Образование или малтретирање?

T

talevskiboss

Гостин
Јас завршив Медицина средно, а искрено многу повеќе ми одат предмети како Историја, Географија и сл. не дека не ми оделе Анатомија и Физиологија, Биологија и.т.н. но сепак Историја и Географија најмногу сум ги сакал и во основно и во средно .......... иако во средно само до втора година овие мои сакани предмети, а потоа во 3та ги укинуваа и само стручни предмети .............. е сега Хемиите ми биле смрт искрено да кажам и максимум сум вадел 3ки по Хемииве ......... и тоа неколку типа на Хемии ......... обична Хемија, Аналитичка Хемија, Клиничка и.т.н. и.т.н. не ги ни памтам ............ инаку имавме два дена по 8 часа(45 мин.) обавезно секоја година, еден ден 7 часа, еден 6 часа и еден 5 часа ......... или пак 2х8/1х7/2х6 ! :vozbud:
Имавме и Математика и Физика(иако Медицина)до втора година, потоа 3та и 4та не ............ е сега математика успевав да извадам и 3че, ама физика од 2че неможев да мрднам погоре ! :ROFLMAO:
И покрај тоа шо сум слаб, многу слаб во математиката,физиката пак одбрав техничко и сега само како шо реков Историја одвај чекам да дојди часот. :D
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Јас не знам каков е овој образовен систем каде што во општествен смер има биологија,хемија,физика и математика и плус во 4та само математика.Ајде прва и втора сите тоа да али веќе има тука смерови.Се знае дека 99% од тие што се на општествен смер нема да продолжат со природни науки туку на општествени.Искрено во трета најзамарантски се тие предмети и највеќе време мораше да се посветува на тоа.Подобро да стаат 5-6 општесвени него ли тие предмети.Сосема непотребно е да се има биологија,физика,хемија и математика во општествен смер.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ееее деца, деца, не сте виделе вие како изгледа малтретирање...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Јас не знам каков е овој образовен систем каде што во општествен смер има биологија,хемија,физика и математика и плус во 4та само математика.Ајде прва и втора сите тоа да али веќе има тука смерови.Се знае дека 99% од тие што се на општествен смер нема да продолжат со природни науки туку на општествени.Искрено во трета најзамарантски се тие предмети и највеќе време мораше да се посветува на тоа.Подобро да стаат 5-6 општесвени него ли тие предмети.Сосема непотребно е да се има биологија,физика,хемија и математика во општествен смер.
Епа гимназија си, имаш право-економско во Борис, таму до втора се учи математика. Во гимназија материјалот е распространет и македонски и математика како предмети се задолжителни до 4та.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Јас не знам каков е овој образовен систем каде што во општествен смер има биологија,хемија,физика и математика и плус во 4та само математика.Ајде прва и втора сите тоа да али веќе има тука смерови.Се знае дека 99% од тие што се на општествен смер нема да продолжат со природни науки туку на општествени.Искрено во трета најзамарантски се тие предмети и највеќе време мораше да се посветува на тоа.Подобро да стаат 5-6 општесвени него ли тие предмети.Сосема непотребно е да се има биологија,физика,хемија и математика во општествен смер.
Епа што се правите фраери со Корчагин, Орце и останати гимназии. Можете фино лепо стручно да си дојдете, ама вие кога сте запнале гимназија... ;)
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 18:42 ---
Епа тебе неможат ама мене можат, така да:oops:.. едвај чекам во трета година кога ќе одиме во шпанија или фрација да избегам таму и илегално да живеам и работам муахахах! :vozbud:
Шпанија и Франција само тебе те чекаат да им работиш и тоа пази илегално :pos:
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Епа зошто тогаш има делење во смерови кога само 2 различни предмети изучуваат математичко и општествено.9-10 се исти и само 2 различни.Ајде прва и втора да,сите се исто ама после сосема е непотребно да се има природни научки во општествен смер.Чим сум отишол во општествен смер значи повеќе ми лежат општествени науки,што има уште да ги учам тие 5 предмети и тоа секад сите заглавуваат со тие и повеќе време мора да се посвети на нив него ли на општествените.Убаво е потенцирано кога се бира смерови има и запишано кој смер за кој факултет е.
 
S

stefi

Гостин
не сте виделе вие мачење, од 8 до полноќ у школо да дремете, некад и да преспивате...
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.181
Поени од реакции
1.170
не сте виделе вие мачење, од 8 до полноќ у школо да дремете, некад и да преспивате...
Абе не е ништо тоа, јас во школо живеев некое време, т.е. школото живееше во мене, па школото ми беше живот а животот школо.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Епа што се правите фраери со Корчагин, Орце и останати гимназии. Можете фино лепо стручно да си дојдете, ама вие кога сте запнале гимназија... ;)
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 18:42 ---

Шпанија и Франција само тебе те чекаат да им работиш и тоа пази илегално :pos:
Абе до тогаш ке си најдам некој на чет рулет и таман ке се запознаеме и таму ќе живеам! Ако не, здравје, ке паднам наземја и демек амнезија имам се сеќавам само на англиски јазик да зборувам и на некои flash back's од детството, и ќе ми помогнат таму во некое социјално, и пашапорт ќе ми извадат и државјанство... освен ако не ме пронајдат(што има повеќе веројатност)...па it will be worth a try!:cuc:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Абе до тогаш ке си најдам некој на чет рулет и таман ке се запознаеме и таму ќе живеам! Ако не, здравје, ке паднам наземја и демек амнезија имам се сеќавам само на англиски јазик да зборувам и на некои flash back's од детството, и ќе ми помогнат таму во некое социјално, и пашапорт ќе ми извадат и државјанство... освен ако не ме пронајдат(што има повеќе веројатност)...па it will be worth a try!:cuc:
Море ако те пронајдат твоите има да бидеш како модра слива ............ ќе те фатат за уши и ќе те довлечкаат назад во Македонија .......... за да учиш секако ! :vozbud::ROFLMAO:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И шо ако се има по 6-7 часа ?
Има некое фајде од тоа ?
НЕ !!
Како идат генерациите се поглупави и поглупави се...
Проблемот (барем според мене) денес е што денес интернетот не се користи за да се информираш и за да стекнуваш нови знаења, туку само фејсбук па фејсбук. Не викам ја дека треба сеа сите да се изолираме од светот, да немаме контакти со никој и да земеме да ја проучиваме википедија, ама таквото безделничење само лошо делува.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Море ако те пронајдат твоите има да бидеш како модра слива ............ ќе те фатат за уши и ќе те довлечкаат назад во Македонија .......... за да учиш секако ! :vozbud::ROFLMAO:
Не дека тоа не ми го прават во моментов! -_-

I hate my lifee!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom