Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Ќе чекам... Башка сеа му ја научив финтата..На Sony Pc Companion има горе едно check phone software update и таму ми пишува дека веќе го имам последниот излезен софтвер (2.0), И кога ќе излезе апдејтот ќе ми пиши сигурно дека има достапен апдејт...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Ќе чекам... Башка сеа му ја научив финтата..На Sony Pc Companion има горе едно check phone software update и таму ми пишува дека веќе го имам последниот излезен софтвер (2.0), И кога ќе излезе апдејтот ќе ми пиши сигурно дека има достапен апдејт...
Да ама јас и многу други имавме проблеми со pc companion, така да најдобро симни го Sony Update Service http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/ и нема да имаш проблем при инсталацијата на ICS 4.0
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Добро е ова со Сони Апдејт Сервис, али тука не ти кажува дали има апдејт за телефонов...Мораш да го апдејтираш, па да видиш дали си го апдејтирал со стариот апдејт (истиот) или пак со новиот (4.0)...
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 19:03 ---
Кај да проверувам дали е достапен апдејт за телефонот ???
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Дознав дека новиот 4.0 за мојов телефон ќе излезел првата недела на Јуни
Еве како пишува...
Sony Ericsson announced through its blog on 25 May that the Xperia arc, Xperia neo, Xperia mini, Xperia mini pro, Xperia pro, Xperia active and Sony Ericsson Live with Walkman would all be receiving an update to Ice Cream Sandwich from the first week of June,

а еве сега завршува првата недела, па ај да видам баш дали ќе излезе.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Со factory reset ми се избришаа сите SCENES на HTC Wildfire.
Имињата им стојат но ако одбирам нема ништо, празни се и стои само default-ната позадина.

Некоја идеја како да ги вратам или од некаде да симнам нови?
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
67
Поени од реакции
2
иам xperiax8 не мозам да влезам во бот лоадер менито pomos
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Сакам да инсталирам ICS на мојот Xperia mini pro , најдов инсталација за истото само незнам која е комбинацијата од копчиња за да го вклучам recovery mode-от . Има некој идеја како можам да го направам тоа ?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.189
Значи тотален нуб сум во ова затоа да си прашам.

Дали има апликацја која на телефон со тач ти дава qwerty тастаура, а не оваа стандарната за повејкево телефони со броеви од 0 до 9 и букви на нив. Значи кога ке пишам на fb chat или twitter да не се замарам многу.
За овој телефон се работи http://www.gsmarena.com/motorola_fire_xt-4160.php
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
10
Napraviv update na Sony Ericsson Xperia Neo na Android 4.0 samo mi barashe i sega imam nekoi kineski aplikacii kako da gi izbrisham?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Сакам да инсталирам ICS на мојот Xperia mini pro , најдов инсталација за истото само незнам која е комбинацијата од копчиња за да го вклучам recovery mode-от . Има некој идеја како можам да го направам тоа ?
Кај мене е: Стискаш кај што е за намалување на звукот и сеуште држиш и стискаш кај што ти се приклучува телефонот..И на компјутер ќе ти излези дека можиш да ги отпуштиш копчињата... Телефонот треба да е исклучен
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 18:09 ---
Значи тотален нуб сум во ова затоа да си прашам.

Дали има апликацја која на телефон со тач ти дава qwerty тастаура, а не оваа стандарната за повејкево телефони со броеви од 0 до 9 и букви на нив. Значи кога ке пишам на fb chat или twitter да не се замарам многу.
За овој телефон се работи http://www.gsmarena.com/motorola_fire_xt-4160.php
Чини за нешто телефонов ???Иначе имаш кај тастатурата еден клуч. И држиш 2/3 секунди и отпушташ и ти оди кај што е за подесување тастатурата, и ќе си го најш тоа што ти е за мењавање и ќе си го мениш...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
Ми јави некој проблем преку Sony Pc Companion...Кога ќе го отворам и горе ми пишува Phone software update information currently accesibble....и одкако ќе стиснам на него ми излага
PC Companion needs to connect on online server..
Connect your computer to the internet and try again
Note
If you are using proxy, "click PC companion settings" to set proxy setting
И сеа ја одам во тоа пробав со сите и со никое неможе...Компјутеров го вчера форматирав и од тогаш вака заебава....
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Сакам да стаам кастом ром на сгс2, овој и сеа не ми е јасно:

1. Ако инсталирам кернелот дали во него е кастом ромот.
2. Ако инсталирам ромот дали во него е и кастом ромот.

Или па одделно треба да ги мењам? :(
 
S

Shaman

Гостин
Да прашам во врска со пиратеријата. Користам Samsung galaxy s2, и има некои игри по торенти што сакам да си ги симнам и инсталирам на мобилниот. Дали има начин мобилниот да примети дека користам пиратерија и некаков report да ми направи? Или да се блокира некако поради присуство на пиратерија...

Слаба тема ми е мобилнава технологија, затоа може нубско е прашањево :icon_lol:
И да ти направи репорт, а нема сигурно, кај ќе те пријави?
Уште и за тоа да почнат од МВР по врати да одат и има
хејтерите форумов да го запалат од кукање. :pos:

Ич да не се секираш. Симни си што сакаш и уживај.
Дај боже да ти е корисно и да ти работи.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Совет за сите што имаат HTC:
доколку сакате да ви стават custom ROM или постара/понова верзиjа на Андроид и Sense, обратете се овде:
E-mail address: info@promogram.com.mk
Phone No: + 389 2 3109 321
Address: Zagrebska 28b , 1000 Skopje

Директно од HTC ги препорачаа како официjални претставници во Македониjа.
 
Член од
1 март 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
Јас сум корисник на HTC sensation xe. Имам андроид 2,4,3 и сакам да го апдејтувам на 4,0.
Телефонот сам си го симна фајлот за инсталирање и кликнувам да се инсталира, но откако се рестартира телефонот се отвара еден слика со знак со извичник и до него андроид човечето и така стои не продолжува понатаму, го оставив така подолго време можеби 2-3 саати но ништо. Телефонот за цело време е уклучен на усв кабел.
Малце помош може ???
Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom