Графички карти

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
GTX480 е многу подобра од GTX295. Не гледај ти колку е битна или небитна, или колку рам има. Самиот графички чип е со понова архитектура.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Јас во државава не сум сретнал некој да не е задоволен или презадоволен, без ралзика дали се работи за парче од лоу енд класата или мид рејнџ феномен! :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Asus GT430 1024 DDR3



MSI GT430 1024 DDR3




Просто се запрепастив денес кога ги споредив.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.028
Поени од реакции
6.051
^^ Зашо си се запрепастил? Шо е разликата? Освен кулерчето и евентуалното подобро ладење на MSI?

Која графичка од поновиве D11 e горе доле со Nvidia GTS 250?
Нема везе Ати, Нвидиа.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
^^ Зашо си се запрепастил? Шо е разликата? Освен кулерчето и евентуалното подобро ладење на MSI?

Која графичка од поновиве D11 e горе доле со Nvidia GTS 250?
Нема везе Ати, Нвидиа.
Прво ја видов Асус графичката, малце некултурно изреагирав у АСУС фирма :tv:, и овие нешто ко у стилу, што очекуваш сепак тоа е за мултимедија ово оно. Се вратив у моја фирма и си викам баш да видам МСИ 430 ка како изгледа. Разлика у живо е ко небо и земја.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Кулерот е подобар да, но со оглед на тоа дека картава не грее многу не менува нешто посебно. Згора на тоа Асус доаѓаат со 3 години гаранација а Мси со 2 ова е многу побитно.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.028
Поени од реакции
6.051
Кулерот е подобар да, но со оглед на тоа дека картава не грее многу не менува нешто посебно. Згора на тоа Асус доаѓаат со 3 години гаранација а Мси со 2 ова е многу побитно.

Пред скоро година ипол ја земав горенаведената картица 250 GTS од МСИ од RiverSoft со гаранција од 36 месеци. Гарантниот лист го проверив да се уверам.
Ова со гаранцииве шо го напомена е секаде у глобала исто или има некои отстапки кај одделни фирми за одделни хардвери?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Пред скоро година ипол ја земав горенаведената картица 250 GTS од МСИ од RiverSoft со гаранција од 36 месеци. Гарантниот лист го проверив да се уверам.
Ова со гаранцииве шо го напомена е секаде у глобала исто или има некои отстапки кај одделни фирми за одделни хардвери?
Точно, јас се извинувам, моја грешка! ги помешав со Sapphire :pos:
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Башка, ГТ430 не е наменета за гејминг, така да нема голема разлика пошто е наменета за HTPC.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Кај NV430 кулерот не игра ама баш никаква улога. MSI го ставиле тој кулер само за да се курчат. Браво за Asus што ставиле скромен кулер, можеби тоа значи дека картичката има пониска цена (не сум ги видел цените) што и те како е значајно во low-end сегментот.

Инаку кај нас и Asus и MSI идат со 3 години гаранција. MSI одсекогаш оделе со 3, а Asus одеа со 2 години гаранција се до пред некоја година кога качија на 3 години за high-end моделите, па потоа 3 години за сите графички.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553



Еве и колегиве од Gigabyte ги туриле кулериве само да се курчат. :tv:


Асус штеди, како на производство така и на перформанси.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894



Еве и колегиве од Gigabyte ги туриле кулериве само да се курчат. :tv:


Асус штеди, како на производство така и на перформанси.
Ај те молам објасни ми каква разлика ќе ми напраи ако имам 2 кулера на low-end графичка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom