek za javno dobro.Najgolema pridobivka od ovoj gas ke ima Elenica ,vprocem i zatoa vsushnost e ovaa gasifikacija a se drugo e shminka ili kako taa sprskata koga ,,lopovot vikal drzite lopova,,.Koga ke protece plin niz domakinstva vo Strumica so poteklo od dekompresiranite stanici i od nego da vidime benifit site ,Sasha Matic ke progleda a Stiven Hawking sam ke si go brishe gazot.Za da gradot i industrijata imat dovolno gas na ovoj nacin so komprimiran gas e isto kako potrebite za brashno da gi zadovoluvame so tri vodenici i tri mlina na konjska snaga.Aj rakopleskajte ...sram mi e kolku makedonceto moze da bide slepo .Sega Elenica prihodite ke i se zgolemat 50 posto
Сега ќе ти залепат етикета Вмроовец:pos: Како смееш вака јавно да изразиш свое мислење, и како смееш да посатвуваш за економската оправаданост на оваа инвестиција. А оваа Еленица нешто котира на берза нешто да уложам и јас да ќарам од реформите на заев:)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
:facepalm: Немам што повеќе да коментирам со тебе во Економија темата.
Дај образовај ме колку 5 % дефицит овогодинешниот е проектиран на 3,5 % од БДП или 350 милиони евра кои ќе се обезведат од кредити и обврзници што не ти е јасно.

Еве за Архивот официјално колку чини и тоа без анекси а има потпишано неколку
http://www.build.mk/?p=1595
Инвеститор: Служба за општи и заеднички работи на Владата на РМ

Инвестиција: 24,5 милиони €
ovaa gasifikacija na Strumica e primer kako opshtina moze da finansira privatna firma po regularen pat ,zaskriena investicija demek za javno dobro.Najgolema pridobivka od ovoj gas ke ima Elenica ,vprocem i zatoa vsushnost e ovaa gasifikacija a se drugo e shminka ili kako taa sprskata koga ,,lopovot vikal drzite lopova,,.Koga ke protece plin niz domakinstva vo Strumica so poteklo od dekompresiranite stanici i od nego da vidime benifit site ,Sasha Matic ke progleda a Stiven Hawking sam ke si go brishe gazot.Za da gradot i industrijata imat dovolno gas na ovoj nacin so komprimiran gas e isto kako potrebite za brashno da gi zadovoluvame so tri vodenici i tri mlina na konjska snaga.Aj rakopleskajte ...sram mi e kolku makedonceto moze da bide slepo .Sega Elenica prihodite ke i se zgolemat 50 posto
Ако пратиш локални медиуми и изјави на градоначалникот ќе знаеш дека 10 пати има кажано дека Еленица токму заради овие кометари како твојот нема да се гасифицира туку лани било инвестирано во енергетски ситем во фабриката на Кокс.
Дај кога ќе се гасифицира Еленица обавести не.
Како што знам ќе се гасивицира Санкерам која е во многу големи проблеми токму заради скапите трошоци за производство.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Сега ќе ти залепат етикета Вмроовец:pos: Како смееш вака јавно да изразиш свое мислење, и како смееш да посатвуваш за економската оправаданост на оваа инвестиција. А оваа Еленица нешто котира на берза нешто да уложам и јас да ќарам од реформите на заев:)
Вложи во топлификација, мој совет таа е приклучена на гасовод не и носат со цистерни, гледаш мајката овде го има во цевки а не можат да го дистрибутираат
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Дај образовај ме колку 5 % дефицит овогодинешниот е проектиран на 3,5 % од БДП или 350 милиони евра кои ќе се обезведат од кредити и обврзници што не ти е јасно.

Еве за Архивот официјално колку чини и тоа без анекси а има потпишано неколку
http://www.build.mk/?p=1595
Инвеститор: Служба за општи и заеднички работи на Владата на РМ

Инвестиција: 24,5 милиони €
Ако пратиш локални медиуми и изјави на градоначалникот ќе знаеш дека 10 пати има кажано дека Еленица токму заради овие кометари како твојот нема да се гасифицира туку лани било инвестирано во енергетски ситем во фабриката на Кокс.
Дај кога ќе се гасифицира Еленица обавести не.
a ti izgleda veruvash vo Dedo Mraz
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 18:34 ---
e aj koj znae da me informira koj ke prodava bojleri i shporeti na gas a i za parno koteli.Dobar biznis koj e zainteresiran za ortaklk investicija...sega neli treba strumicani da gi menuvame bojlerite ,shporetite i kotlite ili Zaev ima nekoj trik.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
А

Буџетот е 2,7 милијарди но проблемот е што од тие пари нема 1 евро вишок туку едено 500 милиони дефицит а нив државата ги обезбедува со обврзници и кредити.
:facepalm: Не сум знаел дека буџетскиот дефицит ни е 7%
Дај образовај ме колку 5 % дефицит овогодинешниот е проектиран на 3,5 % од БДП или 350 милиони евра кои ќе се обезведат од кредити и обврзници што не ти е јасно.

.
Мене све ми е јасно тебе ништо не ти јасно и трескаш глупости а мислиш дека си паметен:facepalm: Како прво БДП на Македонија изнесувал 7,5 милијарди евра дури и на поратлот кајгана стигна таа информација не треба ни бизнис портали да следиш http://kajgana.com/makedonskiot-bdp-vo-2011-iznesuval-75-milijardi-evra
5% од 7,5 Милијади евра е 375 милиони евра не е 500 милиони евра како што ти трескаш глупости. И тргај се од темава не се резили.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
:facepalm: Не сум знаел дека буџетскиот дефицит ни е 7%

Мене све ми е јасно тебе ништо не ти јасно и трескаш глупости а мислиш дека си паметен:facepalm: Како прво БДП на Македонија изнесувал 7,5 милијарди евра дури и на поратлот кајгана стигна таа информација не треба ни бизнис портали да следиш http://kajgana.com/makedonskiot-bdp-vo-2011-iznesuval-75-milijardi-evra
5% од 7,5 Милијади евра е 375 милиони евра не е 500 милиони евра како што ти трескаш глупости. И тргај се од темава не се резили.
Добро де и јас како
Одсега со тебе ќе внимавам со какви бројки пишувам ќе внимавам до децимала сега смешав бидејќи БДП скоро секаде и кај светска банка е пресметано во долари па така од 10 милијарди долари извадив 500:) па така несвесно смешав долари евра.
Уште еднаш Лион ти благодарам за часот по економија и ти се извинувам за вознемирувањето и нивото што ти го спуштив за да ми објасниш.
Само за архивот сега колку чини колку Филип 2 или помалку беше.:)

Се извинувам, не сакам да те навредам, но ова не е точно Цената на природниот гас е „ врзана “ со цената на мазутот
Веќе напишав дека еден нормален метар кубен гас е преку 35 денари. Бидејќи тој содржи околу 10 KWh, значи цената на еден KWh e повисока од 3,5 денари.
Спореди го тоа со цената на струјата, мазутот и дрвата
Еден KWh за домакинствата чини 6,56 денари за еден KWh скапа тарифа и 3,28 ефтина тарифа. Со користење на клима уред, од еден KWh електрична енергија можеш да добиеш 3 KWh топлинска енергија, што значи еден KWh за затоплување ќе те чини 2,18 денари и тоа по висока тарифа.
Цената на мазутот е 34,657 денари за килиограм . Од еден килограм мазут можат да се добијат 11,5 KWh, што значи цената за еден KWh e 3, 01 денари.
Огревно буково дрво - цена за еден кубик е 2400 денари. Од еден кубик може да се добие околу 2700 Kwh. Што значи еден KWh ќе чини 1, 15 денари за KWh.
Eве цена на мазут од Регулаторна:
http://www.erc.org.mk/Uploads/ND-C 05 11 2012 - ODLUKA ZA CENI NA ND so obrazlozenie.pdf
Се извинувам и јас и јас како сите разбирачи ме збуни малку нели ТЕЦ Неготино е на мазут тогаш зошто ќе носат гасовод до него и во јавноста се пласират вести за негова пренамена и адаптација за на гас па да биде рентабилно и да го вклучат во мрежата.
„Со првиот крак од гасоводот ќе опфатиме делница долга околу 96 км, која е стратешки значајна за да се донесе гас до централното подрачје на Македонија. Преку таа траса ќе се донесе еколошки чист енеренс и ќе се создадат услови за трансформација на ТЕЦ Неготино да премине од мазут на гас“, изјави Ставрески.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Чекај малце како прво трескаш глупости не може да биде истата цена во Бугарија и во Македонија , Во Бугарија е поефтин гасот од Македонија меѓу причните што е поблиску до Русија и што поминува гасоводот и во Бугарија па русите им даваат некој попуст при продажба на гасот. Инаку Газпром продава гас а само преку Бугарија поминува. А кога ќе опнеш трошоци за гасот што мора 40 км да се превезува од Петрич до Струмица, кога ќе опнеш дека Струмица не е голем потрошувач на гас дека ќе добие третман за продажба на гас како на компанија а не како за Држава, зошто најверојатно приватна фирма ќе го препродава гасот на газпром , нема да искочи баш така ефтинка цената на гасот, како што се збори плус тука треба и таа вложена инфраструктира пумпи ,гасен центар итн да работат луѓе да го одржуваат секој ден да има некој да декомпримира гас, па проверува итн. Не се исти фиксните трошви на Град од 30 000 жители и на град од 500 000 жители ако ме сфати. Така да не се затрчувајте одма пред да знаете колку е кубик гас, колку кубици гас ќе ви требаат за се загреете итн. За тоа се прави математичка пресметка а не на заев зборвите дека ќе било поефтино па ајде сите како слепци за стап трчајте.
Малце си во заблуда. Тоа,дали си поблиско или подалеку не е от големо значане. Балканот како цело добива скап гас от Русиja. Русиja не дава абсолутно никакви попусти. Таа работа заврши уште во 1997-1998 година кога Русиja започна да си наплакja транзита наместо да го плакja со попусти и со гас. Русиja нема ни една цевка на Балканот и тоа сега е проблемот и целта. Во моментот таа плакja на 100% транзитни такси.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Се извинувам и јас и јас како сите разбирачи ме збуни малку нели ТЕЦ Неготино е на мазут тогаш зошто ќе носат гасовод до него и во јавноста се пласират вести за негова пренамена и адаптација за на гас па да биде рентабилно и да го вклучат во мрежата.
„Со првиот крак од гасоводот ќе опфатиме делница долга околу 96 км, која е стратешки значајна за да се донесе гас до централното подрачје на Македонија. Преку таа траса ќе се донесе еколошки чист енеренс и ќе се создадат услови за трансформација на ТЕЦ Неготино да премине од мазут на гас“, изјави Ставрески.
Што се случува со гасот не ми е сосема јасно. Скоро е формирано јавно претпријатије за промет со гас. Изгледа дека сега се прават напори да гасот нешто поефтини.
Но сегашната ситуација е таква.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Малце си во заблуда. Тоа,дали си поблиско или подалеку не е от големо значане. Балканот како цело добива скап гас от Русиja. Русиja не дава абсолутно никакви попусти. Таа работа заврши уште во 1997-1998 година кога Русиja започна да си наплакja транзита наместо да го плакja со попусти и со гас. Русиja нема ни една цевка на Балканот и тоа сега е проблемот и целта. Во моментот таа плакja на 100% транзитни такси.
Иди види колку чини гасот на почетокот на вашата граница по која цена го купувате, види после Македонија по која цена од границаго купува гасот и се ќе ти стане јасно.
ГАСОТ Е УБЕДЛИВО НАЈСКАП

Фрапантни 370 евра чинат 1.000 нормални метри кубни гас донесени од руски Газпром до македонска граница. Податоците до кои дојде “Капитал” покажуваат дека на оваа висока набавна цена единствениот дистрибутер на природен гас во земјава, Макпетрол, ги пресметува ДДВ и тарифата за пренос, со што цената на природниот гас достигнува 394 евра за 1.000 нормални метри кубни гас. Бизнис-климата во земјава е разочарувачка дотолку повеќе ако се земе предвид фактот дека гасот донесен до бугарска граница чини 270 евра за 1.000 метри кубни, што тарифните потрошувачи пак ги чини 282 евра. Далеку поевтин гас стигнува и до српската граница, по цена од 300 евра, кој српските компании приклучени на преносната мрежа ги чини по 316 евра за 1.000 нормални метри кубни гас. Во Германија до границата гасот стигнува по цена од 240 евра за 1.000 метри кубни. Оттука не е тешко да се заклучи дека компаниите во Македонија плаќаат поскап гас.
Дел од компаниите кои работат доминантно на природен гас се фрапирани од овие поразителни податоци. Од најголемиот потрошувач на гас, челичарницата Макстил, велат дека високата набавна цена на енергенсите станува фактор кој производството го прави неконкурентно на странските пазари.
“Точно е дека во однос на регионот Македонија плаќа фрапантно висока влезна цена на гасот, на која кога ќе се додадат сите двачки се добива превисока цена. Ако ги земеме предвид растечкиот тренд на цента на гасот и просечната годишна потрошувачка на гас на Макстил, произлегува дека годишно губиме околу четири милиони евра. Македонија ценовно се оддалечува од нормалните текови”, вели Александар Панов, генерален директор на Макстил.
Компаниите апелираат до Регулаторната комисија за енергетика суштински да интервенира во цената на природниот гас, односно во давачките, со што на Макпетрол нема да му дозволи да договара превисока набавна цена на природниот гас.
Во Регулаторната комисија се оградуваат и велат дека влезната цена на природниот гас е директен договор меѓу Макпетрол и Газпром.
“Лиценца да биде трговец со гас во земјава има единствено Макпетрол, кој директно со руски Газпром ги договара потребните количини. Пресудно за високата влезна цена на гасот е малата количина која ја бара Македонија, за разлика од Бугарија или Србија. Македонија нема гасоводен прстен, туку само цевка. Секако дека ваквата состојба е неповолна за нас како држава”, вели Димитар Петров, претседател на Регулаторната комисија за енергетика.
http://www.kapital.mk/MK/dneven_vesnik.aspx/75160/izgor_ceni_na_energensite_po_diktat_na_monopolite.aspx?iId=2418
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
a ti izgleda veruvash vo Dedo Mraz
--- надополнето: 11 ноември 2012 во 18:34 ---
e aj koj znae da me informira koj ke prodava bojleri i shporeti na gas a i za parno koteli.Dobar biznis koj e zainteresiran za ortaklk investicija...sega neli treba strumicani da gi menuvame bojlerite ,shporetite i kotlite ili Zaev ima nekoj trik.
Се тоа се знае, ама...
Тоа си е легално перење пари, а народот попрво би избрал барем нешто да му вратат отколку ништо.
Заев сите пари што ги собира од општината, од државата, од кредити ги врти преку легални општински проекти на кои работат негови блиски фирми. Потоа што се случува само они знаат. Тоа е муабет за во четири очи. Навидум легално и работливо, транспарентно и "за народот".
Истава практика ја применуваат и во другите општини и буџети кои се под контрола на други политички партии.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Иди види колку чини гасот на почетокот на вашата граница по која цена го купувате, види после Македонија по која цена од границаго купува гасот и се ќе ти стане јасно.
ГАСОТ Е УБЕДЛИВО НАЈСКАП

Фрапантни 370 евра чинат 1.000 нормални метри кубни гас донесени од руски Газпром до македонска граница. Податоците до кои дојде “Капитал” покажуваат дека на оваа висока набавна цена единствениот дистрибутер на природен гас во земјава, Макпетрол, ги пресметува ДДВ и тарифата за пренос, со што цената на природниот гас достигнува 394 евра за 1.000 нормални метри кубни гас. Бизнис-климата во земјава е разочарувачка дотолку повеќе ако се земе предвид фактот дека гасот донесен до бугарска граница чини 270 евра за 1.000 метри кубни, што тарифните потрошувачи пак ги чини 282 евра. Далеку поевтин гас стигнува и до српската граница, по цена од 300 евра, кој српските компании приклучени на преносната мрежа ги чини по 316 евра за 1.000 нормални метри кубни гас. Во Германија до границата гасот стигнува по цена од 240 евра за 1.000 метри кубни. Оттука не е тешко да се заклучи дека компаниите во Македонија плаќаат поскап гас.
Дел од компаниите кои работат доминантно на природен гас се фрапирани од овие поразителни податоци. Од најголемиот потрошувач на гас, челичарницата Макстил, велат дека високата набавна цена на енергенсите станува фактор кој производството го прави неконкурентно на странските пазари.
“Точно е дека во однос на регионот Македонија плаќа фрапантно висока влезна цена на гасот, на која кога ќе се додадат сите двачки се добива превисока цена. Ако ги земеме предвид растечкиот тренд на цента на гасот и просечната годишна потрошувачка на гас на Макстил, произлегува дека годишно губиме околу четири милиони евра. Македонија ценовно се оддалечува од нормалните текови”, вели Александар Панов, генерален директор на Макстил.
Компаниите апелираат до Регулаторната комисија за енергетика суштински да интервенира во цената на природниот гас, односно во давачките, со што на Макпетрол нема да му дозволи да договара превисока набавна цена на природниот гас.
Во Регулаторната комисија се оградуваат и велат дека влезната цена на природниот гас е директен договор меѓу Макпетрол и Газпром.
“Лиценца да биде трговец со гас во земјава има единствено Макпетрол, кој директно со руски Газпром ги договара потребните количини. Пресудно за високата влезна цена на гасот е малата количина која ја бара Македонија, за разлика од Бугарија или Србија. Македонија нема гасоводен прстен, туку само цевка. Секако дека ваквата состојба е неповолна за нас како држава”, вели Димитар Петров, претседател на Регулаторната комисија за енергетика.
http://www.kapital.mk/MK/dneven_vesnik.aspx/75160/izgor_ceni_na_energensite_po_diktat_na_monopolite.aspx?iId=2418
Иди види во западна Европа колко чини и види колко са далеку от Русиja,после види колко е далеку от Балканот и види цените.
Држави,кои са многу подалеку от Балканот користат поевтин гас. ;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Високите цени не се толку реакција на малиот пазар, туку позицијата на Макпетрол и несогласувањата на компанијата со Владата и проектот Га-Ма.Пред некое време имаше и информации дека наводно Макпетрол имал скоро монополска позиција за увоз на гасот, мада е некако нелогично, освен ако не поминало со амин на Регулаторна.Или е логично со оглед дека 50/50 им е фирмата со државата :confused: Сега нешто го расипале муабетот ...

08.05.2012, 16:53
Владата сака да го земе гасот
Европската енергетска заедница ја предупредува Владата за кршење на законот. Таа молчи
Маја Томиќ
Владата сака да има 100-процентна контрола со гасоводниот систем во земјава и на „Макпетрол“ да му ја експроприра гасната мрежа. На оваа намера на Владата остро реагираа од Секретаријатот на енергетската заедница со седиште во Виена.
Во процедура е давањето лиценца за управување со гас на новоформираната државна компанија „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) од страна на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Ако се случи тоа, ќе значи дека за преносот на гас веќе нема да биде надлежна ГАМА, со која управуваат 50-50 државата и „Макпетрол“ и нејзе ќе и' биде одземена лиценцата.
„Штом ќе биде издадена новата лиценца, постојната лиценца на ГАМА ќе престане да важи, според Законот за енергетика. Иако ГАМА е подготвена да продолжи со работа и го нема прекршено законот. МЕР, пак, ниту располага со своја мрежа за пренос, ниту со човечки ресурси за да може да управува со неа. Сепак, согласно со Законот, тој што ќе управува со мрежата е должен да му ги предаде на новиот имател на лиценцата деловите на преносна мрежа со системот на гас, најдоцна во рок од 15 дена“, стои во писмото на Славчо Нејков, директор на Секретаријатот на енергетска заедница, што беше објавено вчера во медиумите.
Тоа е адресирано до Владата, односно до заменик-премиерот Владимир Пешевски и до Димитар Петров, претседател на Регулаторната комисија за енергетика. Истото писмо Нејков го испратил до Пешевски и до Петров и во февруари годинава, но веројатно затоа што тој не добил никаков одговор од нив, Секретаријатот се решил на негово јавно објавување.
Нејков ја потсетува Владата дека во Законот за енергетика, во чие донесување беше директно инволвиран и Секретаријатот, стои дека нов управител со гасоводна мрежа може да добие лиценца за управување, но не врз постојната мрежа, туку само ако изгради нова гасна инфраструктура. „Член 204 од Законот служи како основа за експропријација на постојниот управувач со мрежата, а таа клаузула не ги задоволува барањата утврдени со меѓународно јавно право и Повелбата за енергетика“, пишува Нејков во писмото. Со други зборови, државата има намера да му ја одземе мрежата за гас што е во сопственост на „Макпетрол“.
Сепак, вчера ниту Пешевски ниту Петров, а уште помалку надлежните од ГАМА и од „Макпетрол“ беа достапни за каков било коментар. Исто како и директорот на новоформираната МЕР, Крсте Миладинов, кој на чело на новото државно претпријатие дојде, исто така, од државната „Македонија гас“, а претходно беше еден од директорите - претставник на државниот капитал во ГАМА.
Според познавачи на состојбите, не би требало прозваните во писмото да се прашуваат дали ќе ги прифатат препораките на Секретаријатот, или да го коментираат писмото. „Самото тоа што на Владата и' се обратија од многу високо ниво, европскиот Секретеријат на енергетска заедница, тука нема што многу да се коментира. Тоа значи само едно, дека Владата и РКЕ треба веднаш да пристапат кон корекции во тековните активности со гасоводот“, вели енергетски експерт, кој потенцира дека постои голема опасност поради сите овие случувања земјата да остане без гас.
„Јасно е дека Владата сака да го тргне од играта со гасот ’Макпетрол‘, како и ГАМА и дека сака самата да управува целосно со системот, што не е некоја новина. Притоа, со ваквата импровизација не е свесна дека ќе и' направи голема штета на државата, односно на стопанството кое може да остане без снабдувач на овој енергенс. Бидејќи, договор за испорака на гас од руски ’Гаспром’ има само ’Макпетрол‘ . Од друга страна, тоа што поранешен директор на ГАМА сега е прв човек на МЕР, а на негово место Владата нема поставено нов човек, очигледно покажува дека намерно се одело на уништување на ГАМА, заедничката фирма на ’Макпетрол‘ и Владата која управува со гасоводот. (М.Т.)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom