Општи вело муабети, прашања, совети

П

Паган-др

Гостин
Дојде време да мењам и ја точак. Имам ROG Viking 12 години, ама јебига, го израснав. Иначе точаков е коска. Предната кочница уште нема мрднато, едино на задната сајлата и ја мењав и го имам исправано задниот бандаж. Другото не мрдна, маста му ја извадив.

Е сеа, глеам некои имаат поише разбирање овде. Според тоа што гледав по сајтовиве ова ми фати око и ми се прилагодува од прилика на буџетот (не дека го имам одредено ама до 500 евра мислам дека ќе може солиден точак да се земе). Сега за сега ги листав само сајтовиве, а во блиска иднина планирам и по продавниците да прошетам.

Прв овој. Мерида од бајк маркет. 26.900.
После овој. Трек 3700 D. 24.750.
Па овој. Спешлајзд. 27.600.
И овој. ГТ. 24.000.

Немам погледнато само во вучко и во Спорт Лајф до ЈБТ. Ваши предлози, совети, etc? На што да пазам дур го земам точакот? Или предложете уште некоја продавница со квалитетни точаци.

И уште ова, дисковите имаат некое посебно одржување?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дојде време да мењам и ја точак. Имам ROG Viking 12 години, ама јебига, го израснав. Иначе точаков е коска. Предната кочница уште нема мрднато, едино на задната сајлата и ја мењав и го имам исправано задниот бандаж. Другото не мрдна, маста му ја извадив.

Е сеа, глеам некои имаат поише разбирање овде. Според тоа што гледав по сајтовиве ова ми фати око и ми се прилагодува од прилика на буџетот (не дека го имам одредено ама до 500 евра мислам дека ќе може солиден точак да се земе). Сега за сега ги листав само сајтовиве, а во блиска иднина планирам и по продавниците да прошетам.

Прв овој. Мерида од бајк маркет. 26.900.
После овој. Трек 3700 D. 24.750.
Па овој. Спешлајзд. 27.600.
И овој. ГТ. 24.000.

Немам погледнато само во вучко и во Спорт Лајф до ЈБТ. Ваши предлози, совети, etc? На што да пазам дур го земам точакот? Или предложете уште некоја продавница со квалитетни точаци.

И уште ова, дисковите имаат некое посебно одржување?
Од овие што си ги набројал јас би одел на Merida-та или Specialized, според мене малку повисока класа се од GT-то или Trek-от. За кочниците (механички диск кочници) немаш некое одржување освен штелување, менување на плочки и исправување на дискови. Кај хидрауличните менување на глицерин, испуштање на воздух и исто менување на плочки. :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да не знае некој како се викаат едни велосипеди како BMX се мали, мали тркала се, само кренати им се седиштата и воланот многу погоре?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Член од
25 јули 2009
Мислења
229
Поени од реакции
170
Некое добро место за downhill и такви работи во близина на Прилеп да не знае некој , само да не биде патот многу лош пошто и точакот не ми е нешто посебно.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Некое добро место за downhill и такви работи во близина на Прилеп да не знае некој , само да не биде патот многу лош пошто и точакот не ми е нешто посебно.
Од Прилеп, па само Тополчани од ридот сум се спуштал закон беше.. :D
 
Член од
10 април 2012
Мислења
24
Поени од реакции
4
Дојде време да мењам и ја точак. Имам ROG Viking 12 години, ама јебига, го израснав. Иначе точаков е коска. Предната кочница уште нема мрднато, едино на задната сајлата и ја мењав и го имам исправано задниот бандаж. Другото не мрдна, маста му ја извадив.

Е сеа, глеам некои имаат поише разбирање овде. Според тоа што гледав по сајтовиве ова ми фати око и ми се прилагодува од прилика на буџетот (не дека го имам одредено ама до 500 евра мислам дека ќе може солиден точак да се земе). Сега за сега ги листав само сајтовиве, а во блиска иднина планирам и по продавниците да прошетам.

Прв овој. Мерида од бајк маркет. 26.900.
После овој. Трек 3700 D. 24.750.
Па овој. Спешлајзд. 27.600.
И овој. ГТ. 24.000.

Немам погледнато само во вучко и во Спорт Лајф до ЈБТ. Ваши предлози, совети, etc? На што да пазам дур го земам точакот? Или предложете уште некоја продавница со квалитетни точаци.

И уште ова, дисковите имаат некое посебно одржување?
Другар ја купи потполно истата Мерида пред неколку недели...од 26900 му ја спуштија на 23000....И кај Спешлајзот ќе добиеш попуст од 27600 и ќе го земеш за 25000, GT-то е 20400 денари исто на попуст е од 24000 денари, така да Zocc ти кажа и јас ќе ти кажам истото...Меридата и Спешлајзот ти се екстра али јас повеќе би одел на Спешлајзот...
--- надополнето: 30 јуни 2012 во 01:59 ---
Некое добро место за downhill и такви работи во близина на Прилеп да не знае некој , само да не биде патот многу лош пошто и точакот не ми е нешто посебно.
Туркај го нагоре точакот до Тапанче до крстот и спушти се одозгора...:pos:
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Еве ви точаци, директно од шутка, швајцарски увоз. ;)
Денес бев да видам што има и имаше околу 20-30 точаци на избор, али цените ми беа скапи за половни точаци, така да ништо не пазарив.
На слика изгледаат солидни точациве, која цена ти ја кажаа па ти беше скапо.
Тој Меридата на пример дали праша која цена е?
За Whistle кажа 400 евра, Panther 300 евра, Carver 700 евра, Merida 800 евра.... што е според мене нереално за половни точаци.
Брат од овој цигиво подалеку.Нешто пореметен е.Јас не сум бил но другарот планираше да земе па му се јавивме и му викаме која големина ти се рамките.И типот на тоа дрско ми вика цитирам "Абе ти не си за купување"
Не знам дали станува збор за истиот ама според цениве најверојатно ќе да е тој.Овој за што зборам јас е еден црнец дебел(200 килаш некаде)и оди на пазар Бувљак под кале со едно скапано комбе.АКо е тој еднаш го имам прашано одамна за еден точак на пазар.Викам колку пари ти е?Ми рече 1000 евра:facepalm:Типот до него што продава на зафрканција ми вика.Дечко да не ти се слоши.Не се секирај,не си единствен!На многу им се има слошено..:icon_lol:
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Брат од овој цигиво подалеку.Нешто пореметен е.Јас не сум бил но другарот планираше да земе па му се јавивме и му викаме која големина ти се рамките.И типот на тоа дрско ми вика цитирам "Абе ти не си за купување"
Не знам дали станува збор за истиот ама според цениве најверојатно ќе да е тој.Овој за што зборам јас е еден црнец дебел(200 килаш некаде)и оди на пазар Бувљак под кале со едно скапано комбе.АКо е тој еднаш го имам прашано одамна за еден точак на пазар.Викам колку пари ти е?Ми рече 1000 евра:facepalm:Типот до него што продава на зафрканција ми вика.Дечко да не ти се слоши.Не се секирај,не си единствен!На многу им се има слошено..:icon_lol:
Да тој е циганот.
Бев до шутка да ги видам точаците и што да видиш. Точаците се солидни ама кој го советувал да ги опне тие цени алал да му е.
Скапаници “обични“ велосипеди им бара 150-200 евра а овие посолидниве како му текне 600-700-800...
За еден роуд бајк (стара љубов :) ) прашав онака која цена е и ми истреска 10 000 (дест илјади) евра :facepalm:
НенормалАн. :LOL:
А богами непријатно се изненадив и на бувљак пазарот. Прашувам за едни педали (стари прастари) ми вика тој 20 евра, еден заден менувач 25 евра и ја му викам абе поскап си од нови да ги земам од продавница. Тој мртов ладен „иди во продавница“
Да ве прашам бе бајкери вие ли им ги пуните главите кое колку чини по продавници па овие да лупаат вакви цени?
Оној од шутка со точаците си кажа дека незнае да вози точак (а богами и накај 200 кила е :) ) а беше солидно информиран за деловите и отприлика колку чинат нови. Ако стварно некој купува половни делови и велосипеди со сомнително потекло по тие цени алал да му е. :tapp:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Да тој е циганот.
Бев до шутка да ги видам точаците и што да видиш. Точаците се солидни ама кој го советувал да ги опне тие цени алал да му е.
Скапаници “обични“ велосипеди им бара 150-200 евра а овие посолидниве како му текне 600-700-800...
За еден роуд бајк (стара љубов :) ) прашав онака која цена е и ми истреска 10 000 (дест илјади) евра :facepalm:
НенормалАн. :LOL:
А богами непријатно се изненадив и на бувљак пазарот. Прашувам за едни педали (стари прастари) ми вика тој 20 евра, еден заден менувач 25 евра и ја му викам абе поскап си од нови да ги земам од продавница. Тој мртов ладен „иди во продавница“
Да ве прашам бе бајкери вие ли им ги пуните главите кое колку чини по продавници па овие да лупаат вакви цени?
Оној од шутка со точаците си кажа дека незнае да вози точак (а богами и накај 200 кила е :) ) а беше солидно информиран за деловите и отприлика колку чинат нови. Ако стварно некој купува половни делови и велосипеди со сомнително потекло по тие цени алал да му е. :tapp:
Јас мислам дека ги лупаат цените од памет, дека некој им ги кажува цените во продавница не верувам, чиста коинциденција. Инаку не купувам делови на старо, како викат "Прв си и прв го е*еш". :LOL:
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Да тој е циганот.
Бев до шутка да ги видам точаците и што да видиш. Точаците се солидни ама кој го советувал да ги опне тие цени алал да му е.
Скапаници “обични“ велосипеди им бара 150-200 евра а овие посолидниве како му текне 600-700-800...
За еден роуд бајк (стара љубов :) ) прашав онака која цена е и ми истреска 10 000 (дест илјади) евра :facepalm:
НенормалАн. :LOL:
А богами непријатно се изненадив и на бувљак пазарот. Прашувам за едни педали (стари прастари) ми вика тој 20 евра, еден заден менувач 25 евра и ја му викам абе поскап си од нови да ги земам од продавница. Тој мртов ладен „иди во продавница“
Да ве прашам бе бајкери вие ли им ги пуните главите кое колку чини по продавници па овие да лупаат вакви цени?
Оној од шутка со точаците си кажа дека незнае да вози точак (а богами и накај 200 кила е :) ) а беше солидно информиран за деловите и отприлика колку чинат нови. Ако стварно некој купува половни делови и велосипеди со сомнително потекло по тие цени алал да му е. :tapp:
Знаев дека е тој.Има скупчии и забегани,ама овој е од тие ептен пореметените.:tapp:
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Возевме со братучедми по стариот пат во саботата и патот е многу лош за возење јас скинав жица по дупките, ама маката за качување на брдото е потполно еднакво кога ќе се излезе на убав мазен пад надолу накај велешко езеро, а уште поголемо уживање е кога ќе влезеш во велешко. еве доказ :P
Koлку км има од Скопје до Велес по стариот пат?o_O
--- надополнето: 1 јули 2012 во 04:57 ---
Брат од овој цигиво подалеку.Нешто пореметен е.Јас не сум бил но другарот планираше да земе па му се јавивме и му викаме која големина ти се рамките.И типот на тоа дрско ми вика цитирам "Абе ти не си за купување"
Не знам дали станува збор за истиот ама според цениве најверојатно ќе да е тој.Овој за што зборам јас е еден црнец дебел(200 килаш некаде)и оди на пазар Бувљак под кале со едно скапано комбе.АКо е тој еднаш го имам прашано одамна за еден точак на пазар.Викам колку пари ти е?Ми рече 1000 евра:facepalm:Типот до него што продава на зафрканција ми вика.Дечко да не ти се слоши.Не се секирај,не си единствен!На многу им се има слошено..:icon_lol:
Овој е најзабеган го знам пошто секој пазар одам точаци половни дава ама не се разбира верувај (n) цените му ги кажуваат други инаку нема он некоја разлика во цените со новите од истите марки му ги праќаат него а како што слушам цигиве од таму грабни бегај е сега колку е точно нз :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom