Брак... а деца кога?!

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Кога деца?Кога ќе дојде време за нив,кога ќе се зачнат,не иде секогаш по планот кој сме го планирале,за мене децата се дар од Бога и кога ќе дојдат добродошле,не ги сваќам оние постови "во врска толку и толку години па уште неколку години без деца онака да се види како ќе функционира"-не сте се исфурале сите тие години во врска па сега ќе надохнадувате?!?!

Материјално поткрепени па тогаш деца,донекаде да донекаде не се согласувам со таа мисла па не биле сите моќни финансиски што имаат деца,и моите кога сум се родил не работеле и двајцата па не ми фалело ништо колку што знам од муабети и памтам па си дошло се во ред и работичка и парички и уште едно детенце се по ред

Aceto18 напиша:
Но зошто на пример ако мојата девојка не е способна да роди деца (не дај боже) да ја оставам..... кога ја сакам. Потоа што ке се случи со неа. Така да ако не можеме да имаме деца (не дај боже) ке си посвоиме и пак ке ни биде убаво
Топ браво е со ова се согласувам во потполност и срамота за оние кои растураат брак поради вакви околности,каде отишла таа љубов која била крунисана со брак не ми е јасно тоа при вакви околности
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
брак па деца?
не беше обратно? :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.680
Поени од реакции
13.295
Брак па.......деца после 2-3 години.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
52
Поени од реакции
0
mislam deka prvo treba da se naviknat na brakot.. edno 2-3 god, da vidat deka stvarno mozat da uspeat zaedno, pa posle da formiraat semejstvo. oti ako se izbrza, ne sme napraile niso, samo use + 1 rastureno semejstvo a veruvajte mi od iskustvo vi kauzam, ne e ubaa slikata!:toe:
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
ako stojat OK materjalno za dete..ondak nema termin da se planira..koa ke se fati togas...kako i da e deteto e bajagi "expensive rabota" ne vikam deka ako ne se bogati aj da ne praat dete..ali..ipak...treba da se razmisli ubavo so gi ceka i kako ke se snajdat ako ne se dovolno materjalno potkovani:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A da procitase se od pocetok i da vidis deka ima na forumov i primeri deka parite ne se presuden tuku skoro nikakov faktor za deca i brak ako ima ljubov.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
prvo brakot, pa posle zaednicko ziveenje odnosno uzivanje da se osetat bracnite vodi i red drugi raboti :)e tek posle 2-3 godini deca :)
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
Би сакала да стапам во брак на околу 24 год. а бебенце би сакала по 1 година а може и помалку. А немам ништо против и бремена да се омажам. Баш е слатко
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
136
Поени од реакции
3
awe od ko ke se zemime da si go pozivejme zivotov,oti zivotov mn glup go praat lugevo,se zemaat samo za da ostavat nasledstvo,ami ke bidi i toa.prvo pozivej zivotot vraboti se ubavo prosetaj niz svetot malku,pa posle ke doat deca a ne zemi se i odma deca ili najcesto decata pa posle brakot...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Шо знам, за изживувајње нели е подобар оној тест период на заедничко живеење пред бракот кој го практикуваат се’ повеќе двојки?
Сепак, после свадбата би било убаво едно време сами, како одделени од сите да си поживеат младоженците. И сметам дека тој период на ’слободно’ живеење е би требало да биде подолг од една година. Годините минуваат, а не би сакал поради моите ненаситни (да речеме) потреби за изживување, да добијам дете на постари години.
Кажав веќе, сметам дека една година е доволна за адаптација.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Па после година,година и пол.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Мислам дека по свадбата или така нареченото земање би требало малку да се почека еден одреден временски период.Како на пример 1-2 години додека трае тоа прилагодување, а потоа да се чуваат деца.не е баш убаво да се чека многу долго време и по стари години да се чуваат деца:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Делам мислење со цитираниот член.
Оooh, can't wait!!
зависи колку време иделе претходно...ако иделе 3-4 години, па се земале, кое фајде од 1 година :) само меден месец (или два) да помине па време е за сериозност...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom