Општи вело муабети, прашања, совети

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Еве ви точаци, директно од шутка, швајцарски увоз. ;)
Денес бев да видам што има и имаше околу 20-30 точаци на избор, али цените ми беа скапи за половни точаци, така да ништо не пазарив.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Кажи како си со време да се договориме и да идеме јас сум со уште еден другар и командо ако му се доаѓа. А еве што најдов на друг форум

zocc да не си и ти за возење ?
Боки фала на покана, точакот ми е на сервис поради дефект и мал апгрејд на некои делови. Да го средам па може да направиме една вожња. :)
 
Член од
23 август 2006
Мислења
46
Поени од реакции
96
Дечки вчера додека му вадев душа на ланецот над детското на водно се мислев колкав е нагибот на патот во таа точка, впрочем во сите точки па склопив една мапа на асфалтниот пат од Кочо Рацин до врв.
Точките и висините ги извадив од гпс записот така да се прилично релевантни, со малку математика и програмирање излезе визуелизацијава, бојата го означува локалниот нагиб во проценти, ќе се снајдете :

линк од сликата на мојот профил на девиантарт
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дечки вчера додека му вадев душа на ланецот над детското на водно се мислев колкав е нагибот на патот во таа точка, впрочем во сите точки па склопив една мапа на асфалтниот пат од Кочо Рацин до врв.
Точките и висините ги извадив од гпс записот така да се прилично релевантни, со малку математика и програмирање излезе визуелизацијава, бојата го означува локалниот нагиб во проценти, ќе се снајдете :

линк од сликата на мојот профил на девиантарт
Е да, од Детско нагоре тој дел (во црвена боја) е многу зезнат/тежок, едноставно ти паѓа точакот на страна. Тука во буквална смисла "душа искача". :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас и братучедиве се спремаме за тура Прилеп-Претор.....ајде ако си за.....
Сум, ама ќе треба да ме почекувате по пат оти сум стар чоек. Гледаш дека просечна брзина ми е 15км на час и тоа на прав асфалтен пат. Ако не ви смета тоа, пиши ми ПП да дефинираме тајминг од наредната недела. Инаку сум многу мераклија да извозам рута преку Битола, Отешево, Галичица стариот пат, Трпејца, Градиште до Охрид. Таму да се преспие една вечер и потоа назад.
 
К

командо

Гостин
Боки фала на покана, точакот ми е на сервис поради дефект и мал апгрејд на некои делови. Да го средам па може да направиме една вожња. :)
И јас да ја средам задната надворешна, па ќе бидам спремен :)
--- надополнето: 26 јуни 2012 во 16:34 ---
Е да, од Детско нагоре тој дел (во црвена боја) е многу зезнат/тежок, едноставно ти паѓа точакот на страна. Тука во буквална смисла "душа искача". :)
Зоц, затоа постои прва брзина... и нема гајле/
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Зоц, затоа постои прва брзина... и нема гајле/
Ретко каде возам во прва брзина, да не речам скоро ич, мислам дека повеке е замарање и трошење сила него ли што помага. :)
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Еве ви точаци, директно од шутка, швајцарски увоз. ;)
Денес бев да видам што има и имаше околу 20-30 точаци на избор, али цените ми беа скапи за половни точаци, така да ништо не пазарив.
На слика изгледаат солидни точациве, која цена ти ја кажаа па ти беше скапо.
Тој Меридата на пример дали праша која цена е?
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
За Whistle кажа 400 евра, Panther 300 евра, Carver 700 евра, Merida 800 евра.... што е според мене нереално за половни точаци.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
За Whistle кажа 400 евра, Panther 300 евра, Carver 700 евра, Merida 800 евра.... што е според мене нереално за половни точаци.
Хахаха, на човекот нешто му се имаат смешано брзините. :pos: Ни еден не вреди за тие пари според опремата колку што може да се види од сликите, а и како модели се стари по минимум 5 - 6 години, зборам за MTB моделите. Битно сите имаат ѕвонче. :D
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Бојата на патот после воената база не е толку точна. Црвената боја треба да жари. 17% успон е во тој дел, кој воедно е и најтешкиот дел на искачувањето на Водно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom