Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дечки на ниет сум да земам Audi A6,или А4 или Passat 2000 то годиште,за сите важи 1.9 ТДИ мотор.Не се разбирам мн мн,има ли некој што се разбира да ми даде совет,на што да внимавам,дали некоја серија е лоша и сл.
Ауди А6 2.5 TDI ми кажувале биле малце делнати во квалитет да речеме од A6 1.9 TDI, и да напоменам проблеми со предница имаат A6ките - држачи слаби, тешка предница и паѓала често, плус како доказ имам другар кој го има истиов проблем....се работи за A6 2.5TDI
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
За мотор 1.9 TDI прашуваше дечкото...;)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
За мотор 1.9 TDI прашуваше дечкото...;)
Коска е :D
--- надополнето: 25 јули 2012 во 12:50 ---
Остај Аудито сеа :D сега само шо стигнав ја регистрирав колата, е сеа кога тргнува колата некое време со осека тресење, ич не ми паѓаше памет од што може да е, тој таму само шо влезе во колата ми викам имаш заебан држач за моторот, левиот држач не држи, на тргнување колата треси, и ја отворивме хаубата и кога тргнува моторо од левата страна се поткрева, си мислиш Dodge Charger тргнува (се работи за VectraB) колку пари е тој држач хидрауличен и каде може да се најде, стварно и мене ме нервира кога трга се осека тресење (n)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дечки на ниет сум да земам Audi A6,или А4 или Passat 2000 то годиште,за сите важи 1.9 ТДИ мотор.Не се разбирам мн мн,има ли некој што се разбира да ми даде совет,на што да внимавам,дали некоја серија е лоша и сл.
Gledaj da e 1.9tdi so obična vp boš pumpa,toa se modeli so 66kw in 81kw. Neuništivo. I ponovite pumpe duse 1.9tdi so 74,85 i 96kw se dobri ali ne se tolku izdržlivi kako starite mašini.Na ovie im stradat bregastite i pukaat ventilite i federite.Prednicata im strada na site modeli od 96-2001,ama sega ima majstori što gi repariraat raminjata podobri gi pravat nego novi,provereno.Vo lisiče ima eden majstor doktor e za prednici na pasati i audi mnogu eftino gi pravi. Za stotina evra komplet prednica ke ti ja sredi znaci repariranje i rabotna raka se komplet.Gabe. I posle nemas gajle barem 3 godini.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Gledaj da e 1.9tdi so obična vp boš pumpa,toa se modeli so 66kw in 81kw. Neuništivo. I ponovite pumpe duse 1.9tdi so 74,85 i 96kw se dobri ali ne se tolku izdržlivi kako starite mašini.Na ovie im stradat bregastite i pukaat ventilite i federite.Prednicata im strada na site modeli od 96-2001,ama sega ima majstori što gi repariraat raminjata podobri gi pravat nego novi,provereno.Vo lisiče ima eden majstor doktor e za prednici na pasati i audi mnogu eftino gi pravi. Za stotina evra komplet prednica ke ti ja sredi znaci repariranje i rabotna raka se komplet.Gabe. I posle nemas gajle barem 3 godini.
Фала друже,што и да земам дали пасатот или аудито ќе гледам и сакам да е 1.9TDI,на девојка ми братов е механичар,за мотор неам гајле,баш и он ми рече за тие модели,особено 81kw/110 hp.Паднаа цениве на коливе,се наоѓа се живо и диво веќе,сеа за Ауди А6 се мислам дали уопште да го ставам во избор,исто 1.9 тди,заради делови,а4 повеќе ја има.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Коска е :D
--- надополнето: 25 јули 2012 во 12:50 ---
Остај Аудито сеа :D сега само шо стигнав ја регистрирав колата, е сеа кога тргнува колата некое време со осека тресење, ич не ми паѓаше памет од што може да е, тој таму само шо влезе во колата ми викам имаш заебан држач за моторот, левиот држач не држи, на тргнување колата треси, и ја отворивме хаубата и кога тргнува моторо од левата страна се поткрева, си мислиш Dodge Charger тргнува (се работи за VectraB) колку пари е тој држач хидрауличен и каде може да се најде, стварно и мене ме нервира кога трга се осека тресење (n)
а може и нај веројатно и е ламела...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Gledaj da e 1.9tdi so obična vp boš pumpa,toa se modeli so 66kw in 81kw. Neuništivo. I ponovite pumpe duse 1.9tdi so 74,85 i 96kw se dobri ali ne se tolku izdržlivi kako starite mašini.Na ovie im stradat bregastite i pukaat ventilite i federite.Prednicata im strada na site modeli od 96-2001,ama sega ima majstori što gi repariraat raminjata podobri gi pravat nego novi,provereno.Vo lisiče ima eden majstor doktor e za prednici na pasati i audi mnogu eftino gi pravi. Za stotina evra komplet prednica ke ti ja sredi znaci repariranje i rabotna raka se komplet.Gabe. I posle nemas gajle barem 3 godini.
Ако не се лажам аудито се со бош пумпа,пасатот е со дизни...:unsure:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Фала друже,што и да земам дали пасатот или аудито ќе гледам и сакам да е 1.9TDI,на девојка ми братов е механичар,за мотор неам гајле,баш и он ми рече за тие модели,особено 81kw/110 hp.Паднаа цениве на коливе,се наоѓа се живо и диво веќе,сеа за Ауди А6 се мислам дали уопште да го ставам во избор,исто 1.9 тди,заради делови,а4 повеќе ја има.
Според мене пасат, аудито се понежни на предница и можеби поскапи за одржување
инаку и јас меркам пасат 1.9тди со 110 коња ... за која цена гледаше/планираш да земеш?
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
а може и нај веројатно и е ламела...
И ја би тоа, незнам дали може на тргање да тресе од држач на мотор. Кај мојава се држи долниот само на штраф нема гума, тресе само на палење а на тргање не - 1.9 јтд
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Според мене пасат, аудито се понежни на предница и можеби поскапи за одржување
инаку и јас меркам пасат 1.9тди со 110 коња ... за која цена гледаше/планираш да земеш?
Да ти кажам,сигурно зимам до септември,да ми легне некој денар.Иначе,пасатите се громче,гледав на наши таблици од тука увезени се на се за 4000 ки убав пасат до 99 година,2000 година може да се нешто 4300-4400 евра.Со сите салтанати,клими,електрики, и сл.Не планирам да идам до Бугарија сеа за сеа,шознам не сум влезен во таа шема,и мислам дека за една кола не се исплати.Сакам од тука да зеам на цол табли,све платено до регистрација,или па регистрирано да не му се замарам,зашто дур да се мафтам со документи,па царини,па бараат сервиси па се пак исти гавол ќе ме фати.Додека јас зеам септември,ќе падне уште некое евро.Ова ти кажувам цениве се колку што ги пишуваат на пазар 3 и реклама 5,а друго е коа ќе ја видиш на лице место колата и пазарење.Ако те бива да наоѓаш мани и сл.(јас затоа си имам човек),ќе му спуштиш цена,ако нејќе па на крај краева врие од пасати кај нас.Исто важи и за А4 докај 4000 евра ќе најдеш коска,со тоа што А4 дури е и поефтин од пасатот,а А3 од Голф 4,незнам зошто,али поефтини се.Јас сум највеќе за А6 ка 1.9 тди 110 кс.Ако гледаш коли,гледај во Паланка,натаму,ем поефтини ем некако повеќе око ми фаќаат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Според мене пасат, аудито се понежни на предница и можеби поскапи за одржување
инаку и јас меркам пасат 1.9тди со 110 коња ... за која цена гледаше/планираш да земеш?
Prednicata podvozjeto motorite i menjačite se potpolno ednakvi,nema nikakva razlika. Audito ima podobar pleh,mnogu pootporen na rga.
--- надополнето: 25 јули 2012 во 23:32 ---
Да ти кажам,сигурно зимам до септември,да ми легне некој денар.Иначе,пасатите се громче,гледав на наши таблици од тука увезени се на се за 4000 ки убав пасат до 99 година,2000 година може да се нешто 4300-4400 евра.Со сите салтанати,клими,електрики, и сл.Не планирам да идам до Бугарија сеа за сеа,шознам не сум влезен во таа шема,и мислам дека за една кола не се исплати.Сакам од тука да зеам на цол табли,све платено до регистрација,или па регистрирано да не му се замарам,зашто дур да се мафтам со документи,па царини,па бараат сервиси па се пак исти гавол ќе ме фати.Додека јас зеам септември,ќе падне уште некое евро.Ова ти кажувам цениве се колку што ги пишуваат на пазар 3 и реклама 5,а друго е коа ќе ја видиш на лице место колата и пазарење.Ако те бива да наоѓаш мани и сл.(јас затоа си имам човек),ќе му спуштиш цена,ако нејќе па на крај краева врие од пасати кај нас.Исто важи и за А4 докај 4000 евра ќе најдеш коска,со тоа што А4 дури е и поефтин од пасатот,а А3 од Голф 4,незнам зошто,али поефтини се.Јас сум највеќе за А6 ка 1.9 тди 110 кс.Ако гледаш коли,гледај во Паланка,натаму,ем поефтини ем некако повеќе око ми фаќаат.
Samo da znaeš,pola od tie pasatite i audite imaat najmalku po 400-500.000km posebno tie što se dovlečkani od Bugarija,kade što ti pravat falc servisna kniga kompletno popuneta ista ko original za 5-10 evra. A6kite 1.9tdi 110ks 97-99 se izgor skapi,vo prosek od a4 i passat se poskapi za 1500-2000 evra.
--- надополнето: 25 јули 2012 во 23:38 ---
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw-passat-1-9-tdi-comfortline-klimatronic-berlin/164020259.html?lang=de&pageNumber=4&__lp=61&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25,4&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=1997-01-01&maxFirstRegistrationDate=2000-12-31&negativeFeatures=EXPORT

Eve bugarite(pa i dosta naši) gi zimaat ovakvi,gi šminkaat pravat falc servisni i gi prodavaat na našite preprodavači i kupci so 150.000km.
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако сакаш добро ауди или пасат, ке ги броеш над 5 бона.... Остај ти интернет и објави... Земи тргни по тај пат, па ке видеш кое колку пари е....
Од дома сите сме силни и разбирачи, и те ваква кола те таква кола...
Јас од македонско/бугарски плац кола нема да зеам.. ке ја платам 1000 евра повеќе ама ке ја зеам некаде од германија...
 
Член од
29 јуни 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
имам skoda felicija и сакам да ве прашам од ауспухот ми капе некоја црна течност и сакам да ве прашам може ли тоа да не е уње тоа да е заради некоја кондензација внатре во ауспухот или пак ако е уљр значи автомобилот е накај ремонт ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако сакаш добро ауди или пасат, ке ги броеш над 5 бона.... Остај ти интернет и објави... Земи тргни по тај пат, па ке видеш кое колку пари е....
Од дома сите сме силни и разбирачи, и те ваква кола те таква кола...
Јас од македонско/бугарски плац кола нема да зеам.. ке ја платам 1000 евра повеќе ама ке ја зеам некаде од германија...
Pa i ne mora,tuka se navagat pasat i a4 ekstra 97-99g so realni 250-300.000km za 3500-4000e ama narodot e glup,i za glava se fakaat koga ke slušnat tolku km,a toa e realnata sostojba. Poarni im se onie so butani km so 150-180.000 a realni 500.000kmi so falc servisni. Poglup kupuvač na vozilo od Makedončeto nema.
Ima i takvi ovci sto veruvaat deka ima 15god star dizel od zapad so 150.000km. Abe ne znae covek dali da se smee ili da plače.
:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom