Хорор филмови

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Имам гледано скоро се што има искочено ( и не е снимано у подрум на режисерот нели) од 80“ навака, можам да кажам дека последниве 5 години нема излезено добар хорор али тоа е. Би ги издвоил: The Shining, The Exorcist, The Descent, Insidious, 1408, Cabin Fever, Dead Silence, A Tale Of Two Sisters, Session 9 и уште стотина што у моментов стварно не ми текнуваат :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.180

Зошто не сте кажале дека постои и филм според еден од моите омилени вицеви?
- Што е тоа што не може да биде, а ако биде, ќе биде многу лошо?
- Пи**а со заби.

:vozbud:

Ilumious стави го во листата каде што е и Врколак во лезбејски затвор. :icon_lol:

Dawn is her chastity group's most active participant. But she discovers she has a toothed vagina when she becomes the object of violence and experiences both the pitfalls and power of living the vagina dentata myth.

Вагина дентата :вонзем:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498

Зошто не сте кажале дека постои и филм според еден од моите омилени вицеви?
- Што е тоа што не може да биде, а ако биде, ќе биде многу лошо?
- Пи**а со заби.

:vozbud:

Ilumious стави го во листата каде што е и Врколак во лезбејски затвор. :icon_lol:

Dawn is her chastity group's most active participant. But she discovers she has a toothed vagina when she becomes the object of violence and experiences both the pitfalls and power of living the vagina dentata myth.

Вагина дентата :вонзем:
Го имам гледано бе, пишан ми е у темата за најтапа филмови. Најбоље сцена е таа со раката на гинекологот :icon_lol: и сеа, as always, некој ќе го бутне у темата за препорака за филмови :D
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
А јас мислев некој ќе препорача добар филм за гледање, они пи*ка со заби бе(n)
Не дека помислата не е страшна сама по себе, ама ајде кој сака да го гледа тоа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Имам гледано скоро се што има искочено ( и не е снимано у подрум на режисерот нели) од 80“ навака, можам да кажам дека последниве 5 години нема излезено добар хорор али тоа е.
A [REC] 1, Let The RIght One In....:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Имам гледано скоро се што има искочено ( и не е снимано у подрум на режисерот нели) од 80“ навака, можам да кажам дека последниве 5 години нема излезено добар хорор али тоа е.
1. The Strangers
2. Dog Soldiers
3. House Of The Devil
4. Kill List
5.The Hills Have Eyes (2006)
6. Stake Land
7. Inside
8. Orphange
9. Cloverfield SF/хорор
10. Mulberry Street

Еве ти добри тазе снимани филмови...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VLJ
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Дали филмот Sinister (2012) е излезен и дали го има негде по торенти ( на замунда го нема) ?
 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
A [REC] 1, Let The RIght One In....:)
REC (зборам за шпанскиот не за quarantine (кој уствари изглеа како евтина копија од оргиналот)) беше солиден, али фалеа некои работи. Let the right one in пак (и пак зборам за шведскиот а не за американскиот што исто така мислам дека го усраа) беше ептен добар филм, али сепак ја не би го класифицирал како хорор :)
--- надополнето: 18 јуни 2012 во 12:05 ---
1. The Strangers
2. Dog Soldiers
3. House Of The Devil
4. Kill List
5.The Hills Have Eyes (2006)
6. Stake Land
7. Inside
8. Orphange
9. Cloverfield SF/хорор
10. Mulberry Street

Еве ти добри тазе снимани филмови...
Па повеќево не се баш тазе. А и некои од нив не се ни добри :). The strangers мене лично уопште не ми се свиѓа кога би можел би го стаил у листа на најлоши филмови (пази филмови не хорори) што ги иам гледано икад. Dog soldiers ми е 4/10 али у сваки случај Neil Marshall е многу добар режисер, иако јас лично би кажал дека само The Descent му беше ептен добар филм. House of the devil е солиден, али у 2009 имаше и боље хорори :). Kill list имаше интересна приказна али не и интересен буџет, па therefore не и добри ефекти :). the hills have eyes (сеа незнам дали ова е кецот или двојката) е одличен slasher и gore филм, али мислам (како и секој slasher) дека треба да си дете за да те исплаши :). Stake Land го неам гледано поради некоја причина. Под Inside претпоставувам дека мислиш на францускиот a l'interieur што според мене после Martyrs е втор најдобар француски хорор ever made (се надевам не мислиш на I inside, што уствари е добар филм, али е далеку од хорор :) ). Orphanage ми го збореа одамна али да бидам искрен не ме изненади позитивно филмот, иако би му дал некоја солидна 6/10 само пошо не е американски! :). Cloverfield не го сметам за хорор, можеби малце по dark верзија на sci fi филм. Mulberry street е стварно солиден филм за буџетот кој го има, не сум сигурен колкав беше али беше помалце од 100.000 долари и стварно браво за типците што го имаат снимано. Секако ова е мое мислење за филмовиве, сеа може бев малце пре критички настроен, али ова е само мој вкус :). Лично поише преферирам паранормални хорори со ствари што не можат да се објаснат, иако некад сакам да изглеам и некој gore филм, ама не од потреба за адреналин туку од што ми е досадно :).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Премногу си критички настроен да :D

Горните набројани филмови се доста добри, поготово ако се земе во предвид дека се тазе продукција, што се вика modern horror.

За мене све пред 1990 е нов филм од поглед на хорори, затоа ги сврстувам како тазе.
 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Премногу си критички настроен да :D

Горните набројани филмови се доста добри, поготово ако се земе во предвид дека се тазе продукција, што се вика modern horror.

За мене све пред 1990 е нов филм од поглед на хорори, затоа ги сврстувам како тазе.
Абе глеј, земајќи предвид се што се има снимено од 90 навака, може филмовиве што си ги набројал и не се лоши :) (мислам бар у жанрот на хорорите секоја година има десетици (да не речам стотици) мрљ филмови). Ама јас кога би праел листа од десет најдобри од 90“ навака би изгледала вака:
1.The Descent (Маршал „експлодираше“ со филмов, дефинитивно еден од најдобрите хорори на сите времиња, посебно коа ќе се земе и буџетот во предвид)
2.Session 9 (никад у живот не сум бил „изместен“ толку од филм, мислам дека уште го сонувам филмов.)
3.Martyrs (бев голем скептик за филмов, никад нема да зажалам што потрошив 2 саати на него, филмов отвара многу прашања за размислување)
4.1408 (колку што сум слушнал од други филмов не е воопшто страшен, ама како што иам напоменато погоре - паранормални работи што неможат да се објаснат ме вадат од памет).
5.28 days later (не сум голем фан на зомбија, али треба да му се оддаде признание на филмов)
6.The mist (не е толку многу добар, колку што го има еден од најнеочекуваните краеви)
7. Dead Silence (мрзам кукли, толку!)
8. A tale of two sisters (најчесто се што не е американско е добро, ама ова е ептен добро :) )
9. Cabin Fever (некој да не каже дека неам gore филм во листава :) )
10. One missed call (го имав рингтонот на мобилен до скоро :) )

И пак ќе кажам, ова е само мое мислење.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.561
Поени од реакции
33.814
Абе глеј, земајќи предвид се што се има снимено од 90 навака, може филмовиве што си ги набројал и не се лоши :) (мислам бар у жанрот на хорорите секоја година има десетици (да не речам стотици) мрљ филмови). Ама јас кога би праел листа од десет најдобри од 90“ навака би изгледала вака:
1.The Descent (Маршал „експлодираше“ со филмов, дефинитивно еден од најдобрите хорори на сите времиња, посебно коа ќе се земе и буџетот во предвид)
2.Session 9 (никад у живот не сум бил „изместен“ толку од филм, мислам дека уште го сонувам филмов.)
3.Martyrs (бев голем скептик за филмов, никад нема да зажалам што потрошив 2 саати на него, филмов отвара многу прашања за размислување)
4.1408 (колку што сум слушнал од други филмов не е воопшто страшен, ама како што иам напоменато погоре - паранормални работи што неможат да се објаснат ме вадат од памет).
5.28 days later (не сум голем фан на зомбија, али треба да му се оддаде признание на филмов)
6.The mist (не е толку многу добар, колку што го има еден од најнеочекуваните краеви)
7. Dead Silence (мрзам кукли, толку!)
8. A tale of two sisters (најчесто се што не е американско е добро, ама ова е ептен добро :) )
9. Cabin Fever (некој да не каже дека неам gore филм во листава :) )
10. One missed call (го имав рингтонот на мобилен до скоро :) )

И пак ќе кажам, ова е само мое мислење.
Ново си, затоа. :X3: Session 9, Martyrs.. пред години ги збореше Psyside. Само ако не ги спомнал не значи дека не се вредни за спомнување.
Dead Silence исто е доста дискутиран.. Сите уствари се добри, ама го немаат тој хорор шмек од 80тите. Kaко House of the Devil што го имаше. Подобар хорор од 2009та не памтам.

Ако мислиш на Тhe Descent, како хорор е во ред. Ама имаше предиспозиции да стане поголем, инстант клаустофобија, атмосфера.. и мене ми беше малце дефокусиран.
Ама не оспорувам дека е добар, додека продолжението пушeше кур.:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom