Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па баш семантика е во прашање, а темава е дефинирана и како општа, па така да социолошките аспекти, изразениот феминизам и обратно, па дури и шовинизмот како секојдневни појави, според мене, доста често и директно влијаат врз доста голем процент од одлуките при абортирање или не. Ама нека ти биде, дека не стигнавме за феминизам per se самошто на странава, туку дискусијата има слоеви и слоеви, и доста круцијален прогрес терминираш.

Според правецот треба да пишеме само да или не, а зошто, па офтопик би било..
Значи не е тоа муабетот, едно е да споменеш како можен фактор, друго е целата дискусија да се врти околу феминизам и шовинизам и истата да забега.
Моментално си и ти оф-топик, ова е последно објаснување, по некое време и овие два поста ќе бидат избришани, значи не знам зошто продолжувате со оф-топик и објаснување, кога одлуката е конечна. Не знам дали забележа, ама последните две страни за се се зборуваше освен за абортусот и причините. Едно е ти да повлечеш паралела, а друго е 16 мислења да бидат поврзани со се, освен со темата.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
131
Поени од реакции
105
Јас сум за.
Контрацептивните средства не се 100% сигурни, кондомите пукаат, апчињата може да не делуваат итн итн. Во секој случај абортусот е и треба да си остане право на избор. Како било кој би одгледувал дете, ако не е психички или финансиски подготвен за тоа? Како ќе расте тоа дете, како ќе биде воспитувано? Не е само роди го и ајде, се ќе се среди. Не е тоа кукла па само да го гушкаме и да си играме со него, и тоа си има свои потреби. Како ќе ги задоволите неговите потреби, ако немате услови за тоа? Детето да ми плаче за леб, не би дозволила. Попрво би абортирала.
Абортусот го оправдувам дури и ако финансиската состојба е добра. Никој не може да ми нареди да родам, јас одлучувам за себе и за сопственото тело. Ако не сум доволно зрела за да чувам дете, нема ни да раѓам.
И не, абортусот не е убиство, секако дека одлуката абортусот да е дозволен до 12та недела е донесена од стручни лица, кои секако се разбираат од оваа област.
И оние кои абортираат и онака се во тешка и незавидна ситуација, не мора дополнително да им се отежнува со тоа што се спомнува зборот "убиство". Никој не знае до каде ќе не доведе животот... Преку глава ми е од проповедање морал.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Aбортус само во крајности од стилот девојка биде силована по улица од селјак кој нема да го види никогаш повеќе, кој ништо не и значи и така натаму.
Друга ситуација ако се открие дека детето ќе има одредени аномалии кои би му причинувале тежина при нормалното живеење, би се чувствувало навредено, немоќно да дејствува и слично.
Ако некои копиленца ја утнале работата оти им се присакало, оти немале контрацепција или се срамеле да си купат, нека си го носат со здравје, како што не мислеле нивните глави кога требало, нека возвратат со маката која не ја очекувале оти не промислиле.
Ако некоја се напрчила, а била сиромашна, па ете скукалила детенце, нека си го носи со здравје, крај краева има институции кои би и помогнале, би се грижеле за детето ако таа не сака.
Тргнувам од мислата дека животот не е во наша сопственост, тој ни е даден да го користиме. Така не можеме секогаш да си дадеме слобода и право да одлучуваме за некои нешта.
Зачнато дете е потенцијален живот. Животот е скапоценост, оттука............
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.520
Поени од реакции
33.699
Па баш семантика е во прашање, а темава е дефинирана и како општа, па така да социолошките аспекти, изразениот феминизам и обратно, па дури и шовинизмот како секојдневни појави, според мене, доста често и директно влијаат врз доста голем процент од одлуките при абортирање или не. Ама нека ти биде, дека не стигнавме за феминизам per se самошто на странава, туку дискусијата има слоеви и слоеви, и доста круцијален прогрес терминираш.

Според правецот треба да пишеме само да или не, а зошто, па офтопик би било..
Значи не е тоа муабетот, едно е да споменеш како можен фактор, друго е целата дискусија да се врти околу феминизам и шовинизам и истата да забега.
Моментално си и ти оф-топик, ова е последно објаснување, по некое време и овие два поста ќе бидат избришани, значи не знам зошто продолжувате со оф-топик и објаснување, кога одлуката е конечна. Не знам дали забележа, ама последните две страни за се се зборуваше освен за абортусот и причините. Едно е ти да повлечеш паралела, а друго е 16 мислења да бидат поврзани со се, освен со темата.
Шо ти реков? Круцијален прогрес терминираше, ги врати луѓето на коментирање да/не и на некои примитивни логики и се откажаа од постирање.
Репететивноста убива.

Aбортус само во крајности од стилот девојка биде силована по улица од селјак кој нема да го види никогаш повеќе, кој ништо не и значи и така натаму.
Друга ситуација ако се открие дека детето ќе има одредени аномалии кои би му причинувале тежина при нормалното живеење, би се чувствувало навредено, немоќно да дејствува и слично.
Ако некои копиленца ја утнале работата оти им се присакало, оти немале контрацепција или се срамеле да си купат, нека си го носат со здравје, како што не мислеле нивните глави кога требало, нека возвратат со маката која не ја очекувале оти не промислиле.
Ако некоја се напрчила, а била сиромашна, па ете скукалила детенце, нека си го носи со здравје, крај краева има институции кои би и помогнале, би се грижеле за детето ако таа не сака.
Тргнувам од мислата дека животот не е во наша сопственост, тој ни е даден да го користиме. Така не можеме секогаш да си дадеме слобода и право да одлучуваме за некои нешта.
Зачнато дете е потенцијален живот. Животот е скапоценост, оттука............
Многу пластична логика.
По некоја аналогија ако силуваната може да си дозволи финансиски да го одгледа детето, а секој живот е скапоценет поради потенцијалот, мислам дека тоа бебе има повеќе потенцијал и заслужува поголема шанса од оние незрели кои ќе спијат во дневна кај родителите едно 10тина години, со некој минимални придонеси и најверојатно детето, како што веќе генерализираме, ќе заврши на улица т.е по лоши патишта. Оти иди прво нахрани го да те видам, па ќе збориме за школување and whatnot. Треба да има простор грешките да се поправаат, во случајот решението е абортус.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Шо ти реков? Круцијален прогрес терминираше, ги врати луѓето на коментирање да/не и на некои примитивни логики и се откажаа од постирање.
Репететивноста убива.



Многу пластична логика.
По некоја аналогија ако силуваната може да си дозволи финансиски да го одгледа детето, а секој живот е скапоценет поради потенцијалот, мислам дека тоа бебе има повеќе потенцијал и заслужува поголема шанса од оние незрели кои ќе спијат во дневна кај родителите едно 10тина години, со некој минимални придонеси и најверојатно детето, како што веќе генерализираме, ќе заврши на улица т.е по лоши патишта. Оти иди прво нахрани го да те видам, па ќе збориме за школување and whatnot. Треба да има простор грешките да се поправаат, во случајот решението е абортус.
Не заборавај дека сум верник :) Таа зборуваме сега за моја филозофија на живеење која од аспект на вера стои строго против нештото, јас стојам како што пиша ти погоре, попластично, не толку строго, бидејќи ете не се согласувам целосно со тоа што го налага верата.
Абортусот би бил во прв случај поради недостиг на љубов кон нешто, а според мене љубовта е речиси најбитна за некаков добар развој општо кон работите. Материјалното секогаш го оставам понатаму, после некои побитни работи на кои им придавам приоритет.
А тие незрели ќе се помачат малку, во спротивно има институции кои би реагирале.
јас во секојдневниот живот познавам многу примери кои ете ја зафркнале работата, па децата им се сега Ок, малку им излегле преку светила напорите за да ја држат и средат работата, но никој не им е крив кога не можеле да кажат доста. Секако постојат и тие другите, но јас барем досега не сум сретнал за да би имало влијание поголемо во мислењево мое од тој аспект.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.520
Поени од реакции
33.699
Не заборавај дека сум верник :) Таа зборуваме сега за моја филозофија на живеење која од аспект на вера стои строго против нештото, јас стојам како што пиша ти погоре, попластично, не толку строго, бидејќи ете не се согласувам целосно со тоа што го налага верата.
Абортусот би бил во прв случај поради недостиг на љубов кон нешто, а според мене љубовта е речиси најбитна за некаков добар развој општо кон работите. Материјалното секогаш го оставам понатаму, после некои побитни работи на кои им придавам приоритет.
А тие незрели ќе се помачат малку, во спротивно има институции кои би реагирале.
јас во секојдневниот живот познавам многу примери кои ете ја зафркнале работата, па децата им се сега Ок, малку им излегле преку светила напорите за да ја држат и средат работата, но никој не им е крив кога не можеле да кажат доста. Секако постојат и тие другите, но јас барем досега не сум сретнал за да би имало влијание поголемо во мислењево мое од тој аспект.
Абе во одредена ситуација твојов муабет би ми имал повеќе логика дури од мојот, ама во тоа е целиот муабет. Оти и двајцата можеме да сме во право.
Секој да има право на избор. Ако сакаш да ја земат во обзир твојата религиозност, треба исто така да ја земеш нивната идеологија во обзир.
:)
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Не сум се нашла во таква ситуација да мора да избирам, освен еднаш кога ми доцнеше 10 дена, а имав редовна менс. Сепак, бев спремна да бидам мајка, зашто сум против абортус ( убивање ). Како и да е, истиот ден кога правев тест ми дојде. Сепак, мислам дека секој има право на избор. Некој можеби сака многу да постигне, а тоа би било една пречка, а животот не дава втора шанса. Зар не е подобро да се абортира отколку цел живот да се осудува детето за неуспехот во животот и сите пропуштени благодети?
 
B

Black Guard

Гостин
Што благодет е да имаш растение,скоро у град го сретнав едното со родителот(нонстоп е со родител) а има и друго во градов со него се заебаваат мороните со ниска свест,сеедно еден ден еден од нив ќе добие нешто слично.

Поентата ми е овие семејства се мачат...се мачат себеси државата НАС побогу го мачат човечкиот род, требало да ги вакумираат ако знаеле што ќе испадне си реков во себе ама ај не знаеле.

Денес колку толку има можност да се процени и генетски и да се прегледа дертално фетусот дали има аномалии некој недоразвиен дел и слично па ако е така постапката не е убистви-туку спас,овие случаиве горе....па немаш поим колку средства од фондот и колку приватни средства одделуваат за нив(дури и шоферите не им наплаќаат ама џабе бре) и каква мака за родител е да одгледува растение, значи ако навремено се детектира проблем без сомнение абортусот е мерка бр.1.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Што благодет е да имаш растение,скоро у град го сретнав едното со родителот(нонстоп е со родител) а има и друго во градов со него се заебаваат мороните со ниска свест,сеедно еден ден еден од нив ќе добие нешто слично.

Поентата ми е овие семејства се мачат...се мачат себеси државата НАС побогу го мачат човечкиот род, требало да ги вакумираат ако знаеле што ќе испадне си реков во себе ама ај не знаеле.

Денес колку толку има можност да се процени и генетски и да се прегледа дертално фетусот дали има аномалии некој недоразвиен дел и слично па ако е така постапката не е убистви-туку спас,овие случаиве горе....па немаш поим колку средства од фондот и колку приватни средства одделуваат за нив(дури и шоферите не им наплаќаат ама џабе бре) и каква мака за родител е да одгледува растение, значи ако навремено се детектира проблем без сомнение абортусот е мерка бр.1.
убаво кажуваш за тешки случаи........

туку кажувај што предлагаш за модерниве неодговорни наводно здрави живи женски битија кои не прифаќаат никаква одговорност - еутаназија или работа до крај на животот во старечки домови ?
 
B

Black Guard

Гостин
Проблемот со младиве е кај нашите родители и образовниот процес-нема подобра мерка од превенција што значи според многумина бројката од 4000 регистрирани абортуси е смешна вистинската бројка се смета да е 4 пати поголема,очигледно извор на профит е абортус на црно и слични процедури кои објаснуваат како државниве болници имаат кусок на средства токму за таа намена.

убаво кажуваш за тешки случаи........

туку кажувај што предлагаш за модерниве неодговорни наводно здрави живи женски битија кои не прифаќаат никаква одговорност - еутаназија или работа до крај на животот во старечки домови ?

Тука има дилема,можеби женското прифаќа но машкото не,можеби машкото да ама женското не во секој случај крајната одговорност е кај женската како и ризикот односно намалените шанси за забременување после абортус(ама курви имаат среќа жива вистина знам една 4 пати абортираше па се омажи со еден од босна и ќерата има деца арно нека бидат живи и здрави),е сега во денешни услови да тврдиме дека 17 годишна женска и две години постаро машко се баш кадарни за фамилија е малку сумњиво ама ако веќе имаме забременување а фетусот е здрав не наоѓам причина зошто да го вакумираат изговор е дека можеби нема да можат на факултет(или вонредно ќе треба) а мажот ќе треба да удри на градежна оператива а е мрзле кој спиел до 3 часот пладне па после игра игрици и наеднаш ОП дете,фамилија женааа...КОЧИИИ.

Лично мислење ми е дека со цел да се спречат абортусите треба Владата и органите надлежни да овозможат првен консултации со парот,па потоа олеснителни мерки при наоѓање работа бидејќи најчесто тоа е и причината за абортусот,значи за машкото што е можно побрзо работа а парична помош за жената( но само ако склучат брак) јас овој тип на алокација на средства го наоѓам попрактичен отколку пензии за трето и четвртто дете најчесто лажирани а висината им е колку плата бидејќи факт е дека економскиот аспект ги тера да не оформат фамилија после е мрзата за работа,тинејџ лоботомијата па соништата за принц на бел коњ-патетика.

Неопходни се примери и тоа примери кои ќе бидат активни по училиштата,да објаснат,да укажат било за превенција,избор на превенција,разговор со домашните токму тука и го наоѓам решението кое и да се примени сега нема да има ефект минимум 5-10 години оти од ебење уште малку и конци ќе треба да си стават(за да задржат структурален вагинален интегритет:vozbud:),ова е исто и со наркоманите,машто фајде ако еден,двајца или десет се излечиле и се рехабилитирани кога НЕ КАЖАТ,НЕ ПРЕНЕСАТ на младите што ги очекува,која е заканата за младината и низ што се они поминале додека се излечат,видеата како што и сам виде немаат ефект пардон имаат контраефект мене ме чуди како тоа им е срам со доктор да разговараат посебно девојчињава и тоа да те чуди имале едни две цревца имале жолтеникав вагинален секрет па прашуваат нивни другар да ме праша мене што да прават им кажав мењајте ПХ вредност со содабикарбона и испадна успешно па пријателов ми вика патентирај пронајдокот...ма кој кур да патентирам кога тие две не престануваат да се е*ат а не се ни полнолетни???

Жалната вистина е дека родителите се FAIL дали оти посветиле премалку или премногу време на децата не е важно она што е важно е како го посветиле,нашто ги едуцирале слично е и со образовниот процес кој уште толку генерира клонови налик овие во В.на РМ(таа зграда е цела КЛОНОВИ најозбилно!).
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
убаво кажуваш за тешки случаи........

туку кажувај што предлагаш за модерниве неодговорни наводно здрави живи женски битија кои не прифаќаат никаква одговорност - еутаназија или работа до крај на животот во старечки домови ?

Твоите предлози се гола вода, ја предлагам на неодговорните да им се зашијат трајно! Или пак, уште подобро, да ги чуваме врзани у некое напуштено село и секоја втора година некој од одговорните (и праведни) машки битија од твој калибар да им прави дете, до крај на животот. Мислам дека така ќе сфатат со што се заебавале!

Исто така, стварно ме интересира како ти ја сфаќаш одговорноста? У ствари, тоа и не е така битно, пошо не живееш само ти во оваа земја. Така да, ебеш го твоето поимање у врска со одговорноста...

Оноа што највише ми смета кај лицемерни типови како тебе е што сакаш да се наметнеш како редок тип на човек кој што е над останатите, кој што разбира повеќе од останатите, кој не греши и кој секогаш постапува правилно-па според тоа има некакво космичко право да одредува и казна. Сфаќаш колку болест има во ваков став?

Али, ја на пример не те сфаќам премногу озбилно, пошо си успеал да испалиш (дури) три реченици на многу озбилна тема, па така, топло ти препорачувам да си најдеш друга тема за дубоко размишљање, како на пример-Љубовни проблеми, Проблеми со ерекцијата и такви слични...
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Во никој случај не го оправдувам абортусот.
Требало претходно да мисли таа што зачнала, а не да скратува невин живот.
Го оправдувам само ако мора да се абортита и тоа од медицински причини ако со фетусот не е како што треба, во друг случај не.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Твоите предлози се гола вода, ја предлагам на неодговорните да им се зашијат трајно! Или пак, уште подобро, да ги чуваме врзани у некое напуштено село и секоја втора година некој од одговорните (и праведни) машки битија од твој калибар да им прави дете, до крај на животот. Мислам дека така ќе сфатат со што се заебавале!

Исто така, стварно ме интересира како ти ја сфаќаш одговорноста? У ствари, тоа и не е така битно, пошо не живееш само ти во оваа земја. Така да, ебеш го твоето поимање у врска со одговорноста...

Оноа што највише ми смета кај лицемерни типови како тебе е што сакаш да се наметнеш како редок тип на човек кој што е над останатите, кој што разбира повеќе од останатите, кој не греши и кој секогаш постапува правилно-па според тоа има некакво космичко право да одредува и казна. Сфаќаш колку болест има во ваков став?

Али, ја на пример не те сфаќам премногу озбилно, пошо си успеал да испалиш (дури) три реченици на многу озбилна тема, па така, топло ти препорачувам да си најдеш друга тема за дубоко размишљање, како на пример-Љубовни проблеми, Проблеми со ерекцијата и такви слични...
не се извинувам ако ве повреди постот/мислењето на личност која не ги сваќа и не сака да ги прифати последиците од неодговорен секс,зачнување на човечко битие и прекинување на животот на истото,ами се секира единствено за своите потреби и својата личност/его

ниту една таква личност може да ги оквалификува или даде реално,компетентно мислење за кој било соговорник на форумов,уште помалку да користи назив ЛЕЈДИ
 

Zebulon

Шабан страјкс агејн
Член од
20 јули 2012
Мислења
143
Поени од реакции
156
не се извинувам ако ве повреди постот/мислењето на личност која не ги сваќа и не сака да ги прифати последиците од неодговорен секс,зачнување на човечко битие и прекинување на животот на истото,ами се секира единствено за своите потреби и својата личност/его

ниту една таква личност може да ги оквалификува или даде реално,компетентно мислење за кој било соговорник на форумов,уште помалку да користи назив ЛЕЈДИ
То. Правда! Ако знаела да шири нозе ете и го нека го гледа.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
То. Правда! Ако знаела да шири нозе ете и го нека го гледа.
Него како! Има да го гледа и оро да игра! Него, замисли, имаше еден трол (му забраив име) шо викаше може и дете годиначе да се пост-абортира. Демек не било уше зачоечено, немало свес. Абе за таквите само метак у потиљак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom