Образование или малтретирање?

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Мене најинтересни ми се оние, кои викаат дека „ху“ предмет не им е потребен. Па тебе ако не ти е потребен и ако си се одлучил после средна да продаваш пиперки на пазар, некој друг планира и факс да учи и можеби му е потребен тој предмет. Нема непотребни предмети.
Хемија и Физика задолжителни во средно економско.Не верувам дека некој од целата генерација отиде на ПМФ - (Био)Хемија или нешто со физика.Најмногу отидоа на Економски, па на Правен, помалку на Туризам, Осигурување и нешто ситно на Педагошки и Технички.Поточно ниту еден не отиде на ПМФ.

Општо на темава или до авторот на истата...
Од една страна, интересно е дека и ние вака сме викале во средно (можда не за игри и фејсбук глупости), ама ни било наводно досадно од тогашна перспектива.Реално не.Уште 2 пати би одел средно, како не ми текна да паднам некоја година:pos: Едноставно е дечки средношколци, ако ви е досадно бегајте од предавање.Истото ви е на факс.Само прифатете ги последиците, мислам за ова второво кај Х професори :sneaky:

Или вака:
Сега барем имаат компјутер пред нив си играат на часовите, носат телефони со wifi и на FB објават што час имаат. И цел ден да седат нема да им е досадно исто како дома да се.
А јас во мое време само гледав во кошињата од училницата, низ прозор некои птици или на Nokia 3310 во саатот гледав колку бавно минуваат тие 45 мин, а 7 часови ми беа вечност. :D
^ ^ ^ ^
Змијата на Нокиа 3310 :) Остај то во време на досада и те како си развиваш уметнички способности шо никогаш не би ти текнале, црташ уметнички дела, фигури од хартија и книги, чак и по некоја рима идело на памет.Феномен ти е како мастика е супер складна со виткана коса на сред час ...
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Дете мисли што правиш ................... не се плаши ........... јас сум изел неколку сукала од мајка ми за моите 2чиња и 3чиња, не дека сум немал и 4ки и 5ки, но сепак сум имал и по некоја 2ка, 3ка .......... ми викале, ме тепале чат-пат особено после родителска:icon_mrgr: ........... ама сепак секако дека нема да те масакрираат, само малку ќотекче од мама и викање од тато ќе добиеш и тоа е се .............. немај гајле ........... (y) :icon_lol:
-_- You obviously haven't met my parents!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
да, ама не е само после родителска. секој ден над глава ми
стои мајка ми и ме замара... што имаш за учење, седни учи.....
и после ти изнервиран цел ај сконцентрирај се...
Јас лесно пројдов .... јадев ќотек само после родителски т.е. после родителските или бегав надвор низ маало и страв ми беше да се враќам дома или пак се заклучував во соба, но кад-тад морав да излезам за до веце или за да јадам нешто и тогаш мајка ми ме начекуваше со снајперот пардон со сукалото ..... ама еднаш ми скурчи и го зедов сукалото од раце, го искршив на неколку парчиња и после го запалив ........... и после немаше со што да ме тепа и куртулив, после само ми викаше преку врата, а јас заклучен во моја соба и со затнати уши ! :icon_lol::icon_mrgr:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Јас лесно пројдов .... јадев ќотек само после родителски т.е. после родителските или бегав надвор низ маало и страв ми беше да се враќам дома или пак се заклучував во соба, но кад-тад морав да излезам за до веце или за да јадам нешто и тогаш мајка ми ме начекуваше со снајперот пардон со сукалото ..... ама еднаш ми скурчи и го зедов сукалото од раце, го искршив на неколку парчиња и после го запалив ........... и после немаше со што да ме тепа и куртулив, после само ми викаше преку врата, а јас заклучен во моја соба и со затнати уши ! :icon_lol::icon_mrgr:
Кутриот тој имал трауматско детство :(
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
-_- You obviously haven't met my parents!
Добро де тие твои родители што се, да не се вонземјани, човекојадци, сериски убијци, муџахедини... ?! што толку уплав ти ставиле во коски, родител може триста работи да ти направи и добри и лоши, али да те убие нема шанси брат ............ па ако сакаш и повторувај 10 години по ред ........ no way 109,5% !
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 20:30 ---
Кутриот тој имал трауматско детство :(
Ti da ne si proshol poarno ............ kako da ne ............. :X3:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Е добро де, и мене така ми правеше мајка ми. До душа никогаш ќотек за оценки не сум добивал, али втора година досаѓаше учи учи учи учи, и после се откажа. Тато па од секогаш ми викал не ме интересираат ни оценки ни неоправдани, тоа што мислиш дека ќе ти треба за понатаму тоа учи го.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Како и да е мислам дека порано во мое време немаше толку часови во основно...Генерлано по 5-6 дневно плус и речиси и да немаше проекти и чуда освен досадни лектири.
Во средно беше погадно имаше денови со 7 часа и повеќе предмети а и професорите сакаа повеќе.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Како и да е мислам дека порано во мое време немаше толку часови во основно...Генерлано по 5-6 дневно плус и речиси и да немаше проекти и чуда освен досадни лектири.
Во средно беше погадно имаше денови со 7 часа и повеќе предмети а и професорите сакаа повеќе.
Во основно ние имавме максимум 6 часа и тоа два дена во неделата имавме 6 часа(по 40 мин.), два дена во неделата имавме 5 часа и еден ден имавме само 4 часа .......... единствено на живци ми идеа лектирите, другото горе-доле ОК ............. е сега имаше предмети каде што цел клас се однесувавме како од Марс паднати, на пр. ќе дојде час по ликовно ниту еден не носи блок, бои, четки... ќе дојде час по физичко ниту еден не носи опрема за вежбање, а на часовите по музичко и ретко и кој присуствуваше освен две-три девојчиња од класот ................. во средно беше нешто потешко имавме два дена во неделата по 8 часа(по 45 мин.) ........ еден ден 7 часа, еден ден 6 часа и еден 5 часа ................................... иако таму бевме сосема други деца, немаше никој од основно што сме учеле заедно, сепак работите беа горе-доле исти ................ разликата е во тоа што ние тогаш на часовите по информатика на еден компјутер(и тоа од оние старите пентиум 2)седевме по 3/4 и се тепавме кој попрво да стигне да го грабне глувчето или тастатурата да штрака, но среќа во тој период на сестра ми и купија моите компјутер и на нејзиниот компјутер се научив основни работи, инаку во школо немаше тогаш како сега компјутер за секое дете и тоа лаптоп, во тоа време пентиум-2че и тоа 3/4 ученици на еден компјутер ! :ROFLMAO:
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 21:02 ---
Малтретирање, а се појќе и појќе се неписмени деРИштава. Како така? Што е работава, а?
Неквалитетно образование ............... премногу теорија, а пракса помалку ............ плус оној систем(ФАРЕ) што го воведоа уште во мое време кога јас почнав средно уште пред повеќе од деценија ............. од тогаш навака образованието тоне ............. наместо реално и практично знаење, само теорија, теорија и бубање безвезе ................. не дека треба да се кратат предмети, предмети треба да има па дури и предмети кои се не толку потребни за таа и таа струка, сепак треба да се учат, но во поскратена форма и само побитните работи .............. ионака човек кога ќе отиде на работа на никому не му е гајле што оценки си имал, што си завршил и најчесто повеќето луѓе работат работа која нема врска со струката која што ја завршиле, а и многу работи кои добро си ги знаел со тек на време се забораат делумно или целосно !
 
T

talevskiboss

Гостин
Јас искрено се откажав од учењето.Ај еднаш-два пати неделата да имаме 7 бива,ама секој ден?
Јас пресреќен ќе бидам да имаме вака 1x7,2x5,2x6 (y) ама никој не ме прашва мене (и кој сум за да ме праша).Кога имаме 7 не само шо сме ние уморени и професорите се уморени и не е то то.А и материјал има премногу(од кој голем дел е непотребен) и ај учи.Се запишав техничко заради информатиката а сега интересно ми е само на Историја.Незнам стварно шо се дешава со образованието денес. :S
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Во основно ние имавме максимум 6 часа и тоа два дена во неделата имавме 6 часа(по 40 мин.), два дена во неделата имавме 5 часа и еден ден имавме само 4 часа .......... единствено на живци ми идеа лектирите, другото горе-доле ОК ............. е сега имаше предмети каде што цел клас се однесувавме како од Марс паднати, на пр. ќе дојде час по ликовно ниту еден не носи блок, бои, четки... ќе дојде час по физичко ниту еден не носи опрема за вежбање, а на часовите по музичко и ретко и кој присуствуваше освен две-три девојчиња од класот ................. во средно беше нешто потешко имавме два дена во неделата по 8 часа(по 45 мин.) ........ еден ден 7 часа, еден ден 6 часа и еден 5 часа ................................... иако таму бевме сосема други деца, немаше никој од основно што сме учеле заедно, сепак работите беа горе-доле исти ................ разликата е во тоа што ние тогаш на часовите по информатика на еден компјутер(и тоа од оние старите пентиум 2)седевме по 3/4 и се тепавме кој попрво да стигне да го грабне глувчето или тастатурата да штрака, но среќа во тој период на сестра ми и купија моите компјутер и на нејзиниот компјутер се научив основни работи, инаку во школо немаше тогаш како сега компјутер за секое дете и тоа лаптоп, во тоа време пентиум-2че и тоа 3/4 ученици на еден компјутер ! :ROFLMAO:
У мое време имаше 386 ама веднаш ги сменија за пентиум 1. Инаку се сеќавам учевме Бејзик после јас знам се пријавив на изборна настава да учам и Паскал. Незнам што ми текна а добро ми одеше и интересно ми стана програмирањето. Се разбира после студирав факултет кој благе везе нема со програмирање и компјутери. Инаку Паскал и Бејзик се програмски јазици од 60-ти и 70-ти и целосно се напуштени дури и тогаш не се користеа. Зошто ги учев немам појма...ама интересни ми беа. Школо колку нешто да правиш...
Како и да е битно е да се учи некој работи се корисни некој не ама дури и тие безкорисните или ти создаваат т.н. општа култура и ти развиваат логика и мислење.
Така да учите било што немам штета од знаење...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас искрено се откажав од учењето.Ај еднаш-два пати неделата да имаме 7 бива,ама секој ден?
Јас пресреќен ќе бидам да имаме вака 1x7,2x5,2x6 (y) ама никој не ме прашва мене (и кој сум за да ме праша).Кога имаме 7 не само шо сме ние уморени и професорите се уморени и не е то то.А и материјал има премногу(од кој голем дел е непотребен) и ај учи.Се запишав техничко заради информатиката а сега интересно ми е само на Историја.Незнам стварно шо се дешава со образованието денес. :S
Јас завршив Медицина средно, а искрено многу повеќе ми одат предмети како Историја, Географија и сл. не дека не ми оделе Анатомија и Физиологија, Биологија и.т.н. но сепак Историја и Географија најмногу сум ги сакал и во основно и во средно .......... иако во средно само до втора година овие мои сакани предмети, а потоа во 3та ги укинуваа и само стручни предмети .............. е сега Хемиите ми биле смрт искрено да кажам и максимум сум вадел 3ки по Хемииве ......... и тоа неколку типа на Хемии ......... обична Хемија, Аналитичка Хемија, Клиничка и.т.н. и.т.н. не ги ни памтам ............ инаку имавме два дена по 8 часа(45 мин.) обавезно секоја година, еден ден 7 часа, еден 6 часа и еден 5 часа ......... или пак 2х8/1х7/2х6 ! :vozbud:
Имавме и Математика и Физика(иако Медицина)до втора година, потоа 3та и 4та не ............ е сега математика успевав да извадам и 3че, ама физика од 2че неможев да мрднам погоре ! :ROFLMAO:
 
Член од
18 август 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Гледам некој членови се жалаат ни ја затвораат вратата ова она.... па не си друже веќе во основно кога наставникот/чката ти касни по 5-10 минути и ти да се шеташ меѓу класови,а и во средно е малце построго и секое училиште си има свои закони кои што треба да се почитуваат.На вториот час имаш одмор од 15-20 минути,а меѓу другите часови имаш 5 минути од кои тие 5 минути ти се колку да појдиш до училницата во која ти е следниот час.

Па лани во истото школо имаше голем одмор,и помеѓу секој час по еден мал од 5 мин :),а сега еден голем и еден мал значи два одмори,не шетаме по други училници учиме цела година во една училница,и како завршува едниот час одма на вратата другиот професор чека,неможеш да испадниш во ходник со другите деца да се видиш се си во училница затворен....A кога би знеле зошто вака направија да нема одмори ќе видите колку е добро образованието во Македонија...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Финтава е што мене од 14 предмети у школо мене ми требаат само 5 за мојот смер што го учам, се друго е срање и само се пополнуваат часеви..
Истиот случај е и кајмене..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom