Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Има официјален апдејт на ICS за HTC Sensation („оригиналниот“, не оној XL со поголемиот екран) или само оној на CoinDroid?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Има официјален апдејт на ICS за HTC Sensation („оригиналниот“, не оној XL со поголемиот екран) или само оној на CoinDroid?
Има официјален апдејт на ICS за Sensation, но ако имаш root нема да го добиеш освен од некаде сам да го даунлодираш на PC па сам да си го инсталираш преку recovery, затоа ти треба unroot да го вратиш телефонот на фабрички поставки и ром и ке го добиеш ICS преку OTA. :)
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Нека си е и со платно...Blackmart е тука за таа работа...
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 21:55 ---

Па секаде е така..И кај мене и кај луѓето од целиот свет...За некој ден ќе може да се апдејтира...До вчера пишуваше Your phone is up to date, па го решија тој проблем, сега има друг Unable to install...
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 21:55 ---

Па секаде е така..И кај мене и кај луѓето од целиот свет...За некој ден ќе може да се апдејтира...До вчера пишуваше Your phone is up to date, па го решија тој проблем, сега има друг Unable to install...
Баш излезе како што ми кажа денес го оправија и ова и сега само што му направив абдејт на Андроидот и супер е (y)
 
Член од
1 март 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
Има официјален апдејт на ICS за Sensation, но ако имаш root нема да го добиеш освен од некаде сам да го даунлодираш на PC па сам да си го инсталираш преку recovery, затоа ти треба unroot да го вратиш телефонот на фабрички поставки и ром и ке го добиеш ICS преку OTA. :)
Друже може ли малце да ми ги појасниш стручниве поими како роот унроот и со е тоа ром и кој е тој оригинален ром !? Јас имам сенсатион xe и се обидувам да инсталирам ics ама некако слабо ми оди :S имам еден пост на 66та страна во врска со тоа
 
Член од
14 април 2012
Мислења
130
Поени од реакции
140
Луѓе ај помогајте!! имам xperia arc со ics, а сакам да го рутирам пробав 300та ти чуда неќе да чуе :/ дај ве молам некој асално нека ми објасне и сподели нешто што стварно ке бива.. фала однапред
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
Има некој искуство со Samsung Galaxy W?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Луѓе ај помогајте!! имам xperia arc со ics, а сакам да го рутирам пробав 300та ти чуда неќе да чуе :/ дај ве молам некој асално нека ми објасне и сподели нешто што стварно ке бива.. фала однапред
--- надополнето: 30 јуни 2012 во 09:23 ---
Јас сум корисник на HTC sensation xe. Имам андроид 2,4,3 и сакам да го апдејтувам на 4,0.
Телефонот сам си го симна фајлот за инсталирање и кликнувам да се инсталира, но откако се рестартира телефонот се отвара еден слика со знак со извичник и до него андроид човечето и така стои не продолжува понатаму, го оставив така подолго време можеби 2-3 саати но ништо. Телефонот за цело време е уклучен на усв кабел.
Малце помош може ???
Фала

А зошто ти е уклучен на УСБ кабел..... нема потреба од тоа освен ако ти се полни телефонот!

Ако сеуште не си го апдејтирал...... иди во Downloads таму ти стои System Update...кликни на тоа, потоа остави го телефонот се додека не заврши целио процес.
Патем гледај да си во зона на ВИФИ, ке му треба интернет на телефонот кога ке стаса прикрај и кога ке треба да ги апдејтира сите апликации.
Значи остави го телефонот и не го чепкај се додека тој самио не го побара тоа за да кликаш OK,Yes, Proceed или такви работи.

Не сум многу сттручени ни јас но би требало така да завршиш работа!
--- надополнето: 30 јуни 2012 во 09:32 ---



Мојот ЕВО после апдејт!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И јас еве го апдејтирав евото на ics, први впечатоци - многу побрз. За друго ќе видиме деновиве.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
И јас еве го апдејтирав евото на ics, први впечатоци - многу побрз. За друго ќе видиме деновиве.
А па ти веке си завршил работа...... ете добро испаднало сепак.

Сега во наредните денови навраќај почесто на play.google и чим ти се појави апдејт кликај..... додека ги обновиш сите ке треба време.
За некои апликации сеуште нема апдјет за ИЦС.

Ај нека се угоде!(y)
 
Член од
30 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки имам еден проблем.... сега јас го апдејтирав телефонот (xperia neo имам), од gingerbread 2.3.4 во ICS 4.0.4. и се е океј освен WiFi то.... После апдејтот работеше супер, и штом се дисконектират и пак конектирав несака. Значи се конектира телефонот со рутерот ама неможам да отварам страни на нет или да користам ФБ апликација. Најчудно е што ако некој ми пише на ФБ месенџер ми стигаат нофитикации во notification bar горе а кога отварам пишува дека има проблем со конекцијата... Му направив REPAIR на телефонот и пак иста приказна... гледам на сони форумот уште многу корисници го имаат истиот проблем... мислење дечки, и дали некој има ист проблем???
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Има некој друг проблем со Flash Player на ICS? Јас пред малце го апдејтирав SE Live на 4.0.4 (официјален апдејт) и се работи супер само флешот ме зеза. Тој симнат и инсталиран, а не работи нит преку Андроид браусерот, нит преку Firefox. Чаре има или ќе треба да се чека нов апдејт на флешот?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дај кажите да симнам некоја апликација од маркетот, која ќе ми нуди да избирам сат на за почетниот екран.. Се отепав од барање, од телефонов сатој не можам да најдам, само еден е и тоа со си временска прогноза и воопшто не ми се допаѓа..
Друго, има некоја финта што не знам или, во сетингс, па апликации, и влегвам во апликациите што моментално ми се активни (што работат), и гледам Maps нон стоп е активна, ја стопирам, ама џабе, автомацки сама се уклучува пак за неколку минути.. Ме нервира зошо тоа ми зема од рамот, и прави телефонот да е поспор.. Ај некој нека кажи чаре, Андроид 4 користам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дај кажите да симнам некоја апликација од маркетот, која ќе ми нуди да избирам сат на за почетниот екран.. Се отепав од барање, од телефонов сатој не можам да најдам, само еден е и тоа со си временска прогноза и воопшто не ми се допаѓа..
Друго, има некоја финта што не знам или, во сетингс, па апликации, и влегвам во апликациите што моментално ми се активни (што работат), и гледам Maps нон стоп е активна, ја стопирам, ама џабе, автомацки сама се уклучува пак за неколку минути.. Ме нервира зошо тоа ми зема од рамот, и прави телефонот да е поспор.. Ај некој нека кажи чаре, Андроид 4 користам.
На Google play имаш стотици виџети за часовник, така да не е можно да не најдеш. Ако користиш ICS 4.0 исто така не е можно ако исклучиш некоја апликација, во случајов Google maps (прво clear cache па после force stop) пак да се вклучи сама. Евентуално само ако е поврзана со некоја друга апликација што користи Google maps за локација или нешто грешно правиш. Да, тоа порано се случуваше на Gingerbread 2.3.X, апликација по некое време или ристарт сама да се вклучи, но сега на ICS тоа е решено. :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.110
Поени од реакции
8.175
HTC Desire HD, Skype пишувам текст ама никако неможам да го пратам нема копче сенд, или па ја не гледам истото се случува и на LGL3
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.236
Поени од реакции
57.966
^ Даааа бе стварно
Гледам со последниот апдејт се изменил :( Ај нека каже некој ако знае

Инаку што ќе препорачате за Browser ? Користев Doplhin но откако го апдејтирав, не ми се допаѓаше некако, побавно отвараше
Сега користам Boat, и задоволен сум. Но ако знаете некој подобар, предложете :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom