ПМФ

Член од
19 јули 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
би сакала совет дали да се пишам наставна биохемија или аналитичка или подобро уопште да не се пишам на пмф, па да барам некој факс во странство?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
би сакала совет дали да се пишам наставна биохемија или аналитичка или подобро уопште да не се пишам на пмф, па да барам некој факс во странство?
Немаш наставна биохемија, туку биохемија-физиологија на Институт за биологија и аналитичка биохемија на Хемиски. Ако веќе мислеше на наставна хемија тоа е друго. Ако мислеше на биохемија-физиологија можам да ти објасанам повеќе работи за смерот, сеа ќе бидам 4та година.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
да знам дека е физиологија ама дека некаде го пишува така некаде инаку инаку се мислам помегу биохемија-физиологија и аналитичка за тоа ми е. А и немам некои добри резултати од средно и матура... не ми за тоа дали е потешко или не туку што вреди повеке и каде се поголеми шансите да ме примаат мислам на факс
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
да знам дека е физиологија ама дека некаде го пишува така некаде инаку инаку се мислам помегу биохемија-физиологија и аналитичка за тоа ми е. А и немам некои добри резултати од средно и матура... не ми за тоа дали е потешко или не туку што вреди повеке и каде се поголеми шансите да ме примаат мислам на факс
За примање би требало да те примат и на двата смера. Јас коа се запишав 2009 имаше некаде околу 40 луѓе, а последниве 2 години помал е интерeсот.
http://www.pmf.ukim.edu.mk/upis2011/
http://www.pmf.ukim.edu.mk/upis2010/index.html
Еве ти резултати од последниве две години, а за мојот смер конкретно повеќе биолошки предмети имаш, физиологија и на растенија и на животни, 'рбетници, безрбетници, можам да ти пишам пп утре и да те упатам се. И имаш хемија само во првите 4 семестри, а на аналитичка имаш хемија до крај мислам. За секој случај нека ти пише, некој од аналитичка на темава. У секој случај треба многу учење и на двата смера, тоа е сигурно.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Еве страната за институтот за биологија на ПМФ.

http://ib.pmf.ukim.edu.mk/index.html

Не знам зошто ама таа што е ставена на страната на ПМФ никако да се отвори. :tapp:
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
За примање би требало да те примат и на двата смера. Јас коа се запишав 2009 имаше некаде околу 40 луѓе, а последниве 2 години помал е интерeсот.
http://www.pmf.ukim.edu.mk/upis2011/
http://www.pmf.ukim.edu.mk/upis2010/index.html
Еве ти резултати од последниве две години, а за мојот смер конкретно повеќе биолошки предмети имаш, физиологија и на растенија и на животни, 'рбетници, безрбетници, можам да ти пишам пп утре и да те упатам се. И имаш хемија само во првите 4 семестри, а на аналитичка имаш хемија до крај мислам. За секој случај нека ти пише, некој од аналитичка на темава. У секој случај треба многу учење и на двата смера, тоа е сигурно.
фала многу за ова највероватно ке ме примат со 86 поени сум... :) сепак некако аналитичка кога ги гледаф предметите се ми е познатo, изучено и уште сега знам дека ке е досадно треба да идам ја физиологија... а што ти пишува на крај на диплома?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
фала многу за ова највероватно ке ме примат со 86 поени сум... :) сепак некако аналитичка кога ги гледаф предметите се ми е познатo, изучено и уште сега знам дека ке е досадно треба да идам ја физиологија... а што ти пишува на крај на диплома?
Инженер по биологија-биохемија и физиологија
http://ib.pmf.ukim.edu.mk/BiohemijaFiziologijaNasoka.html Еве, ако ги немаш видено предметите од биохемија-физиологија. :)
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
фала уште еднаш... е тука гледам стврно некои предмети за прв пат ке биде тешко. и некако не е поврзано воопшто со медицина освен микро, анатомија, ембрио, кл. хемија... кај се држи пракса, мислам дали постое нешто како феријална или само во текот на семестар?Или на факс поинаку оде тоа... (извини вака шо окупирам ама ствр. немам со кој да се консутирам... дома кај мене само уметници.. :) ):)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
фала уште еднаш... е тука гледам стврно некои предмети за прв пат ке биде тешко. и некако не е поврзано воопшто со медицина освен микро, анатомија, ембрио, кл. хемија... кај се држи пракса, мислам дали постое нешто како феријална или само во текот на семестар?Или на факс поинаку оде тоа... (извини вака шо окупирам ама ствр. немам со кој да се консутирам... дома кај мене само уметници.. :) ):)
Провери приватна порака. :)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.471
Поени од реакции
10.200
Ако се најде некој кој завршил Георафија или е сеуште , нека пиши ПП ... :)
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
17
Поени од реакции
1
Zdravo. Dali ima nekoj na forumov koj shto izuchuva primeneta matematika, odnosno matematicka ekonomija? Sakam da se zapisham na ovoj smer pa ako mozhe da mi dade podetalni infornacii okolu toa kolku studenti prilicno se zapisuvaat vo godina, dali so moite 89 bodovi imam shansi da bidam primena? I neshto podetalno okolu studiite? Blaogdaram odnapred
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Општа информација за сите на кој и да е смер на кој сакате да се запишите со какви поени и да сте - да, ќе ве примат :D
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
17
Поени од реакции
1
Vo red, toa do nekade mi e jasno, megjutoa ako ima nekoj na primeneta matematika neka objasni nesto podetalno?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Vo red, toa do nekade mi e jasno, megjutoa ako ima nekoj na primeneta matematika neka objasni nesto podetalno?
На форумот не можеш да најдеш студенти по применетите насоки од било кој институт, затоа што малку ги има, едвај по 5-6 души во генерација. :D
Имам другарче заврши наставна математика, наставните смерови на било кој институт се најлесни. Тука ја имаш наставната програма. Приметите насоки според мене се сеопфатни, најдетални и најдобри за студирање. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom